Jump to content

Τοποθέτηση κεραίας σε ταράτσα κτιρίου


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας φιλος εχει ενα κτηριο για εππαγελματικη χρηση και δεχθηκε προταση απο την Τelestet για να τοποθετησουν κεραια ισχυος 2watt και εμβελειας 200μετρων στη ταρατσα του (με το αζειμειωτο βεβαια). Ξερει κανεις αν αυτο εγκυμονει κινδυνους καθως και τι πρεπει να προσεξει?

Οποιος εχει γνωσεις παρακαλω ας τις μοιραστει μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, 2watt είναι η μέγιστη ισχύς εκπομπής του κινητού στην μπάντα των 900ΜΗz (GSM900 & EGSM900). Λίγο δύσκολα θα εγκατασταθεί σταθμός βάσης σε ταράτσα με τέτοια ισχύ (τα micro cells έχουν ισχύ 5 watt).. :whistle:

 

Όσο για τις επιπτώσεις μπες στο forum "Τεχνολογικοί Προβληματισμοί" και δες το θέμα "ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ".

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GANA

 

(με το αζειμειωτο βεβαια). Ξερει κανεις αν αυτο εγκυμονει κινδυνους καθως και τι πρεπει να προσεξει?

Τι κινδύνους ρε φίλε μου..Στο κρεβάτι μου την έβαζα χαλαρά..Είναι πολλά τα λεφτά :p

Το φαινόμενο της ομπρέλας το έχεις ακουστά?Με λίγα λογια και πρόβλημα να υπάρχει(που δεν υπάρχει)το έχουν οι απέναντοι ;)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Τι κινδύνους ρε φίλε μου..Στο κρεβάτι μου την έβαζα χαλαρά..Είναι πολλά τα λεφτά :p

Το φαινόμενο της ομπρέλας το έχεις ακουστά?Με λίγα λογια και πρόβλημα να υπάρχει(που δεν υπάρχει)το έχουν οι απέναντοι ;)

 

 

Για φαντάσου να μένει ο GANA απέναντι....χεε :lol: :p :whistle:

Φιλικά,

*Ιmela*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον imela

 

Για φαντάσου να μένει ο GANA απέναντι....χεε :lol: :p :whistle:

Φιλικά,

*Ιmela*

 

 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα πει στον φίλο του ότι είναι επικίνδυνη η κεραία και μετά θα ζητήσει από την Telestet να έρθει να τη βάλει στη δική του ταράτσα :happy: :lol:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο global.

Ο λεγόμενος λωβός ακτινοβολίας πάει προς τα πάνω πρώτα, άρα το κτίριο με την κεραία στην οροφή του δεν έχει πρόβλημα, εκτός βέβαια ότι όσοι έχουν stet και κινούνται μέσα στο κτίριο αυτό, θα δυσκολεύονται να πιάσουν σήμα από την κεραία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

To φαινόμενο της ομπρέλλας (η λουκουμά που το λένε οι αμερικάνοι) παρατηρήτε σε απόσταση. εάν δείτε τα διαγράμματα των κεραιών θα δείτε ότι εκπέμπουν προς τα πίσω, πάνω, κάτω, δεξια, αριστερά, βέβαια με πολύ μικρότερη ισχύ από ότι στο οφέλιμο εύρος τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εάν είναι πάνω στην ταράτσα δεν εκπέμπει σε 2-3 ορόφους κάτω........

 

Βέβαια το ότι εκπέμπει πολύ λιγότερο και το ότι η πλάκες του κτυρίου συγκρατούν ένα σημαντικό μέρος της ακτινοβολίας είναι μια άλλη ιστορία.

 

Όπως μια άλλη ιστορία είναι το κατα πόσο είναι επικύνδηνες οι κεραίες ακόμα και μακρύτερα από την ζώνη ασφαλείας τους σε παραταιταμένεις διάρκειας παραμονή.

 

Και μια ακόμα διαφορετική ιστορία είναι το κατα πόσο είναι όλες αυτές οι μελέτες που γίνονται από πανεπιστήμια με τις χορηγίες των ενδιαγερόμενων εταιριών είναι αξιόπιστες και αντικειμενικές.

