Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια τι γινεται στο σκρουτζ με το G3? Ενα ενα τα καταστηματα βγαινουν εκτος,λογω μηδενικου αποθεματος! :wacko:

Πριν λιγες μερες το kaizer και τωρα το birdphone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει καταφέρει κανεις να κάνει root το κινητό με της cosmote το μενού?
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να κάνει root το κινητό με της cosmote το μενού?

Εννοείς αν έχει καταφέρει κανείς να κάνει root branded cosmote g3?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να κάνει root το κινητό με της cosmote το μενού?

10A με towel root

10B με purple drake

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατοχους: Τελικα τι παιζει με το G3? Αξιζει η αγορα του? Γιατι θυμαμαι οτι στις αρχες υπηρχαν πολλα παραπονα (υπερθερμανση, κολληματα κτλ). Με ρωταγε ενας φιλος και του ειπα για το g2 καλυτερα με μισα λεφτα...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατοχους: Τελικα τι παιζει με το G3? Αξιζει η αγορα του? Γιατι θυμαμαι οτι στις αρχες υπηρχαν πολλα παραπονα (υπερθερμανση, κολληματα κτλ). Με ρωταγε ενας φιλος και του ειπα για το g2 καλυτερα με μισα λεφτα...

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Είχα και τα 2 που ανέφερες. Το G3 το πούλησα σε μία εβδομάδα. Το G2 για εμένα προσωπικά έχει πιο όμορφη οθόνη, πιο ζωντανά χρώματα, μεγαλύτερη φωτεινότητα και πάει σφαίρα σε σχέση με το G3 που έχει τα λαγκαρίσματά του και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση; Γιατί από όσο διαβάζω λύθηκαν αυτά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση; Γιατί από όσο διαβάζω λύθηκαν αυτά

 

10f είχε όταν το έδωσα. Τώρα μαθαίνω βγήκε η 10g αλλά το θέμα της οθόνης και των χρωμάτων...δεν είναι θέμα λογισμικού ή αναβάθμισης δυστυχώς...

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα διαφωνώ, είναι ξεκάθαρα πιο ρεαλιστικά από του G2 :) Πιο σκοτεινή ναι, ελαφρώς είναι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα διαφωνώ, είναι ξεκάθαρα πιο ρεαλιστικά από του G2 :) Πιο σκοτεινή ναι, ελαφρώς είναι

 

Απόψεις είναι αυτές.. Επίσης το G2 "κάθεται" πιο καλά στο χέρι. Το G3 μου γλιστρούσε.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ αργησε;Στο Ελληνικο εχει 2 εβδομαδες.

 

Μάπα αναβάθμιση είναι, καλύτερα ειμουνα πριν, λαγκαρει το κινητό τώρα και έκανε ένα restart... Τώρα περιμένω να μου έρθει η επόμενη αναβάθμιση, έλεος

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Μάπα αναβάθμιση είναι, καλύτερα ειμουνα πριν, λαγκαρει το κινητό τώρα και έκανε ένα restart... Τώρα περιμένω να μου έρθει η επόμενη αναβάθμιση, έλεος

 

Όταν τα λέω εγώ για τα λαγκαρίσματα κάποιοι με κοροιδεύουν..λες και μιλάω χωρίς να ξέρω. Το είχα και το πούλησα είπα. Σαν το G2 δε θα βγει άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα lg g3 32gb d855. Από εκεί που το αγόρασα έρχεται με asian rom. Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να βάλω την ευρωπαϊκη έκδοση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα λέω εγώ για τα λαγκαρίσματα κάποιοι με κοροιδεύουν..λες και μιλάω χωρίς να ξέρω. Το είχα και το πούλησα είπα. Σαν το G2 δε θα βγει άλλο κινητό.

