Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασε το ξανά κάνοντας wipe αλλά δύσκολα θα μπει το σωστό csc χωρίς root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασε το ξανά κάνοντας wipe αλλά δύσκολα θα μπει το σωστό csc χωρίς root .

 

και ομως Μιχαλη εμενα περασε ακριβως με τον τροπο που λεει στο xda.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. έχω ένα O2 και έβαλα ελληνική unbranded αλλά το CSC στο kies λέει Ο2 και στο phone info o2/eur όπου EUR είναι το ελληνικό CSC. μάλλον πρέπει να το ξαναπεράσω το firmware ξανά ε;

 

Βγηκε το O2 logo που βγαζει οταν ξεκινας το τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το O2 logo που βγαζει οταν ξεκινας το τηλεφωνο;

Ναι δεν υπάρχει πλέον. Απλά αυτό που θέλω είναι να παίρνω και ota κάτι που δεν μπορώ εάν το csc είναι διαφορετικό από το firmware

Link to comment
Share on other sites

και ομως Μιχαλη εμενα περασε ακριβως με τον τροπο που λεει στο xda.

 

Στο προηγουμενο μου τηλεφωνο ενα S2 γινοταν συνεχεια και παρα πολυ ευκολα.Τωρα για το S5 δεν το εχω αγγιξει ακομα.

 

 

Βρηκα αυτο αν βοηθαει:

 

Tricks for Changing CSC Code While Flashing the Stock Firmware

 

Sometimes when you just flashed the stock firmware it will not change the CSC code in jut one way around. The below method might help to obtain the CSC file you want.

 

Make sure to recharge your phone before anything else.

Fully back-up all important data stored from your phone. You may use Kies 3 to back up and restore or through your Google and Samsung account.

1. Run and configure Odin. Do not check “Re-Partition” and “Auto Reboot” check boxes.

2. Load the stock firmware in the PDA button.

3. Set the phone in download mode (Volume Down+Home+Power button). Then connect the phone in your computer.

4. Hit the “Start” button and then wait.

5. Once the flashing successfully completed. Do not let it reboot into the normal mode.

6. Reboot into recovery mode (Volume Up+Home+Power button).

7. See if it’s applying the CSC file then wait until it finishes and reboot.

8. If you do not see the CSC installation, instead choose the “Wipe data/Factory reset”. Then repeat flashing the stock firmware. You may then achieved the CSC code flashing the stock firmware on the second attempt.

10. Confirm the CSC code by using Kies 3 and see if the CSC code has changed.

Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιμένω δυο s5 απο Βραζιλία κενουρια.Επειδή δεν κατάλαβα καλά να τους

πώ να βάλουν μια σιμ και να τα ενεργοποίησουν με Βραζιλιάνικη κάρτα και να μου τα φέρουν η να τα ενεργοποίησω με την δικιά μου σιμ εδώ στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω κατι..οταν μπαινουμε στο μενου αρχ.κατ. που μας εμφανιζει ολες τις προσφατες κλησεις αλλα και μυνηματα,εχει επιλογη για ''ολα τα αρχεια καταγραφης''...

και κατι αλλα..εχει ομως και ''ολες οι κλησεις''...οταν το επιλεγω ''ολες οι κλησεις'' και βγαινω απο το μενου και ξααμπαινω μου εχει σαν επιλογη παλι ''ολα τα αρχεια καταγραφης''

υπαρχει τροπος να μου εμφανιζει μονο ολες τις κλησεις;

στο galaxy ace 2 που ειχα γινοταν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιμένω δυο s5 απο Βραζιλία κενουρια.Επειδή δεν κατάλαβα καλά να τους

πώ να βάλουν μια σιμ και να τα ενεργοποίησουν με Βραζιλιάνικη κάρτα και να μου τα φέρουν η να τα ενεργοποίησω με την δικιά μου σιμ εδώ στην Ελλάδα

 

Εγώ από την άλλη απ' όσο ξέρω επειδή είναι από άλλη ήπειρο πρέπει η πρώτη sim που θα μπει και θα κάνει κλήση να είναι εδώ Ελλάδα ώστε να μην σου κλειδώσει στα εκεί δίκτυα.

 

Edit: Μάλλον κάνω λάθος όμως και έχουν δίκιο τα παιδιά που προτείνουν την ξένη SIM πρώτα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη απ' όσο ξέρω επειδή είναι από άλλη ήπειρο πρέπει η πρώτη sim που θα μπει και θα κάνει κλήση να είναι εδώ Ελλάδα ώστε να μην σου κλειδώσει στα εκεί δίκτυα.
τελικά τη κάνω το ενεργοποιηω με Βραζιλιάνικη καρτα η Ελληνική
Link to comment
Share on other sites

τελικά τη κάνω το ενεργοποιηω με Βραζιλιάνικη καρτα η Ελληνική

 

Η πρώτη ενεργοποίηση πρέπει να γινει με sim της αγοράς που προορίζεται, επειτα μπορείς να βαλεις οτι καρτα θες.

