Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά εφαρμογές όπως endomodo και sportstracker (gps) παίρνει?

 

Αν και τώρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω, :(:( δεν βλέπω κανένα λόγο για να μην παίρνει.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν επανέρχομαι. Φορμάτ στην κάρτα σε ΦΑΤ32 πέρασμα μέσα το αρχείο μετονομασμένο σε update.zip, στο τηλέφωνο διπλό wipe και στις δύο επιλογές, αλλά και πάλι το ίδιο μήνυμα από το τηλέφωνο. Δεν βρίσκει αρχείο update.zip στην κάρτα SD.

Τώρα μάλλον αρχίζουν να σοβαρεύουν τα πράματα...

 

Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν!!!

Ξαναφλασάρω με το πρόγραμμα των κινέζων και θυμάμαι ότι κάπου μέσα στον υπολογιστή έχω κρατήσει και τους drivers που είχε το τηλέφωνο σε CDFS διαμέρισμα της μνήμης. Τρέχω λοιπόντ το σετάπ αυτό και περνάει ένα κινέζικο πρόγραμμα διαχείρησης του τηλεφώνου και αφού τελειώνει, ώ του θαύματος!!! το πρόγραμμα βλέπει το κινητό και βλέπει κανονικά την οθόνη του στην οποία φαίνεται η ρομ φορτωμένη και το κινητό να δουλεύει κανονικά, ενώ εγώ στην οθόνη του κινητού βλέπω μόνο το ασημένιο σήμα mi της Xiaomi και τίποτα άλλο. Αν πατήσω το κουμπί του μενού ή κάτι άλλο και πατήσω στο πρόγραμμα την ανανέωση της οθόνης, φαίνεται στην οθόνη του κινητού (στο πρόγραμμα) να έχει ανοίξει το μενού, ενώ εγώ στο τηλέφωνο εξακολουθώ να βλέπω το σήμα!!!

Σαν να έχει κολλήσει δηλαδή μια οθόνη μπροστά στο τηλ και δεν ξεκολάει ενώ απο πίσω δουλεύει κανονικά!

 

Προσπαθειών συνέχεια...

Έτσι στα τυφλά και κάνοντας συνέχεια ανανέωση της οθόνης του κινητού στον υπολογιστή όπου την έβλεπα και πατώντας πάνω στην οθόνη του κινητού στα τυφλά, έφτασα να επιλέξω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά και πάλι αυτή η οθόνη με το σήμα δεν έφυγε από μπροστά. Ίσως τελικά αυτή η ρομ των κινέζων να έχει το πρόβλημα.

 

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

βλέπει άλλα τυχαία αρχεία στη κάρτα???

 

Ναι όταν το συνδέω και το βλέπω μέσω του κινέζικου προγράμματος, βλέπω και εγώ την μνήμη του κινητού και την κάρτα SD. Αλλά παρόλο που έβαλα και στη μνήμη του κινητού το update.zip και στην κάρτα (και στις δυο θέσεις στον ριζικό κατάλογο) πάλι από το ρικάβερι μου λέει πως δεν υπάρχει αρχείο update.zip στην κάρτα και να βάλω και να το μετονομάσω κ.λ.π.

Επίσης είδα πως στη ρομ των κινέζων δεν υπάρχει μέσα φάκελος που να λέγεται dowloaded_rom που υπάρχει στις άλλες για να έβαζα εκεί τη ρομ μπας και κατάφερνα να το φλασάρω έτσι...

Τα έγραψα όλα αυτά και στην κινέζα και περιμένω απάντηση...

 

Παναγιώτης

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομιζα οτι εγραφε οτι το παρελαβε ο πελατης δλδ εγω... :worry:

 

Σε εσένα θα γράφει "to be delivered..." ή "προς παράδοση..." κατά το ελληνικότερον.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν το συνδέω και το βλέπω μέσω του κινέζικου προγράμματος, βλέπω και εγώ την μνήμη του κινητού και την κάρτα SD. Αλλά παρόλο που έβαλα και στη μνήμη του κινητού το update.zip και στην κάρτα (και στις δυο θέσεις στον ριζικό κατάλογο) πάλι από το ρικάβερι μου λέει πως δεν υπάρχει αρχείο update.zip στην κάρτα και να βάλω και να το μετονομάσω κ.λ.π.

