Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά η μπαταρία απογοήτευση πάλι, περισσότερο από πριν....

 

http://img.tapatalk.com/d/14/06/12/teza5y9e.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά η μπαταρία απογοήτευση πάλι, περισσότερο από πριν....

 

αν δεν μας πείς πόση οθόνη έχεις δεν λέει κάτι αυτό που ανεβάζεις.. πάντως της κοπέλας μου τα πάει πολύ καλά από αυτονομία.. 4 ώρες οθόνης και ήταν στο 20%.. μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μας πείς πόση οθόνη έχεις δεν λέει κάτι αυτό που ανεβάζεις.. πάντως της κοπέλας μου τα πάει πολύ καλά από αυτονομία.. 4 ώρες οθόνης και ήταν στο 20%.. μια χαρά

 

Η οθόνη ήταν στο μισό της φωτεινότητας καθ'όλη τη διάρκεια χρήσης....η χρήση του ήταν μόνο εντός σπιτιού με μόνιμο το WiFi ανοιχτό.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη ήταν στο μισό της φωτεινότητας καθ'όλη τη διάρκεια χρήσης....η χρήση του ήταν μόνο εντός σπιτιού με μόνιμο το WiFi ανοιχτό.....

 

Ναι ρωτάω πόση ώρα είχες ανοιχτή την οθόνη.. Το λέει αν πατήσεις πάνω στην οθόνη στα στατιστικά της μπαταρίας. Εγώ υπολογίζω ότι είχες περίπου 5 ώρες οθόνης που είναι μια χαρά.. Δεν ξέρω πολλά κινητά που βγάζουν 5 ώρες ανοιχτής οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρωτάω πόση ώρα είχες ανοιχτή την οθόνη.. Το λέει αν πατήσεις πάνω στην οθόνη στα στατιστικά της μπαταρίας. Εγώ υπολογίζω ότι είχες περίπου 5 ώρες οθόνης που είναι μια χαρά.. Δεν ξέρω πολλά κινητά που βγάζουν 5 ώρες ανοιχτής οθόνης

 

Δυστυχώς μετά το προηγούμενο ποστάρισμά μου το είχα βάλει για φόρτιση......θα το παρακολουθήσω ξανά...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

θα στα πω οσο πιο απλα μπορω . Μαλλον 2 2G καρτα που εχεις δεν κανει οποτε ασε αυτον τον τροπο. Καπου ειχε αναφερθει δεν θυμαμαι οτι θελει class10 καρτα.

Βγαλε την καρτα μνημης τελειως απο το κινητο. ξεκινησε το κινητο με την version που εχεις τωρα. Σύνδεσε το τηλεφωνο στον υπολογιστη.(αν δεν σε ενδιαφερει να κρατησεις τιποτα σβησε οτι εχει μεσα, ετσι κι αλλιως στα ξαναδημιουργεί) βαλε το update.zip χυμα μεσα στον χωρο αποθηκευσης. Κλεισε το κινητο σου κανονικα. volume up και power. English και κατευθειαν update χωρις κανενα wipe.

Αν δεν σου παιξει παλι προτιμω να βρεθουμε απο κοντα να στο φτιαξω :lol:

 

λοιπον

αγορασα καρτα κανονικη 8γιγα με ολα τα κομφορ:lol:

περασα στην καρτα τα κολπα μεταφρασμενα σε update.zip

και παλι τιποτα

 

εκτος αυτου πηγα να σβησω το αρχειο απο την microsd και ειχε δημιουργηθει και αλλο ενα lost

 