 

Το κάνεις λοιπόν ενεργοποιηση αρχικα με Βραζιλιάνικη κι επειτα βάζεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ενεργοποίηση πρέπει να γινει με sim της αγοράς που προορίζεται, επειτα μπορείς να βαλεις οτι καρτα θες.

 

Το κάνεις λοιπόν ενεργοποιηση αρχικα με Βραζιλιάνικη κι επειτα βάζεις οτι θες.

Αυτό.

 

Έψαξα λίγο στο Google και απ'ότι κατάλαβα πρέπει όντως όπως προανέφεραν τα παιδιά παραπάνω να το ενεργοποιήσεις με μια SIM από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό.

 

Έψαξα λίγο στο Google και απ'ότι κατάλαβα πρέπει όντως όπως προανέφεραν τα παιδιά παραπάνω να το ενεργοποιήσεις με μια SIM από εκεί.

 

Ακομα και κάποιο πρόβλημα να υπάρξει νομιζω στο ξεκλειδώνουν σε ενα service της Samsung με την αποδειξη αγορας. Δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μιλησα με κορεα και μου εδωσε λυση στο προβλημα μου.υπαρχει τροπος να περασεις IMEI σε τηλεφωνω που δεν εχει. και χωρις να το πας για service.του περασε το IMEI και λειτουργει κανονικα το τηλεφωνω. οποιος εχει παρομοιο προβλημα,με το δικο μου,παρακαλω πολυ να μου στειλει μνμ και θα βοηθεισω οπως μπορω.και παλι ευχαριστω πολυ,για τον χρονο σου φιλε μου.καλη συνεχεια.

 

καλησπερα φιλε!εχω ακριβως το ιδιο προβλημα....υπαρχει υπαρχει τελικα λυση???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει αν μππορω να περασω costum rom για συσκευη διαφορετικης προελευσης. Εχω το SM900A ειναι αμερικανικο της AT&T και θελω να του βαλω καποια που προοριζεται για το 900F.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με το knox, μιας και περιμενω το s5, και σκοπευω μολις ερθει να το κανω ροοτ και να αλλαξω ρομ στο πρωτο 5αλεπτο που το παρω.. :lol: , οπως κανω παντα στα κινητα μου δηλαδη..

Ας πουμε πως παρουσιαστει βλαβη στη συσκευη στο μελλον ,σε κατι ασχετο με το λογισμικο, πχ την καμερα. (hardware problem). Αν του βαλω ξανα το επισημο λογισμικο και το στηλω για service τι ακριβως θα συμβει, γνωριζουμε?

Το service βλεποντας οτι εχει γραψει ο counter, α) θα μου ζητησει χρηματα για να το επισκευασει, β) θα αρνηθει να το επισκευασει γενικως, γ) θα το επισκευασει μιας και ειναι hardware problem κανονικα λογω εγγυησης.

Ρωταω αν εχετε εμπειρια.

Τελος βλεπω οτι το νημα ειναι για τροποποιησεις, αλλα δε βλεπω πολυ κινηση οπως συνεβαινε με τα προηγ μοντελα της samsung.. Δεν εχει βαλει κανεις custom?

Στο xda βλεπω τη μεγαλυτερη δημοφιλια εχει η alliance rom, που οντως φανεται εντυπωσιακη.

Την εχει βαλει κανεις να μας πει εντυπωσεις?

Ευχαριστω ,

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Να κανω μια ερωτηση σχετικα με το knox, μιας και περιμενω το s5, και σκοπευω μολις ερθει να το κανω ροοτ και να αλλαξω ρομ στο πρωτο 5αλεπτο που το παρω.. :lol: , οπως κανω παντα στα κινητα μου δηλαδη..

Ας πουμε πως παρουσιαστει βλαβη στη συσκευη στο μελλον ,σε κατι ασχετο με το λογισμικο, πχ την καμερα. (hardware problem). Αν του βαλω ξανα το επισημο λογισμικο και το στηλω για service τι ακριβως θα συμβει, γνωριζουμε?

Το service βλεποντας οτι εχει γραψει ο counter, α) θα μου ζητησει χρηματα για να το επισκευασει, β) θα αρνηθει να το επισκευασει γενικως, γ) θα το επισκευασει μιας και ειναι hardware problem κανονικα λογω εγγυησης.

Ρωταω αν εχετε εμπειρια.

