Jump to content

Kingzone K1 Turbo


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να μην λεμε πολλα .. ¨¨¨¨

Τι είναι το pixel

 

Η λέξη pixel προέρχεται από τις λέξεις "picture element" και είναι η βασική μονάδα, ψηφίο, για οτιδήποτε εμφανίζεται στην οθόνη ενός Η/Υ (και όχι μόνο). Αν κοιτάξετε με ένα καλό μεγεθυντικό φακό την οθόνη του υπολογιστή σας, θα δείτε πως όλα όσα βλέπετε σε αυτήν (γράμματα, γραμμές, γραφικά κ.λπ.) έχουν δημιουργηθεί από πολύ μικρά ψηφία (μικρά τετράγωνα κουτάκια). Αυτά είναι τα pixels, οι δομικές μονάδες κάθε σχήματος που εμφανίζεται στην οθόνη.

 

Τα pixels δεν έχουν καθορισμένο μέγεθος. Προσαρμόζονται στις ρυθμίσεις και το μέγεθος της οθόνης του υπολογιστή. Έτσι, αν για τον υπολογιστή μας επιλέξουμε ανάλυση 800Χ600, αυτό σημαίνει πως η κάρτα οθόνης χρησιμοποιεί 800Χ600=480.000 δομικά στοιχεία (pixels).

 

Αφού λοιπόν, στην 800Χ600 ανάλυση, η οθόνη αποτελείται από 480.000 "τούβλα", μια οθόνη 15'' θα έχει μικρότερα pixels απ' ότι μια οθόνη 17'' και μεγαλύτερα από μια 14''. Αντίστοιχα, σε μια οθόνη 15'' με ανάλυση 1024Χ768 (=786.432) τα pixels θα είναι μικρότερα απ' ότι με ανάλυση 800Χ600 αφού η ίδια επιφάνεια (η οθόνη) θα αποτελείται στην πρώτη περίπτωση από 786.432 pixels ενώ στη δεύτερη από 480.000.

 

Το πλεονέκτημα χρήσης μικρών αναλύσεων είναι πως τα πάντα εμφανίζονται μεγαλύτερα. Το μειονέκτημα είναι πως έτσι είναι πιο εμφανείς οι ατέλειες των καμπυλών (αφού οι καμπύλες αποτελούνται από τετραγωνάκια, όσο μικρότερα είναι τα τετραγωνάκια τόσο λιγότερο ορατές είναι οι ατέλειές τους στο μάτι) και πως η οθόνη χωράει λιγότερα πράγματα.

 

Το πλεονέκτημα χρήσης μεγάλων αναλύσεων είναι πως οι εικόνες είναι πιο καθαρές (sharp) και η οθόνη χωράει περισσότερα πράγματα. Το μειονέκτημα είναι πως τα γραφικά εμφανίζονται μικρότερα. Μπορούμε να μεγαλώσουμε το μέγεθος των γραμμάτων που εμφανίζονται στην οθόνη ώστε να μην έχουμε πρόβλημα (ειδικά αν χρησιμοποιούμε true type γραμματοσειρές). Οι εικόνες όμως δεν μπορούν να μεγαλώσουν καθώς αποτελούνται από συγκεκριμένο αριθμό pixels και φυσικά, αν περιέχουν γράμματα, θα φαίνονται και αυτά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και συνεχίζω .. όταν λεω εχει ρixel λεω και εννοω ότι χαλάει η αναληση της οθόνης (βγαζει κουκιδουλες μικρες ) γιαυτο λεμε ότι εχει pixel αυτά .. εχει κανεις να προσθέσει τιποτε για το τηλέφωνο ????? καποιο χρήσιμο προγραμματάκι η κατι άλλο που θα χρησίμευε στο εν λόγω κινητό ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα "pixel" που ανέφερες 2-3 μηνύματα πριν δεν έχει να κάνει με αυτό που ανέλυσες στο τελευταίο σου μήνυμα.

Ο όρος "pixel" που λέμε στην φωτογραφία είναι το φαινόμενο που δημιουργείται (πιο έντονο στα τηλέφωνα, όπου το μέγεθος του αισθητήρα είναι πολύ μικρό και τα pixels πολλά) όταν χρησιμοποιούμε υψηλά ISO και έχει σαν αποτέλεσμα να "διαρέει" τάση από ένα πίξελ και να ανάβουν σε χρωματισμό τα διπλανά του.

Για παράδειγμα τον ίδιο αισθητήρα με τα ίδια πίξελ αν τον έφτιαχνες πιο μεγάλο θα είχε πολύ μικρότερο θόρυβο σε υψηλά ISO.

 

 

 

για να μην λεμε πολλα .. ¨¨¨¨

Σε κούρασε που ανέλυσα κάποια πράγματα που ρώτησε ο sportteo?

