Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έκανες αναβάθμιση σε lollipop χωρίς να κάνεις επαναφορά και γι'αυτό δεν σου το εμφανίζει? Δεν μου εμφάνιζε κ μένα κάποιες επιλογές μετά από αναβάθμιση ώσπου του τράβηξα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ συνήλθε!
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έκανες αναβάθμιση σε lollipop χωρίς να κάνεις επαναφορά και γι'αυτό δεν σου το εμφανίζει? Δεν μου εμφάνιζε κ μένα κάποιες επιλογές μετά από αναβάθμιση ώσπου του τράβηξα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ συνήλθε!

Το πήρα μεταχειρισμένο και έκανα επαναφορά κανονικά,λες να ξανακάνω;Λες να φταίει που είναι μάλλον αγγλική συσκευή HTC_001.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

τεράστιο ρόλο παίζει τελικά η φωτεινότητα της οθόνης, ακόμα και αν είναι στο αυτόματο. Κατά λάθος την είχα στο 100% την τελευταία βδομάδα και τώρα την έχω κάτω απο τη μέση και έχω 72% μπαταρία στο τέλος της μέρας
Link to comment
Share on other sites

@vag74

Tι να σου πω φίλε μου..δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα SIM , Κάνε ένα clear cache και μετά ξανά τοποθέτηση. Παρεμπιπτόντως πολύ καλά τα αποτελέσματα της μπαταρίας σου...Στο 100% δηλ έχεις σίγουρα 5:30 ώρες οθόνη σε δύο μέρες!

 

@tsakou

Πώς τα έχεις καταφέρει 38% μόνο σε κατανάλωση εφαρμογών? Προσωπικά κάτω από 55% δεν έχω δει ποτέ..συνήθως στο 60 παίζω. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις κ ένα screenshot από τις εφαρμογές?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

@vag74

Tι να σου πω φίλε μου..δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα SIM , Κάνε ένα clear cache και μετά ξανά τοποθέτηση. Παρεμπιπτόντως πολύ καλά τα αποτελέσματα της μπαταρίας σου...Στο 100% δηλ έχεις σίγουρα 5:30 ώρες οθόνη σε δύο μέρες!

 

@tsakou

Πώς τα έχεις καταφέρει 38% μόνο σε κατανάλωση εφαρμογών? Προσωπικά κάτω από 55% δεν έχω δει ποτέ..συνήθως στο 60 παίζω. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις κ ένα screenshot από τις εφαρμογές?

Θα δοκιμάσω να βγάλω την κάρτα, clear cache τι να κάνω; η μπαταρία είναι εξαιρετική με πάνω από μια ώρα κλήσεις και χωρίς να το έχω μόνο σε 2g για ευνόητους λόγους :)

Link to comment
Share on other sites

@vag74

Tι να σου πω φίλε μου..δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα SIM , Κάνε ένα clear cache και μετά ξανά τοποθέτηση. Παρεμπιπτόντως πολύ καλά τα αποτελέσματα της μπαταρίας σου...Στο 100% δηλ έχεις σίγουρα 5:30 ώρες οθόνη σε δύο μέρες!

 

@tsakou

Πώς τα έχεις καταφέρει 38% μόνο σε κατανάλωση εφαρμογών? Προσωπικά κάτω από 55% δεν έχω δει ποτέ..συνήθως στο 60 παίζω. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις κ ένα screenshot από τις εφαρμογές?

 

greenify facebook, messenger, instagram, shazam και μερικά ακόμα. Μόλις έκανα untick και την επιλογή nuplayer από τα developer options που είναι υπεύθυνη για την κατανάλωση του system

Link to comment
Share on other sites

@vag74

Κλείνεις συσκευή, και πατάς ταυτόχρονα power kai volume down μέχρι να ανοίξει. Στο μενού που θα σου βγάλει πήγαινε εκεί που λέει recovery πάτα ΟΚ με το power και στη συνέχεια στο επόμενο μενού που θα βγει επέλεξε το clear cache . Στη συνέχεια reboot.