 

Εάν πάτε γύρω στα 25 χρόνια πίσω θα βρείτε το σκάνδαλο τον electricity lines στις ΗΠΑ που σύμφωνα με όλες τις μελέτες δεν προκαλούσαν βλάβες οι πυλώνες υψηλής και παν-υψηλής τάσης αλλά τα σχολεία που βρίσκοταν από κάτω τους (γιατί τα οικόπεδα λόγο των πυλώνων ήταν φθηνά και τα αγόραζαν για σχολεία) είχαν πάνω από 5000% παραπάνω κρούσματα ασθενειών που μπορούσαν να είναι αποτέλεσμα ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Με λίγα λόγια η επιστήμη έλεγε όχι και η ζωή έλεγε ναι σύμφωνα με τα στατιστικά........

 

Πες του φίλου σου ότι εάν δεν τα έχει ανάγκη τα λεφτά να μην την βάλει, ας μην πουλάμε το κορμί μας και την υγεία μας για τα πάντα.

 

Όμως πέστου ότι εάν δεν την βάλει εκείνος, κάπου θα βρούνε ένα κοντινό κτίρυο να την βάλουν...... Και καλύτερα να είναι από πάνω του παρά να τον βαράει από 300 μέτρα απόσταση.

 

 

Α, και κάτι τελευταίο, 200 μέτρα εμβέλεια είπες ότι είχε η κεραία, εάν δεν έχεις καταλάβει λάθος τότε μάλλον μαλακίες του λένε. 200 μέτρα είναι λίγα, πολύ λίγα που λέει και το γνωστό λαϊκό άσμα.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τα micro ξέρω ότι φτάνουν πλέον και 700m. Όσον αφορά τις κερέες δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος αν δεν είσαι στα 6m(δηλαδή δεν σε τηγανίζει,απλά σε καίει :p ) 200m? αποκλείεται... 500-700... Εσύ dromea έχεις βάλει Urban κεράια πάνω από το σπίτι σου;;; Σε λίγα χρόνια σε βλέπω έτσι: :blink: :wacko: Και εγώ ενδιαφέρομαι για micro cell αλλά πως γίνεται η επικονωνία με την εταιρία;;; Επίσης σε κεραμύδια τοποθετείται micro?(έχω δει και σε πιο απίθανα σημεία!!! πχ ταμπέλες telestet centre :D ) άντε να λυθεί το πρόβλημα στην περιοχή μου επιτέλους(είναι και αρκετά τα χρήματα δεν μπορώ να πω...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

PAPASHARK: ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ.

 

Ευχαριστώ τον PAPASHARK που έγραψε ό,τι είχα να πω. Όταν ο φίλος σου βάλει την <αθώα> κεραιούλα στην ταράτσα του, να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και να απολογηθεί στους γείτονες.

Μένω σε μία από τις καλύτερες πολυκατοικίες με θέα που καλύπτει όλο το κέντρο του Ηρακλείου Κρητης. Η πρόταση ήταν για πολλά εκατομμύρια δράχμες αλλά πήραν την απάντηση που έπρεπε.

Η κεραία <Κρύφτηκε> στου γείτονα τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Αν δεν πει το ΝΑΙ ο φίλος σου, θα το πει σίγουρα κάποιος γείτονας.

(Μ@λ..3ς υπάρχουν παντού).

 

200 μ βεληνεκές???... Που να σας καούν οι κυψέλες...

 

Ζήτω η Πολεοδομία!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mixtri

 

Επίσης σε κεραμύδια τοποθετείται micro?(έχω δει και σε πιο απίθανα σημεία!!! πχ ταμπέλες telestet centre :D ) άντε να λυθεί το πρόβλημα στην περιοχή μου επιτέλους(είναι και αρκετά τα χρήματα δεν μπορώ να πω...)

 

Για όσους έχουν βρεθεί στο Village Park στο Ρέντη, σίγουρα θα έχουν δει το τεράστιο διαφημιστικό της Vodafone, το οποίο προσομοιάζει με το μαύρο κυλινδρικό κουτί σύνδεσης CU.

