Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφαγα κανένα 2ωρο εχθές για να βάλω την ελληνική rom αλλά δυστυχώς δεν το κατάφερα , έκανα μετονομασία σε update την

version και την έβαλα μέσα στο τηλέφωνο και μέσα από το recovery τα διάγραφα όλα και έκανα στο τέλος update. Δυστυχώς μου έβγαζε στο τέλος error και μετά πάγωσα γιατί επειδή την παλιά την είχα διαγράψει όπως έλεγε ο οδηγός το τηλέφωνο άνοιγε και έμενε στο σήμα της xiaomi.

Στον υπολογιστή που το συνέθεσα ο υπολογιστείς δεν το έβλεπε και τελικά μετά από πολύ διάβασμα την λύση έδωσε το MiPCSuite όταν το ένωσα με το PC αυτόματα είδε το τηλέφωνο και το φλάσαρε με την επίσημη version με τρεις όμως μόνο γλώσσες κινέζικα και αγγλικά και με μια άλλη που δεν γνωρίζω.

Ευτυχώς λέω ας είναι έτσι με την αγγλική δεν πειράζει , σήμερα διάβασα αλλά δεν έχω ακόμα το τηλέφωνο για να δοκιμάσω ξανά το update το μετονομάζω σε update.zip και το βάζω στο τηλέφωνο και κάνω update χωρίς να διαγράψω την παλιά version από το recovery. Επίσης αν δεν πιάσει αυτό την βάζω στην κάρτα αλλά προσοχή μέσα από το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο PC και όχι να βγάλω την κάρτα και να την βάλω πρώτα στο PC και μετά στο τηλέφωνο.

Προσωρινά έχω μείνει με την αγγλική version που δεν έχει όμως το playstore.

Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έφαγα κανένα 2ωρο εχθές για να βάλω την ελληνική rom αλλά δυστυχώς δεν το κατάφερα , έκανα μετονομασία σε update την

version και την έβαλα μέσα στο τηλέφωνο και μέσα από το recovery τα διάγραφα όλα και έκανα στο τέλος update. Δυστυχώς μου έβγαζε στο τέλος error και μετά πάγωσα γιατί επειδή την παλιά την είχα διαγράψει όπως έλεγε ο οδηγός το τηλέφωνο άνοιγε και έμενε στο σήμα της xiaomi.

Στον υπολογιστή που το συνέθεσα ο υπολογιστείς δεν το έβλεπε και τελικά μετά από πολύ διάβασμα την λύση έδωσε το MiPCSuite όταν το ένωσα με το PC αυτόματα είδε το τηλέφωνο και το φλάσαρε με την επίσημη version με τρεις όμως μόνο γλώσσες κινέζικα και αγγλικά και με μια άλλη που δεν γνωρίζω.

Ευτυχώς λέω ας είναι έτσι με την αγγλική δεν πειράζει , σήμερα διάβασα αλλά δεν έχω ακόμα το τηλέφωνο για να δοκιμάσω ξανά το update το μετονομάζω σε update.zip και το βάζω στο τηλέφωνο και κάνω update χωρίς να διαγράψω την παλιά version από το recovery. Επίσης αν δεν πιάσει αυτό την βάζω στην κάρτα αλλά προσοχή μέσα από το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο PC και όχι να βγάλω την κάρτα και να την βάλω πρώτα στο PC και μετά στο τηλέφωνο.

Προσωρινά έχω μείνει με την αγγλική version που δεν έχει όμως το google store.

 

Το ιδιο προβλημα εχω.ενω εχω ονομασει τον φακελο στην sd παω να κανω την αναβαθμηση και δεν βρισκει το update.zip το τηλεφωνο.το προσπαθησα πολλες φορες και δυστυχως δεν εχω υπολογηστη για να κανω την αναβαθμηση απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Για δεν το ριχνετε το update zip κατευθειαν στην μνημη χυμα

Και να κανετε το κολπο με το πληκρο ηζου και το πληκτρο σβησιματος;

Δεν πιανει πια;

Εχει και εδω στο νημα οδηγο και στο μιουι ελλας

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Για δεν το ριχνετε το update zip κατευθειαν στην μνημη χυμα