 

@tsakou

Είσαι ρουτ γι'αυτό...

Πολύ χαμηλά ο kernel σου και το σύστημα.

Επίσης με greenify κάτι πρέπει να βοηθάει..πόσες ώρες βγάζεις συνήθως μόνο με χρήση WiFi έχεις μετρήσει ποτε?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

@vag74

Κλείνεις συσκευή, και πατάς ταυτόχρονα power kai volume down μέχρι να ανοίξει. Στο μενού που θα σου βγάλει πήγαινε εκεί που λέει recovery πάτα ΟΚ με το power και στη συνέχεια στο επόμενο μενού που θα βγει επέλεξε το clear cache . Στη συνέχεια reboot.

 

@tsakou

Είσαι ρουτ γι'αυτό...

Πολύ χαμηλά ο kernel σου και το σύστημα.

Επίσης με greenify κάτι πρέπει να βοηθάει..πόσες ώρες βγάζεις συνήθως μόνο με χρήση WiFi έχεις μετρήσει ποτε?

@venduza

Ευχαριστώ το δοκιμάζω.

Το έκανα φίλε μου αλλά τίποτα,πρέπει να είναι η Rom που φοράει το τηλέφωνο.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

@venduza δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο όμως, και στοκ όταν ήμουν τις ίδιες εφαρμογές έτρεχα, δεν ξέρω αν το greenify δουλεύει πιο αποτελεσματικά σε ρουτ συσκευές. Η σημερινή μέρα είναι ίσως αυτή που χρησιμοποίησα πιο λίγο δεδομένα, όταν δεν έχω wifi είναι μόνιμα ανοιχτά και στο 4g
Link to comment
Share on other sites

@venduza δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο όμως, και στοκ όταν ήμουν τις ίδιες εφαρμογές έτρεχα, δεν ξέρω αν το greenify δουλεύει πιο αποτελεσματικά σε ρουτ συσκευές. Η σημερινή μέρα είναι ίσως αυτή που χρησιμοποίησα πιο λίγο δεδομένα, όταν δεν έχω wifi είναι μόνιμα ανοιχτά και στο 4g

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση ο kernel σου κ το σύστημα android που είναι αρκετά χαμηλά. Τα δικά μου ποσοστά όπως κ των περισσότερων εδώ μέσα ,παίζουν σε 18% και 13% αντίστοιχα...άντε να τα έχω δει και 1.5 μονάδα πιο κάτω αλλά εκεί που βρίσκεσαι Εσύ ποτέ...

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι και μένα με εντυπωσίασε η χαμηλή κατανάλωση του κερνελ, έχω ανεβάσει και αντίστοιχα screenshot που παίζει στα νούμερα που λες. Η μεγάλη πτώση στην κατανάλωση ήρθε μετά την τελευταία ενημέρωση του greenify οπότε ίσως αυτή είναι η μεγάλη διαφορά, μαζί με το χαμήλωμα της φωτεινότητας της οθόνης που αφορά τη γενικότερη κατανάλωση και όχι αυτή από τον κερνελ εννοείται
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα μεταχειρισμένο και έκανα επαναφορά κανονικά,λες να ξανακάνω;Λες να φταίει που είναι μάλλον αγγλική συσκευή HTC_001.

 

Επειδή το πήρες μεταχειρισμένο δες τι ρομ εχεις

Link to comment
Share on other sites

@vag74

Κλείνεις συσκευή, και πατάς ταυτόχρονα power kai volume down μέχρι να ανοίξει. Στο μενού που θα σου βγάλει πήγαινε εκεί που λέει recovery πάτα ΟΚ με το power και στη συνέχεια στο επόμενο μενού που θα βγει επέλεξε το clear cache . Στη συνέχεια reboot.

 

Πήγα να το δω κι εγώ πως γίνεται, αλλά η μόνη επιλογή σχετική με cache που μου έβγαλε είναι η "wipe cache partition" είναι το ίδιο με το clear cache?

