Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάτα την οθόνη και πες μας πόση ώρα γράφει όχι το ποσοστό

 

Γράφει 1ω53λ...τι σημαίνει αυτό?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γράφει 1ω53λ...τι σημαίνει αυτό?

 

Ότι είχες 1 ώρα και 53 λεπτά ανοικτή την οθόνη.. Δεν ξέρω σε τι είχες μάθει πριν αλλά με δύο ώρες οθόνη και να είσαι ακόμα στο 60 τις εκατό δλδ χοντρικά μέχρι να κλείσει το κινητό θα βγάλει σύνολο 4μιση ώρες ανοικτής οθόνης δεν είναι απλά καλά είναι τέλεια.. Ευτυχώς έφυγε και ο τελευταίος μου ενδοιασμός σχετικά με το τηλέφωνο.. Το κινητό είναι σούπερ.. Θα δεις και με τον καιρό και μια σχετική βελτίωση στη μπαταρία όταν θα κάνει 2 με 3 κύκλους φόρτισης οπότε το 5ωρο οθόνης άνετα θα το έχει, δηλαδή πολύ καλή αυτονομία..

 

Και μια φιλική παρατήρηση προς όλους.. Όταν παίρνουμε το κινητό επειδή είναι καινούργιο το σκαλιζουμε συνέχεια δηλαδή η οθόνη μένει αρκετή ώρα ανοικτή και φτάνουμε στις 5 ώρες όπως το παιδί με δύο ώρες οθόνης και λέμε πως κατέβηκε η μπαταρία χωρίς να έχω κάνει κάτι ενώ η πραγματικότητα είναι ότι έχεις κάνει το πιο ενεργοβόρο πράγμα δηλαδή κρατάς την οθόνη ανοικτή.. Για αυτό μην απογοητευεστε κατευθείαν και προπαντός μην καταλήγετε σε συμπεράσματα του στυλ μάπα η μπαταρία γιατί έτσι ξενερωνετε άτομα που είτε το περιμένουν είτε θέλουν να το πάρουν.. Να είμαστε αντικειμενικοι πάνω από όλα

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν ήδη διεύθυνση επιστροφής απο το Vickmall, οπότε το πακετάρω και το επιστρέφω. Θα μου το αντικαταστήσουν δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα.

 

Παναγιώτης

 

Δοκίμασες αυτό που σου έδειξα;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5411711#post5411711

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και τα δικά μου δεδομένα μπαταρίας μετά από την πρώτη φόρτιση. Πολύ νωρίς βέβαια ακόμα για συμπέρασμα

 

[ATTACH]45486[/ATTACH][ATTACH]45488[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω το περιμενω απο μερα σε μερα.

Αλλα το A850+ μου, αυτη τη στιγμη εχει υπολοιπο 35% ΚΑΙ 5,5 Ωρες οθονης. Σε προηγουμενη φορτιση μου εβγαλε 8+ ωρες οθονης.

Βεβαια εχει 25% μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα ειναι και 5,5 ιντσες και οχταπυρηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτό που σου έδειξα;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5411711#post5411711

 

Ούτως ή άλλως τις πρώτες μέρες το δκίμασα χωρίς κάρτα σιμ, οπότε δεν έπαιζαν ρόλο οι ρυθμίσεις του δικτύου. Αλλά και την ημέρα που του έβαλα την κάρτα και έκανα δοκιμές, όταν έκλεινα τα δεδομένα της κινητής γύριζα και το δίκτυο από το 3G στο 2G για να γλιτώσω και τη μπαταρία, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Τέλος πάντων, το τηλέφωνο πακεταρίστηκε και έχει ήδη πάρει το δρόμο της επιστροφής.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι επειδη θελω να το παρω. επειδη βλεπω οτι λεει δικτυο wcdma εδω στην Ελλαδα υποστηριζει 3g??
Link to comment
Share on other sites

α πολυ ωραια !!!!

και κατι αλλο το φλας της καμερας τι λεει???

 

 

Δεν ειναι και απο τα πιο δυνατα.

 

Δεν το λες και αδύναμο πάντως. Προσωπική μου άποψη ότι τείνει προς τα δυνατά!

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και αδύναμο πάντως. Προσωπική μου άποψη ότι τείνει προς τα δυνατά!

 

Αν κρινω απο 2 red rice που εχω δει ο nassosp εχει δικιο

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το δικό μου!!!! (κλεισιμο ips 13/5, μην ρωτατε τα ιδια πάλι)

Θα φυγω πιο νωρις αυριο απο την δουλεια να παω να το παρω...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα τις εντυπώσεις μου για το κινητό, με την χρήση που το κάνω και τί ζητάω .... προσωπικά δεν έμεινα ικανοποιημένος κι ας το έχω μόνο 24 ώρες στα χέρια μου .....