 

Μαντέψτε, τι έχει μέσα :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

Μαντέψτε, τι έχει μέσα :whistle:

 

Karameles e??? :p :p :whistle: :whistle: (tous ergazomenous ekei lypamai egw...:()

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

Όταν ο φίλος σου βάλει την <αθώα> κεραιούλα στην ταράτσα του, να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και να απολογηθεί στους γείτονες.

Μένω σε μία από τις καλύτερες πολυκατοικίες με θέα που καλύπτει όλο το κέντρο του Ηρακλείου Κρητης. Η πρόταση ήταν για πολλά εκατομμύρια δράχμες αλλά πήραν την απάντηση που έπρεπε.

Η κεραία <Κρύφτηκε> στου γείτονα τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Αν δεν πει το ΝΑΙ ο φίλος σου, θα το πει σίγουρα κάποιος γείτονας.

(Μ@λ..3ς υπάρχουν παντού).

 

Ζήτω η Πολεοδομία!

 

Αν γραφονται αυτες οι απόψεις και εδω μέσα, φανταστείτε τι γίνεται έξω.. :mad: :mad: :mad:

 

Και μετά, παραπονιόμαστε για την κάλυψη των εταιρειών :mad: :mad:

 

Θέλουμε να έχουμε την τέλεια κάλυψη, αλλά όχι στην ταράτσα μας και όχι στον απέναντι στον γείτονα.....!!! Κάπου να μπεί, γιατί αν δεν την βάλει η Telestet και η κάθε telestet, είναι εταιρεία του κ@..λου και έχει χάλια κάλυψη...!!!!!!!

 

Συγνωμη για την "έκρηξη", αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να εκφράζονται έτσι και μ'αυτόν τον τρόπο....

Η αλήθεια είναι πάντα, κάπου στην μέση.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Umts

 

Αν γραφονται αυτες οι απόψεις και εδω μέσα, φανταστείτε τι γίνεται έξω.. :mad: :mad: :mad:

 

Και μετά, παραπονιόμαστε για την κάλυψη των εταιρειών :mad: :mad:

 

Θέλουμε να έχουμε την τέλεια κάλυψη, αλλά όχι στην ταράτσα μας και όχι στον απέναντι στον γείτονα.....!!! Κάπου να μπεί, γιατί αν δεν την βάλει η Telestet και η κάθε telestet, είναι εταιρεία του κ@..λου και έχει χάλια κάλυψη...!!!!!!!

 

Συγνωμη για την "έκρηξη", αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να εκφράζονται έτσι και μ'αυτόν τον τρόπο....

Η αλήθεια είναι πάντα, κάπου στην μέση.......

 

;)

Σωστός..

Κάτι τέτοιοι τύποι πέρνουν μετά στα cc των εταιριών και βρίζουν γιατί στο σπίτι τους δεν έχει σήμα :mad:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

PAPASHARK: ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ.

 

Ευχαριστώ τον PAPASHARK που έγραψε ό,τι είχα να πω. Όταν ο φίλος σου βάλει την <αθώα> κεραιούλα στην ταράτσα του, να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και να απολογηθεί στους γείτονες.

Μένω σε μία από τις καλύτερες πολυκατοικίες με θέα που καλύπτει όλο το κέντρο του Ηρακλείου Κρητης. Η πρόταση ήταν για πολλά εκατομμύρια δράχμες αλλά πήραν την απάντηση που έπρεπε.

Η κεραία <Κρύφτηκε> στου γείτονα τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Αν δεν πει το ΝΑΙ ο φίλος σου, θα το πει σίγουρα κάποιος γείτονας.

(Μ@λ..3ς υπάρχουν παντού).

 

200 μ βεληνεκές???... Που να σας καούν οι κυψέλες...

 

Ζήτω η Πολεοδομία!

