Jump to content

Ρετιρέ (Mega)


agleouras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τελευταίο επεισόδιο που έχω πετύχει στο "Ρετιρέ" είναι εκεί που χωρίζουν η Γιουλάκη με τον Χρήστο (μια και καλή;; ) και κάνουν σπαστικά πράγματα (ή κάτι τέτοιο) η γιαγιά με την ανηψιά στο τηλέφωνο και εξαντλούν την υπομονή της Κατερίνας.

 

Δε νομίζω να τελειώνει ποτέ αυτή η σειρά.

Δε νομίζω να υπάρχει επεισόδιο μετά από αυτό.

 

Όπως και να 'χει, πιστεύω πως και αυτό το καλοκαίρι θα έχει τηλεθέαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τελευταίο επεισόδιο που έχω πετύχει στο "Ρετιρέ" είναι εκεί που χωρίζουν η Γιουλάκη με τον Χρήστο (μια και καλή;; ) και κάνουν σπαστικά πράγματα (ή κάτι τέτοιο) η γιαγιά με την ανηψιά στο τηλέφωνο και εξαντλούν την υπομονή της Κατερίνας.

 

Δε νομίζω να τελειώνει ποτέ αυτή η σειρά.

Δε νομίζω να υπάρχει επεισόδιο μετά από αυτό.

 

Όπως και να 'χει, πιστεύω πως και αυτό το καλοκαίρι θα έχει τηλεθέαση.

Είναι cliffhanger το επεισόδιο γιατί ετοιμάζουν νέα season εδώ και κάτι χρόνια :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι κάποιος φονικός ιός εξαπλόνεται και ανασταίνονται οι νεκροί.. επιστρέφει στο ρόλο της η γιαγια..
Link to comment
Share on other sites

Το Mega από Ιούλιο θα ξαναβάλει το ρετιρέ σε επανάληψη.Για 800+ φορά.Έλεος!!!:knife:Νισάφι πιά!:shoot:

Το προτιμώ από "2 ξένους", "στο παραπέντε" και λοιπές σαχλαμάρες (προσωπική άποψη πάντα).

Επίσης η σειρά αυτή σού διδάσκει πώς η ελληνική πραγματικότητα ήταν είναι και θα είναι ίδια και απαράλλαχτη ό,τι και να γίνει. Και υπόψιν, είναι γυρισμένη γύρω στο 1990. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ναι κάποιος φονικός ιός εξαπλόνεται και ανασταίνονται οι νεκροί.. επιστρέφει στο ρόλο της η γιαγια..
e tote tha milame gia th nuxta ton zontanon nekron:lol: kai oxi gia retire
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Το προτιμώ από "2 ξένους", "στο παραπέντε" και λοιπές σαχλαμάρες (προσωπική άποψη πάντα).

Επίσης η σειρά αυτή σού διδάσκει πώς η ελληνική πραγματικότητα ήταν είναι και θα είναι ίδια και απαράλλαχτη ό,τι και να γίνει. Και υπόψιν, είναι γυρισμένη γύρω στο 1990. ;)

Εμένα γιατί δε μου κάνει καθόλου για πραγματικότητα όλο αυτό; Τόση μιζέρια έχουμε; Μάλλον είμαι τυχερός που δεν έχω συναντήσει τέτοιους μίζερους ανθρώπους..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το προτιμώ από "2 ξένους", "στο παραπέντε" και λοιπές σαχλαμάρες (προσωπική άποψη πάντα).

Επίσης η σειρά αυτή σού διδάσκει πώς η ελληνική πραγματικότητα ήταν είναι και θα είναι ίδια και απαράλλαχτη ό,τι και να γίνει. Και υπόψιν, είναι γυρισμένη γύρω στο 1990. ;)

 

κι εγω πιστευω οτι η σειρα αυτη εχει πολλαπλές λειτουργίες:

 

-μπορει να λειτουργησει ως οργανο βασανιστηρίου σε δυσκολες περιοδους πολέμων και κατασκοπείας (κλειδώνουμε τον βασανιζόμενο σε ενα δωματιο όπου η τηλεόραση παίζει μερα νυχτα το ρετιρέ - με την υπέροχη μουσική τίτλων- στη διαπασών)

-μπορεί να χρησιμοποιηθει και ως όπλο μαζικής καταστροφής (ομαδικές αυτοκτονίες τηλεθεατών)

