Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ!

 

Οταν φλασαρω χανω τα παντα? Δηλαδη πρεπει να ξανα-περναω και το τηλεφωνικο καταλογο μου?

για να μην έχεις αργότερα προβλήματα,καλό είναι να κάνεις full wipe (data κτλ) όταν φλασάρεις άλλη ROM.

υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρεις backup πριν απ' αυτό.

ο καλύτερος (αν είσαι root) είναι με το titanium.

υπάρχει και το ενσωματωμένο backup της miui.

τις επαφές σου μπορείς πολύ εύκολα να τις συγχρονίσεις με το gmail (ή και με την miui),

ώστε να μένουν πάντα ασφαλείς στο cloud.

Ψάξου λίγο με τις ρυθμίσεις στον Dialer,έχει επιλογές για μεταφορά επαφών καθώς και εξαγωγή σε αρχείο .vcf που εύκολα μπορείς να ξαναεισάγεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν δεν κάνω λάθος είναι από τις πρώτες εκδόσεις μπορείς να βάλεις την 45 ή 47 άνετα , μαμά μπορείς να βάλεις και να κάνεις restore (απλά όταν κάνεις backup τον φάκελο για καλό κακό πάρε τον από την κάρτα και σώσε τον και αλλού μην κάνεις κανένα full wipe και πάει περίπατο)

 

"DU,Clean Master και DR Safety " δεν εννοείς αυτά του λειτουργικού ? αν όχι με το titanium όλα φεύγουν μια χαρά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

με ποια έκδοση είσαι στην 45 είχα παρόμοια θέματα με το μαμά mail ( και είχα βάλει άλλα) στην 47 (multi) δεν τα έχω άλλο

 

εχω την 4,11,14

εβαλα το cloudmagik και δειχνει να ειναι ΟΚ. ευχαριστω

 

εχει περασει κανεις την 5,1,5?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν φερει ενα redmi 1s που κολλουσε στο λογοτυπο. Το εκανα με το miflash την multilanguage και μεσα στις γλωσσες υπαρχουν μονο τα αγγλικα και τα κινεζικα? Ετσι θα επρεπε ή εκανα κατι λαθος εγω?
Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν φερει ενα redmi 1s που κολλουσε στο λογοτυπο. Το εκανα με το miflash την multilanguage και μεσα στις γλωσσες υπαρχουν μονο τα αγγλικα και τα κινεζικα? Ετσι θα επρεπε ή εκανα κατι λαθος εγω?

Λογικά με το miflash πέρασες την official English/Chinese και όχι την multilinguage. Flashαρε την σωστή rom από recovery και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω αλλα δυσκολο. Το εβαλα στην sd και δεν το βρίσκει. Μετα το εβαλα στο downloaded roms πηγε να το κανει απο το συστημα και στο 98% εβγαλε error στα κινεζικα. Θα το βαλω στο ροοτ της εσωτερικης μπας και το βρει

 

Edit: τελικα το error ειναι signature verification error

Edited by mike^^
Link to comment
Share on other sites

Και μερικά battery stats για όσους λένε ότι το κινητό δεν την παλεύει με την μπαταρία...!

 

Ποια ρομ φοράς? Ένα λινκ αν είναι εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ φοράς? Ένα λινκ αν είναι εύκολο

Είναι η CM11 R16 + Xcelerate Kernel build 5 + οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στον Kernel και τις έχω postαρει και στο XDA.

 

Την Παρασκευή αν βρω χρόνο θα φτιάξω έναν οδηγό για όλα τα παραπάνω (οδηγό για CM έχω βάλει ηδη).

 

Απλώς είμαστε εν μέσω εξεταστικής οπότε είναι λίγο δύσκολο τα πράγματα...!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η CM11 R16 + Xcelerate Kernel build 5 + οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στον Kernel και τις έχω postαρει και στο XDA.

 

Την Παρασκευή αν βρω χρόνο θα φτιάξω έναν οδηγό για όλα τα παραπάνω (οδηγό για CM έχω βάλει ηδη).

 

Απλώς είμαστε εν μέσω εξεταστικής οπότε είναι λίγο δύσκολο τα πράγματα...!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Θα την περάσω μάλλον στο κινητό της κοπέλας μου και ήθελα δοκιμασμένα πράγματα για να μην έχει προβλήματα..

 

Περιμένουμε και τον οδηγό για τους πιο αρχάριους! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει!

 

Εχω την εκδοση multi απο Vickmall, rooted, που οπως μου απαντησαν οι φιλοι εδω, ειναι παμπαλαια. Δεν εχει και το Updater app.

 

Mε απλα λογια θελω να βαλω την πιο προσφατη global (που υποθετω ειναι αλλο ονομα για την multi)

 

Κοιταω οδηγους και μπλεκομαι με ορους οπως fastboot, adb drivers, wipes και τετοια.

 

Μπορω να κατεβασω την ROM που θελω, να την βαλω στο τηλεφωνο και με καποιο απλο τροπο να το φλασαρω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα μαγκες

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια εχω μπερδευτει!

 

Εχω την εκδοση multi απο Vickmall, rooted, που οπως μου απαντησαν οι φιλοι εδω, ειναι παμπαλαια. Δεν εχει και το Updater app.

 

Mε απλα λογια θελω να βαλω την πιο προσφατη global (που υποθετω ειναι αλλο ονομα για την multi)

 

Κοιταω οδηγους και μπλεκομαι με ορους οπως fastboot, adb drivers, wipes και τετοια.