Ίσα όσα που το προηγούμενο ποστ σου αναφέρεται σε κάτι που δεν ρώτησε κανένας...

Link to comment
Share on other sites

δεν κουράζομε εύκολα αλλά να μην είμαστε εκτος θέματος .... (( εχω σπουδάσει φωτογραφία ) οπότε σε αυτό ας είμαι λογο ποιο ειδικός στο θεμα του τηλεφώνου που εκει δεν είμαι,, εστίασα μερικά προβλήματα τα οποια δεν πείρα κάποια ουσιώδη απάντηση ...... και δεν κανω αντιπαράθεση σε κανέναν .απλος κάνουμε μια συζήτηση ... η ενημέρωση σε θέματα δεν είναι φραστικός τσακωμός ..οπότε εκει πήγε το<<< για να μην λεμε πολλα >>>>...... αν οντος φάνηκε κάπως τότε λάθος μου ......
Link to comment
Share on other sites

Eειδή και εγώ έχω σπουδάσει φωτογραφία και έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σαν φωτογράφος μου κάνει εντύπωση ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη "θόρυβος" στην φωτογραφική αργκώ και για πιο λόγο υφίσταται σε φωτογραφίες βραδινών λήψεων. (το οποίο και προσπάθησα να σου εξηγήσω)

 

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως για καλύτερα βραδινά αποτελέσματα υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται "A Better Camera" και έχει εξεραιτικό night shot mode μαζί με noise reduction για πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θα παρακαλέσω να επιστρέψουμε στα της συσκευής και μόνο. Οποιαδήποτε περαιτέρω εκτός θέματος συζήτηση θα οδηγήσει σε διαγραφή όλων των σχετικών - άσχετων μηνυμάτων.

 

Δε νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν να του σβήνουν post..

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα το ai.type πληκτρολόγιο και παει καλά και στις 160 λέξεις ..... υποστηρίζει και ορθογραφία!!!!!
Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα το ai.type πληκτρολόγιο και παει καλά και στις 160 λέξεις ..... υποστηρίζει και ορθογραφία!!!!!

Εννοεις ότι με αυτό το πληκτρολογιο μπορεις να γραφεις 160 χαρακτήρεςσε ένα μυνημα (δηλαδή κανει strip unicode) χωρις την χρηση αλλης εφαρμογης μηνυματων???

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις ότι με αυτό το πληκτρολογιο μπορεις να γραφεις 160 χαρακτήρεςσε ένα μυνημα (δηλαδή κανει strip unicode) χωρις την χρηση αλλης εφαρμογης μηνυματων???

ναι αυτό λεω φιλε μου .... ειχα και ένα θεμα με την αναπαραγωγή video που ειχα κανει καταγραφή εγω .. το πρόβλημα ηταν η μη συμβατότητα της micro sd ειχα μια από το ebay ..όταν εβαλα μια άλλη 32 gb sandisk όλα πηγαν καλα ....... βλέπω όντως μεχρι τωρα ότι το κινητό παει ποιο καλα και από το galaxy s4 που εχω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το πρόβλημα ηταν η μη συμβατότητα της micro sd ειχα μια από το ebay.

 

To ebay δεν είναι για τέτοιες αγορές... υπάρχουν πολλές σκάρτες κάρτες μνήμης, γιαυτό άλλωστε και τις βρίσκεις σε ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το ebay αλλα την είχα πάρει πριν κανα 2 χρονια που εδώ έκαναν 60 ευρω οι 32 gb και εκει τις έβρισκες στα 18 ... αλλα μαπα το καρπούζι ....

 

υπάρχει κανένα καλο widget για το κινητό που να εχει και χρήση στην flip cover ????

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας παιδιά!

Χθες άκουσα για μια εφαρμογη, την aptoide, με την οποία μπορείς να κατεβάσεις διάφορες εφαρμογές δωρεάν. Το kingzone μου είναι ρουταρισμένο έτσι μου παρουσιάζει προβλήματα. Όταν προσπάθησα να αναβαθμίσω μια εφαρμογή που ήδη έχω που έβγαλε ένα παραθυρο στα κινέζικα και έπρεπε να επιλέξω μεταξύ δύο εντολών. Στη συνέχεια μου έβγαλε σφάλμα. Πώς μπορώ να το αποφύγω? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σας παιδιά!

Χθες άκουσα για μια εφαρμογη, την aptoide, με την οποία μπορείς να κατεβάσεις διάφορες εφαρμογές δωρεάν. Το kingzone μου είναι ρουταρισμένο έτσι μου παρουσιάζει προβλήματα. Όταν προσπάθησα να αναβαθμίσω μια εφαρμογή που ήδη έχω που έβγαλε ένα παραθυρο στα κινέζικα και έπρεπε να επιλέξω μεταξύ δύο εντολών. Στη συνέχεια μου έβγαλε σφάλμα. Πώς μπορώ να το αποφύγω? Ευχαριστώ!!!