παραξενα πραματα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εγω εχω το ιδιο προβλημα! Δεν περνεται ουτε η ελληνικη 3.10 ουτε η multi 4.6.6. Το δοκιμασα και χωρις να το ξεζιπαρω αλλα παλι τιποτα. Επισης παιδια το θεμα με την μπαταρια δυστυχως παραμενει... Με ολα κλειστα την μπαταρια την πινει σαν νερο. το βραδυ χανει απο 8-10%. Ενα τελευταιο θεμα δεν μπορω να στειλω μηνυμα εχω μια βαλει μια καρτα whats up και ενω παιρνω κανονικα τηλ και δεχομαι μηνυμα. Τι ρυθμιση πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εγω εχω το ιδιο προβλημα! Δεν περνεται ουτε η ελληνικη 3.10 ουτε η multi 4.6.6. Το δοκιμασα και χωρις να το ξεζιπαρω αλλα παλι τιποτα. Επισης παιδια το θεμα με την μπαταρια δυστυχως παραμενει... Με ολα κλειστα την μπαταρια την πινει σαν νερο. το βραδυ χανει απο 8-10%. Ενα τελευταιο θεμα δεν μπορω να στειλω μηνυμα εχω μια βαλει μια καρτα whats up και ενω παιρνω κανονικα τηλ και δεχομαι μηνυμα. Τι ρυθμιση πρεπει να κανω?

Και χωρίς να το ξεζιππαρεις? Τις ρομ δεν τις ξεζιπαρουμε ποτέ.. Ακολουθείστε τις οδηγίες που υπάρχουν στη πρώτη σελίδα ακριβώς όπως τα λέει και θα το πετύχετε.. Εγώ το έκανα με την πρώτη.. Την ρομ που θα κατεβάσετε αφού της δώσετε το όνομα update την βάζετε στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να στέλνει sms και από τις 2 κάρτες sim; Από το λίγο που έψαξα δεν έχω βρει κάτι......

Εάν δεν μπορώ να το λύσω αυτό το πρόβλημα (για μένα) δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω το κινητό και το βλέπω να το δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς να το ξεζιππαρεις? Τις ρομ δεν τις ξεζιπαρουμε ποτέ.. Ακολουθείστε τις οδηγίες που υπάρχουν στη πρώτη σελίδα ακριβώς όπως τα λέει και θα το πετύχετε.. Εγώ το έκανα με την πρώτη.. Την ρομ που θα κατεβάσετε αφού της δώσετε το όνομα update την βάζετε στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd

Φίλε μου δεν είχα καταλάβει οτι δεν πρέπει να ξεζιπαρουμε το αρχείο. Εγώ το είχα ξεζιπαρει και τον φάκελο τον είχα μετονομάσει σε update.zip το μεσημέρι θα το ξανάπροσπαθήσω μηπως και τα καταφέρω. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Χθες παραλάβαμε το κινητό και έχω μείνει άφωνος.....πραγματικά πολύ ποιοτικό και γρήγορο.

 

1) Διαβάζω για την κατανάλωση της μπαταρίας. Βρήκα στο Vickmall μπαταρία 3100 mAh (http://www.vickmall.com/original-3100mah-battery-for-xiaomi-hongmi-red-rice-note.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

2) Ψάχνω για καλή, γρήγορη και αξιόπιστη κάρτα μνήμης (32 gb class 10). Βρήκα skroutz αυτή (http://www.skroutz.gr/s/336152/Kingston-microSDHC-32GB-Class-10-with-Adapter.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είχα καταλάβει οτι δεν πρέπει να ξεζιπαρουμε το αρχείο. Εγώ το είχα ξεζιπαρει και τον φάκελο τον είχα μετονομάσει σε update.zip το μεσημέρι θα το ξανάπροσπαθήσω μηπως και τα καταφέρω. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

 

Εντάξει θα τα μάθεις τα κόλπα.. Από το πρώτο ποστ πάτα το beta ελληνική rom.. Βρες το λινκ που είναι για το κινητό μας.. Προσοχή μην κατεβάσεις τίποτα άλλο.. Το αρχείο που θα κατεβάσεις το κάνεις μετονομασία σε update, μην γράψεις .Zip. Συνδεσε το κινητό στον υπολογιστή σου και πέρνα το αρχείο μέσα. Μόλις τελειώσει Κλείσε το κινητό σου και άνοιξε το πατώντας ταυτόχρονα το power και το volume up. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες του ποστ 599

