Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6670


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (23 Σεπ. 2004 , 16:55)

Aν σκεφτούμε οτι θα έρθει κάπου Νοέμβριο-Δεκέμβριο σύμφωνα με την Nokia, τότε η τιμή των 500 euros είναι υπερβολική για ένα κινητό αυτής της κατηγορίας.

Τη στιγμή μάλιστα που θα είναι προ των πυλών το 6630.

Φίλε Johner, δεν διαβάζεις μάλλον προσεκτικά τις ανακοινώσεις. :) Θα κυκλοφορήσει αρχές του Οκτώβρη και όχι Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Expected to be available in early October 2004, the Nokia 6670 phone will come in two variants; GSM 900/1800/1900 for Europe, Middle East, Africa and Asian markets, and GSM 850/1800/1900 for the Americas markets.

 

Αλλά μπορεί καλλιστα να συνυπάρξει με το 6630 στην τιμή των 500 ευρώ. Αν το 6630 κοστιζει 650, η διαφορά είναι μεγάλη, και παρά την σαφή υπεροχή του 6630, πολύς κόσμος θα προτιμήσει το κομψότερο 6670 ή το 7610.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δεν διαφερει και πολυ απο το 7610 η Νοκια ειχε πει οτι θα εβγαζε κινητα Series 60 για ολους.

Ετσι το 6630 ειναι το business-highend κινητο

το 7610 ειναι το fashion phone

το 6260 ειναι το low 60αρι(οσο low γινεται :p)

το 6670 ειναι το business-imaging...

 

Ετσι βγαζει κινητα για ολα τα γουστα...

 

Π.χ δεν θα μπορουσα να σκεφτω ενα επειχηρηματια με ενα 7610.Ομως με το 6670 θα μπορουσα να τον φανταστω.

 

Για εμας τους gadget freaks ολα ειναι ιδια ανεξαρτητος σχεδιασης...

 

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει εμφανισιακα και θα προτιμουσα το ντιζαινατο 7610.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν προσθέσαν στερεοφωνικό ήχο. Αν το κάναν θα έκανε την διαφορά. Όμως, απ'ότι φαίνεται, θα κυκλοφορήσει και άλλο 60άρι παράλληλα με το 6630, χωρίς υποστήριξη 3G αυτή τη φορά. Προβλέπω να γίνεται πανικός με τα series 60. :)
Link to comment
Share on other sites

Αιντε να δουμε τι εκπληξεις θα εχουμε το 2005.Αυτοι πηρανε φορα και δεν λενε να σταματησουν.Παντως καθαρα προσωπικη γνωμη,ειτε μας αρεσει το 6670 ειτε οχι και με τα μοντελα που θα ακολουθησουν,λογικα στα smartphones θα σαρωσει.

Η μεγαλη μου ομως απορια,σε σημειο που θα σκασω,ειναι πως θα ειναι σχεδιαστικα και λειτουργικα τα series 60 που ανακοινωσε οτι θα βγαλει με μεγαλες αναλυσεις.Ας μην ξεχναμε οτι δεν ειναι φιλικη εταιρια προς τις οθονες αφης,βεβαια και με τα αναδιπλουμενα κινητα το ιδιο ισχυε,η θα βρουνε καποιον αλλο τροπο,το μελλον θα δειξει.Για την ωρα μεχρι το 6630 μια χαρα ειναι το 7610.

Link to comment
Share on other sites

Το series 60 second edition δεν μίλησε ποτέ για υποστήριξη οθονών αφής. Μπορεί να αυξηθούν υπερβολικά οι αναλύσεις (εως 352 x 416 pixels) αλλά μην περιμένεις να αυξηθούν ανάλογα και οι φυσικές διαστάσεις των οθονών. Η σειρά 60 απευθύνεται σε ένα μεγάλο αγοραστικό κοινό και η μεγάλη αύξηση των διαστάσεων των συσκευών θα επιφέρει και πτώση των πωλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Αμαν Αμαν....... τι μας κανεις ρε nervous.... για θριλερ ειμαστε τωρα? :lol: ενα κακασχημο δηθεν sci-fi κινητο με τις δυνατοτητες του 7610 (το οποιο ειναι και πολυ ομορφο) :lol: ΑΘΑΝΑΤΗ ΝΟΚΙΑ!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι διάδοχος του 6600. Όπως φυσικά και το 7610. Άλλωστε πρόκειται για ακριβώς το ίδιο κινητό με άλλο σουλούπι. Μη σας μπερδεύει το design, που απλά προσδιορίζει σε ποιο κοινό απευθύνεται η κάθε συσκευή. Άλλωστε προκειται για τον κλασικό σχεδιασμό που ακολουθείται στην σειρά 6ΧΧΧ (6600, 6670, 6630). Δεν πάει να πει όμως οτι λόγω της ομοιότητας σχεδιασμού, είναι και ο διάδοχος κάποιου. Είναι δηλαδή το 7610 ο διάδοχος του 7600; Όχι βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (23 Σεπ. 2004 , 16:44)