Επίσης είδα πως στη ρομ των κινέζων δεν υπάρχει μέσα φάκελος που να λέγεται dowloaded_rom που υπάρχει στις άλλες για να έβαζα εκεί τη ρομ μπας και κατάφερνα να το φλασάρω έτσι...

Τα έγραψα όλα αυτά και στην κινέζα και περιμένω απάντηση...

 

Παναγιώτης

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε εσένα θα γράφει "to be delivered..." ή "προς παράδοση..." κατά το ελληνικότερον.

 

Φιλε μου ποια ειναι η ρομ που προσπαθεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

θεματάκια βλέπω να υπάρχουν στο "πείραγμα" που κάνουν τα μαγαζιά και μπερδεύτηκα....

 

Απότι κατάλαβα από εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5118-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-GTV-X-XX-ROM-%CE%BC%CE%B5-Root-TWRP-recovery/

 

αν υπάρχει η default λειτουργία updater, φλασάρουμε εύκολα την Ελληνική ρομ+TWRP, και όλα καλά (ρουτ, playstore) σωστά; Οπότε τι είναι προτιμότερο να επιλέξουμε για να έχουμε την αυτόματη λειτουργία updater, την ΑγγλοΚινέζικη χωρίς ρουτ, ή την multilang χωρίς ρουτ;;

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και το ψαχουλεύω.

Το νοιώθεις πάντως το βάρος του στο χέρι σου.

Βρήκε update, το κάνει τώρα (JHCCNBD24.0)

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ!!!!!!:D:D:D:D:D

Όλα καλά μέχρι στιγμής και μένα έκανε update αμέσως κλπ, wifi αρκετά καλό, αρκετά γρήγορο σε ολα του, κάμερα ικανοποιητική, 21626 στο antutu, και η μπαταρία από το 15% όταν το άνοιξα αντέχει ακόμα με συνεχές πείραγμα. GPS δεν έχω κοιτάξει ακόμα.

Σε γενικές γραμμές πάντως πολύ ποιοτικό στην αφή για πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ποια ειναι η ρομ που προσπαθεις να βαλεις;

 

Αυτή που μου έχει στείλει η κινέζα (και την φλασάρει με το φαστμπουτ) είναι αυτή : hongmi_1sw_JHCCNBA14.0_Lang-APP (την έχουν σε image file), ενώ αυτή που έχω μετονομάσει σε update.zip και προσπαθώ να την φλασάρω από την recovery είναι αυτή : xiaomi-miui-hellas_GTV-3.5-4.3_armani_JHCCNBD24.0.zip

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Και που στο καλό την έχουν βρει ?

 

Όλες οι επίσημες ROMs που έχει βγάλει η Xiaomi είναι...

 

Version: JHCCNBD23.0 326M MD5: 8e108cdbbd5d07bc63a8edcbf7f9e58bChangelog

Version: JHCCNBA15.0 314M MD5: 096f5342948abf5d22d5e811de86de06Changelog

Version: JHCCNBA11.0 314M MD5: 2439952ac72d89c35efbfe0cc633a54fChangelog

Version: JHCCNBA9.0 314M MD5: 9360e76884e6e8816c3eaae4d9c56ab6Changelog

Version: JHCCNBA8.0 314M MD5: 1bd7ee16cfc1ba9d2b3ac2398a51cc3cChangelog

 

Τι γίνεται ρε παλικάρια, έχω χάσει επισόδια ?

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Και που στο καλό την έχουν βρει ?

 

Όλες οι επίσημες ROMs που έχει βγάλει η Xiaomi είναι...

