Jump to content

[S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία του ειναι οντως εξαιρετική. Καλυτερη απ του 5s (διπλασια mAh βεβαια) που ειχα μεχρι την προηγουμενη Παρασκευη. Μου βγαζει 30ωρες σχετικα ευκολα με αρκετη χρηση και εχω κανει 5-6 φορτισεις απ την προηγουμενη Παρασκευη που το πηρα.

 

Ενα παραπονο μονο, γιατι φορτιζει τοοοοοοοοσο αργα απο θυρα usb ?? To εχει παρατηρησει κι αλλος ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία του ειναι οντως εξαιρετική. Καλυτερη απ του 5s (διπλασια mAh βεβαια) που ειχα μεχρι την προηγουμενη Παρασκευη. Μου βγαζει 30ωρες σχετικα ευκολα με αρκετη χρηση και εχω κανει 5-6 φορτισεις απ την προηγουμενη Παρασκευη που το πηρα.

 

Ενα παραπονο μονο, γιατι φορτιζει τοοοοοοοοσο αργα απο θυρα usb ?? To εχει παρατηρησει κι αλλος ??

 

Γιατί το pc δίνει στο κινητό 500mA ενώ ο φορτιστής στην πρίζα 2000mA. Η μπαταρία του S5 είναι 2800mAh δηλαδή με τον φορτιστή θέλει περίπου 1.5 ώρα να φορτίσει ενώ με τη θύρα του pc σχεδόν 6 ώρες :wacko:

 

Άρα αφού προέρχεσαι απο 5s με χαμηλότερη χωρητικότητα μπαταρίας γι αυτό σου φαίνεται (και είναι) μεγάλη η διαφορά στην ώρα γιατί και το 5s με 500mA φόρτιζε απο το pc ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια εξήγηση, ευχαριστώ. Κι έβαλα χθες το τηλέφωνο να φορτίσει με usb στη δουλειά κατά τις 2, λέω ως τις 6 που σχολαω θα είμαι Οκ. Στις 5 με το ζόρι ήταν στο 60%!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,κατοχος απο χτες S5...εχετε καμια οδηγια για τη φορτιση της μπαταριας...? πχ το φορτισα χτες να τ αφησω να κλεισει απο μονο του οταν εξαντληθει η μπαταρια? τι ειναι καλυτερο? η αποδοση οπως λεγαν παλια θα ειναι καλυτερη μετα απο 3 φορτισεις/αποφορτισεις ? ευχαριστω...:)
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Κανε καλες φορτισεις τις 2-3 πρωτες φορες. Μολις φτανει στο 100% και πρασινιζει το λαμαπκι του βγαζε το απ την φορτιση. Δεν κερδιζεις κατι με το να το αφηνεις 3 και 4 ωρες παραπανω οπως λενε μερικοι. Δε χρειαζεται να κλεισει το κινητο για να φορτισει. Με τον καιρο θα βελτιωθει η αυτονομια αν και νομιζω οτι θα μεινεις ικανοποιημενος απ την πρωτη κιολας φορτιση.

 

Αυτα στα λεω απο δικη μου εμπειρια. Οποιος εχει να συμπηρωσει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Κανε καλες φορτισεις τις 2-3 πρωτες φορες. Μολις φτανει στο 100% και πρασινιζει το λαμαπκι του βγαζε το απ την φορτιση. Δεν κερδιζεις κατι με το να το αφηνεις 3 και 4 ωρες παραπανω οπως λενε μερικοι. Δε χρειαζεται να κλεισει το κινητο για να φορτισει. Με τον καιρο θα βελτιωθει η αυτονομια αν και νομιζω οτι θα μεινεις ικανοποιημενος απ την πρωτη κιολας φορτιση.

 

Αυτα στα λεω απο δικη μου εμπειρια. Οποιος εχει να συμπηρωσει κατι παραπανω.

Σωστα τα λες

Να συμπληρωσω, μην αφηνετε τα κινητα να πεφτουν κατω απο το 15%, οι μπαταριες λιθιου με τον καιρο καταστρεφονται ετσι.

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...ευχαριστω παιδια...οποτε δεν αφηνουμε ποτε τη μπαταρια να εξαντληθει, να κλεισει το κινητο...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...ευχαριστω παιδια...οποτε δεν αφηνουμε ποτε τη μπαταρια να εξαντληθει, να κλεισει το κινητο...

 

Ακριβως. Οι μπαταριες λιθιου δεν χρειαζονται κανεναν απ τους παλιους ''μυθους'' των πωλητων κινητων τηλεφωνων.

 

Φορτιζεις καλα στην αρχη και μετα οποτε θες για οσο θες. enjoy :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...8η μερα σημερα με το τηλεφωνο...να πω τα της μπαταριας και να μου πειτε τη γνωμη σας...φορτισα το περασμενο Σαββατο το πρωι...μετα ..."σκαλισμα" λιγο ιντερνετ facebook upload φωτο,κλησεις,καιρος,GPS οχι συνεχεια ε πανω κατω αυτα αλλα καθε μερα σχεδον,φορτισα χτες τ απογευμα που επεσε στο 15% και με προειδοποιησε...σημειωτεον τα βραδυα το κλεινω και ξανανοιγε στις 7 το πρωι...πως το βλεπετε εσεις που εχετε εμπειρια??:) ανησυχουσα γιατι καθε φορα που ανοιγε η οθονη επεφτε 1 % ...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω τεράστιο πρόβλημα με τη μπαταρία. Κανένα πρόγραμμα για να βρω τι μπορεί να μου τρώει τη μπαταρία υπάρχει;

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το better battery stats αλλά από kit kat και έπειτα θέλει να είσαι root..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα αναγκαστικά Ρουτ ε;
...