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να το δω κι εγώ πως γίνεται, αλλά η μόνη επιλογή σχετική με cache που μου έβγαλε είναι η "wipe cache partition" είναι το ίδιο με το clear cache?

 

Ναι ακριβώς αυτή είναι η επιλογή

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παίδια συγγνώμη αν γίνομαι φορτικός αλλά είμαι πρώτη φορά σε htc και android και ζορίζομαι λίγο..

το τηλέφωνο το έχω 2-3 μέρες και είναι μια χαρά και θα έλεγα καλύτερο σε όλα απο το iphone 5 που είχα πριν, αλλά ακόμα δεν τα έχω "βρει" με το λειτουργικό.

Αυτή τη στιγμή είμαι σε 4.4.3 και sense 6.0, δεν θα έπρεπε να είμαι σε android 5.0 τουλάχιστον και sense 7.0 :blink:; επίσης πως θα κάνω αναζήτηση για νέες ενημερώσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Παίδια συγγνώμη αν γίνομαι φορτικός αλλά είμαι πρώτη φορά σε htc και android και ζορίζομαι λίγο..

το τηλέφωνο το έχω 2-3 μέρες και είναι μια χαρά και θα έλεγα καλύτερο σε όλα απο το iphone 5 που είχα πριν, αλλά ακόμα δεν τα έχω "βρει" με το λειτουργικό.

Αυτή τη στιγμή είμαι σε 4.4.3 και sense 6.0, δεν θα έπρεπε να είμαι σε android 5.0 τουλάχιστον και sense 7.0 :blink:; επίσης πως θα κάνω αναζήτηση για νέες ενημερώσεις;;

 

Καλησπέρα, για μένα μια χαρά είσαι με Kit-kat και sence 6. Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και να πας σε lolipop 5.0.1 αλλά έχει κάποια περίεργα. Νομίζω πως μαις και είσαι πρωτάρης καλό είναι να παίξεις λίγο έτσι όπως είσαι και αφού εξοικιωθείς κάπως τότε περνάς την αναβάθμιση.

Για να βρεις αν υπάρχει αναβάθμιση για τη συσκευή σου πας: ρυθμίσεις, πληροφορίες, ενημερώσεις λογισμικού.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ!

(έκανα την αναζήτηση για αναβάθμιση, για λολιποπ δεν μου βγάζει τπτ παρα μόνο για ένα λογισμικο htc eye)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ!

(έκανα την αναζήτηση για αναβάθμιση, για λολιποπ δεν μου βγάζει τπτ παρα μόνο για ένα λογισμικο htc eye)

 

Περίεργο μου κάνει που δε σου βγάζει για 5.0.1 αλλά καλύτερα έτσι. το htc eye δε μου θυμίζει κάτι, μήπως ξέρει κάποιο άλλο παιδί.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

έκανα την αναζήτηση για αναβάθμιση, για λολιποπ δεν μου βγάζει τπτ παρα μόνο για ένα λογισμικο htc eye

Αυτη την αναβαθμιση πρεπει να την κανεις πρωτη.

Σου δινει πολλα καλουδια για την καμερα και σε παει στο android 4.4.4.

Οταν τελειωσεις με αυτη την αναβαθμιση και ξαναψαξεις για update θα σου βγαλει την μεγαλη (πολλα MB) για εκδοση 5.0.1

 

Εγω θα ελεγα αφου εισαι πρωταρης, περνα ολα τα update και πηγαινε στο 5.0.1 να μαθεις εξ αρχης το κινητο πανω στο android 5 μην αλλαζεις σε λιγο καιρο παλι...

Link to comment
Share on other sites

@vag74

Κλείνεις συσκευή, και πατάς ταυτόχρονα power kai volume down μέχρι να ανοίξει. Στο μενού που θα σου βγάλει πήγαινε εκεί που λέει recovery πάτα ΟΚ με το power και στη συνέχεια στο επόμενο μενού που θα βγει επέλεξε το clear cache . Στη συνέχεια reboot.

