Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παράθεση από την πρώτη σελίδα......

 

. Τοπική ενημέρωση (Local Update) ή Ενημέρωση μέσω μονάδας USB

 

Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τις διαφορές ανάμεσα στην Τοπική Ενημέρωση (TE) και στην Ενημέρωση Μέσω Μονάδας USB (ΕΜΜU). Για να ολοκληρωθεί η TE πρέπει το αρχείο να βρίσκεται στην sdcard του κινητού μας ενώ στην EMMU απαιτείται να είναι σε κάποιο εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο (usb stick) και αυτό να είναι συνδεδεμένο μέσω USB OTG στο κινητό μας.

 

Συνήθως για την απλότητα της χρησιμοποιείται η ΤΕ έναντι της EMMU, για να είμαι πλήρως αληθής δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την EMMU.

 

Τα βήματα που πρέπει να κάνετε για TE και EMMU είναι τα εξής.

 

1. Λήψη της ROM από το επίσημο site της EMUI (προσωπικά δεν κατεβάζω από τρίτα site, όπως needrom κτλπ, ούτε από mirrors). Το επίσημο site αναφέρεται στην αρχική σελίδα, αλλά μπορείτε να το επισκεφτείτε πατώντας εδώ για το L02 και εδώ για το L12. Προσωπικά προτείνω η λήψη να γίνει με κάποιο download manager με δυνατότητα κατάτμησης και παράλληλης λήψης του αρχείου όπως ο Free Download Manager. Έτσι επιτυγχάνεται μεγάλη ταχύτητα λήψης και χωρίς σφάλματα κάτι που ίσως οδηγήσει το κινητό σας σε προβλήματα.

 

2. Το αρχείο που θα κατεβάσετε είναι ένα .zip αρχείο που μέσα περιέχει το φάκελο dload και ένα αρχείο pdf με τις οδηγίες. Το PDF περιέχει τις οδηγίες στα Κινέζικα, οπότε πρακτικά για τους περισσότερους είναι άχρηστο.

 

3. Κάνετε extract το αρχείο zip όπου θέλετε στον υπολογιστή.

 

4. Παίρνεται το φάκελο dload και τον περνάτε είτε στην κάρτα μνήμης micro SD (ΤΕ) είτε σε κάποιο usb stick (αφού πρώτα του κάνετε format σε FAT32) (EMMU). Άμα υπάρχει ήδη κάποιος φάκελος dload στη κάρτα μνήμης τον διαγράφεται.

 

5. Πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις του κινητού ---->Λογισμικό Ενημέρωσης ---> Μενού (κάτω, 3 γραμμές) ---> Διαλέγετε Τοπική ενημέρωση είτε Ενημέρωση Μέσω Μονάδας USB αναλόγως με το που έχετε κάνει αντιγραφή τον φάκελο dload.

 

Τότε το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα ξεκινήσει η διαδικασία της αναβάθμισης που είναι ίδια με την διαδικασία αναβάθμισης μέσω OTA.

 

Οι αναβαθμίσεις που γίνονται μέσω OTA ή TE ή EMMU δεν διαγράφουν τα αρχεία σας, καλό θα ήταν όμως πριν την ενημέρωση να κάνετε backup όλα τα ευαίσθητα αρχεία σας, που έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να κάνετε backup.

 

 

σε ρουταρισμενο honor 6 περνάμε με ΤΕ απευθείας την τελευταία ρομ (5.1) ή πρώτα το ξερουτάρουμε και ξαναπερνάμε το αρχικό recovery?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ηξερα οτι το κινητο ειναι κλειδωμενο και με δυσκολια το κανεις root, συν ολα αυτα τα προβληματα που εχει παρουσιασει, δε θα το αγοραζα.. Προσπαθω να αλλαξω rom, ( απο stable σε developer ), αλλα χωρις root δε δουλευει το titanium backup.. Αλλα το θεμα ειναι οτι χωρις bootloader, δε γινεται root.. Πρωτη φορα συνανταω τετοιο προβλημα..

 

Το κινητο στα καλα καθουμενα οταν ξυπναω το πρωι για να το ανοιξω, δε ανταποκρινεται, δεν ανοιγει η οθονη. Δε μπορω να καταλαβω εαν ειναι κλειστο εκεινη τη στιγμη ή εαν κολλαει και δεν ανοιγει. Μονο με force restart λειτουργει και θελει κανα 2-3 λεπτα για να ανοιξει.. Μου εχει σπασει τα νευρα! Παντως θεμα μπαταριας δεν ειναι.