 

Απλά με βολεύει το G3 που περνει κάρτα μνήμης και μπαταρία που βγαίνει , το G2 είναι value for money απλά δεν ξέρω εάν μπορώ να πάω από G3 σε G2 πάλι... Ελπίζω να στρώσει στην επόμενη αναβάθμιση, το 10e ήταν τζάμι, πήγαινε σφαίρα

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσφατα παρέλαβα τα νέα premium ακουστικά της Sony MDR-1RBT MKII και αποφάσισα να κάνω ένα τεστ με smartphones για να δω αν αξίζουν τα λεφτά τους ($400), αλλά και αν μπορούν τα smartphones να οδηγήσουν σωστά τέτοια ακουστικά. Στο τεστ συμπεριέλαβα τα iPhone 5S, LG G3, HTC One M8 και Samsung S5 (λόγω έλλειψης χρόνου δεν κατάφερα να συμπεριλάβω και τα Sony Z1 & Z Ultra). Σε όλα χρησιμοποιήθηκε ως player το Poweramp Pro.

Πρώτο δοκίμασα το LG G3 που θεωρητικά έχει και το καλύτερο audio chip, χωρίς όμως να διαθέτω κομμάτια υψηλής ανάλυσης (24/192) για να το δοκιμάσω σε αυτά. Το έβαλα να παίξει αρχεία mp3 σε διάφορες συμπιέσεις 128 έως και 320kbps. Όντας πρώτο, η απογοήτευση ήταν μεγάλη κυρίως γιατί πίστεψα ότι πέταξα τόσα λεφτά για τα ακουστικά, αφού δεν περίμενα ότι τόσο διαφημισμένο τσιπάκι θα έπαιζε τόσο χάλια! Η παραμόρφωση άρχιζε νωρίς και δε σωζόταν ό,τι και αν έκανα με τα ρυθμιστικά του poweramp. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε χαμηλές εντάσεις, αλλά εκεί που αρέσκεται να ακούει η πλειοψηφία ανάμεσά μας (λίγο πριν το maximum). H δυναμική περιοχή πολύ περιορισμένη και το μπάσσο ασθενικό. Είναι φανερό ότι η ενίσχυση σήματος του G3 πάσχει (τα ακουστικά έχουν 24ohm impedance και 107db sensitivity, οπότε θα έπρεπε να μπορεί να τα οδηγήσει ικανοποιητικά). Δε θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον ήχο, γιατί θα γράψω έκθεση, οπότε όποιος θέλει ρωτάει...

Μετά την πρώτη απογοήτευση και θεωρώντας ότι μάλλον θα χρειαστώ ενισχυτη ακουστικών για να εκμεταλλευτώ τα καινούρια μου ακουστικά, ήρθε η σειρά του HTC One M8. Σε κάποιο site διάβασα ότι διαθέτει ενσωματωμένο ενισχυτή και ότι το loudness του δε συγκρίνεται με κανένα άλλο smartphone. Και όντως! Ο ήχος μεταμορφώθηκε και έγινε απολαυστικός. Η ένταση σχεδόν διπλασιάστηκε, όχι όμως σε βάρος της ποιότητας που εκτοξεύθηκε και αυτή. ΕΠιτέλους, άκουγα σωστό (σφιχτό και ελεγχόμενο) μπάσσο και μη τσιριχτά πρίμα. Μόνο στα μεσαία χρειάστηκε να πειράξω λίγο το equalizer, αλλά και πάλι πέτυχα εύκολα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μπράβο στην HTC και κρίμα που δε το διαφημίζει περισσότερο το Boomsound της!

Αφού με το ζόρι έβγαλα τα ακουστικά από το One, τα έβαλα στο Samsung S5. Η απογοήτευση επανήλθε. Ήχος αντίστοιχος με του G3, αλλά και σε ακόμη χαμηλότερη ένταση. Πιο ψόφιο δε θα μπορούσε να είναι. Αργότερα διάβασα ότι η Samsung έχει επιλέξει συνειδητά να θέσει ένα - χαμηλό - όριο στην ένταση/ενίσχυση των συσκευών της και ότι μόνο μέσω root και κάποιων εξειδικευμένων apps (π.χ. Voodoo) μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω. Στην ποιότητα όμως; Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Γρήγορα γρήγορα πέρασα στο iPhone 5S. Εδώ είχα μικτές εντυπώσεις. Η ποιότητα σαφώς και είναι εδώ και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις στα διάφορα equalization presets, ΌΜΩΣ που πήγε η ένταση βρε παιδιά. Τόσο πολύ νοιάζεται και η Apple για τα αυτάκια μας; Τελικά, άφησα στην άκρη την εφαρμογή Music και δοκίμασα την EQPlayer. Τα πράγματα βελτιώθηκαν πάραυτα και ταυτόχρονα μπορούσα άμεσα και γρήγορα να προσαρμόζω τις μπάντες στο equalizer και όχι να μπαινοβγαίνω στις ρυθμισεις sound του iPhone. Το αποτέλεσμα μου άρεσε, όμως δε θα άλλαζα το HTC One M8. Απλά, για άλλη μια φορά φαίνεται ότι το iPhone κάνει τα πάντα καλά (προσοχή, όχι τέλεια).