 

Κρίμα που δεν προσθέσαν στερεοφωνικό ήχο. Αν το κάναν θα έκανε την διαφορά. Όμως, απ'ότι φαίνεται, θα κυκλοφορήσει και άλλο 60άρι παράλληλα με το 6630, χωρίς υποστήριξη 3G αυτή τη φορά. Προβλέπω να γίνεται πανικός με τα series 60. :)

 

κάποτε προέβλεψα ότι τα 60ρια θα γίνουν 40ρια ως προς την συχνότητα κυκλοφορίας !

να το ,, κάτσε έρχονται κι αλλα!!

επίσης ...

το 6670 δεν έχει ούτε μια αλλαγή στο hardware από το 7610!!

έλεος ...τέτοιο κλώνο δεν το περίμενα.

είναι δηλαδή να απορείς γιατί κυκλοφορεί οκτώμβριο???

αυτό θα μπορούσε να βγει και ένα μηνα μετά το 7610!!

ίδιο hardware,ίδιο λειτουργικό!!

 

και κάτι τελευταίο ...

θυμάστε παλιά στα 3210 3310 που αλλάζαμε προσόψεις και μάλιστα μπορούσαμε να αλλάζουμε και πληκτρολόγια?

ε λοιπόν αυτό έκανε η nokia!!

 

big job!!

:p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάντως, για διάδοχος του 6600 μου φαίνεται....

 

εμάνα πάλι όχι!!

τι στο διαλο ολλα διαδοχοι του 6600 θα λέμε οτι είναι; :confused:

είναι ξεκάθαρο οτι είναι κλώνος του 7610 ακομα και η γραμη του είναι ίδια!!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όμως δεν θα μπορέσουμε να το κάνουμε. Η διάταξη των πλήκτρων είναι εντελώς διαφορετική. Θυμήθηκα τώρα κάτι καραγκιόζηδες ειδικούς στον χώρο, τότε που είχε πρωτοβγεί το 3650, και είχα τρελαθεί με το σκατοπληκτρολόγιό του, που με διαβεβαίωναν οτι σε μερικες βδομάδες θα βγεί μια πρόσοψη που θα κάνει το πληκτρολόγιό του κανονικό.

 

Αλλά και πάλι, τι σας πειράζει; Καλό είναι να έχουμε ποικιλία. Διαλέξτε και πάρτε. :)

Link to comment
Share on other sites

τι διάδοχος ρε παιδιά!!

κλώνος είναι!!!

ο διάδοχος του 6600 για μένα είναι το 6630!!

διάδοχος είναι το κινητό που θα αντικαταστήσει το προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά ούτε λόγος για stereo output...

μετά την ανάγνωση των specs από το site της nokia έχω ένα λόγο παραπάνω να πιστεύω ότι το 6260 έχει mono output στα mp3!!

πάει τελειωσε ,, symbian 7.0s με stereo μου φαίνεται δεν θα βγει ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Tonizw to 7610 DEN EINAI o diadoxos tou 6600 anikoun se alli katigoria to ena einai business k to alla fashin einai san na m les oti to 6230 einai diadoxos tou 7210 gia to onoma tou theou.O doadoxos tou 6600 einai to 6630 an skefteite kala to 6600 itan hight end pos ginete o diadoxos tou na einai mid range min ta ispedonoume ola k na leme oti theloume epidi exoume to 7610 na vgazoume axristo to 6600 diti dn mas voleuei na paradexoume oti to 7610 dn einai diadoxos tou 6600 alla to 6630.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Prof.Wizard (23 Σεπ. 2004 , 20:31)

6670 είναι ένα 7610 για τον Trobocop που δεν του αρέσουν τα ανορθόδοξα πληκτρολόγια.

Και δεν είναι ο μόνος. Πολλοί βρίσκουν σαν μεγάλο μειονέκτημα το καμπυλωτό πληκτρολόγιο του 7610. Το 6670 ήρθε σαν απάντηση για αυτούς.

 

Αλλά σαν απάντηση γι'αυτούς που βρίσκουν ως το μέγιστο μειονέκτημα τον στερεοφωνικό ήχο, ποιό είναι; Η αναμονή του 6630 προφανώς.

 

chryant, ηρέμησε. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές στο αν είναι διάδοχος ή όχι του 6600. Λίγο μας ενδιαφέρει. Στις ετικέτες θα κολλήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (23 Σεπ. 2004 , 20:32)

 

και φυσικά ούτε λόγος για stereo output...