 

Τελος, δεν εχω δει πιο καθυστερημενο site απο το http://www.emui.com.. 10 λεπτα για να μπει η σελιδα!

 

Για να παω απο την τελευταια dev που ειμαι τωρα ( 5.1.1 ) σε Β317 ( 4.4 ), θα γινει απλα με 3K ή θελει καποια ιδιαιτερη διαδικασια;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Από την έκδοση 5.12.1 και μετά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Δεν αναγνωρίζει ο υπολογιστης το κινητο οταν συνδέεται, και αυτό φυσικά οδηγεί σε προβλήματα οπως να μην μπορει να γινει root,να τραβηξω αρχεια κλπ κλπ.

όταν λοιπον συνδέω το κινητο μεσω usb απλά το φορτίζει, και δεν κανει τιποτα αλλο.

Δοκίμασα σε δυο διαφορετικούς υπολογιστες που και στους δυο το αναγνώριζε κανονικα, δοκίμασα με 3 διαφορετικά καλωδια που και με τα 3 το αναγνωριζαν οι υπολογιστες, δοκίμασα να απενεργοποιήσω και επανεργοποιήσω το usb debugging, έφτασα στο σημειο να κάνω εγκατάσταση της 5.12.16 με 3Κ και μάλιστα δύο φορές μπας και διορθωθεί, αλλά ουτε αυτό έπιασε.

 

Έχει μήπως κάποιος φίλος κάποια πρόταση που μου διαφεύγει να δοκίμασω? θέλω να ελπίζω πως δεν εχει χαλάσει η υποδοχη... :help:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια κοντευω να παθω εγκεφαλικο... απο εχτες μου εβγαζε το κινητο ενα μηνυμα ,το κλασικο οταν κρασαρει ενα app ,στην αρχικη που ελεγε ( η cortana του facebook σταματησε να λειτουργει αναφορα προβληματος) απλα εγω δεν ειχα καποια εφαρμογη ανοιχτη ,εκλεισα το κινητο εχτες το βραδυ το ανοιξα το πρωι και μου ειχε σβησει μονο του την εφαρμογη του facebook !! μολις κοιταξα τις φωτο και μου εχει σβησει ολες τις φωτο απο τις τελευταιες 4 μερες και καποιες αλλες επελεγμενες απο παλια !!! μιλαμε ειχα παει διακοπες και ολες οι φωτο των διακοπων ηταν εκει μεσα!!! η sd δουλευει γιατι οι υπολοιπες φαινονται .. στο ΑΡΧΕΙΑ/ΤΟΠΙΚΟ/εσωτερικος χωρος/cloud drive/temp/local βρηκα οτι μαλλον εχει οτι εχει σβησει αλλα σε μια μορφη αρχειου που δεν υποστηριζεται ,ειναι .cache αρχεια .τι συνεβη και αν γινεται να τις σωσουμε? οποιος μπορει ας βοηθησει .....
Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=save+photo&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=vnx0VrHePInzUruHrJgI#q=save+pictures+from+corrupted+sd+card

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια χρειαζομαι βοηθεια κοντευω να παθω εγκεφαλικο... απο εχτες μου εβγαζε το κινητο ενα μηνυμα ,το κλασικο οταν κρασαρει ενα app ,στην αρχικη που ελεγε ( η cortana του facebook σταματησε να λειτουργει αναφορα προβληματος) απλα εγω δεν ειχα καποια εφαρμογη ανοιχτη ,εκλεισα το κινητο εχτες το βραδυ το ανοιξα το πρωι και μου ειχε σβησει μονο του την εφαρμογη του facebook !! μολις κοιταξα τις φωτο και μου εχει σβησει ολες τις φωτο απο τις τελευταιες 4 μερες και καποιες αλλες επελεγμενες απο παλια !!! μιλαμε ειχα παει διακοπες και ολες οι φωτο των διακοπων ηταν εκει μεσα!!! η sd δουλευει γιατι οι υπολοιπες φαινονται .. στο ΑΡΧΕΙΑ/ΤΟΠΙΚΟ/εσωτερικος χωρος/cloud drive/temp/local βρηκα οτι μαλλον εχει οτι εχει σβησει αλλα σε μια μορφη αρχειου που δεν υποστηριζεται ,ειναι .cache αρχεια .τι συνεβη και αν γινεται να τις σωσουμε? οποιος μπορει ας βοηθησει .....