Τελική κατάταξη:

1) HTC One M8

2) Apple iPhone 5s

3) LG G3

4) Samsung S5

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δουλεμα χωρις κανενα lagg δουλεψτε το κινητο με ART αντι Dalvic ....μεγαααααααλη διαφορα !!! προσεξτε ομως ...κατα την πρωτη επανεκινηση θα ζεσταθει και θα laggαρει παρα πολυ...μην ψαρωσετε ομως...αφηστε το κανα μισαωρο να κανει την αλλαγη χωρις να το πειραζετε και μετα καντε αλλη μια επανεκινηση....και δειτε την διαφορα...ζεστη μηδεν και lagg απειρο ελαχιστο !!! απιστευτη διαφορα !!! Edited by Djdeltavita
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πρόσφατα παρέλαβα τα νέα premium ακουστικά της Sony MDR-1RBT MKII και αποφάσισα να κάνω ένα τεστ με smartphones για να δω αν αξίζουν τα λεφτά τους ($400), αλλά και αν μπορούν τα smartphones να οδηγήσουν σωστά τέτοια ακουστικά. Στο τεστ συμπεριέλαβα τα iPhone 5S, LG G3, HTC One M8 και Samsung S5 (λόγω έλλειψης χρόνου δεν κατάφερα να συμπεριλάβω και τα Sony Z1 & Z Ultra). Σε όλα χρησιμοποιήθηκε ως player το Poweramp Pro.

Πρώτο δοκίμασα το LG G3 που θεωρητικά έχει και το καλύτερο audio chip, χωρίς όμως να διαθέτω κομμάτια υψηλής ανάλυσης (24/192) για να το δοκιμάσω σε αυτά. Το έβαλα να παίξει αρχεία mp3 σε διάφορες συμπιέσεις 128 έως και 320kbps. Όντας πρώτο, η απογοήτευση ήταν μεγάλη κυρίως γιατί πίστεψα ότι πέταξα τόσα λεφτά για τα ακουστικά, αφού δεν περίμενα ότι τόσο διαφημισμένο τσιπάκι θα έπαιζε τόσο χάλια! Η παραμόρφωση άρχιζε νωρίς και δε σωζόταν ό,τι και αν έκανα με τα ρυθμιστικά του poweramp. Φυσικά, δεν αναφέρομαι σε χαμηλές εντάσεις, αλλά εκεί που αρέσκεται να ακούει η πλειοψηφία ανάμεσά μας (λίγο πριν το maximum). H δυναμική περιοχή πολύ περιορισμένη και το μπάσσο ασθενικό. Είναι φανερό ότι η ενίσχυση σήματος του G3 πάσχει (τα ακουστικά έχουν 24ohm impedance και 107db sensitivity, οπότε θα έπρεπε να μπορεί να τα οδηγήσει ικανοποιητικά). Δε θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τον ήχο, γιατί θα γράψω έκθεση, οπότε όποιος θέλει ρωτάει...

Μετά την πρώτη απογοήτευση και θεωρώντας ότι μάλλον θα χρειαστώ ενισχυτη ακουστικών για να εκμεταλλευτώ τα καινούρια μου ακουστικά, ήρθε η σειρά του HTC One M8. Σε κάποιο site διάβασα ότι διαθέτει ενσωματωμένο ενισχυτή και ότι το loudness του δε συγκρίνεται με κανένα άλλο smartphone. Και όντως! Ο ήχος μεταμορφώθηκε και έγινε απολαυστικός. Η ένταση σχεδόν διπλασιάστηκε, όχι όμως σε βάρος της ποιότητας που εκτοξεύθηκε και αυτή. ΕΠιτέλους, άκουγα σωστό (σφιχτό και ελεγχόμενο) μπάσσο και μη τσιριχτά πρίμα. Μόνο στα μεσαία χρειάστηκε να πειράξω λίγο το equalizer, αλλά και πάλι πέτυχα εύκολα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μπράβο στην HTC και κρίμα που δε το διαφημίζει περισσότερο το Boomsound της!

