Jump to content

Ηuawei Ascend P7


GMF80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα το P7 σε κανονική συσκευασία και έχει πάνω του ήδη κολλημένη μια μεμβράνη οθόνης. Επίσης μέσα στο κουτί δεν έχει άλλη μεμβράνη, έχει συμβεί σε άλλον αυτό;

 

Και στο δικό μου έτσι ήταν όταν το είχα αγοράσει το χειμώνα (καινούριο απο wind), τις τοποθετούν απο το εργοστάσιο μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 659
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ούτε με σφαίρες δεν παίζει να βαλω την 5 σε συσκευή με 2 gb ram που θα εχω γις κύρια χρήση... εχω δει πόσω memory hungry ειναι το lollipoo

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου έτσι ήταν όταν το είχα αγοράσει το χειμώνα (καινούριο απο wind), τις τοποθετούν απο το εργοστάσιο μην ανησυχείς.

ΟΚ!, ευχαριστώ!:happy:

Επίσης έχω ήδη τις εξής απορίες:

1-.Ο ήχος της φωτογραφικής μπορεί να κλείσει τελείως;

2-.Μπορεί να σβήνει ξανά η οθόνη μετά από αναπάντητη ή άλλη ειδοποίηση; (μένει πάντα ανοιχτή)

3.-Με το hisuite που βρίσκουμε τα βίντεο για να τα περάσεις στο pc; Τις φώτος τις έχει ώς επιλογή "ΕΙΚΟΝΕΣ" στα αριστερά, αλλά τα βίντεο...?

4.-Το μενού-αρχική οθόνη μπορεί να περιστραφεί και να μπεί σε landscape;

 

ούτε με σφαίρες δεν παίζει να βαλω την 5 σε συσκευή με 2 gb ram που θα εχω γις κύρια χρήση... εχω δει πόσω memory hungry ειναι το lollipoo
εγώ δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω πάντως. (Προς το παρόν όμως δεν έχω περάσει ούτε την αναβάθμιση απο ΕΜUI 2.3 που είχε εργοστασιακά). Θα τις κάνω σταδιακά για να μπορώ να εκτιμήσω την μετάβαση
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να την παρω την συσκευη, αλλα ακομα δεν εχω διαβασει καπου επισημα ποσο ειναι ο δεικτης sar.

Γνωριζει καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

και της δυο θήκες της εχω δοκιμάσει

τα θετικά

1. όμορφη

 

τα αρνητικά

1, κόβει αρκετά (έως πάρα πολύ το σήμα όπως στο wifi/gsm/3g/gps/bluetooth)

2. αν πέσει ζημιά στο κινιτο θα είναι διπλάσια από το να είναι χωρίς θήκη (μεταλλο αντί για απορρόφηση κραδασμών θα τους διπλασιάζει και θα τους συγκεντρώσει σε ένα σημείο "σκίζοντας" την συσκευη όταν πέσει)

 

 

να ξέρεις πάντως

μεταλλική θήκη για κινιτο = total distruction

 

και την δεύτερη θήκη που δείχνεις έχει μαγνήτη πλάγια δίπλα στην καλοδιοταινια του gps......... αν θέλει κάποιος gps να την ξεχάσει γιατί θα μπερδεύει και την πυξίδα και το σήμα του gps

 

απο μένα κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/For-Huawei-Ascend-P7-Nillkin-SPK-Smart-S-View-PU-Leather-Window-Flip-Case-Cover-/271518394215?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item3f37c1e767

 

η οτιδήποτε χωρίς μαγνήτες και μεταλλικά κομμάτια

 

Μπορείς να ξαναανεβάσεις φωτογραφία από τη θήκη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eρωτήσεις προς όσους : α)δεν έχουν πειράξει τη rom κατά το παρελθόν με root και custom roms , β) κατέχουν το κινητό πάνω από 3 μήνες :

 

1) Πως πάει ο δέκτης gps ; Λοκάρει γρήγορα δορυφόρους έξω ; Λοκάρει δορυφόρους με υποβοήθηση data εντός σπιτιού και μετά από πόσο χρόνο ; Το ρωτώ αυτό γιατί υπήρξα επί 1 χρόνο κάτοχος P6 και το gps του ήταν αργό στο κλείδωμα και ασταθές στη διαδρομή. Eπίσης επί του θέματος, οι google χάρτες εγκαθίστανται κανονικά με όλα τα updates τους ;( είχε θέμα το P6 με τους χάρτες )

2) Έχει ποτέ το κινητό σας παγώσει/κολλήσει ώστε να απαιτεί επανεκκίνηση για να επανέλθει στη σωστή λειτουργία ; Αν ναι πόσο συχνά σας έχει συμβεί αυτό ; ( στο P6 δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι το P7 είναι επίσης απαλλαγμένο από τέτοια θέματα).

3) Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς πτώση του κινητού χωρίς θήκη από ύψος 1-2 μέτρα ; Αν ναι το γυαλί κράτησε γερά ή ράγισε ;

4) Το σκρολάρισμα και το zoom στο web browsing μέσω chrome έχει τα μικροκολληματάκια που είχε και το P6 ή είναι αρκετά smooth ;

 

Ρωτώ τα παραπάνω γιατί θέλω να προτείνω το κινητό σε ένα φίλο αφού πρώτα σιγουρευτώ ότι διορθώθηκαν/βελτιώθηκαν κάποια θέματα που είχε το P6.:)

Link to comment
Share on other sites

Ιpred το κράτησα 4 μηνες πριν μεταβώ στο Mate 7 και δεν είχε κανένα από τα προβλήματα του P6... Δεν είχα το παραμικρό θέμα με το κινητό και είχα σκοπό να το κρατήσω για πολύ καιρό ακόμα μέχρι που έπιασα το Mate 7.....:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλα στην παρεα,το εχω απο το Δεκεμβριο του 2014 και δε μου εχει βγαλει κανενα απολυτως προβλημα και με πτωσεις το προτεινω ανεπιφυλακτα. :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.:) Θα δω και τι θα μου απαντήσουν στις ανάλογες ερωτήσεις στο υποforum του lenovo vibe X2 για να καταλήξω στο ποιο από τα δύο θα προτείνω στο φίλο.:)

 

@CMF80, βλέπω έμεινες πιστός στη Huawei. Nα το χαρείς το M7. Εγώ θα μπω σε τρελό πειρασμό όταν βγει το mini. Και στο P7 ήμουν πολύ κοντά πριν πάρω το Alpha αλλά το φοβήθηκα λόγω του μέτριου gps του P6. :)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Ipred αν και απογοητεύει στις αναβαθμίσεις (ακόμα να δούμε lollipop) από το P6 και μετά βγάζει κινητήρες... Το Mate ειδικά είναι εκπληκτικό....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα ! Αγόρασα το P7 . Εχω ενα προβληματισμό . όταν το χρησιμοποιώ είτε σκαλίζω το menu του είτε απλα σερφάρω χωρίς να βλέπω βιντεάκια ζεσταίνεται τόσο πολύ που το μεταλλικό του περίβλιμα καίει αρκετά σε βαθμό που μετά απο 20 λεπτά χρήση δεν μπορώ να το κρατήσω στο χέρι μου . Ως αποτέλεσμα ένιωθα λες και έκαψα την παλάμη μου για κανα 3ωρο .

Είναι φυσιολογικό αυτό; Τόσα κινητά έχουν περάσει απο το χέρι μου που όλα ζεσταίνονται σαφώς αλλά πρώτη φορά μου τυχαίνει με όχι βαριά χρήση να μην μπορώ να κρατήσω το κινητό στο χέρι μου επειδή καίει πολύ το μεταλλικό του περίβλημα ....

 

Θέλω την γνώμη σας αν αντιμετωπίζεται ανάλογο θέμα και εσείς .

Link to comment
Share on other sites

οτί ζεσταίνεται είναι αλήθεια αλλά όχι και σε σημείο να μην μπορείς να το κρατήσεις.Τι μπορείς να κάνεις;Να πάρεις μία θήκη...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρει κανένας κανένα ιντερνετικό μαγαζί απο το εξωτερικό για αγορά θήκης για το huawei P7 ? Πέρα απο το ebay όπου απο κει δεν μπορώ να αγοράσω προς το παρόν !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σε κινητό με αριθμό έκδοσης P7-L10V100R001C150B125 ποιά rom πρέπει να κατεβάσουμε για αναβάθμιση σε EMUI 3;

 

 

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/ascend-p7/general/update-p7-l10c900b805-android-5-1-emui-t3157206

και βγήκε λέει καινούργι BETA χθες η B815 http://www.huaweiblog.de/firmware/huawei-p7-neue-beta-firmware-verfuegbar-download/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν,το πήρε φίλος.

Το τηλέφωνο εχει πολλά lags.

Τι μπορούμε να του κάνουμε,ποια rom να του βάλουμε,σαφώς με ελληνικά.

Κι αν μπορείτε πείτε μου και πλήρης διαδικασία,καθώς δύσκολο να ψάξουμε όλο το thread.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσημο update σε lollipop 5.1.1 από την Huawei από εδώ http://www.huaweiblog.de/firmware/huawei-ascend-p7-lollipop-android-5-1-1-emui-3-1-update-offiziell/

αν έχεις πολλά apps μην το βάλεις.... η μπαταρία αποκτά μνήμη χρυσοψαρου... καταναλονεται ακομη και σε idle (όπως και στα περισσότερα κινητά με την 5)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν,το πήρε φίλος.

Το τηλέφωνο εχει πολλά lags.

Τι μπορούμε να του κάνουμε,ποια rom να του βάλουμε,σαφώς με ελληνικά.

Κι αν μπορείτε πείτε μου και πλήρης διαδικασία,καθώς δύσκολο να ψάξουμε όλο το thread.

τελευταία 4.4 b619 δεν έχει ούτε ένα bug (πέρα από το κλασσικό πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας στο idle αλλά για αυτό ευθεινωνται τα Google apps root και σουταρισμα εκτός από το playstore και αυτονομία βράχος γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...