 

Version: JHCCNBD23.0 326M MD5: 8e108cdbbd5d07bc63a8edcbf7f9e58bChangelog

Version: JHCCNBA15.0 314M MD5: 096f5342948abf5d22d5e811de86de06Changelog

Version: JHCCNBA11.0 314M MD5: 2439952ac72d89c35efbfe0cc633a54fChangelog

Version: JHCCNBA9.0 314M MD5: 9360e76884e6e8816c3eaae4d9c56ab6Changelog

Version: JHCCNBA8.0 314M MD5: 1bd7ee16cfc1ba9d2b3ac2398a51cc3cChangelog

 

Τι γίνεται ρε παλικάρια, έχω χάσει επισόδια ?

 

Ξέρω γω ρε συ? μπορεί να έχουν καμιά δικιά τους αρίθμηση!

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση?

Τι αυτονομία έχει κατά μέσω όρο γιατί ψάχνομαι για αγορά κινητού?

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από vickmall στις 19-5. Ποτέ λέτε να έρθει;

Το tracking number που μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να δω που βρίσκετε;

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και το ψαχουλεύω.

Το νοιώθεις πάντως το βάρος του στο χέρι σου.

Βρήκε update, το κάνει τώρα (JHCCNBD24.0)

 

Με το update χάνει τα Ελληνικά;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω ρε συ? μπορεί να έχουν καμιά δικιά τους αρίθμηση!

 

Παναγιώτης

 

Tα παιδιά εκεί που έβγαλαν την ROM τα ρώτησες μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο μιας και φτιάξαν την ROM?

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από vickmall στις 19-5. Ποτέ λέτε να έρθει;

Το tracking number που μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να δω που βρίσκετε;

 

Εδώ θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά να κάνω μια ερώτηση?

Τι αυτονομία έχει κατά μέσω όρο γιατί ψάχνομαι για αγορά κινητού?

 

πιστεύω πως αν το θες μόνο για κλήσεις πρέπει να περνάει άνετα τις δύο μέρες.

Με γερή χρήση θα σου βγάζει μια μέρα γεμάτη.

 

Το παρήγγειλα από vickmall στις 19-5. Ποτέ λέτε να έρθει;

Το tracking number που μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να δω που βρίσκετε;

 

Τις πρώτες 8 με 10 ημέρες βάλτο εδώ και μετά στο τράκινγκ των ΕΛΤΑ, αν δεν έχει φτάσει μέχρι τότε!

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Αν και τώρα δεν μπορώ να το δοκιμάσω, :(:( δεν βλέπω κανένα λόγο για να μην παίρνει.

 

Παναγιώτης

αν και όταν μπορέσεις κάνε μια δοκιμή και γενικότερα πες μας εντυπώσεις από το gps

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις για τις προωθήσεις κλήσεων. Ξέρει κανείς να βοηθήσει ;

Πας phone->menu->settings->call settings->call forward settings. (menu εννοώ το τερμα αριστερά στη βάση της οθόνης)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρηγγειλα κι εγω από vickmall με 159,99$,root,Google play,multi Language,με OTG cable,Screen Film,Silicone Case και στο chat μου έκαναν δωρο και ένα ζευγάρι ακουστικά.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σας φανεί βλακεία αλλά στα antutu benchmarks του 1s που βλέπω στα διάφορα sites στη κατηγορία ram λέει πως έχει total 875 mb. Αυτό δεν είναι μεγάλη διαφορά απο το 1giga που λέει στο κουτί;Κοίταξα κάποια άλλα τυχαία κινητά των 1giga ram και όλα βγάζουν total=+960mb. Ακόμα και η απλή έκδοση του Red Rice βγάζει 967mb...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται καθόλου βλακεία.Μόλις chatαρα με το vickmall και έτρεξαν το Antututu στο 1S και μου έγραψαν τα παρακάτω:

Selina 13:56:07

875MB is true

Selina 13:56:07

we test it

Selina 13:57:22

what you said is true.

Είμαι πολύ κοντά στο να τους ζητήσω να μου στείλουν το παλιό Hongmi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...