 

Αυτές οι οδηγίες είναι για το εργοστασιακό recovery? Εγώ που έχω περασμένο τον TWRP γιατί δεν πιάνει από το recovery το wipe cache; Φαίνεται να έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς αλλά μετά την επανεκκίνηση η cache δεν έχει διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση μερικών....

Στα γνωστά μαγαζάκια της Ομόνοιας που πουλάνε φτηνά, να προσέχετε ... Να αγοράζετε ΜΟΝΟ Ελληνικό, αν θέλετε φυσικά Ελληνικά....

Μια ιστορία που έμαθα πριν από λίγο...

Τα μαγαζάκια αυτά διαφημίζουν ότι πουλάνε καινούργια Ευρωπαϊκά, με εγγύηση και φυσικά με ελληνικά ....όλο αυτό που λένε ειναι φυσικά... Αλήθεια !! Αλλά ειναι και μια μεγάλη παραπλάνηση.

Στα γεγονότα λοιπόν, παίρνει φίλος μου ένα "εγγυημένο" Νορβηγικό ...

Με το που βάζει sim και ανοίγει, επιλογή να επιλέξει γλώσσα κινητού ...φυσικά επιλέγει Ελληνικά.

Version 4.4.2 όλα απροβλημάτιστα μέχρι που προσπαθεί να κάνει upgrade σε 4.4.3....κατεβάζει τα 600+MB και κατα το installation...error!!! Αυτό το επανέλαβε καμία 10αρια φορές χωρίς φυσικά αποτέλεσμα.

Για να το ξεγελάσει λέει, δεν το βάζω στην μητρική του γλώσσα .... Τίποτα και στα Νορβηγικά ....αλλά όταν θέλησε να το γυρίσει στα Ελληνικά .... Παπαλα ... Δεν είχε Ελληνικά .

Αποτέλεσμα, για να μην σας κουράζω, Ελληνικά μόνο με reset ... Λες και κάποιος είχε κάνει injection τα Ελληνικά ΜΟΝΟ στο αρχικό boot menu.

Με μια επίσκεψη στο επίσημο service έγινε επαναφορά (περιέργος μιας και ήταν πειραγμένο όπως είπαν) στις κανονικές για το κινητό συνθήκες....με 5.0.1 αλλά φυσικά χωρίς Ελληνικα (μιας και ειναι κλειδωμένα σε ένα νορβηγικό M8).

Ο "επαγγελματίας" με τα πολλά και με πίεση, αφού του απέδειξε ο φίλος ότι δεν εχει Ελληνικα με το παραπάνω τροπο ..έδωσε πίσω τα χρήματα με πολλές κατάρες....

 

Προς γνώση και ... Συμμόρφωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας τι είναι αυτό που με εμφανίζεται που και που στην γραμμή ειδοποίησης ( Πάνω στην μέση )

https://www.dropbox.com/s/0d0qgiyze05a1h6/Screenshot_2015-06-10-23-30-41_1.jpg?dl=0

Το προσεξα ειναι οταν ανοιγει η μουσικη αλλα ποια ειναι η σημασια του ακομα δεν καταλαβα..

Edited by nikos154
Link to comment
Share on other sites

Tο τηλέφωνο τα σπάει δεν μπορώ να τα περιγράψω όλα εκείνα τα πράγματα που μου αρέσουν και είναι βολικά!

 

Ένα πράγμα μου έχει σπάσει τα νεύρα και αυτό είναι ένας υψίσυχνος ήχος κατά την διάρκεια της κλήση κατα διαστήματα απο το ακουστικό. Είναι αρκετά συχνός που γίνεται χειρότερος όταν το ακουστικό είναι ρυθμισμένο στην μέγιστη ή κοντά στην μέγιστη ένταση του. Το έχει παρατηρήσει άλλος? Βλακώδες πρόβλημα αλλά εκνευριστικό. Όλα τα άλλα είναι άψογα στο κινητό.

 

Να σημειώσω ότι έχει περαστεί η αναβάθμιση Android Lollipop 5.0.1 και είμαι σε Cosmote 2G GSM... Είναι το One M8 32GB (Αμερικάνικο T-Mobile)

www.pcplace.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...