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα τα μάθεις τα κόλπα.. Από το πρώτο ποστ πάτα το beta ελληνική rom.. Βρες το λινκ που είναι για το κινητό μας.. Προσοχή μην κατεβάσεις τίποτα άλλο.. Το αρχείο που θα κατεβάσεις το κάνεις μετονομασία σε update, μην γράψεις .Zip. Συνδεσε το κινητό στον υπολογιστή σου και πέρνα το αρχείο μέσα. Μόλις τελειώσει Κλείσε το κινητό σου και άνοιξε το πατώντας ταυτόχρονα το power και το volume up. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες του ποστ 599

για πιο λογο να βαλει τη beta και να μη βαλει τη stable multilanguage? οι μεταφρασεις της ελληνικης ενσωματονονται στο miuiandroid και θα εχει και ΟΤΑ updates

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Χθες παραλάβαμε το κινητό και έχω μείνει άφωνος.....πραγματικά πολύ ποιοτικό και γρήγορο.

 

1) Διαβάζω για την κατανάλωση της μπαταρίας. Βρήκα στο Vickmall μπαταρία 3100 mAh (http://www.vickmall.com/original-3100mah-battery-for-xiaomi-hongmi-red-rice-note.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

2) Ψάχνω για καλή, γρήγορη και αξιόπιστη κάρτα μνήμης (32 gb class 10). Βρήκα skroutz αυτή (http://www.skroutz.gr/s/336152/Kingston-microSDHC-32GB-Class-10-with-Adapter.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Γιώργος

 

αυτή η μπαταρία δεν είναι για το 1S αλλά για το note.

 

τη κάρτα που αναφέρεις πήρα και εγώ, μια χαρά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

αυτο http://www.merimobiles.com/tempered-glass-screen-protector-for-xiaomi-hongmi-1s_p/meri10318.htm ειναι καλο? γιατι δε βλεπω καπου μαρκα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,...

1) Διαβάζω για την κατανάλωση της μπαταρίας. Βρήκα στο Vickmall μπαταρία 3100 mAh (http://www.vickmall.com/or...rice-note.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

2) Ψάχνω για καλή, γρήγορη και αξιόπιστη κάρτα μνήμης (32 gb class 10). Βρήκα skroutz αυτή (http://www.skroutz.gr/s/336152/Kingston-microSDHC-32GB-Class-10-with-Adapter.html). Την έχει δοκιμάσει κάποιος;...

 

Γιώργος

 

...προσωπικά θα επέλεγα την τρέχουσα προσφορά (14,90) από γνωστό e-shop για τη σαφώς πιο γρήγορη Samsung Plus 32GB (έως 48ΜΒ/s ανάγνωση) με κορυφαία αξιοπιστία.

 

αυτή η μπαταρία δεν είναι για το 1S αλλά για το note.

 

τη κάρτα που αναφέρεις πήρα και εγώ, μια χαρά προς το παρόν.

 

...όντως πρόκειται για το Xiaomi (Red Rice/Hongmi) Note προφανώς. Το επιβεβαίωσα και με τη Selina.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο να βαλει τη beta και να μη βαλει τη stable multilanguage? οι μεταφρασεις της ελληνικης ενσωματονονται στο miuiandroid και θα εχει και ΟΤΑ updates

 

Ακη δεν ισχυει αυτο που λες προς το παρρον. Αν πατησετε roms στην σελιδα θα δειτε οτι εχει στην επικεφαλιδα την 4.6.6 εχει αλλαξει εχει βγει νεοτερη αλλα γραφει χαρακτηριστικα Xiaomi Redmi 1S (Doesn't have weekly releases). (πρεπει να ειναι η 24,0,1 που ειχαμε)

http://xiaomi.eu/community/threads/4-6-6.24524/

Αρα δεν εχει βγει stable 4.6.6 multi με updates. Μεχρι τοτε περιμενουμε με οτι εχει ο καθενας.

Θα βγει καποια στιγμη να μπορει να κανει updates. τοτε θα την βαλουμε

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αρα δε γραφω το. .zip?????