Τελος βλεπω οτι το νημα ειναι για τροποποιησεις, αλλα δε βλεπω πολυ κινηση οπως συνεβαινε με τα προηγ μοντελα της samsung.. Δεν εχει βαλει κανεις custom?

Στο xda βλεπω τη μεγαλυτερη δημοφιλια εχει η alliance rom, που οντως φανεται εντυπωσιακη.

Την εχει βαλει κανεις να μας πει εντυπωσεις?

Ευχαριστω ,

 

Αν γράψει ο knox σίγουρα είσαι εκτός εγγύησης. Το αν θα αναλάβει την επισκευή ή όχι, το επισκευαστικό κέντρο, έστω και με χρήματα, φαντάζομαι οτί εξαρτάται από αυτούς.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν γράψει ο knox σίγουρα είσαι εκτός εγγύησης. Το αν θα αναλάβει την επισκευή ή όχι, το επισκευαστικό κέντρο, έστω και με χρήματα, φαντάζομαι οτί εξαρτάται από αυτούς.

Ευχαριστω. Δεν υπαρχει καποιος να του εχει τυχει δηλαδη.. Στο xda στο ιδιο ερωτημα πηρα καπως περιεργη απαντηση. Οτι λογω ευρωπαικων νομων ειναι υποχρεομενοι να σεβαστουν την εγγυηση σε περιπτωση HARDWARE προβληματος ανεξαρτητως του counter.. Φυσικα πρακτικα μπορει το service να ισχυριστει οτι ειναι software προβλημα, και αντε να αποδειξεις το αντιθετο..

Και ποιο συγκεριμενα:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55559848&postcount=4

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Τα νεωτερα προς ενημερωση σας ειναι τα παρακατω :

 

Μιλησα με την Samsung Hellas και δινοντας το IMEI μου ειπαν οτι η συσκευη προοριζεται για Πολωνια και καλυπτετε κανονικα με την εγγυηση 2 ετων στην Ελλαδα.

 

Οποτε σκεφτομαι να κανω αλλαγη του firmware απο XSG με αυτο με την ενδειξη EUR αλλαζοντας το CSC.

Γνωριζετε καποιον ευκολο τροπο ?

--NickB
Link to comment
Share on other sites

Τα νεωτερα προς ενημερωση σας ειναι τα παρακατω :

 

Μιλησα με την Samsung Hellas και δινοντας το IMEI μου ειπαν οτι η συσκευη προοριζεται για Πολωνια και καλυπτετε κανονικα με την εγγυηση 2 ετων στην Ελλαδα.

 

Οποτε σκεφτομαι να κανω αλλαγη του firmware απο XSG με αυτο με την ενδειξη EUR αλλαζοντας το CSC.

Γνωριζετε καποιον ευκολο τροπο ?

 

Χωρίς να γίνεις root δε γίνεται να αλλάξει το csc. Ο μόνος τρόπος είναι να του περάσεις ολόκληρο το firmware. (πολωνίας ή ελλάδας)

 

Παιδια εμενα η συσκευη ειναι απο σλοβακια εχει εγγυηση κανικα ετσι δεν ειναι?η σλοβακια ειναι εντος ευρωπαικης ενωσης ετσι?

 

Nαι, δεν έχεις πρόβλημα

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γίνεις root δε γίνεται να αλλάξει το csc. Ο μόνος τρόπος είναι να του περάσεις ολόκληρο το firmware. (πολωνίας ή ελλάδας)

 

 

Ναι το γνωριζω αυτο και δεν με καιει να γινω root.

Γνωριζεις καποιο ευκολο και σιγουρο τροπο να το κανω με πληρη εγκατασταση firmware ?

Το κινητο ειναι φρεσκο και δεν εχω να χασω κατι απο μεσα για να θελω backup.

 

Λεω να βαλω την εκδοση EUR - Greece.

--NickB
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω αυτο και δεν με καιει να γινω root.

Γνωριζεις καποιο ευκολο και σιγουρο τροπο να το κανω με πληρη εγκατασταση firmware ?

Το κινητο ειναι φρεσκο και δεν εχω να χασω κατι απο μεσα για να θελω backup.

 

Λεω να βαλω την εκδοση EUR - Greece.

 

Γιατι τρωγεσαι να το αλλαξεις;Απλα να ξερεις οτι αμα το γυρισεις σε EUR θα παιρνεις τα updates τελευταιος.

Edited by athanasiosthess
Link to comment
Share on other sites

τοτε μενω οπως ειμαι

 

Παντως το πως ευρωπαικη συσκευη εχει περασμενο μεσα το firmware για τα αραβικα εμιρατα παραμενει αλυτο μυστηριο.

Η samsung δεν γνωριζε να μου πει και το καταστημα θελει να δει το κινητο ο τεχνικος τους μου ειπαν.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
--NickB
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...