 

Γιαυτό δεν θα το κρατήσω και θα το πουλήσω, όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το σημαντικότερο μειονεκτημα της rom απο το miui hellas μέχρι στιγμής που παρατηρώ είναι στην διαθέσιμη ram. Με την official και κάμποσες εφαρμογές περασμένες ηταν περιπου 100mb παραπανω. Σημαντική διαφορά.

Και με ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημενες.

Συγκεκριμένα όταν εκανα καθαρισμό με την official έβλεπα ~260 - 370, ενω τώρα 200 με 250.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα τις εντυπώσεις μου για το κινητό, με την χρήση που το κάνω και τί ζητάω .... προσωπικά δεν έμεινα ικανοποιημένος κι ας το έχω μόνο 24 ώρες στα χέρια μου .....

 

Γιαυτό δεν θα το κρατήσω και θα το πουλήσω, όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ.....

 

Πωπω ρε αδερφε δε το λεγες απο το πρωι να γλυτωναμε το 15ημερο,σημερα το παρειγγειλα και γω απο vickmall.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το σημαντικότερο μειονεκτημα της rom απο το miui hellas μέχρι στιγμής που παρατηρώ είναι στην διαθέσιμη ram. Με την official και κάμποσες εφαρμογές περασμένες ηταν περιπου 100mb παραπανω. Σημαντική διαφορά.

Και με ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημενες.

Συγκεκριμένα όταν εκανα καθαρισμό με την official έβλεπα ~260 - 370, ενω τώρα 200 με 250.

 

Είναι γενικά το λειτουργικό έτσι της MIUI που τραβάει πολλά resources παιδιά, με 100ΜΒ δεν κάνετε διαφορά. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι σημαντική διαφορά. Μιλάμε για το 1\3.

Ασε που δεν είναι απλά νουμερο αλλά φαίνεται και στην λειτουργία του τηλεφώνου. Σήμερα με την ελλ. rom λάγκαρε κάνα δυο φορές.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα τις εντυπώσεις μου για το κινητό, με την χρήση που το κάνω και τί ζητάω .... προσωπικά δεν έμεινα ικανοποιημένος κι ας το έχω μόνο 24 ώρες στα χέρια μου .....

 

Γιαυτό δεν θα το κρατήσω και θα το πουλήσω, όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ.....

 

Σου έστειλα pm.

Link to comment
Share on other sites

Και μια φιλική παρατήρηση προς όλους.. Όταν παίρνουμε το κινητό επειδή είναι καινούργιο το σκαλιζουμε συνέχεια δηλαδή η οθόνη μένει αρκετή ώρα ανοικτή και φτάνουμε στις 5 ώρες όπως το παιδί με δύο ώρες οθόνης και λέμε πως κατέβηκε η μπαταρία χωρίς να έχω κάνει κάτι ενώ η πραγματικότητα είναι ότι έχεις κάνει το πιο ενεργοβόρο πράγμα δηλαδή κρατάς την οθόνη ανοικτή.. Για αυτό μην απογοητευεστε κατευθείαν και προπαντός μην καταλήγετε σε συμπεράσματα του στυλ μάπα η μπαταρία γιατί έτσι ξενερωνετε άτομα που είτε το περιμένουν είτε θέλουν να το πάρουν.. Να είμαστε αντικειμενικοι πάνω από όλα

 

Mια φιλικη παρατηρηση σε σενα, μην γραφεις οτιναναι.

 

Ο παιδαρος ειπε οτι μετα απο 2 ωρες αναμονη και 2 ωρες οθονη, ειχε πεσει στο 60%

Καλα ειναι, αλλα οχι και σουπερ και σιγουρα οχι αξιομνημονευτο.

 

 

Επισης, οι ωρες οθονης, απο μονες τους δεν λενε τιποτα.

Στο neo v, που δεν εχει καμια σχεση με τα τωρινα, εφτανα τις 6 ωρες οθονη, αλλα ειχε μονο μια ωρα αναμονη (συνολο 7 ωρες δηλαδη)

 

Για να δω πως συμπεριφερεται ενα κινητο, θελω απαραιτητως standby time και screen on time.

Και μετα σχολιαζουμε για 3g/gps/κλπ

Link to comment
Share on other sites

να παρω τη multilanguage εκδοση? εχει καποια διαφορα με την κανονικη? τις κινεζικες εφαρμογες θα τις εχει παλι μεσα? και τα official updates στη multilanguage θα ερχονται κανονικα οπως στην κανονικη? αν γινεται απαντηστε μου σε ολες τις ερωτησεις γιατι ειμαι ετοιμος να το παραγκειλω!! ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αφορά αποστολές, μόνο εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

τώρα βόλεψε να μπω να γράψω απαντήσεις......

 

Ότι είχες 1 ώρα και 53 λεπτά ανοικτή την οθόνη.. Δεν ξέρω σε τι είχες μάθει......