 

PETA TO KINITO KAI PARE TILEKARTES :p :p ALLA OTAN THA VRETHIS KAPOU KAI DEN THA ECHIS SIMA.....
ATHLON 64 3200+ 2150MHz / ASUS K8V DELUXE / ATI 9800 PRO 128MB /1GB PC3200 MUSHKIN 2.2.2 / 120 SEAGATE SATA 7200rpm / LG17"FLATRON .................................... :X
Link to comment
Share on other sites

Τι τον ενδιαφερει αμα το κτιριο ειναι για επαγγελματικη χρηση? Δεν ειναι τ σπιτι του. Και οπως ειπε και καποιος παραπανω αν δεν το κανει αυτος θα το κανει καποιος αλλος.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

PAPASHARK: ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ.

 

Ευχαριστώ τον PAPASHARK που έγραψε ό,τι είχα να πω. Όταν ο φίλος σου βάλει την <αθώα> κεραιούλα στην ταράτσα του, να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει και να απολογηθεί στους γείτονες.

Μένω σε μία από τις καλύτερες πολυκατοικίες με θέα που καλύπτει όλο το κέντρο του Ηρακλείου Κρητης. Η πρόταση ήταν για πολλά εκατομμύρια δράχμες αλλά πήραν την απάντηση που έπρεπε.

Η κεραία <Κρύφτηκε> στου γείτονα τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Αν δεν πει το ΝΑΙ ο φίλος σου, θα το πει σίγουρα κάποιος γείτονας.

(Μ@λ..3ς υπάρχουν παντού).

 

200 μ βεληνεκές???... Που να σας καούν οι κυψέλες...

 

Ζήτω η Πολεοδομία!

 

 

bravo file! mono pou etsi isos ekanes moireo la8os kai epibarinesai me perissoteri aktinobolia apo ayti pou 8a eixes ena itan sto kefali sou i keraia (not kidding)

 

megaleeeeeeeee

ax na eixa kai egw geitones san kai sena!

8a ebgaza lefta kai 8a se gemiza kai aktinobolia ;)

Link to comment
Share on other sites

bravo file! mono pou etsi isos ekanes moireo la8os kai epibarinesai me perissoteri aktinobolia apo ayti pou 8a eixes ena itan sto kefali sou i keraia (not kidding)

 

Αγαπητέ βροχοποιέ, όλα ένα ρίσκο είναι. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τα conne του γείτονα σου.

 

Έπειτα από δική μου παρέμβαση θα γίνει μέτρηση ακτινοβολίας απο το Ιδρυμα Τεχνολογίας & Έρευνας (Ηρακλείου), παρουσία εισαγγελέα (συγγενής).

 

 

Global moderator έγραψες το παρακάτω

Κάτι τέτοιοι τύποι πέρνουν μετά στα cc των εταιριών και βρίζουν γιατί στο σπίτι τους δεν έχει σήμα

΄

Η κάλυψη είναι 1 πράγμα και η συγκάληψη ένα άλλο. Όταν έρχεται ιδιωτικός φορέας να κάνει στις κεραίες κινητής τηλεφωνίας έλεγχο,μετά από ραντεβού, είναι να σε παίρνουν τα γέλια.

Στο κινητό μου έχω τον έλεγχο ΕΓΩ. Όταν θέλω το κλείνω, όταν θέλω καβουρδίζω τον εγκέφαλο μου, αλλά υπεύθυνος είμαι εγώ.

Χρειάζεσαι Global moderator εκατοντάδες εκθέσεις για να μου αποδείξεις ότι η ακτινοβολία που εκπέμπεται δεν είναι επιβλαβής, και αρκεί να σου δείξω έστω και μία για να σου καταρρίψω όλες σου τις θεωρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

 

Στο κινητό μου έχω τον έλεγχο ΕΓΩ. Όταν θέλω το κλείνω, όταν θέλω καβουρδίζω τον εγκέφαλο μου, αλλά υπεύθυνος είμαι εγώ.

Χρειάζεσαι Global moderator εκατοντάδες εκθέσεις για να μου αποδείξεις ότι η ακτινοβολία που εκπέμπεται δεν είναι επιβλαβής, και αρκεί να σου δείξω έστω και μία για να σου καταρρίψω όλες σου τις θεωρίες.