 

https://www.google.gr/search?q=save+photo&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=vnx0VrHePInzUruHrJgI#q=save+pictures+from+corrupted+sd+card

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ηξερα οτι το κινητο ειναι κλειδωμενο και με δυσκολια το κανεις root, συν ολα αυτα τα προβληματα που εχει παρουσιασει, δε θα το αγοραζα.. Προσπαθω να αλλαξω rom, ( απο stable σε developer ), αλλα χωρις root δε δουλευει το titanium backup.. Αλλα το θεμα ειναι οτι χωρις bootloader, δε γινεται root.. Πρωτη φορα συνανταω τετοιο προβλημα..

 

Το κινητο στα καλα καθουμενα οταν ξυπναω το πρωι για να το ανοιξω, δε ανταποκρινεται, δεν ανοιγει η οθονη. Δε μπορω να καταλαβω εαν ειναι κλειστο εκεινη τη στιγμη ή εαν κολλαει και δεν ανοιγει. Μονο με force restart λειτουργει και θελει κανα 2-3 λεπτα για να ανοιξει.. Μου εχει σπασει τα νευρα! Παντως θεμα μπαταριας δεν ειναι.

 

Τελος, δεν εχω δει πιο καθυστερημενο site απο το http://www.emui.com.. 10 λεπτα για να μπει η σελιδα!

 

Για να παω απο την τελευταια dev που ειμαι τωρα ( 5.1.1 ) σε Β317 ( 4.4 ), θα γινει απλα με 3K ή θελει καποια ιδιαιτερη διαδικασια;

 

 

για να ξεκλειδώσεις τον bootloader πάρε τηλ.

με το site δεν βγαίνει άκρη...

Hotline:+302111988000

Support Language:Ελληνική

Support Time:09:00 - 18:00 , Δευτέρα έως Παρασκευή

θα σου ζητηθούν:SN,IMEI, id number

 

μόλις έχεις τον κωδικό κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του multitool

http://forum.xda-developers.com/honor-6/general/honor6-multi-tool-t2963060

 

και μετά είναι όλα εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνο θα μου ρωτησουν για ποιο λογο θελω τον κωδικο; Το Id Number που το βλεπω;

 

SN, IMEI, αυτα που λεει στη μπαταρια; Θελει και ημερομηνια αγορας; Απο Κινα το εχω αγορασμενο, υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος κύριοι να αυξήσουμε την ένταση στα ακουστικά; (ακρόαση ραδιοφώνου)

 

Ευχαριστώ :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=save+photo&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=vnx0VrHePInzUruHrJgI#q=save+pictures+from+corrupted+sd+card

 

με το προγραμμα recuva τα καταφερα και βρηκα ολες τις φωτο αλλα απο τις 200 μονο οι 40 ειναι αριστες ,οι υπολοιπες δεν ανοιγουν καν με την εφαρμογη των windows για ανοιγμα αρχειων jpg ,υπαρχει τροπος να επιδιορθωθουν και οι υπολοιπες? οποια βοηθεια δεκτη ,ειναι πολυ σημαντικο για μενα ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνο θα μου ρωτησουν για ποιο λογο θελω τον κωδικο; Το Id Number που το βλεπω;

 

SN, IMEI, αυτα που λεει στη μπαταρια; Θελει και ημερομηνια αγορας; Απο Κινα το εχω αγορασμενο, υπαρχει προβλημα;

Θα πεις για ξεκλειδωμα του bootloader

Ημερομηνία αγοράς δε ρωτάνε

Για τα αλλά δες βιντεακια YouTube

Ψάξε huawei honor 6 root

Γενικά πατάς κάποιο συνδυασμό στον dialer σαν να παίρνεις τηλ και σου εμφανίζονται τα στοιχεία...

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.google.gr/search?q=save+photo&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=vnx0VrHePInzUruHrJgI#q=save+pictures+from+corrupted+sd+card

 

με το προγραμμα recuva τα καταφερα και βρηκα ολες τις φωτο αλλα απο τις 200 μονο οι 40 ειναι αριστες ,οι υπολοιπες δεν ανοιγουν καν με την εφαρμογη των windows για ανοιγμα αρχειων jpg ,υπαρχει τροπος να επιδιορθωθουν και οι υπολοιπες? οποια βοηθεια δεκτη ,ειναι πολυ σημαντικο για μενα ,ευχαριστω

Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι παραπάνω γι αυτές που δεν ανοίγουν...