 

......Και μια φιλική παρατήρηση προς όλους.. Όταν παίρνουμε το κινητό επειδή είναι καινούργιο το σκαλιζουμε συνέχεια δηλαδή η οθόνη μένει αρκετή ώρα ανοικτή και φτάνουμε στις 5 ώρες όπως το παιδί με δύο ώρες οθόνης και λέμε πως κατέβηκε η μπαταρία χωρίς να έχω κάνει κάτι ενώ η πραγματικότητα είναι ότι έχεις κάνει το πιο ενεργοβόρο πράγμα δηλαδή κρατάς την οθόνη ανοικτή.. Για αυτό μην απογοητευεστε κατευθείαν και προπαντός μην καταλήγετε σε συμπεράσματα του στυλ μάπα η μπαταρία γιατί έτσι ξενερωνετε άτομα που είτε το περιμένουν είτε θέλουν να το πάρουν.. Να είμαστε αντικειμενικοι πάνω από όλα

 

Δεν ξέρω εσύ σε τι είδους κινητά έχεις μάθει, αλλά για 4,7" οθόνη το να κρατάει η μπαταρία (με χρήση 50% Internet - 50% περιήγηση στα μενού του, με απενεργοποιημένα τα GPS - Bluetooth - Δεδομένα, χωρίς χρήση βίντεο ή μουσικής ή φωτογραφιών και την φωτεινότητα της οθόνης μόνιμα στο μισό!!) με το ζόρι 20 ώρες, δεν είναι ούτε τέλειο ούτε απλά καλό, είναι λίγο......και με παρόμοιες χωρητικότητες μπαταριών είχα Lenovo, Alcatel, SE και Cubot, όλα από 3,7" έως 4,3" και κρατούσαν περισσότερο.....

 

Πωπω ρε αδερφε δε το λεγες απο το πρωι να γλυτωναμε το 15ημερο,σημερα το παρειγγειλα και γω απο vickmall.:lol:

 

Τι να σου κάνω αδερφέ.....:lol:

 

Mια φιλικη παρατηρηση σε σενα, μην γραφεις οτιναναι.

 

Ο παιδαρος ειπε οτι μετα απο 2 ωρες αναμονη και 2 ωρες οθονη, ειχε πεσει στο 60%

Καλα ειναι, αλλα οχι και σουπερ και σιγουρα οχι αξιομνημονευτο.

 

 

Επισης, οι ωρες οθονης, απο μονες τους δεν λενε τιποτα.

Στο neo v, που δεν εχει καμια σχεση με τα τωρινα, εφτανα τις 6 ωρες οθονη, αλλα ειχε μονο μια ωρα αναμονη (συνολο 7 ωρες δηλαδη)

 

Για να δω πως συμπεριφερεται ενα κινητο, θελω απαραιτητως standby time και screen on time.

Και μετα σχολιαζουμε για 3g/gps/κλπ

 

Συμφωνώ απόλυτα, είναι το τι ψάχνει ο καθένας.....εγώ δεν συμβιβάζομαι με διάρκεια μπαταρίας (2000mAh και πάνω) λιγότερη από 1 μέρα, με ότι χρήση κι αν του κάνω.....

 

Συνεχίζω την ανάλυση με κάτι που πρόσεξα πριν λίγα λεπτά......σαν browser χρησιμοποιώ τον Opera Classic εδώ και χρόνια στα Αndroid, παρατήρησα πως εάν ανοίξω πολλές καρτέλες (πάνω από 5-6) ο browser κρασάρει (!!!!)....δεν είναι θέμα browser, δεν μου το έκανε ποτέ με το προηγούμενο Lenovo S650 που είχε ίδια RAM 1GB.....δεν ξέρω τι φταίει, απλά το αναφέρω κι αυτό.....

 

Δεν είμαι πιτσιρίκος για να το σκαλίζω πολύ, δεν ξέρω από τα θέματα ROM κτλ, δεν είμαι αντιπρόσωπος της Lenovo, είμαι ένας απλός χρήστης και λέω την άποψή μου με την χρήση που του κάνω......τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.....:cool:

 

ΥΓ: έχω πολλές προσφορές για να το πάρουν φίλοι, είτε από εδώ μέσα στο φόρουμ είτε από τους φίλους-συγγενείς μου.....προς το παρόν δεσμεύομαι να το κρατήσω αναγκαστικά λόγω έλλειψης αντικαταστάτη κινητού.....μετά βλέπουμε .......περιμένω κι ένα Coolpad F1 από μέρα σε μέρα, άει να δούμε εκείνο τι θα λέει......ελπίζω να μην ξανα-αναπολήσω το Lenovo....:lol:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα απάντηση από vickmall ότι εφόσον βλέπουν ήδη το τηλέφωνο στο trucking number, αύριο θα μου στείλουν το καινούριο! Άψογη συμπεριφορά, δεν το περίμενα τόσο καλό, μάλιστα σε κόντρα των συνθηκών, λέω να μην ζητήσω ρουτ, πολύγλωσση ρομ και google play. Λέω να αφήσω να το κάνω μόνος μου, του πήρα τον αέρα τώρα.

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...