μετά την ανάγνωση των specs από το site της nokia έχω ένα λόγο παραπάνω να πιστεύω ότι το 6260 έχει mono output στα mp3!!

πάει τελειωσε ,, symbian 7.0s με stereo μου φαίνεται δεν θα βγει ποτε!!

 

Θα διαφωνησω μαζι σου γι' άυτο...

 

Αξεσουαρ(ακουστικα) του 6670

http://www.nokia.com/nokia/0,,63798,00.html

 

Αξεσουαρ(ακουστικα) του 7610

http://www.nokia.com/nokia/0,,54703,00.html

 

Αξεσουαρ(ακουστικα) του 6260

http://www.nokia.com/nokia/0,6771,58700,00.html

 

Απο τα τρια το 6260 ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ που εχει στερεο ακουστικα ως υποστηριζομενα.Λετε να ειναι τυχαιο; ;) :p

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι αλλοι το 6670 το βλεπουν σαν νεκροκεφαλη παντως :D :D

http://forums.mobileburn.com/attachment.php?attachmentid=584

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τρια το 6260 ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ που εχει στερεο ακουστικα ως υποστηριζομενα.Λετε να ειναι τυχαιο;

μιχάλη sorry αλλα τζάμπα έκανες τον κόπο να μαζέψεις τα links γιατί τα ξέρω...όπως φυσικά και ολόκληρο το site της nokia.

 

το θέμα είναι ότι τα στερεοφωνικά εξαρτήματα είναι για το fm radio...

εκεί είναι και η κοροϊδία της nokia γιατί δεν εξηγεί καθαρά τα πράγματα και δημιουργούνται συνχισεις!!

αλλα νομίζω κάποιου λέει (stereo headset....for listening το radio!)

άντε τώρα να καταλάβει ο περισσότερος κόσμος ότι το mp3 θα ακούγεται μονοφωνικά!!

τελοσπάντων...δεν είναι επί του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως.. Στο 6260 έχει κι άλλο ένα ζευγάρι στερεοφωνικών ακουστικών το Nokia Fashion Stereo Headset HS-3, για το οποίο λέει:

 

"Provides convenient handsfree use and the pleasure of listening to music from your compatible Nokia phone in stereo .

 

Αρα πολύ πιθανό ο στερεοφωνικός ήχος να αφορά και τα MP3 ;)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Θα πουλήσει μια χαρά γιατί ο ανταγωνισμός είναι σχεδόν ανύπαρκτος στα S60 smartphones. Mόνο η Nokia προσφέρει πραγματικά σούπερ λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Nokia δεν παρουσιάζει ένα normal σχεδίασης κινητό στην συγκεκριμένη πλατφόρμα (S60); Οι πωλήσεις ρεκόρ του 6230 δεν λένε τίποτε σε αυτά τα Φιλανδικά κωθώνια; ..δεν γουστάρουμε όλοι το συγκεκριμένο «προχωρημένο» design.. αυτό που ζητώ εγώ τουλάχιστον είναι κάτι πιο κλασσικό, όλες οι τελευτές συσκευές της μου φαίνονται άσχημες.. δεν μπορεί.. κρίμα..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός οτι μιλάτε όλοι για ομορφιά σε όλα τα θέματα που αφορούν τα νεα series 60 (6260,6630,6670). Mα καλά, τόσο σημαντικό είναι η εξωτερική εμφάνιση; Εμένα πάλι ποτέ δεν με προβλημάτισε κάτι τέτοιο.

 

Άλλωστε το 6670 έχει πολύ τυπικό σχεδιασμό. Οι σχεδιαστικές γραμμές του 7610 έχουν εξαφανιστεί. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω ζητάτε. Μια διάαξη στυλ 6230, θα μείωνε υπεβολικά το μέγεθος των πλήκτρων (ήδη είναι πάρα πολύ μικρά) ή θα μεγάλωνε το μήκος της συσκευής. Πιστεύω οτι ο παρόν σχεδιασμός είναι η χρυση΄τομή διαστάσεων και λειτουργικότητας. Ποιός δυσκολεύτηκε απο το πληκτρολόγιο του 6600;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (23 Σεπ. 2004 , 15:28)

 

Τα χρώματα αλλάζουν. Η εμφάνιση παραμένει ίδια. Δεν πρόκειται να δείς την ΝΟΚΙΑ να βγάζει προσόψεις για το 7610 με λίγο ή πολύ διαφορετικό σχέδιο. Μόνο στους πλανόδιους αυτά. \

 

 

Ώπα ρε! Γιατί σε χαλάει; Σε λίγο θα μου πεις ότι αγοράζεις μόνο γνήσιες προσόψεις νόκια!!! :D

 