 

Μπορω να κατεβασω την ROM που θελω, να την βαλω στο τηλεφωνο και με καποιο απλο τροπο να το φλασαρω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα μαγκες

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι ακόμη σε stock κατάσταση και γλυκοκοιτάζω επιτέλους την CM11. Διαβάζω όμως πως η έκδοση 17 έχει θεματάκια. Όσοι είστε με την 16, είστε ικανοποιημένοι; Και προτείνετε να μείνει ο kernel της CM11 ή να μπει custom kernel και ποιος;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει!

 

Εχω την εκδοση multi απο Vickmall, rooted, που οπως μου απαντησαν οι φιλοι εδω, ειναι παμπαλαια. Δεν εχει και το Updater app.

 

Mε απλα λογια θελω να βαλω την πιο προσφατη global (που υποθετω ειναι αλλο ονομα για την multi)

 

Κοιταω οδηγους και μπλεκομαι με ορους οπως fastboot, adb drivers, wipes και τετοια.

 

Μπορω να κατεβασω την ROM που θελω, να την βαλω στο τηλεφωνο και με καποιο απλο τροπο να το φλασαρω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα μαγκες

Global για μένα =προβληματάκι γιατί οι Κινέζοι χανονταιστην μετάφραση. Ή Αγγλοκινεζικη θα βαζεις που ειναιη γνήσια της xiaomi και πιο προσεγμένη ή την ελληνικη stable που είναι εγγύηση.

Οποία και από τις 2 επιλέξεις να το κάνεις μόνο από το recovery και αφού κάνεις full wipe, λόγω του ότι έχεις πολύ παλια rom.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην r16 με xcelerate kernel και μπορώ να πω πως μένω εδώ. Καλύτερη μπαταρία με τον kernel, όχι προβλήματα με proximity sensor και γενικά απροβλημάτιστη και γρήγορη λειτουργία. Να πω πως δοκίμασα όλες τις εκδόσεις cm11 από r5 και μετά...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην r16 με xcelerate kernel και μπορώ να πω πως μένω εδώ. Καλύτερη μπαταρία με τον kernel, όχι προβλήματα με proximity sensor και γενικά απροβλημάτιστη και γρήγορη λειτουργία. Να πω πως δοκίμασα όλες τις εκδόσεις cm11 από r5 και μετά...

 

Ευχαριστώ ddnk, θετικό σημάδι!

 

btw, αυτό το "Hotplug" feature που έχει ο Xcelerate kernel, έχεις καταλάβει τί είναι; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Το hotplug είναι αυτό που διαχειρίζεται την CPU.

Ανάλογα με το load που υπάρχει στο σύστημα αποφασίζει πόσοι πυρήνες θα είναι ενεργοί και σε τι συχνότητα.

Το hotplug το έχει αναπτύξει ο ίδιος ο kairi_zeroblade (dev του xcelerate kernel) με σκοπό την εξοικονόμηση μπαταρίας χωρίς να χάνονται οι επιδόσεις.

 

Στο default configuration όταν το load σε έναν πυρήνα ξεπερνάει το 99% τότε όλοι οι πυρήνες γίνονται ενεργοί για να μην υπάρχει lag.

Γενικά ο αλγόριθμος ανάλογα με το load υπολογίζει τον καλύτερο συνδυασμό για frequencies & active cores!

Επίσης έχει ενσωματώσει ένα custom thermal engine, έτσι ώστε ο επεξεργαστής να γίνεται throttled όταν ανεβάσει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες (μέχρι στιγμής δεν έχω φάει ποτέ throttling)

 

Γενικά αν κάποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας στείλει ΠΜ για να το αναλύσουμε περισσότερο...! :)

Edited by bilakos10
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ακούγεται σαν τη δουλειά που κάνουν οι governors...

 

To hotplug είναι ένας governor.

Link to comment
Share on other sites

To hotplug είναι ένας governor.

 

Γενικά στο θέμα υπάρχει μια σύγχυση, γιατί σε άλλους kernels ο hotplug έχει ενσωματωθεί κανονικά σαν governor, ενώ στον συγκεκριμένο είναι απλά ένα userspace binary που αντικαθιστά το mpdecision της Qualcomm και σου επιτρέπει να επιλέξεις όποιον governor θες εσύ.

Ο developer τον αναφέρει σαν driver :confused: , άντε να βγάλεις άκρη...!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο θέμα υπάρχει μια σύγχυση, γιατί σε άλλους kernels ο hotplug έχει ενσωματωθεί κανονικά σαν governor, ενώ στον συγκεκριμένο είναι απλά ένα userspace binary που αντικαθιστά το mpdecision της Qualcomm και σου επιτρέπει να επιλέξεις όποιον governor θες εσύ.

Ο developer τον αναφέρει σαν driver :confused: , άντε να βγάλεις άκρη...!

Γενικά τον hotplug τον έχει ενσωματωμένο η mediatek στον kernel της. Η Qualcomm όχι, οπότε η Xiaomi το χει προσθέσει με τον τρόπο που λες

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν μερικές μέρες την cm11 r17 και ηταν σουπερ. Ειδικα η μπαταρία πήγαινε πολύ καλά. Χθες πέρασα r18 και είδα την μπαταρια να μην τα καταφέρνει τόσο καλά. Με xcelerate kernel δε, δεν φορτιζε καν. Οποτε γυρισα στην r17 και ησυχασα. Μονο θέμα 1-2 restart ανευ λογου. Οι δικές σας εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η 50 εκδοση δεν ειχε τιποτα της προκοπης. Δεν καταλαβαινω γιατι την ανεβασαν. Τοσο καιρο δεν εχουν καταφερει να λυσουν το θεμα της αυξημενης καταναλωσης RAM??

 

Να δουμε ποτε και αν θα σκασει μυτη MIUI6 στο κινητακι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...