Μαλιστα θα δοκιμασω το βραδυ

 

Και με την αγγλικη και την ελληνικη

Και θα αναφερω

 

Υποτιθεταιι πως ειμαι ρουτ απο minideal

Αλλα το app2sd δε μου επιτρεπει να μεταφερω αρχεια στο microsd

 

Πρεπει να κου κανω partition? δηλαδη 2 διαμερισματα;;;

 

Αυτα τα λιγα .

 

Ευχαριστω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Αρα δε γραφω το. .zip?????

Μαλιστα θα δοκιμασω το βραδυ

 

Και με την αγγλικη και την ελληνικη

Και θα αναφερω

 

Υποτιθεταιι πως ειμαι ρουτ απο minideal

Αλλα το app2sd δε μου επιτρεπει να μεταφερω αρχεια στο microsd

 

Πρεπει να κου κανω partition? δηλαδη 2 διαμερισματα;;;

 

 

Αυτα τα λιγα .

 

Ευχαριστω

 

Αν τύχει και βλέπεις τις καταλήξεις των αρχείων στο PC πχ .doc .xls .pdf .avi .mkv .rar .zip .κλπ μην το σβήσεις. Αν απλά και μόνο βλέπεις το όνομα των αρχείων τότε μην το γράψεις, άλλαξε το όνομα σε update. Και όπως σου έχουμε πει όλα τα παιδιά, το αρχείο αυτό όχι στην εξωτερική κάρτα αλλά χύμα στον αποθηκευτικό χωρο του κινητού. Αν σε μπερδεύει βγάλε (ή μη βάλεις) καθόλου την κάρτα sd που αγόρασες.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

κάνε το rename μέσα από το explorer του κινητού.

 

ναι το βρηκα χυμα στον αποθηκευτικο χωρο

ως update.zp.zip

 

το θεμα ειναι πως αλλαζεις το ονομα

κατω δεξια που παταω μου ζηταει μονο extract to

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον πυρετο των αναβαθμισεων που διαβαζω παραπανω, ας σπασω λιγο τον παγο με μια πιο "απλη" ερωτηση.

Εβαλα μια καρτα sim και ειχα καποιες επαφες μεσα. Τις εκανα export στον gmail λογαριασμο μου αλλα δεν εμφανιζονται στο pc. Μετα απο λιγο ψαξιμο παρατηρησα πως μεσα στην καινουργια πλεον επαφη στο πεδιο "from the following account" εμφανιζεται το gmail μου και απο πανω γραφει "phone only, un-synced contact". Τωρα ερχεται η ερωτηση. Πως στον κορακα μπορει αυτη η επαφη να συγχρονιστει με το gmail;

Link to comment
Share on other sites

ναι το βρηκα χυμα στον αποθηκευτικο χωρο

ως update.zp.zip

 

το θεμα ειναι πως αλλαζεις το ονομα

κατω δεξια που παταω μου ζηταει μονο extract to

 

YES

YES

update complete

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οπα

 

καλωσορισατ στο miui

 

για να δουμε

απο ο,τι διαβαζω θα ειμαι και ρουτ

 

αρα τωρα ειμαι σε περιβαλλον miui greece?

 

ξαναφτιαχνω τα τετραγωνακια μου και ετσι?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε και το δικο μου

με multilang και root απο minideal

επειδη ειναι το πρωτο μου κινητο με android εχω μερικες αποριες

1) η ελληνικη ρομ το μονο πλεονεκτημα που εχει ειναι οτι εχει ελληνικο μενου;

ή εχει διαφορα και στην αποδοση;

προσωπικα προτιμω τα αγγλικα οποτε τι πρεπει να κανω; να αφησω αυτο που εχει ή να βαλω την Official αγγλοκινεζικη;

2) πως διαγραφεις εφαρμογες;

3) υπαρχει καποιο προγραμμα ωστε να καθαριζω τη ραμ ωστε να μην υπαρχουν εφαρμογες που θα μου τρωνε τη μπαταρια;

4) κατεβασα το osmand για gps αλλα κλειδωνει στου διαολου τη μανα

εκανα καποια βλακεια; χρειαζεται να ενεργοποιησω/κατεβασω κατι; (το gps προφανως το χω ανοιχτο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...