 

Ναι αλλά πως θα το κλείνεις και θα το ανοίγεις και γενικότερα πως θα το χρησημοποιείς αν δεν υπάρχουν κεραίες και δίκτυο?Αν χρειάζομαι εγώ εκατοντάδες εκθέσεις για να σου αποδείξω ότι δεν είναι επιβλαβής η ακτινοβολία δεν χρειάζεσαι και εσύ έστω μια για μου αποδείξεις το αντίθετο?Δεν έχει αποδειχθεί το αν η ακτινοβολία είναι επιβλαβής η όχι.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει κάποια.Θεωρίες και εικασίες όμως πολλές.. :)

Πάντα φιλικά..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι μήπως εφικτό να χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ένα κοινό δίκτυο, αντί να μας ακτινοβολούν επί 3, για να μην πω επί 4 (τώρα με την Q)?

Κοινή διαπίστωση είναι ότι ο ανταγωνισμός των εταιριών δεν δρα τόσο ευεργετικά στους χρήστες όσο παλιότερα.

 

Όσον αφορά το τι πρέπει να αποδείξω γενικότερα θα σου φέρω ένα παράδειγμα.

 

Είμαι στο φαρμακείο μου και παίζω με τις διάφορες ουσίες.

Ένα τεταρτάκι μετά σου φέρνω ενα κόκκινο θολώδες υδατικό δια/μα με μεγάλο ιξώδες.

Το δίνω σε έναν παππου... No effect.

Το δίνω σε μια γιαγιά... Νο effect..

Το δίνω σε έναν 40αρη με βηματοδότη... Καμία επίδραση...

Το δίνω σε μία Αμερικάνα σε κύηση... Κανένα αποτέλεσμα..

 

Εσυ διψάς πολύ και δεν βρίσκεις τίποτα άλλο ανοικτό. Τα άλλα 3 φαρμακεία της περιοχής σου δίνουν αντίστοιχα παρόμοια διαλύματα με πράσσινο/μπλε/και καφέ χρώμα.

 

Το ερώτημα μου είναι απλό: Θα πιεις αυτό που σου έφτιαξα.

 

[με φιλική διάθεση πάντα].

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trojy

 

Είναι μήπως εφικτό να χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας ένα κοινό δίκτυο, αντί να μας ακτινοβολούν επί 3, για να μην πω επί 4 (τώρα με την Q)?

Το ένα κοινό δίκτυο σίγουρα δεν θα ήταν το άθροισμα των 4, αλλά ούτε και το ένα τέταρτο του αθροισματός τους, γιατί απλά ένα από τα σημερινά δίκτυα δεν αρκεί για να τους εξυπηρετεί όλους. Αν ήταν όλοι οι χρήστες να πέσουν σε ένα δίκτυο, θα έπρεπε αυτός ο ένας να μεγαλώσει...

 

Όσον αφορά το τι πρέπει να αποδείξω γενικότερα θα σου φέρω ένα παράδειγμα.

 

Είμαι στο φαρμακείο μου και παίζω με τις διάφορες ουσίες.

Ένα τεταρτάκι μετά σου φέρνω ενα κόκκινο θολώδες υδατικό δια/μα με μεγάλο ιξώδες.

Το δίνω σε έναν παππου... No effect.

Το δίνω σε μια γιαγιά... Νο effect..

Το δίνω σε έναν 40αρη με βηματοδότη... Καμία επίδραση...

Το δίνω σε μία Αμερικάνα σε κύηση... Κανένα αποτέλεσμα..

 

Εσυ διψάς πολύ και δεν βρίσκεις τίποτα άλλο ανοικτό. Τα άλλα 3 φαρμακεία της περιοχής σου δίνουν αντίστοιχα παρόμοια διαλύματα με πράσσινο/μπλε/και καφέ χρώμα.

 

Το ερώτημα μου είναι απλό: Θα πιεις αυτό που σου έφτιαξα.

 

[με φιλική διάθεση πάντα].

