Jump to content

[Turbo-X] Root & Play Store στο Rubik 7"


manos20082
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδώ είναι το cwm recovery για το turbo x rubik: https://mega.co.nz/#!lEQBhIJZ!1dTOwLiNQDDAJaCNYOzm1vRsIdATOMd7H-G5JrbOrwI

και εδώ είναι το rktool για να το περασουμε:https://mega.co.nz/#!EQpQlJQJ!esjVRcvBRYyn_o2OaT2I3eyXTUqyG_t2WMxotSGhaDo

Αν θελει καποιος να με βοηθησει μπορει να κανει backup από to recovery και να το ανεβασει. ευχαριστω.

 

Καλησπερα.

πηγα το πηρα σημερα για την μικρη.

τους λεω βαλτε google play και ρουτ. οκ μου λενε.

παω μετα απο μια ωρα.. το παιρνω.. δεν επαιζε η καμερα..

παλι πισω..

μου δωσαν καινουριο και μου λενε: δεν προλαβαινουμε να σας βαλουμε σημερα παλι google play και ρουτ. ελατε αυριο.

καλα λεω, θα παω σπιτι να το προσπαθησω.

με τα πολλα του κανω ρουτ (kingo root κατευθειαν, χωρις να χρειαστει ο οδηγος)

βρισκω - βαζω και το google play και αρχιζω να βαζω παραμυθακια..

καπου στα 3 γουρουνακια (ή στην κοκκινοσκουφιτσα, δεν θυμαμαι) τρωει ενα κολλημα.. φλασαρει η οθονη και τελος.

καρφιτσα... reset

restart, παω να συνεχισω απο κει που ημουν... δεν εμπαινε τιποτα..

οπως ηταν μια γωνια στο πατωμα χωρις χαλί, του δινω μια.. κολλησε η οθονη στο ταβανι.

εννιωσα καλυτερα.... 40 ευροπουλα εγιναν ευρο-πουλιά..

αυριο θα παω να το ξαναπαρω, να τα βαλουν ολα αυτοι, να τελειωνουμε.. :mad:

αλλα ειδα τωρα οτι εχει recovery.

ρε παιδια? στην μανισια ρεκοβερυ πως μπαινεις? τι πατας? στην εργοστασιακη εννοω.

και αν υπαρχει κανενας οδηγος πως τα χρησιμοποιω αυτα τα δυο αρχεια, γιατι η τελευταια cwm recovery που εβαλα για το μεγαλο μου το ταμπλετ εχει εναν χρονο, και δεν θυμαμαι την διαδικασια.

θυμαμαι παντως οτι στην αρχη, για να δει το rktool το ταμπλετ επρεπε να μπω στην εργοστασιακη πρωτα. ή να ειναι σβηστο, ή κατι τετοιο..

θυμαμαι λαθος?

 

υπαρχει κανενας οδηγος?

ευχαριστω.

 

υ.γ. μην του βαλετε την κοκκινοσκουφιτσα

μπορει να παθετε τα ιδια... :rolleyes:

Edited by DarK_HumOuR
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εβαλα το google play δεν μπορω να κανω ενημερωση εφαρμογων... μου βγαζει το μηνυμα οτι ο αποθηκευτικος χωρος δεν επαρκει... ενω εχω πολυ χωρο στην συσκευη. καμια λυση?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
γεια! ενα g19 hive 4 και προσπαθησα να κανω την ιδια διαδικασια που λες εδω γιατι μεταξυ μας ειναι οτι πιο αξιολογο βρηκα, αλλα τα χω κανει ολα μεχρι το σημειο που λες εχω φορτωθει και το android cleaner και δεν μπορω να κανω remove root Μου λεει remove root failed. Αν μπορεις να βοηθησεις θα ηταν τελειο. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δοκιμασα να του κανω root με το mobogenie one click root μεσω του pc. Αναγνωρισε το tablet και τελικα μου εβγαλε μηνυμα root failed και εκλεισε.

Δεν μπορω να το ανοιξω καν πλεον, δεν αντιοδρα στο πατημα του power Κουμπιου. Καμια ιδέα κανείς για το πως μπορει να ξαναξεκινησει; Εψαξα για hard reset αλλα δεν βρηκα τιποτα, πατησα ολα τα κουμπια με ολους τους συνδιασμους και παλι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το ξερω ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα εξηγηστε μου σας παρακαλω τι παιζει με το turbo x ω και το root. Εχω καταληξει οτι ειναι το μονο unrootable smartphone της Turbox κι οτι ολες οι αλλες συσκευες δν εχουν θεμα κανενα. Γινεται ροοτ σε αυτο το κινητο γιατι μεχρι τωρα μετανιες μου εχει αφησει που πηρα τυρβο χ και συγκεκρημενα αυτο το μοντελο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου εδωσε ενα παλικαρακι το tablet turbox rubik και μου βγαζει system.tool το εκανα reset - wipe αλλα τιποτα.υπαρχει κανενας τροπος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

λόγο του υπερφορτωμένου μου προγράμματος θα σας απαντήσω όσο ποιο αναλυτικά μπορώ (παρακαλώ όμως επειδή δεν μπαίνω κάθε μέρα μέσα να μου στέλνετε pm μπας και βγάλουμε καμιά άκρη, μόλις βγει άκρη θα τα αναρτώ εδώ στο νήμα!) Σας ευχαριστώ για την κατανόησή σας!