Και να κανετε το κολπο με το πληκρο ηζου και το πληκτρο σβησιματος;

Δεν πιανει πια;

Εχει και εδω στο νημα οδηγο και στο μιουι ελλας

Το εριξα και χυμα στο κινητο αλλα τιποτε.ισως να φταιει αυτο που δεν εχω κανει?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Πρώτα κάνουμε Flash την FastBoot ROM με τον οδηγό που περιγράφονται στα παραπάνω Links, και μετά μέσα από τον Updater(Aναβάθμιση) της ΜIUI κάνουμε Flash την Ελληνική Έκδοση

Δεν την βρισκω αυτη την FastBoot ROM στο σιτε της miui gr μηπως φταιει αυτο και δεν βρισκει τον zip

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω.ενω εχω ονομασει τον φακελο στην sd παω να κανω την αναβαθμηση και δεν βρισκει το update.zip το τηλεφωνο.το προσπαθησα πολλες φορες και δυστυχως δεν εχω υπολογηστη για να κανω την αναβαθμηση απο εκει.

 

Το εριξα και χυμα στο κινητο αλλα τιποτε.ισως να φταιει αυτο που δεν εχω κανει?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Πρώτα κάνουμε Flash την FastBoot ROM με τον οδηγό που περιγράφονται στα παραπάνω Links, και μετά μέσα από τον Updater(Aναβάθμιση) της ΜIUI κάνουμε Flash την Ελληνική Έκδοση

Δεν την βρισκω αυτη την FastBoot ROM στο σιτε της miui gr μηπως φταιει αυτο και δεν βρισκει τον zip

την ROM την βάζουμε στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην SD.

αν μετά κάνουμε βέβαια τα wipes θα την σβήσει και αυτήν,γι αυτό την μεταφέρουμε στην εσωτερική όταν είμαστε έτοιμοι για την εγκατάσταση(καλύτερα πάντα μέσω recovery).

το φλασάρισμα FastBoot ROM,είναι τελείως διαφορετική διαδικασία(μέσω PC και mi-tools) και αφορά και άλλες ROM.ΔΕΝ προϋποθέτει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξετε αυτό που είπε ο Πέτρος πιο πάνω.

Κάποιοι υπολογισττές κρύβουν (λόγο ρυθμίσεων) τις καταλίξεις των αρχείων και έτσι ενώ το αρχείο να λέγεται update.zip, φαίνεται σαν σκέτο update και όταν πάς να προσθέσεις το .zip, στην ουσία μετονομάζεις το αρχείο σε update.zip.zip και έτσι δεν μπορεί να το δει το τηλέφωνο για να το φλασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιστορία θα σας πως για κινέζικο κινητό που πήρα και εγώ.

Minideal πήρα το κινητό XIAOMI 1S e 17 Μάι 2014 πριν κανένα μήνα αρχήσανε τα προβλήματα αναλυτικά όταν έπαιρνα τηλέφωνο έκλεινε η οθόνη και δεν άνοιγε. Έπειτα που άλλαξα την ρύθμιση πατιούνταν πλήκτρα και ενώ μίλαγες με κάποιον αυτό έπαιρνε άλλο νούμερο χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ και στο τέλος μιλάγαμε τρείς και έκλεινε. Επίσης στο messenger η οθόνη έκλεινε με αποτέλεσμα η οθόνη να μένει μαύρη και άνοιγε μόνο όταν ο άλλος πάταγε κλείσιμο. Επίσης κάποιες φορές ενώ έπερνα και μίλαγα σε δευτερόλεπτα έκλεινε μόνο του χωρίς να πατήσω εγώ κάτι.

Νομίζω ότι η εγγύηση για λίγες μέρες έληξε πρέπει 1 χρόνο να έδινε το Minideal αν κάνω λάθος με διορθώνεται.