Ισως αν δοκιμαζες και με κάποιο άλλο πρόγραμμα...

Edited by antonis_1980
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανω downgrade απο την τελευταια developer που ειμαι τωρα στη B316, χωρις bootloader, ή τζαμπα προσπαθω εδω και ωρες;

 

Το μονο που γινεται ειναι το downgrade σε B532;

 

** Λοιπον αρχιζω και τα παιρνω τωρα.. Στα αληθεια.. Μου βγαζει " Software failed to install : Incompatibility with current version. Please download the correct update package."

 

Τι πρεπει να κανω;

 

**** Το βρηκα. Απλα βαλτε το λινκ στη πρωτη σελιδα, να μη ταλαιπωριεται ο κοσμος.. Μου πηρε ωρες να το βρω..

 

http://forum.xda-developers.com/honor-6/development/guide-bootloader-unlock-change-stock-t3221435

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

OK, I give up! :angry:

 

Το κινητό στην αρχή ήταν super από όλες μα όλες τις απόψεις. Μοναδικό μικρό πρόβλημα οι ειδοποιήσεις αλλά οκ, το προσπερνούσα αυτό.

 

Μετά την Lollilop όμως, που άρχισαν και τα σοβαρά θέματα της μπαταρίας (η οποία και αυτή ήταν ΑΨΟΓΗ πριν) η αγάπη μου για το κινητό άρχισε να σβήνει γρήγορα (ναι όπως και το κινητό - χα χα χα).

 

Πήρα λοιπόν την μεγάλη απόφαση για root κτλ για να δοκιμάσω διάφορα για βελτίωση της μπαταρίας αλλά και των ειδοποιήσεων βάσει κάποιων πληροφοριών που διάβασα. Μελετώ διάφορους οδηγούς προσεκτικά λοιπόν, μεταφράζω από Κινέζικα, κατεβάζω ότι εργαλεία και άλλα αρχεία χρειάζομαι και πάω για το πρώτο βήμα που αφορά το ξεκλείδωμα του bootloader. Προφανώς λοιπόν (και προς μεγάλη μου απογοήτευση αφού κανένας οδηγός δεν το αναφέρει) πρέπει πρώτα να περάσουν 14 ημέρες που να είναι ενεργός ο λογαριασμός μου με την Huawei προτού μπορέσω να πάρω τον κωδικό ξεκλειδώματος.

 

Sorry but no thanks!

 

Τελικό μου συμπέρασμα: επόμενο κινητό μόνο αν υποστηρίζεται (έστω και ανεπίσημα) από CyanogenMod.

 

Θα του δώσω μια τελευταία ευκαιρία ΑΝ βγει πολύ σύντομα η Marshmallow (κάπου είδα ότι ήδη κυκλοφορεί η beta) αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό.

 

P.

mobstory: Honor 6 <- Zopo ZP998 <- Samsung Galaxy SIII <- Samsung Galaxy SII <- BlackBerry Storm2 <- Asus P750 <- Sony Ericsson P1 <- i-mate SP5 <- Sony Ericsson Z800i <- V600 <- T610 <- T68i <- Ericsson T68 + R380 <- T28 World
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μετά τη lollipop άλλο κινητό. Ψάχνω ήδη για τον αντικαταστάτη. Γλυκοκοιτάζω το xiaomi mi note 3 για ενδιάμεση λύση μέχρι να πάρω κάτι καλύτερο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 4.4 να δω εάν στρώσει. Από την πρώτη στιγμή που το πήρα φορούσε lollipop. Απλά λείπουν κάποιες λειτουργίες, όπως η προστασία ματιών. Δεν ξέρω όμως εάν υστερεί σε κάτι από την 5αρα, σε σχέση με την απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_phones_to_get_marshmallow_update_in_february_2016-news-14785.php

Android 6.0 Marshmallow τον φεβρουαριο , ελπιζω ολοκληρωμενη και χωρις προβληματα

μια beta κυκλοφορει εδω http://forum.xda-developers.com/honor-6/general/huawei-confirms-android-6-0-marshmallow-t3226761/page2 για το L01 ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην τελευταία dev και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα ακομα :D ...από την φόρτιση βγήκε στις 10 το πρωί και έχει μείνει τώρα 52% 3 ώρες οθόνη
S.E.t100,k500,k700i,satio//sgh-z520,z620//nokia n90//lg optimus 3d//galaxy s2,s4,duos,galaxy3,s3,note2,note4//hwawei honor 6,honor 8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι στην Β532 και σχετικά με τα notifications παρατηρώ τα εξής: Η μοναδική εφαρμογή που λειτουργεί σωστά δίχως να χρειάζεται να την έχουμε να τρέχει, (απλά προστατευμένη ) είναι το stock email. Επίσης κατά τον ίδιο τρόπο λειτουργεί σωστά και το widget της εφαρμογής καιρού weather and time widget.

Όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές που χρησιμοποιώ πρέπει να ανοιχτούν και να τρέχουν στο παρασκήνιο.

Ένα αξιοπερίεργο βέβαια είναι πως αν κάποιος κλειδώσει τις εφαρμογές που τρέχουν (ώστε να μην σβήνουν με την εκκαθάριση ενεργών εφαρμογών ) τότε και μετά από απενεργοποίηση και ενεργοποίηση ξανά του κινητού, αυτές τρέχουν (και ας μην φαίνονται στην κουρτίνα ενεργών εφαρμογών ) και οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος κύριοι να αυξήσουμε την ένταση στα ακουστικά; (ακρόαση ραδιοφώνου)

 

Ευχαριστώ :)

εδω για fm volume

http://forum.xda-developers.com/honor-6/general/huawei-honor-6-india-variant-h60-l04-t2898080/post57305860#post57305860

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μετά από πολύ "παιχνίδι" με τις ρομ, κατεληξα στο εξής συμπέρασμα.

Το τηλέφωνο μας δουλεύει άψογα και σφαίρα με την b316.

Να πω ότι το ίδιο άψογα δουλεύουν και οι lolipop(developer) όμως,όχι σαν την b316.Υπάρχουν που και που μικρό λαγκαρισματα, μικρό καθυστερησεις στο άνοιγμα εφαρμογών,π.χ κάμερας κτλ.

Εγώ επειδή τις ψιλό βαρεθηκα,είμαι εδώ και ένα μήνα περίπου με τον "έρωτα" μου την miui rom!!!και δεν το βλέπω να ξαναγυριζω, μέχρι την καινούργια έκδοση του Android εάν και όταν την πάρει, εάν βέβαια δεν το έχω στείλει για κάνα xiaomi...αδυναμίες είναι αυτές.

 

Καλές γιορτές!!

Edited by studiosakis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την Β317 συνεχίζουν τα προβλήματα με το battery drain που προκαλείται από τα Android core apps. Αυτά με τη σειρά τους τρέχουν συνέχεια γιατί δεν μπορεί να γίνει Contact sync. Είναι εκνευριστικό μέχρι αηδίας ειδικά αν το τηλέφωνο είναι βασικό εργαλείο της δουλειάς σου.

 

Ερωτήσεις:

1. Εκτός από τον Costini και εμένα άλλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα;

2. Με την Lollipop υπάρχει αυτό το πρόβλημα;

3. Υπάρχει μια γενική εκτίμηση ποια Lollipop δουλεύει ικανοποιητικά;

 

Παιδιά όποιος μπορεί, ότι μπορεί!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την Β317 συνεχίζουν τα προβλήματα με το battery drain που προκαλείται από τα Android core apps. Αυτά με τη σειρά τους τρέχουν συνέχεια γιατί δεν μπορεί να γίνει Contact sync. Είναι εκνευριστικό μέχρι αηδίας ειδικά αν το τηλέφωνο είναι βασικό εργαλείο της δουλειάς σου.

 

Ερωτήσεις:

1. Εκτός από τον Costini και εμένα άλλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα;

2. Με την Lollipop υπάρχει αυτό το πρόβλημα;

3. Υπάρχει μια γενική εκτίμηση ποια Lollipop δουλεύει ικανοποιητικά;

 

Παιδιά όποιος μπορεί, ότι μπορεί!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

 

μάλλον μόνο εσείς το έχετε το πρόβλημα έχω 15 μήνες το τηλέφωνο δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ούτε είχα διαβάσει κάτι ανάλογο εδώ μεσα

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την Β317 συνεχίζουν τα προβλήματα με το battery drain που προκαλείται από τα Android core apps. Αυτά με τη σειρά τους τρέχουν συνέχεια γιατί δεν μπορεί να γίνει Contact sync. Είναι εκνευριστικό μέχρι αηδίας ειδικά αν το τηλέφωνο είναι βασικό εργαλείο της δουλειάς σου.