-μπορει να χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό του "τι ειναι τέχνη" και "τι είναι αισθητική" (τεχνη/αισθητική ειναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που βλέπουμε στο ρετιρέ)

-μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη θεωρητική καταρτιση επαναστατών (αν ο κόσμος ειναι όπως τον παρουσιάζει το ρετιρέ δεν χρειαζεται καμια επιπλεον δικαιολογία για να τον καψουμε), γιατρών (τα συμπτωματα της υστερίας/μακροχρόνιας στερησης σεξ είναι αυτα που παρουσιάζονται στην Κατερίνα και τη Χαρούλα) και κοινωνιολόγων (για τον ορισμό των εννοιών "μικροαστός" και "κατιναριό"

-τελος, μπορει να χρησιμοποιηθεί ως αντιδοτο σε περιπτωσεις τροφικής δηλητηρίασης : 10 λεπτα από το ρετιρε αρκούν για να προκληθεί εμετός και αποβολή της δηλητηριώδους ουσίας.

 

για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

 

γιατί το ρετιρέ δεν ειναι απλώς μία σειρα...

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πιστευω οτι η σειρα αυτη εχει πολλαπλές λειτουργίες:

 

-μπορει να λειτουργησει ως οργανο βασανιστηρίου σε δυσκολες περιοδους πολέμων και κατασκοπείας (κλειδώνουμε τον βασανιζόμενο σε ενα δωματιο όπου η τηλεόραση παίζει μερα νυχτα το ρετιρέ - με την υπέροχη μουσική τίτλων- στη διαπασών)

-μπορεί να χρησιμοποιηθει και ως όπλο μαζικής καταστροφής (ομαδικές αυτοκτονίες τηλεθεατών)

-μπορει να χρησιμοποιηθεί για τον ορισμό του "τι ειναι τέχνη" και "τι είναι αισθητική" (τεχνη/αισθητική ειναι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που βλέπουμε στο ρετιρέ)

-μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τη θεωρητική καταρτιση επαναστατών (αν ο κόσμος ειναι όπως τον παρουσιάζει το ρετιρέ δεν χρειαζεται καμια επιπλεον δικαιολογία για να τον καψουμε), γιατρών (τα συμπτωματα της υστερίας/μακροχρόνιας στερησης σεξ είναι αυτα που παρουσιάζονται στην Κατερίνα και τη Χαρούλα) και κοινωνιολόγων (για τον ορισμό των εννοιών "μικροαστός" και "κατιναριό"

-τελος, μπορει να χρησιμοποιηθεί ως αντιδοτο σε περιπτωσεις τροφικής δηλητηρίασης : 10 λεπτα από το ρετιρε αρκούν για να προκληθεί εμετός και αποβολή της δηλητηριώδους ουσίας.

 

για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

 

γιατί το ρετιρέ δεν ειναι απλώς μία σειρα...

 

:lol: :lol: :lol: Ωραία προσέγγιση, δεν το είχα φανταστεί έτσι. Ίσως να έχεις και δίκιο.

 

Πάντως κι εγώ με τη σειρά μου θα μπορούσα να απαριθμήσω πάρα πολλές τωρινές εκπομπές (έως και διετίας-τριετίας), ανάμεσά τους και ορισμένα δημοφιλέστατα σήριαλ (όπως αυτά που παρέθεσα στο πρoηγούμενο post μου), που προσωπικά μού προκαλούν πολύ περισσότερη αηδία από ό,τι το "Ρετιρέ" σε όσους δείχνουν να το απεχθάνονται. :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε, το Ρετιρέ είναι και πάλι εδώ, ακόμα ένα καλοκαίρι, φαντάζομαι κατ' απαίτηση πολλών συμφορουμιτών εδώ μέσα. :D
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'άρεσε η διαφήμιση του MEGA για Το Ρετιρέ φέτος. Κάτι του στυλ "Επειδή καλοκαίρι χωρίς το Ρετιρέ δε γίνεται άλλη μια χρονιά κοντά σας". Το ξέρουν κι αυτοί πόσο γραφικό είναι πια αλλά δεν το κόβουν. :p

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η απολυτη μιζερια και κακομοιρια της ελληνικης κοινωνιας τως αρχων της δεκαετιας του 90 (ελεω Μητσοτακη......μπρρρρρρρρρρ!!!!), ειναι οι δαλιανιδορετιρομικρομεσαιοι.
Link to comment
Share on other sites

Η απολυτη μιζερια και κακομοιρια της ελληνικης κοινωνιας τως αρχων της δεκαετιας του 90 (ελεω Μητσοτακη......μπρρρρρρρρρρ!!!!), ειναι οι δαλιανιδορετιρομικρομεσαιοι.