Μετά από επικοινωνία με τα παιδιά του xiaomi-miui μου είπαν να περάσω άλλη rom με την διαδικασία που αναφέρεται στο site με το recovery αλλά η version του Minideal δεν μου έκανε την χάρη για αναβάθμιση. Άλλαζα το αρχείο σε update.zip το έβαζα στην εσωτερική μνήμη και έκανα την διαδικασία αλλά στο τέλος μου έβγαζε error.

Έριξα ώρες διάβασμα να δω το πώς θα γίνει διάγραφα όλα με το recovery πάταγα update και έπαιρνα συνέχεια error. Τελικά κάπου διάβασα για το MiPCSuite το κατέβασα σύνδεσα το τηλέφωνο και αυτόματα έκανε update από το internet σε κινέζικα αγγλικά και σε μια άλλη γλώσσα, επέλεξα την αγγλική. Μετά έβαλα ξανά το αρχείο update.zip στην εσωτερική μνήμη και μέσα από το μενού του mi επέλεξα αναβάθμιση μέσω αρχείου επέλεξα το update.zip στην εσωτερική μνήμη και αυτόματα έκανε εγκατάσταση την version του xiaomi-miui. Εγκαταστάθηκε η version και όταν άνοιξε επέλεξα την ελληνική γλώσσα για εγκατάσταση. Όταν τέλειωσε η εγκατάσταση είδα ότι είχε αλλάξει την version του recovery σε άλλη version από αυτή που είχε πριν. Στην νέα version του miuixiaomi-miui ξανά τα ίδια προβλήματα οπότε έκανα διαγραφεί όλων από το recovery και ξανά πέρασα την version του miuixiaomi-miui. Με τα πολλά διαβάσματα και δοκιμές το παράτησα και το έδωσα στα μικρά να παίζουν internet και έβαλα μια κάρτα ώστε να δω τι συμπεριφορά έχει. Τόσες ώρες έχασα να ψάχνω το τι φταίει και αν διορθώνεται το πρόβλημα και γιατί δεν κάνει αναβάθμιση. Στην γυναίκα μου που το είχα δώσει της πήρα τελικά άλλο από εδώ ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αυτό με την οθόνη που σβήνει δεν παίζεται και που φταίει ο sensor που κολλάει πιθανών να υπάρχει κάποιο κόλπο από το κρυφό μενού ώστε να το απενεργοποιήσεις. Η διαδικασία από τις κλήσεις που ενεργοποιείτε το QC TEST σε εμένα δεν ενεργοποιήτε αυτό το μένου και χρειάζεται πάλι διαβασμα να βρω τον τρόπο. Πρέπει να μιλήσω με τα παιδιά μην πως ξέρουν πώς ενεργοποιείτε αυτό το μενού στην version 4.4.4_armani_GTV-5.5.15. Που θα πάει θα υπάρχει τρόπος ώστε να απενεργοποιήσω τον sensor που είναι αργός και κολλάει κάποιες φορές.

Κάθε βοήθεια είναι χρήσιμη για το QCTEST αυτή η διάταξη που πληκτρολόγησα στην κλήση *#*#64663#*#* δεν παίζει σε εμένα , δεν ξέρω πρώτα αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο π.χ το τηλέφωνο root και την διάταξη ώστε να ενεργοποιηθεί το κρυφό μενού.

Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

@disappointed

 

http://en.miui.com/thread-22289-1-1.html

 

 

 

 

1. go to phone pad and dail *#*#6484#*#*

2. tap no. 8

3. cover the sensor first. then tap the "开始校准" the button in the middle

4. move your fingers away from the sensor till the number shows 5.0000000 (or any**random number)

5. tap "通过" the button on lower left of the screen to pass

6. you will lead to the next test, which is the physical button test.**press all the buttons.**and tap the 'back' and 'menu' button. and press "通过" lower left button

7. now tap 'back' to exit you will be asked if you want to exit the test, tap ok

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι προβλήματα του proximity sensor. Δοκίμασε και ένα πολύ καλό και σχολαστικό καθάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την ελληνικη ρομ στη συσκευη μιας φιλης αλλα οταν παω σε recovery αντι να δω για να διαλεξω γλωσσα βλεπω καποιες σειρες με ακαταλαβηστικα κινεζικα και εκει φυσικα κολαω γιατι δεν ξερω ποιο να επιλεξω.το εχει παθει κανεις αλλος?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την ελληνικη ρομ στη συσκευη μιας φιλης αλλα οταν παω σε recovery αντι να δω για να διαλεξω γλωσσα βλεπω καποιες σειρες με ακαταλαβηστικα κινεζικα και εκει φυσικα κολαω γιατι δεν ξερω ποιο να επιλεξω.το εχει παθει κανεις αλλος?