 

Αν αυτό που έφτιαξες σου ρίξει τον πυρετό και εσύ έχεις 40, θα κάτσεις να σκεφτείς αν κάποιοι λένε ότι μπορεί να σε πειράξει στο στομάχι; Θα το πιεις ακόμα και αν υπάρχουν αποδείξεις ότι πειράζει το στομάχι, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν...

 

Τα κινητά δεν είναι κάτι άχρηστο για να κάνουμε την πλάκα μας, άρα να μπορούμε ελαφριά τη καρδία να πούμε να τα καταργήσουμε, μας διευκολύνουν καθημερινά (απέδειξε π.χ. ότι το κινητό δεν χρειάζεται σε ένα καρδιολόγο που παρακολουθεί δεκάδες ασθενείς)...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Το ένα κοινό δίκτυο σίγουρα δεν θα ήταν το άθροισμα των 4, αλλά ούτε και το ένα τέταρτο του αθροισματός τους, γιατί απλά ένα από τα σημερινά δίκτυα δεν αρκεί για να τους εξυπηρετεί όλους. Αν ήταν όλοι οι χρήστες να πέσουν σε ένα δίκτυο, θα έπρεπε αυτός ο ένας να μεγαλώσει...

Προφανώς και θα έπρεπε να μεγαλώσει. Δεν έθεσα τέτοιο ζήτημα. Διαφωνείς ότι η ακτινοβολία που θα δεχόμασταν θα ήταν σαφώς μικρότερη από ότι τώρα? Να σταματήσουν να παίζουν με την δημόσια υγεία.

Υπάρχει ανάγκη για αυστηρότερο έλεγχο και ορθολογιστική χρήση όχι μόνο των δικτύων αλλά και των κινητών.

Αρχιμήδη έγραψες:

Αν αυτό που έφτιαξες σου ρίξει τον πυρετό και εσύ έχεις 40, θα κάτσεις να σκεφτείς αν κάποιοι λένε ότι μπορεί να σε πειράξει στο στομάχι; Θα το πιεις ακόμα και αν υπάρχουν αποδείξεις ότι πειράζει το στομάχι, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν...

Αν πάλι έχεις καρκίνο και είσαι σε τελικό στάδιο, πάλι θα το πιεις. Μην προσπαθείς να αλλάξεις το case study. Είσαι μια χαρά παλληκάρι (όχι σαν εκείνο με τον Βέγγο φαρμακοποιό), και απλά διψάς.

 

Όπως π.σωστά λέει και ο Billy Gates (κακό χρόνο να χει),

"Firstly we create the need"

Μην αυταπατάσαι, υπήρχε ζωή και πριν τα κινητά. Δεν θέλω να αποχωριστώ το κινητό μου, ούτε είμαι technophobic. Προσπαθώ συνεχώς να αξιοποιήσω την τεχνολογία που μου διαθέτουν.

Επειδή μερικές φορές ορισμένοι είναι περισσότερο διορατικοί από το σύνολο, σας συμβουλεύω να τους ακούτε προσεκτικά και να μην τους καταδικάζετε άκριτα.

Αρχιμήδη έγραψες:

Τα κινητά δεν είναι κάτι άχρηστο για να κάνουμε την πλάκα μας, άρα να μπορούμε ελαφριά τη καρδία να πούμε να τα καταργήσουμε, μας διευκολύνουν καθημερινά (απέδειξε π.χ. ότι το κινητό δεν χρειάζεται σε ένα καρδιολόγο που παρακολουθεί δεκάδες ασθενείς)...

 

Έπεσες στην περίπτωση φίλε μου Αρχιμήδη. :)

Γιατί το λέω αυτό? Πολύ απλά ο πατέρας μου είναι διευθυντής της καρδιολογικής κλινικής, και ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους πανελληνίως [διεθνείς διακρίσεις, διπλώματα, δοκτορα, παπλώματα, κλπ].

Μόλις πέρυσι κατάφερα να τον πείσω να πάρει κινητό για να βάλουμε όλοι μαζί το εταιρικό πακέτο της telestet.

Σε πληροφορώ Αρχιμήδη, ότι είναι εξίσου καλός με τα άλλα χρόνια, με ή χωρίς το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...