 

Το κακό ξέρειες ποίο είναι φίλε μου; ότι απ΄΄ο τότε δεν έχουν αλλάξει και τραγικά τα πράγματα και πάνω-κάτω τα ίδια προβλήματα ,μην πω και χειρότερα ,έχουμε τώρα.Δυστηχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεχάστε για λίγο όσα ξερετε για το ρετιρε και δειτε αυτό το πρόσφατο τρέιλερ

. Δε θα πληρώνατε εισιτήριο στο σινεμά για να δειτε αυτή την ταινία?:lol: (το remix της μουσικης των τιτλων ειναι απόλυτο respect)

 

Λεμε οτι η ταινία είναι του σκηνοθέτη, αλλά μου φαίνεται μετά απο αυτό πιστεύω πια οτι την ταινία την κανει το μονταζ και η μουσική επενδυση ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα θα κανουν ταινια το Ρετιρε?Με τους ιδιους ηθοποιους?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα θα κανουν ταινια το Ρετιρε?Με τους ιδιους ηθοποιους?

 

Με ζομπι θα την κανουν;:lol:

Απλα καποιος πειραματίστηκε με το μονταζ και εφτιαξε ενα βιντεο.Σιγα μην κανουν ταινια το Ρετιρε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα θα κανουν ταινια το Ρετιρε?Με τους ιδιους ηθοποιους?

 

Δεν έχει τόσο ενδιαφέρον και χαβαλέ για να γυριστεί σε μορφή ταινίας, απλώς κάποιος έκανε μια επεξεργασία ενός βίντεο και τίποτα παραπάνω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβα καλα θα κανουν ταινια το Ρετιρε?Με τους ιδιους ηθοποιους?

 

Ναι με seance.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόσο ενδιαφέρον και χαβαλέ για να γυριστεί σε μορφή ταινίας, απλώς κάποιος έκανε μια επεξεργασία ενός βίντεο και τίποτα παραπάνω.

 

Εγώ το βαλα το λινκ γιατί βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την απόσταση από την πηγή/σημειο εκκινησης (trash σειρα των '90s, με ελεεινό χιούμορ και ακόμα ελεεινότερη αισθητική και μια μιζέρια που διαχέεται ακόμα και στη μουσική τίτλων) και το αποτέλεσμα του μοντάζ+διασκευής της μουσικής τίτλων που χαλαρότατα περνάει για τρέιλερ ταινίας αξιώσεων (έτσι όπως είναι μου δημιουργεί πάμπολλες παραπομπές, από το κλειστοφοβικό ύφος που ήθελε να πετυχει το "σπιρτόκουτο" μέχρι την κριτική στη συγχρονη μικρο/μεσοαστική τάξη που πετυχαίνει το American Beauty)

 

Όπως λένε και τα ευφάνταστα σχόλια/περιγραφές στο youtube:

 

"Ένα αιχμηρό σχόλιο στην κόλαση της αστικής αποξένωσης και την βία των ανθρώπινων σχέσεων, σε μια κοινωνία που βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση"

 

"Όπως κάθε ταινία με ζόμπι ( :p ), έτσι κι αυτή αποτελεί μια συγκλονιστική αλληγορία πάνω στον κοινωνικό αποκλεισμό, την ξενοφοβία, την διάβρωση του αστικού ιστού, την καταστροφή του περιβάλλοντος και τον φόβο του πέ**ς!"

 

"Η ψυχοκοινωνική απογύμνωση ως επακόλουθο της περμανάντ"
:lol:

 

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο τρέιλερ από τη μια ειναι ένα άψογο δείγμα ειρωνείας και από την άλλη αποτελει τυπικό δείγμα-αφορμή για προβληματισμό σχετικά με τα ορια μεταξυ κουλτουρας-ψευδοκουλτούρας και υποκουλτουρας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βαλα το λινκ γιατί βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την απόσταση από την πηγή/σημειο εκκινησης (trash σειρα των '90s, με ελεεινό χιούμορ και ακόμα ελεεινότερη αισθητική και μια μιζέρια που διαχέεται ακόμα και στη μουσική τίτλων) και το αποτέλεσμα του μοντάζ+διασκευής της μουσικής τίτλων που χαλαρότατα περνάει για τρέιλερ ταινίας αξιώσεων (έτσι όπως είναι μου δημιουργεί πάμπολλες παραπομπές, από το κλειστοφοβικό ύφος που ήθελε να πετυχει το "σπιρτόκουτο" μέχρι την κριτική στη συγχρονη μικρο/μεσοαστική τάξη που πετυχαίνει το American Beauty)

