Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που την βρισκω; φυσικά γράφει κανονικά ο knox ε;

Ναι γραφει http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716535

αμα δε θες να πειράξεις knox δοκιμασε την http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/development/rom-ane4-kitkat-4-4-2-multi-csc-t2813628

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root το κινητό μου για να έχω πρόσβαση στη sd μέσα από κάποιες εφαρμογές κι επιπλέον να απενεργοποιήσω κάποιες άλλες που δεν χρειάζομαι. Επειδή μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με το G900FXXU1BOC7 που είχα πρόσφατα δεν με ενδιαφέρει για την ώρα τουλάχιστον να βάλω κάποια custom rom. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Αν το κάνω root, χάνω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις που υπάρχουν τώρα στο κινητό;

Επίσης, θα μπορώ να παίρνω firmware updates ota όπως συμβαίνει τώρα; Ή αν κατεβάσω ένα καινούργιο επίσημο firmware που θα βγει αργότερα, θα μπορώ να το περάσω μέσω odin όπως το κάνω και τώρα;

Τέλος, ποια μέθοδο θα προτείνατε για το root, CF Auto Root ή Philztouch recovery?

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω root το κινητό μου για να έχω πρόσβαση στη sd μέσα από κάποιες εφαρμογές κι επιπλέον να απενεργοποιήσω κάποιες άλλες που δεν χρειάζομαι. Επειδή μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με το G900FXXU1BOC7 που είχα πρόσφατα δεν με ενδιαφέρει για την ώρα τουλάχιστον να βάλω κάποια custom rom. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Αν το κάνω root, χάνω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις που υπάρχουν τώρα στο κινητό;

Επίσης, θα μπορώ να παίρνω firmware updates ota όπως συμβαίνει τώρα; Ή αν κατεβάσω ένα καινούργιο επίσημο firmware που θα βγει αργότερα, θα μπορώ να το περάσω μέσω odin όπως το κάνω και τώρα;

Τέλος, ποια μέθοδο θα προτείνατε για το root, CF Auto Root ή Philztouch recovery?

1) Όχι, δεν χάνεται τίποτα με το root

2) Και να σου έρχονται ειδοποιήσεις για updates, δεν θα μπορέσεις να τις περάσεις.

3) Φυσικά και μπορείς να περάσεις στη συνέχεια ότι θέλεις με το odin.

4) Οποία μέθοδό και να επιλέξεις για root, να ξέρεις ότι θα σου γράψει ο knox

Link to comment
Share on other sites

ολα ενταξει με το root trucman...κατεβασα και το titanium και εσβησα μερικες εφαρμογες,,κατι αχρηστες!!τα app knox δεν τα πειραξα καθολου απο το system..τωρα να τα παγωσω αλλα φοβαμαι μην εχω τα ιδια παλι..θα ηθελα το app watch on και το s health γιατι στο δικο μου s5 g906s δεν τα εχει εγκαταστησει...δεν υπαρχουν πουθενα..μηπως μπορει να μου δωσει τα official για s5 lolilop?δοκιμασα κατι αλλα τιποτα...αυτα τα βαζουμε στο system app?η στο system priv/app? Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γραψει καποιος τον τροπο να γινει ρουτ το κινητο; Ας γραψει ο knox, απλα να γινει ευκολα μην χρειαστει να φλασαρω κερνελ και preroot εκδοσεις :P
Link to comment
Share on other sites

ολα ενταξει με το root trucman...κατεβασα και το titanium και εσβησα μερικες εφαρμογες,,κατι αχρηστες!!τα app knox δεν τα πειραξα καθολου απο το system..τωρα να τα παγωσω αλλα φοβαμαι μην εχω τα ιδια παλι..θα ηθελα το app watch on και το s health γιατι στο δικο μου s5 g906s δεν τα εχει εγκαταστησει...δεν υπαρχουν πουθενα..μηπως μπορει να μου δωσει τα official για s5 lolilop?δοκιμασα κατι αλλα τιποτα...αυτα τα βαζουμε στο system app?η στο system priv/app?
Θα πρέπει να στα δώσει κάποιος με S5 ή να ψάξεις στο xda (συνήθως είναι στο priv-app, θα πρέπει να βάλεις και τα κατάλληλα permissions rw-r--r-- )

 

Μπορει να γραψει καποιος τον τροπο να γινει ρουτ το κινητο; Ας γραψει ο knox, απλα να γινει ευκολα μην χρειαστει να φλασαρω κερνελ και preroot εκδοσεις :P
Κατεβάζεις από εδώ το cf root για το μοντέλο σου και το φλασάρεις μέσω odin βάζοντας το αρχείο στο πεδίο ΑΡ. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας,

είμαι κάτοχος ενός samsung galaxy s5 και προς το παρων απόλυτα ικανοποιημένος και για το λόγο αυτό δεν έχω πραγματοποιήσει πολλές διαφοροποιήσεις στο κινητό (6 μηνών) από τα εργοστιακά προγράμματα και ρυθμίσεις.

Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω λόγω διαφόρων σχολίων που διαβάζω για διάφορους launchers, αν αξίζει και αν βελτιώνει κάποιος απο αυτούς ακόμα περισσότερο την ταχύτητα του κινητού κι αν γενικά αξίζει να αλλαχτεί ένας εργοστασιακός launcher ενός καλού κινητού που τα πηγαίνει σχετικά καλά..ή εάν κάποιος πρόσθετος launcher θα το "βαρύνει"..??:confused::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας,

είμαι κάτοχος ενός samsung galaxy s5 και προς το παρων απόλυτα ικανοποιημένος και για το λόγο αυτό δεν έχω πραγματοποιήσει πολλές διαφοροποιήσεις στο κινητό (6 μηνών) από τα εργοστιακά προγράμματα και ρυθμίσεις.

Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω λόγω διαφόρων σχολίων που διαβάζω για διάφορους launchers, αν αξίζει και αν βελτιώνει κάποιος απο αυτούς ακόμα περισσότερο την ταχύτητα του κινητού κι αν γενικά αξίζει να αλλαχτεί ένας εργοστασιακός launcher ενός καλού κινητού που τα πηγαίνει σχετικά καλά..ή εάν κάποιος πρόσθετος launcher θα το "βαρύνει"..??:confused::wacko:

 

Να το βαρύνει, μάλλον χλωμό. Να το ελαφρύνει, ναι. :lol:

Ο TW (ο μαμά launcher) είναι βαρύς και ασύκωτος! Έχει όμως και τα καλά του.

Π.χ. εμένα με βολεύει αφάνταστα τα sweep right & left για κλήση ή SMS, ενώ τα ψυλολαγκάκια που έχει εδώ και εκεί δεν με ενοχλούν.

Άλλοι πάλι τους συκώνεται η τρίχα μόλις αντιλυφθούν καθυστέρηση μερικών msec στην απόκρυση. Γούστα είναι αυτά.;)

 

Από τους τρίτους launcher πολύ διαδεδομένος είναι ο NOVA. Δεν τον έχω όμως δουλέψει για να σε βοηθήσω παραπάνω. Ίσως κάποιος άλλος φίλος ....

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να το βαρύνει, μάλλον χλωμό. Να το ελαφρύνει, ναι. :lol:

Ο TW (ο μαμά launcher) είναι βαρύς και ασύκωτος! Έχει όμως και τα καλά του.

Π.χ. εμένα με βολεύει αφάνταστα τα sweep right & left για κλήση ή SMS, ενώ τα ψυλολαγκάκια που έχει εδώ και εκεί δεν με ενοχλούν.

Άλλοι πάλι τους συκώνεται η τρίχα μόλις αντιλυφθούν καθυστέρηση μερικών msec στην απόκρυση. Γούστα είναι αυτά.;)

 

Από τους τρίτους launcher πολύ διαδεδομένος είναι ο NOVA. Δεν τον έχω όμως δουλέψει για να σε βοηθήσω παραπάνω. Ίσως κάποιος άλλος φίλος ....

 

Toν ξέρω τον Νοva, τον είχα στοπροηγούμενο κινητό μου (nexus) και μάλιστα έχω αγοράσει και την prime έκδοση. Απλά τότε είχα προβεί στην αλλαγή γιατί δεν με κάλυπτε ο launcher εκείνης της έκδοσης android. Τώρα το βλέπω να τα πηγαίνει αρκετά καλά και γι αυτό ρωτάω, μήπως κάποιος επιπλεόν launcher προσθέσει κολλήματα και lagging :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Toν ξέρω τον Νοva, τον είχα στοπροηγούμενο κινητό μου (nexus) και μάλιστα έχω αγοράσει και την prime έκδοση. Απλά τότε είχα προβεί στην αλλαγή γιατί δεν με κάλυπτε ο launcher εκείνης της έκδοσης android. Τώρα το βλέπω να τα πηγαίνει αρκετά καλά και γι αυτό ρωτάω, μήπως κάποιος επιπλεόν launcher προσθέσει κολλήματα και lagging :rolleyes:

 

Εγω παντως δοκιμασα αρκετους (χωρις να τρελαθω) και τελευταια τωρα τον ΤSF που μ αρεσε αλλα ειδα κολληματα και ξαναγυρισα στον "μαμα" που ειμαι ευχαριστημενος και παει γρηγορα με lolipop..παντως γουστα ειναι αυτα δοκιμαζεις και βλεπεις...:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Nova Launcher και το έχω αγοράσει κιόλας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από ταχύτητα και αισθητική

(να σημειώσω όμως πως δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλους πέραν αυτού που είχε το κινητό)

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

και εγω τους εχω δοκιμασει ολους αλλα γυρισα στον stock..ειναι καλυτερος..με ενα root το κινητο οσοι θελετε ειναι φοβερο
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να το κάνω root με cf-root και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες αλλά δεν τα καταφέρνω.

Στο developer options έχω ενεργοποιήσει το usb debugging, έχω απενεργοποιήσει antivirus στο pc, το odin το κάνω run as administrator αλλά μου βγάζει fail.

 

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

 

http://i57.tinypic.com/2rh1mit.jpg

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταφέρει να το κάνω root με cf-root και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες αλλά δεν τα καταφέρνω.

Στο developer options έχω ενεργοποιήσει το usb debugging, έχω απενεργοποιήσει antivirus στο pc, το odin το κάνω run as administrator αλλά μου βγάζει fail.

 

Τι μπορεί να κάνω λάθος;

Ευχαριστώ

 

http://i57.tinypic.com/2rh1mit.jpg

 

Λεω τωρα...μηπως να δοκιμαζες μια εκδοση αλλη Odin? πιο κατω ?

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...