Με τα ίδια λεφτά αγοράζεις 3 ιμιτασιόν. Και εφόσον η νόκια κάνει κάθε νέο της κινητό ασύμβατο προς τα πίσω όσον αφορά τις προσόψεις (Τα αναξιοπαθούντα ταμεία της που λέγαμε) οι πλανόδιοι είναι μάλλον μονόδρομος. :)

 

Άλλωστε το 6670 έχει πολύ τυπικό σχεδιασμό. Οι σχεδιαστικές γραμμές του 7610 έχουν εξαφανιστεί. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω ζητάτε. Μια διάαξη στυλ 6230, θα μείωνε υπεβολικά το μέγεθος των πλήκτρων (ήδη είναι πάρα πολύ μικρά) ή θα μεγάλωνε το μήκος της συσκευής.

 

Σύμφωνοι, όμως όλα αυτά τα πετυχαίνεις και με αλλαγή πρόσοψης. Γιατί να πάρεις άλλο κινητό; :p Και τέλος πάντων, κάποιος δεν του άρεσε η εμφάνιση του 7610 αλλά έκανε τα στραβά μάτια γιατί ήθελε ένα νέο smartphone πώς θα νιώθει τώρα; Όπως ένιωσαν όσοι πήραν το 3650 και μετά από λίγο βγήκε το 3660. Δηλάδή---->μπιιιιιιιιπ

 

Πιστεύω οτι ο παρόν σχεδιασμός είναι η χρυση΄τομή διαστάσεων και λειτουργικότητας. Ποιός δυσκολεύτηκε απο το πληκτρολόγιο του 6600;

 

Κανείς. Για αυτό το πήρε και η κουτσή Μαρία. Γιατί αγνοήσε όλα τα υπόλοιπα.

 

Και δεν είναι ο μόνος. Πολλοί βρίσκουν σαν μεγάλο μειονέκτημα το καμπυλωτό πληκτρολόγιο του 7610. Το 6670 ήρθε σαν απάντηση για αυτούς.

 

Εγώ πάντως 2 μέρες που το είχα ΔΕΝ το συνήθισα. Είναι απίστευτα εκνευριστικό αλλού να περιμένεις να βρεις τα πλήκτρα και αλλού να βρίσκονται.

 

Αλλά σαν απάντηση γι'αυτούς που βρίσκουν ως το μέγιστο μειονέκτημα τον στερεοφωνικό ήχο, ποιό είναι; Η αναμονή του 6630 προφανώς.

 

Δεδομένου ότι όπως φαίνεται ούτε το 6260 θα έχει στέρεο (α, καλό, ε?) η απάντηση δεν είναι το 6630. Είναι ένα ακόμα series 60 στο εγγύς μέλλον το οποίο θα έχει στέρεο. Βέβαια δεν θα έχει κάτι άλλο (πληκτρολόγιο ίσως? :D ) αλλά πλέον κανείς δεν θα εκπλαγεί :rolleyes:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Nokia δεν παρουσιάζει ένα normal σχεδίασης κινητό στην συγκεκριμένη πλατφόρμα (S60); Οι πωλήσεις ρεκόρ του 6230 δεν λένε τίποτε σε αυτά τα Φιλανδικά κωθώνια; ..δεν γουστάρουμε όλοι το συγκεκριμένο «προχωρημένο» design.. αυτό που ζητώ εγώ τουλάχιστον είναι κάτι πιο κλασσικό, όλες οι τελευτές συσκευές της μου φαίνονται άσχημες.. δεν μπορεί.. κρίμα..

 

Το 6230 με βάση τη λογική της Nokia (το τονίζω αυτό) είναι μια τεράστια εμπορική αποτυχία. Ελάχιστοι από όσους το πήραν θα το αλλάξουν σύντομα με κάποιο άλλο 40άρι από τα αμέτρητα που κυκλοφόρησε. Δεν έχει κανένα λόγο! Τα έχει όλα με το 6230! Γιατί να το αλλάξει? Εξ ου και η απροθυμία της να το παράξει σε ικανούς αριθμούς και να το προωθήσει... Έχετε δει διαφήμηση του 6230? Εγώ καμία! Ενώ έχω σιχαθεί πια τις διαφημήσεις του 7610: "Φωτογραφίστε!" :alien: Λες και ένα σμαρτφον θα το πάρεις για να φωτογραφήσεις...

 

Αλλά γιατί να μην δουλεύει με αυτή την λογική; Αφού υπάρχουν (...) που αγοράζουν τα κινητά της! :whistle:

 

Τουλάχιστον στο παρόν θέμα 23 στους 24 που μέχρι στιγμής το είδαν, το έκραξαν μαζί και την πολιτική της Nokia... Είναι ένα ενθαρρυντικό ποσοστό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...