 

Σημείωση: Δεν έχω πλέον στην κατοχή μου το συγκεκριμένο tablet οπότε και μπορεί να υπάρξει και μονόδρομος χωρίς αποτέλεσμα!

 

Ξεκινάμε:

 

@Therion13: Όταν το κάνεις root το μηχάνημα δεν φαίνεται, γιατί στο πλαίσιο δεν έχουν τέτοια δυνατότητα να μπουν στο recovery log, απλά έχε στο νου σου πριν το πας για service κάνε unroot.

 

@iliastr: Προς το παρόν όχι, ψάξε λίγο στο xda general μήπως και βρεις κάποιο παρόμοιο σε specs tablet για να δοκιμάσεις αφού πρώτα κάνεις backup!

 

@DarK_HumOuR: adb tools (Fastboot mode) ψάξε στο google και κάνε τα βήματα για να μπεις στο recovery αν δεν κάνω λάθος έχει ως εξής η εντολή: adb reboot recovery

Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers για pc και μετά να ενεργοποιήσεις την λειτουργία usb debug, το συνδέεις (σε αναμονή) στον υπολογιστή και δίνεις την εντολή για να μπεις στο recovery.

 

@takisxx: μπες στην recovery και πάτα wipe Cache, λογικά τώρα θα σου δουλεύει μια χαρά!

 

@p1xie: Δοκίμασε με αυτό: https://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-remove-root-from-android.htm λογικά το πρόβλημά σου θα λυθεί!

 

@gouglis: Λογικά έδωσε εντολή κάπου που δεν έπρεπε (αν και σπάνιο πολύ, έτυχε), οπότε θα έκανε βραχυκύκλωμα! (Το πας για εγγύηση, να στο αλλάξουν τουλάχιστον)!

 

@chaparal: Κανένα Androidές δεν είναι unrootable, ψάξε και με άλλους τρόπους (kingo root, towelroot, one click root, και γενικά ψάξε στο google για root china android smartphones)

 

@adversus: Σε μια σύντομη απάντηση: ΌΧΙ, σε μια ποιό αναλυτική: Παίζεις με το hardware που φοράει η συσκευή και ανάλογα την έκδοση που έχει σαν λειτουργικό, μετά ψάχνει rootable τρόπους με διάφορα προγράμματα όπως έγραψα και στον chaparal ποιό πάνω!

 

@alexjrms: Δοκίμασε να κάνεις hard-reset, αλλιώς μπαίνεις στην recovery, και κάνεις τα πάντα wipe εκτός από το λειτουργικό, έτσι θα φτιάξει!

 

Για τους υπόλοιπους να σας ευχαριστήσω που βοηθήσατε τους άλλους και που μοιραστήκατε την εμπειρία, γνώση και τον χρόνο σας!!!

Κοκκινοσκουφίτσα ftw! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εδώ είναι το cwm recovery για το turbo x rubik: https://mega.co.nz/#!lEQBhIJZ!1dTOwLiNQDDAJaCNYOzm1vRsIdATOMd7H-G5JrbOrwI

και εδώ είναι το rktool για να το περασουμε:https://mega.co.nz/#!EQpQlJQJ!esjVRcvBRYyn_o2OaT2I3eyXTUqyG_t2WMxotSGhaDo

Αν θελει καποιος να με βοηθησει μπορει να κανει backup από to recovery και να το ανεβασει. ευχαριστω.

Καλημερα.

Υπαρχει περιπτωση να επανελθει το link για το cwm recovery για το εν λογω tablet?

 

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εχει 2 ημερες που πηρα το turbo-x rubik ii 7'' (προσοχη το ii οχι το πρωτο rubik) και το εκανα root και αρχισα να κανω πειραματα...Και οταν πηγα να εγκαταστησω τα plug-in για το chainfire-3d το εκανα softbrick :).Τωρα το θεμα ειναι οτι δεν εκανα back-up την rom και δεν εχω custom recovery μονο το stock της συσκευης...τι να κανω ?!?!?.προσπαθησα να βγαλω το chainfire με adb αλλα σε σχεδον οτι εντολη και να δωσω μου βγαζει error closed..προσπαθησα να περασω αλλες rom βαση παρομοιοτυπου μοντελου με το ταμπλετ αλλα με βγαζει signature verification failed ...καμια βοηθεια παιδια ?εαν καποιος στιελει την official απο το δικο του ταμπλετ θα δουλεψει ?.οτι ιδεα και να εχετε πειτε την ,ευχαριστω :) Edited by Darious_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...