 

Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο τρέιλερ από τη μια ειναι ένα άψογο δείγμα ειρωνείας και από την άλλη αποτελει τυπικό δείγμα-αφορμή για προβληματισμό σχετικά με τα ορια μεταξυ κουλτουρας-ψευδοκουλτούρας και υποκουλτουρας ;)

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Εξαιρετικό. Θεσπέσιο. ΙΔΙΟΦΥΕΣ. :p

 

just_a_comment, το Ρετιρέ είναι TΡΕΛΗ cultια.

τρελή όμως.

Ως τέτοια ωστόσο, είναι απίστευτο. :)

Όσο για αυτά που λες περι αισθητικής και μιζέριας, μην ξεχνάς πως αυτή ήταν η αισθητική και η μιζέρια των late 80s - early 90s στην Ελλάδα (και για μουσική στους τίτλους αρχής τι περίμενες;; Το "O Fortuna";;; )

και είναι πραγματικά τραγικό το γεγονός πως θα προτιμούσα να δω ένα ένα τα επεισόδια του Ρετιρε από την αρχή (σε 50η επανάληψη :p) παρά να παρακολουθήσω το 99% των σημερινών ελληνικών σειρών (ναι...ναι...για τις Κούκλες μιλάω).

Τουλάχιστον το Ρετιρέ μπορώ να το δω ως cult και να γελάσω.

Τα χάλια που έχει όμως η σημερινή ελληνική τηλεόραση ούτε για να γελάσεις δεν είναι...

Για να μη μιλήσουμε για τη σημερινή αισθητική και ποιότητα (Big Brothers, παιχνίδια του στυλ "μάντεψε που θα χέσει η αγελάδα", Αγρότες Άπαρτοι Ψάχνουν, Μαγειρική μέχρι παχυσαρκίας κτλ ) :rolleyes:

 

Ναι με seance.

 

E-γρα-ψες. Τέλος χαχαχαχα

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι με seance.

Πλακα πλακα, η κυρα Σοφία και η Ζαχαροπουλου εχουν πεθανει σίγουρα (RIP) Για τη Γιουλακη δεν ξερω...φανταζομαι ζει ακόμα. Ο Φαρμακοτρίφτης αγνοείται.

Οι μόνοι που κινουνται ακόμα στο χώρο είναι ο Φοίβος/κυριος Δημούτρης/μπαμπάς Μαρίας της άσχημης και η Ευείδη.

 

Α! κι ο Δελαπόρτας (στο τρέιλερ τον βλέπουμε στο ρόλο του ποιοτικο-ρομαντικού Άλκη :p) εκτος απο σφουγγοκωλάριος-βιογράφος διάφορων διασήμων πολιτευόταν κιόλας τωρα στις δημοτικες (μη με ρωτησετε αν βγηκε-δεν εμαθα)

 

just_a_comment, το Ρετιρέ είναι TΡΕΛΗ cultια.

τρελή όμως.

 

Δεν αντιλέγω. Απλως υπάρχουν δύο είδη cult: το intentional και το unintentional.

Το intentional cult (βλέπε πχ Δράκουλας των εξαρχείων) έχει και καλλιτεχνική αξία ή -τουλάχιστον- μεταφέρει κάποιο μηνυμα/σχόλιο, ασκεί κριτική ή παίζει με το σουρρεαλισμό.

 

Το unintentional cult είναι ένα έργο που προέρχεται από το χώρο του trash, το οποίο είναι τόσο χαρακτηριστικά χάλια, που γίνεται γραφικό, αστείο και υπό αυτή την έννοια cult (βλέπε το τρισμέγιστο cult "Plan 9 from outer space" -aka η χειρότερη ταινία όλων των εποχων)

 

Βασικά δεν την εχω δει πουθενά τη διάκριση, τωρα μου ρθε αλλά πιστεύω ότι στέκει κι ότι πρεπει να γίνεται για να κρίνουμε πιο δικαια τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με το καταλληλο μονταζ και μουσικη υποκρουση ακομα και το "Ο ηλιθιος και ο πανηλιθιος" μπορει να γινει τρειλερ για κοινωνικη ταινια. :p:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Απλως υπάρχουν δύο είδη cult: το intentional και το unintentional.