δεν είναι η recovery αυτό που μπαίνεις,δοκίμασε με το άλλο volume button από αυτό που πατάς + το power.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η recovery αυτό που μπαίνεις,δοκίμασε με το άλλο volume button από αυτό που πατάς + το power.

Ενοεις να πατησω αντι του + της εντασης το - μαζι με το power?

Link to comment
Share on other sites

οδηγος χωρις updater

ριξε μια ματια

 

Αν το ποσταρες για εμενα βαση αυτου του οδηγου παω αλλα κατι παει στραβα εδω

'Volume up και power, μπαινει στο mirecovery επιλεγω Αγγλικα και ξεκιναω' και αντι για επιλογη γλωσας βγαζει κινεζικα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

με τρωει μιας που βαριεμαι να βαλω την ελληνικη dev5.5.29 σε περιβαλλον miui v6

τις international που τις βρισκω?

και ποια ειναι η τελευταια σταθερη? ή και dev?

ευχαριστω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

με τρωει μιας που βαριεμαι να βαλω την ελληνικη dev5.5.29 σε περιβαλλον miui v6

τις international που τις βρισκω?

και ποια ειναι η τελευταια σταθερη? ή και dev?

ευχαριστω

 

 

 

Εγώ έχω βάλει όλες τις miui v6 Multi και μόνο μία πριν 2-3 εβδομάδες είχε θέματα. Ειδικά οι δύο τελευταίες μου φαίνονται εξαιρετικές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει όλες τις miui v6 Multi και μόνο μία πριν 2-3 εβδομάδες είχε θέματα. Ειδικά οι δύο τελευταίες μου φαίνονται εξαιρετικές!

 

multi?

τι ειναι αυτο?

απο που?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

multi?

τι ειναι αυτο?

απο που?

 

 

 

Από http://xiaomi.eu/community/threads/5-5-29.27643/

Κάθε εβδομάδα έχει την developer ROM (την δοκιμαστική) και κάθε 2-3 μήνες βγαίνει και μια Stable.

Ουσιαστικά είναι η Global έκδοση μαζί με όλες τις γλώσσες.

Εναλλακτικά υπάρχει και η Ελληνική έκδοση από https://xiaomi-miui.gr/community/ που έχει μόνο αγγλικά, κινέζικα και ελληνικά, απλά πειράζουν κάποια πραγματάκια (πληκτρολόγιο κλπ) καμιά φορά στην ελληνική

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

απο χτες εβαλα την 5.5.29dev απο το miui.gr

μια χαρα δειχνει, το gps? που πηγε το gps? ε?

οχι οτι το χρησιμοποιω , αλλα ειναι καπως

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

λοιπον

απο χτες εβαλα την 5.5.29dev απο το miui.gr

μια χαρα δειχνει, το gps? που πηγε το gps? ε?

οχι οτι το χρησιμοποιω , αλλα ειναι καπως

 

Στο notification σκρολαρετο προς τα πανω η κάτω και θα το δεος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω την 4.9.26 απο το ελληνικό φόρουμ αλλά εχει αρχίσει να κλείνει από μονο του καποιες φορές. Θα προτείνατε νέα ρομ ή αυτη που έχω είναι ο,τι σταθερό υπάρχει? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω την 4.9.26 απο το ελληνικό φόρουμ αλλά εχει αρχίσει να κλείνει από μονο του καποιες φορές. Θα προτείνατε νέα ρομ ή αυτη που έχω είναι ο,τι σταθερό υπάρχει? ευχαριστώ

 

Εγω μεχρι προχτες ειμουνα με την 5.2.10

Χωρις κανενα προβλημα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...