 

για δες αυτο...Battery Doctor (Battery Saver) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ijinshan.kbatterydoctor_en

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

...

 

για δες αυτο...Battery Doctor (Battery Saver) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ijinshan.kbatterydoctor_en

 

Νομίζω ότι δεν τον καλύπτει σε αυτό που ζητάει.. Ο φίλος θέλει να δει τι είναι αυτό που του ξυπνάει τη συσκευή.. Πάντως επείδη προσπάθησα να βρω λύση, σε αυτή την εφαρμογή, που κάνει κάτι αντίστοιχο, ο developer προτείνει να διαβάσεις αυτό για μια πιθανή λύση στο θέμα του root..

 

Πολύ ιστορία πάντως και δεν ξέρω αν αξίζει..

Edited by Sol_Ballads

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικός λόγος που θέλω να το πάρω είναι η αυτονομία του. Πάντως αν και εδώ γράφετε ότι τα πάει τόσο καλά όσο το G2, στο GSMArena έχουν συγκριτικό που δίνει αρκετά καλύτερη αυτονομία στο G2...
Link to comment
Share on other sites

Βασικός λόγος που θέλω να το πάρω είναι η αυτονομία του. Πάντως αν και εδώ γράφετε ότι τα πάει τόσο καλά όσο το G2, στο GSMArena έχουν συγκριτικό που δίνει αρκετά καλύτερη αυτονομία στο G2...

 

Κάτοχος και των δυο κινητών, πάνω κάτω τα ίδια είναι....

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες πήρα για τον αδελφό μου το S4 Black Edition. Για να δω τη διαφορά στην αυτονομία σε σχέση με το S5, χρησιμοποίησα το S4 για 2 μέρες. Στο τέλος της 1ης μέρας, πάντα με την ίδια χρήση, το S4 είχε 38% και το S5 είχε 61%...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και των δυο κινητών, πάνω κάτω τα ίδια είναι....

Πριν 2 μέρες πήρα για τον αδελφό μου το S4 Black Edition. Για να δω τη διαφορά στην αυτονομία σε σχέση με το S5, χρησιμοποίησα το S4 για 2 μέρες. Στο τέλος της 1ης μέρας, πάντα με την ίδια χρήση, το S4 είχε 38% και το S5 είχε 61%...:rolleyes:
Εγώ πάντως που ήρθα από sii μου φαίνεται τρελή η αυτονομία. Επιτέλους ποια δεν φορτίζω δύο φορές την ημέρα και τέλος οι έξτρα μπαταρίες... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα..φρεσκος στο S5 και λιγο η μπαταρια, προς εκπληξη μου με οσα διαβαζω εδω, μου εχει δημιουργησει μια καποια ανησυχια..απο τις ρυθμισεις ειδα πως το google+ μου κανει καταναλωση περιπου 52%...επειδη δεν το χρησιμοποιω καθολου την εφαρμογη, τι μπορω να κανω για να περιορισω την δραση της και να μην μου καταναλωνει και την μπαταρια;Ευχαριστω για την βοηθεια...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ήρθα από sii μου φαίνεται τρελή η αυτονομία. Επιτέλους ποια δεν φορτίζω δύο φορές την ημέρα και τέλος οι έξτρα μπαταρίες... :cool:

 

Πωπω δικε μου αυτο ηθελα να ακουσω!!!!Απο S2 ερχομαι και εγω μολις το παραγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα..φρεσκος στο S5 και λιγο η μπαταρια, προς εκπληξη μου με οσα διαβαζω εδω, μου εχει δημιουργησει μια καποια ανησυχια..απο τις ρυθμισεις ειδα πως το google+ μου κανει καταναλωση περιπου 52%...επειδη δεν το χρησιμοποιω καθολου την εφαρμογη, τι μπορω να κανω για να περιορισω την δραση της και να μην μου καταναλωνει και την μπαταρια;Ευχαριστω για την βοηθεια...

 

πηγενε ρυθμισεις-διαχειριστης εφαρμογων-κανε δεξια την οθονη μεχρι να γραψει πανω ολα-βρες το google+ και πατα ανενεργο.μετα επανεκινηση και τελος.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια άλλη μπαταρια για το κινητο με τις ιδιες διαστασεις αλλα να βγαζει ποιο πολλα mAh.Ψαχνω στο ebay και βλεπω πολλες στα 3800 κλπ αλλα από ότι ξερω είναι μουφα πολλες .Ρωταω αν ξερει κανενας από προσωπικη πειρα.Ευχαριστω.Επισης υπαρχει κατι το οποιο να μετραει την χωρητικοτητα της μπαταριας από εφαρμογή στο κινητο μεχρι μηχανημα. Edited by johnbakk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , στις παρακάτω φωτογραφίες είναι φυσιολογική η θερμοκρασία και η τάση ?

 

http://i57.tinypic.com/2i1fm94.png

 

http://i60.tinypic.com/2wq7rlk.png

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικά είναι "κάπως" η τιμή στην δεύτερη pic! Β'εβαια, μετράει σωστά το πρόγραμμα?

Καλύτερα να το διασταυρώσεις και με κάποιο άλλο.

 

Αυτό είναι ένα πολύ καλό άρθρο για τις Λιθίου και για τις ιόντων και για τις πολυμερούς!

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

πηγενε ρυθμισεις-διαχειριστης εφαρμογων-κανε δεξια την οθονη μεχρι να γραψει πανω ολα-βρες το google+ και πατα ανενεργο.μετα επανεκινηση και τελος.

ευχαριστω φιλε μου..κατι τετοιο εκανα και τακτοποιηθηκε..και οντως η αυτονομια ειναι σουπερ..πολυ καλυτερα απο το s4..:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...