Αφού με το ζόρι έβγαλα τα ακουστικά από το One, τα έβαλα στο Samsung S5. Η απογοήτευση επανήλθε. Ήχος αντίστοιχος με του G3, αλλά και σε ακόμη χαμηλότερη ένταση. Πιο ψόφιο δε θα μπορούσε να είναι. Αργότερα διάβασα ότι η Samsung έχει επιλέξει συνειδητά να θέσει ένα - χαμηλό - όριο στην ένταση/ενίσχυση των συσκευών της και ότι μόνο μέσω root και κάποιων εξειδικευμένων apps (π.χ. Voodoo) μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω. Στην ποιότητα όμως; Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Γρήγορα γρήγορα πέρασα στο iPhone 5S. Εδώ είχα μικτές εντυπώσεις. Η ποιότητα σαφώς και είναι εδώ και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις στα διάφορα equalization presets, ΌΜΩΣ που πήγε η ένταση βρε παιδιά. Τόσο πολύ νοιάζεται και η Apple για τα αυτάκια μας; Τελικά, άφησα στην άκρη την εφαρμογή Music και δοκίμασα την EQPlayer. Τα πράγματα βελτιώθηκαν πάραυτα και ταυτόχρονα μπορούσα άμεσα και γρήγορα να προσαρμόζω τις μπάντες στο equalizer και όχι να μπαινοβγαίνω στις ρυθμισεις sound του iPhone. Το αποτέλεσμα μου άρεσε, όμως δε θα άλλαζα το HTC One M8. Απλά, για άλλη μια φορά φαίνεται ότι το iPhone κάνει τα πάντα καλά (προσοχή, όχι τέλεια).

Τελική κατάταξη:

1) HTC One M8

2) Apple iPhone 5s

3) LG G3

4) Samsung S5

Πολύ καλή ανάλυση στο κομμάτι ακουστικά-ήχος . Μου έλεισες αρκετές απορίες .

 

Τhanks

Link to comment
Share on other sites

Απλά με βολεύει το G3 που περνει κάρτα μνήμης και μπαταρία που βγαίνει , το G2 είναι value for money απλά δεν ξέρω εάν μπορώ να πάω από G3 σε G2 πάλι... Ελπίζω να στρώσει στην επόμενη αναβάθμιση, το 10e ήταν τζάμι, πήγαινε σφαίρα

 

Πώς Το γυρνάς σε art??

Link to comment
Share on other sites

Απο το developer option http://cdn.gottabemobile.com/wp-content/uploads/2014/07/G3-devmenu-full-620x548.jpg

 

Edited by Djdeltavita
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από το update διορθώθηκαν τα προβλήματα που είχαν αναφερθεί προηγουμένως; Ήθελα να ρωτήσω επίσης αν αγοράσω το τηλέφωνο από κάποιο κατάστημα της Vodafone θα έχει προεγκατεστημένες εφαρμογές της Vodafone ή όχι; Γιατί εγώ δεν θέλω να έχει. Όσοι χρήστες το έχουν στα χέρια τους τι έχουν να πουν γι'αυτή τη συσκευή; Πως τα πάει;
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από 1,5+ μήνα χρήσης. Αναφέρομαι πάντα σε Ελληνικό 32αρι μοντέλο και επίσης δεν χρησιμοποιώ τον launcher της LG. To προηγούμενο μου κινητό ήταν το nexus 5.

 

Ποιότητα κατασκευής άψογη. Δεν τρίζει κανένα καπάκι ούτε κανένα κουμπί. Είναι σχεδόν σαν unibody. Η καμπύλη της πλάτης υπέροχη και τα πίσω κουμπιά πάρα πολύ βολικά αν και δεν το περίμενα. Γενικά ένα πολύ όμορφο για εμένα σύνολο αν και είναι προφανώς θέμα γούστου.