 

Να σε ενημερώσω ότι απαγορεύεται στο παρόν forum η οποιαδήποτε συζήτηση για σπασμένες εφαρμογές και παράνομο λογισμικό. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών για να μην υπάρξουν κυρώσεις αποκλεισμού πρόσβασης στο forum.

 

Καλησπέρα παιδιά,υπάρχει κανένα κουπόνι έκπτωσης για το κινητό;

 

Έχουμε ξεχωριστό θέμα, απευθύνσου εκεί... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402005

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια .... Υποστηριζουν 3g και οι δυο καρτες(εννοειται οχι ταυτοχρονα)..δηλαδη να μπορω να ορισω ανα πασα στιγμη ποια καρτα να εχει τα 3g data χωρις να χρειαστει να τις αλλαξω θεση.. Edited by skoj
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κατάφερα να σπάσω την οθόνη ...

 

 

για δώστε καμία συμβουλή

 

To ανταλλακτικό από μόνο του έχει τσιμπημένη τιμή. Δεν ξέρω αν αξίζει να το φτιάξεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

Προσπάθησα να διαβάσω το τοπικ από την αρχή αλλά κάπου στην σελίδα 30κατι αν θυμάμαι καλά τα παράτησα (τα τόσα άσχετα ποστ για την μεταφορά του κινητού με κούρασαν)

θα ήθελα λοιπόν, αν δεν γίνομαι βάρος, να μου πείτε αν υπάρχουν κάποια θέματα μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις, αν και ποιες custom rom υπάρχουν και γενικά τι πρέπει να προσέξω από την στιγμή που θέλω να το αγοράσω (το βρήκα "δεύτερο χέρι")

επίσης μου έκανε εντύπωση που το έχει με μπαταρία 3200mah να υποθέσω ότι είναι αφτερ μαρκετ?

 

ξέρω ότι είναι πράγματα που προφανώς έχουν απαντηθεί, αλλά είναι πιο εύκολο να μου απαντήσετε, από το να διαγράψετε όλα τα άσχετα ποστ ;)

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια .... Υποστηριζουν 3g και οι δυο καρτες(εννοειται οχι ταυτοχρονα)..δηλαδη να μπορω να ορισω ανα πασα στιγμη ποια καρτα να εχει τα 3g data χωρις να χρειαστει να τις αλλαξω θεση..

 

Ναι, μπορείς μέσα από τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εγκατέστησα το Titanium Backup. Στα στατιστικά από κάτω μου γράφει:

ROM συστήματος: 932 ΜΒ (245 ΜΒ ελεύθερα)

 

Έχω το Kingzone K1 Turbo. Δεν έχει να κάνει η "ROM συστήματος" με την υποτιθέμενη RAM των 2GB, έτσι;

Και εάν όχι, τότε, τί ακριβώς είναι η ROM συστήματος; Ένας ξεχωριστός δεσμευμένος χώρος στο "σκληρό δίσκο" να το πω έτσι, όπου είναι για αρχεία συστήματος και μόνο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

d-petrakis.com
Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι καπως ειναι, συνηθως χωριζουν την ρομ σε 2 κομματια, ενα για αρχεια του χρηστη και ενα για εφαρμογες, υπαρχει μερικες φορες και ενα κομματι για το Os... αλλο ειναι λοιπον η Rom και αλλο η Ram.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο περιπου ενα χρονο χρησης του κινητου εχω να σας πω πως εχει σοβαρο θεμα με το σημα του και συγκεκριμενα με την vodafone παρολα αυτα το κινητο σε ολα τα αλλα ειναι τελειο για αυτο σκεφτομαι σοβαρα την αλλαγη του και να παω στο νεο kingzone z1 το εχει δωκιμασει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια αν καποιος γνωριζει ας βοηθησει στο κινητο ξαφνικα κολλησε η δονηση και δεν σταματαει με τιποτα εβγαλα μπαταρια εκανα εργαστηριακη επανακινηση και τιποτα υπαρχει σωτηρια?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άλλαξα την μαμά μπαταρία που ήταν 2500 με την 3200 και πακέτο ήρθε και ένας φορτιστής διεθνείς για ότι μπαταριά μπορείς να τοποθετήσεις επάνω του. Το τηλεφωνώ άλλαξε 2 με 2,5 μέρες κρατάει αφόρτιστο,αν έχει κανείς πρόβλημα με την διάρκεια τής μπαταρίας να δώσω λινκ από που την έφερα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...