Το intentional cult (βλέπε πχ Δράκουλας των εξαρχείων) έχει και καλλιτεχνική αξία ή -τουλάχιστον- μεταφέρει κάποιο μηνυμα/σχόλιο, ασκεί κριτική ή παίζει με το σουρρεαλισμό.

 

Το unintentional cult είναι ένα έργο που προέρχεται από το χώρο του trash, το οποίο είναι τόσο χαρακτηριστικά χάλια, που γίνεται γραφικό, αστείο και υπό αυτή την έννοια cult (βλέπε το τρισμέγιστο cult "Plan 9 from outer space" -aka η χειρότερη ταινία όλων των εποχων)

 

Βασικά δεν την εχω δει πουθενά τη διάκριση, τωρα μου ρθε αλλά πιστεύω ότι στέκει κι ότι πρεπει να γίνεται για να κρίνουμε πιο δικαια τα πράγματα.

 

Νομίζω πως είσαι λίγο αυστηρή με το θέμα Ρετιρέ. Όχι δηλαδή πως έχεις άδικο. Ψιλοtrashιά είναι, συμφωνώ. Αλλά η αισθητική του είναι αυτή της περιόδου τέλη 80s - αρχές 90s. Πες μου ΜΙΑ ταινία εκείνης της περιόδου που να μη βγάζει την ίδια μιζέρια (όχι στο σενάριο απαραίτητα, αλλά στο budget). Όλες οι ταινίες του Ψάλτη - που προσωπικά τον θεωρώ το απόλυτο trash - είναι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση.

Βέβαια, προσωπικά και τους Φρουρούς της Αχαΐας να πετύχω στην TV, trash θα το θεωρήσω γιατί ακόμα και αν είναι ακριβότερη παραγωγή η αισθητική του είναι τόσο ξεπερασμένη και...φτηνιάρικη που καταλήγει να είναι trash.

 

Όσο για τους χαρακτήρες κτλ. οι χαρακτήρες στις ταινίες του Δαλιανίδη (R.I.P) ήταν πάντα έτσι: υπερβολικοί και σχεδόν καρικατούρες.

 

Αλλά εμένα το ρετιρέ μου αρέσει γιατί "το ξέρω".Είναι κάτι σα να πηγαίνεις διακοπές στο χωριό σου: το ψιλοβαριέσαι γιατί το ξέρεις και γιατί κάθε χρόνο τα ίδια πράγματα βλέπεις, αλλά από την άλλη είναι εύκολο και "εύπεπτο".

 

Αλλά...είναι τρελό trash :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με το καταλληλο μονταζ και μουσικη υποκρουση ακομα και το "Ο ηλιθιος και ο πανηλιθιος" μπορει να γινει τρειλερ για κοινωνικη ταινια. :p:lol:

Bγαίνω off-topic, αλλά κάτι παρόμοιο είχε γίνει πριν από χρόνια για τη "

" (του Kubrick, όχι του Φώσκολου :p).

 

Το Ρετιρέ για μένα είναι σαν να έχει 4-5 επεισόδια. Όποτε ανοίγω την τηλεόραση και το πετυχαίνω, είναι 4-5 επεισόδια που επαναλαμβάνονται. Δεν έχω δει ποτέ κανένα άλλο πέρα από τα συγκεκριμένα. :O (και όχι, δεν εννοώ ότι το story είναι παρόμοιο, που μοιάζουν μεταξύ τους. Εννοώ ότι πετυχαίνω πάντα τα ίδια επεισόδια!)

Link to comment
Share on other sites

Το Ρετιρέ για μένα είναι σαν να έχει 4-5 επεισόδια.

 

Είσαι σίγουρος ότι ειναι 4-5? Γιατί είδικοί έχουν αποδείξει ότι είναι μόνο ένα!

 

-πλακα πλακα, κι εγω το παθαινω αυτο που λες με το Κων/νου και Ελενης

 

PS . τ'ωρα είδα το τρειλερ της Λαμψης - χαχα! κορυφη!

Edited by just_a_comment
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...