 

Στο κυρίως θέμα τώρα, δεν είχα ποτέ κανένα σβήσιμο της συσκευής ή τυχαία επανεκκίνηση σε όλο αυτό το διάστημα που το χρησιμοποιώ. Επίσης δεν παρατήρησα ασυνήθιστη ή υπερβολική υπερθέρμανση. Να διευκρινίσω ωστόσο ότι δεν παίζω παιχνίδια στο G3. Εκεί δεν ξέρω ποια είναι η συμπεριφορά του.

 

Η μπαταρία σε αναμονή είναι άψογη. Μιλάω πάντα για wifi και data μόνιμα ανοιχτά, όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί και NFC, bluetooth κλειστό. Με ΠΟΛΥ ελαφριά χρήση μου έχει φτάσει μέχρι και 4 ημέρες. Φυσικά όταν το δουλεύεις περισσότερο τα πράγματα αλλάζουν αλλά με βάση την δικιά μου χρήση βγάζω άνετα 2 γεμάτες ημέρες. Γενικά 4-5 ώρες screen on time μπορείς να τις πιάσεις με την κατάλληλη φωτεινότητα στην οθόνη πάντα. Η οθόνη τρώει το μεγαλύτερο ποσοστό της μπαταρίας. Τώρα σε gaming προφανώς τα πράγματα αλλάζουν.

 

Οθόνη τώρα. Γενικά την ανάλυση την βρίσκω περιττή. Προσωπικά δεν είχα καταλάβει διαφορά όταν πήγα από nexus 7 HD (1st gen) στο nexus 7 FHD (2nd gen), πόσο μάλλον σε μια οθόνη 5+ ιντσών. Όταν το πρωτοπήρα η οθόνη με απογοήτευσε κάπως. Τα χρώματα ήταν πολύ έντονα αλλά για κάποιο λόγο σκοτεινά. Και ακόμα και με την φωτεινότητα στο 80% πάλι φαίνονταν σκοτεινά, σκούρα με άσχημο για εμένα τρόπο. Με το επόμενο update βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση στον κορεσμό των χρωμάτων. Πλέον η οθόνη μου φαίνεται μια χαρά. Η φωτεινότητα μου είναι μόνιμα στο 50% και δεν έχω πρόβλημα παρά μόνο κάτω από έντονο ήλιο όπου με 50% δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι η οθόνη που θα σε κάνει να πεις wow παρά μόνο λόγω μεγέθους.

 

Το lag που αναφέρουν μερικοί. Όντως υπάρχει αλλά να λέμε ότι είναι σε τραγικό βαθμό νομίζω είναι υπερβολή. Γενικά το έχω παρατηρήσει σε ελάχιστες περιπτώσεις και μόνο όταν επιστρέφεις από κάποια εφαρμογή στην home screen πατώντας το home button. Εκεί ας πούμε σε ορισμένες περιπτώσεις (κυρίως όταν ήταν ανοιχτές στο παρασκήνιο αρκετές εφαρμογές) το animation μπορεί να κάνει ένα μικροσπάσιμο. Σε καμία περίπτωση όμως να "ξαναφορτώνει" της αρχική οθόνη ή κάτι τέτοιο. Γενικά το lag στην δική μου περίπτωση είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Ο dialer πχ ανοίγει ταχύτατα όπως και όλες οι εφαρμογές. Σε σύγκριση με nexus 5, ναι το nexus είναι πιο γρήγορα όταν φορτώνεις της ίδια εφαρμογή (chrome, gmail, viber κλπ) αλλά η διαφορά είναι της τάξης του 0.5- 1 δευτερόλεπτο στην κυριολεξία.

 

Συνολικά είναι ένα καλό τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο android που κυκλοφορεί, είναι όμως σίγουρα ένα από τα καλύτερα. Αν προέρχεστε όμως από μια πρόσφατη άλλη ναυαρχίδα δεν νομίζω ότι θα βρείτε κάτι να σας αφήσει με το στόμα ανοιχτό πράγμα το οποίο ισχύει νομίζω για όλες τις υπάρχουσες ναυαρχίδες. Σοκ εγώ έπαθα όταν πήγα από iphone 3gs σε htc one x. Όταν από το one x πήγα σε nexus 4, nexus 5 και τώρα g3 είπα οκ μια χαρά τηλέφωνο αλλά και το προηγούμενο καλό ήταν.

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δεν έχω σκοπό να έλθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...