 

Ερωτήσεις:

1. Εκτός από τον Costini και εμένα άλλοι το έχουν αυτό το πρόβλημα;

2. Με την Lollipop υπάρχει αυτό το πρόβλημα;

3. Υπάρχει μια γενική εκτίμηση ποια Lollipop δουλεύει ικανοποιητικά;

 

Παιδιά όποιος μπορεί, ότι μπορεί!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

 

Καλημέρα.Την Β317 δεν την πέρασα ποτέ.Όλες τις υπόλοιπες τις έχω δουλέψει.Σε stable πάντα.Σε καμία δεν είχα πρόβλημα με την διάρκεια της μπαταρίας.Ακόμη και τώρα που είμαι στην Β532 lollipop είμαι σχετικά καλά.Το μοναδικό ουσιαστικά μόνιμο πρόβλημα είναι τα notifications.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μάλλον μόνο εσείς το έχετε το πρόβλημα έχω 15 μήνες το τηλέφωνο δεν είχα τέτοιο πρόβλημα ούτε είχα διαβάσει κάτι ανάλογο εδώ μεσα

 

Και ο Romanos αν θυμάμαι καλά.Ισως και άλλοι οι οποίοι δεν έχουν γράψει ακόμη.Πάντως δεν νομίζω να είναι πάρα πολλοί αυτοί με πρόβλημα drain μπαταρίας.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανε Drain πολύ όταν έκανα OTA update από KK --> Lollipop. Ούτε μιση μέρα, ξυπνούσα στις 7 και στις 15 έπρεπε να είναι σε μπρίζα χωρίς να παίζω games κτλπ στην δουλειά ήμουνα. Έδειχνε το ποσοστό μπαταρίας στο 20-25% και έκλεινε από μπαταρία. Αυτό συνεχίζει να το κάνει αλλά σε ποσοστό μπαταρίας κάτω του 15%.

 

Έκανα εγκατάσταση με 3Κ, βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά δεν είναι όπως παλιά. Το θέμα είναι πως το κινητό πλεον δεν με καλύπτει. Μου έκανε και το κουλό τις προάλλες και αναγκάστηκα να κάνω επανεγκατάσταση. :X

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανε Drain πολύ όταν έκανα OTA update από KK --> Lollipop. Ούτε μιση μέρα, ξυπνούσα στις 7 και στις 15 έπρεπε να είναι σε μπρίζα χωρίς να παίζω games κτλπ στην δουλειά ήμουνα. Έδειχνε το ποσοστό μπαταρίας στο 20-25% και έκλεινε από μπαταρία. Αυτό συνεχίζει να το κάνει αλλά σε ποσοστό μπαταρίας κάτω του 15%.

 

Έκανα εγκατάσταση με 3Κ, βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση αλλά δεν είναι όπως παλιά. Το θέμα είναι πως το κινητό πλεον δεν με καλύπτει. Μου έκανε και το κουλό τις προάλλες και αναγκάστηκα να κάνω επανεγκατάσταση. :X

 

Είσαι σε developer αν θυμάμαι καλά; Μήπως να περίμενες την Μ έκδοση κατά τον Φεβρουάριο(καλό Μάρτη δηλαδη).Εκτός αν δεν παλεύεται καθόλου η κατάσταση.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και περιμένω κι' άλλους που ενδεχομένως να μπορούν να βοηθήσουν.

Μερικές πληροφορίες ακόμα που ξέχασα να γράψω; είχα περάσει την Β316 με 3Κ και μετά την Β317 με ΟΤΑ. Ακολούθησε ρουτ και πείραγμα της local.prop για να ξεφορτωθώ τα κινέζικα στον dialler. Ομοίως, ξεφορτώθηκα και τα κινέζικα από το magazine με έναν από τους προτεινόμενους τρόπους.

 

Διευκρινήσεις/Ερωτήσεις:

1. Για να περάσω την Lollipop πρεπει να κάνω unroot το κινητό, σωστά;

2. Η CWM πρέπει να φύγει ή θα σβήστεί ούτως ή άλλως με την εγκατάσταση με 3Κ;

3. Να περάσω την Β532 ή την τελευταία dev

4. Αν πρέπει να γυρίσω στην Β316 είτε από Β317, είτε από Lollipop αυτό γίνεται με 3Κ;

 

Ελπίζω οι ερωτήσεις μου να μην κουράσουν και να βοηθήσουν κι'άλλους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...