Jump to content

Powerline


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα στην κοινότητα, είμαι στην αναζήτηση για αγορά Powerline, αλλά έχω ακούσει ότι μεταβάλλουν πολύ την ταχύτητα προς τα κάτω, πχ αν μοιράζεις σε τριά Powerlines και η ταχύτητα της σύνδεσης σου είναι πχ 17Mbps, εκεί που θα βάλεις το κεντρικό Powerline η ταχύτητα της σύνδεσης σου θα είναι πχ 9Mbps, και στα υπόλοιπα 2 Powerlines η ταχύτητα της σύνδεσης θα είναι πχ 3Mbps + 3Mbps, δηλαδή αντί να μοιράζεται το bandwith αναλόγως την ζήτηση, μοιράζεται σταθερά περίπου όπως στο παράδειγμα!

Να διευκρινίσω ότι τα Powerlines δεν θα δίνουν ασύρματα ιντερνετ αλλά ενσύρματα!

Καμιά ιδέα - παρατήρηση - συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις ασύρματο σε εκείνους τους χώρους?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις ασύρματο σε εκείνους τους χώρους?

Στην ουσία είναι τρία υπνοδωμάτια σε σειρά, οι υπολογιστές είναι όλοι σταθεροί, αρα για να δουλέψουν όλα ασύρματα θέλει ένα Access point και δύο στικάκια για ασύρματο;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι τρία υπνοδωμάτια σε σειρά, οι υπολογιστές είναι όλοι σταθεροί, αρα για να δουλέψουν όλα ασύρματα θέλει ένα Access point και δύο στικάκια για ασύρματο;

 

3 στικάκια αφού είναι 3 οι σταθεροί (αν κατάλαβα καλά και δεν κάνω κάποιο λάθος), και αν δεν θες να τρως ακτινοβολία το κλείνεις το βράδυ πριν κοιμηθείς. Ασύρματο router δεν έχεις για να μην ξοδεύεσαι με τo acess point?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

3 στικάκια αφού είναι 3 οι σταθεροί (αν κατάλαβα καλά και δεν κάνω κάποιο λάθος), και αν δεν θες να τρως ακτινοβολία το κλείνεις το βράδυ πριν κοιμηθείς. Ασύρματο router δεν έχεις για να μην ξοδεύεσαι με τo acess point?

Όσων αφορά το ρούτερ ναι έχω ασύρματο το όποιο θα συνδεθεί στο pc μου και θα στείλει ασύρματα στα άλλα δυο για αυτό λέω για δυο στικάκια. Αλλα εδώ είναι και το θέμα μου με το ασύρματο:lol: η γυναίκα φωνάζει για την'' δήθεν'' ακτινοβολία στα δωμάτια των πιτσιρικάδων, όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ ισχυρό το βέτο της:p οπότε πάω για powerlines:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην κοινότητα, είμαι στην αναζήτηση για αγορά Powerline, αλλά έχω ακούσει ότι μεταβάλλουν πολύ την ταχύτητα προς τα κάτω, πχ αν μοιράζεις σε τριά Powerlines και η ταχύτητα της σύνδεσης σου είναι πχ 17Mbps, εκεί που θα βάλεις το κεντρικό Powerline η ταχύτητα της σύνδεσης σου θα είναι πχ 9Mbps, και στα υπόλοιπα 2 Powerlines η ταχύτητα της σύνδεσης θα είναι πχ 3Mbps + 3Mbps, δηλαδή αντί να μοιράζεται το bandwith αναλόγως την ζήτηση, μοιράζεται σταθερά περίπου όπως στο παράδειγμα!

Να διευκρινίσω ότι τα Powerlines δεν θα δίνουν ασύρματα ιντερνετ αλλά ενσύρματα!

Καμιά ιδέα - παρατήρηση - συμβουλή;

 

Τελικά ισχύει αυτό με την πτώση του bandwidth ανά σύνδεση στα powerlines?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει αυτό με την πτώση του bandwidth ανά σύνδεση στα powerlines?

Kαι εγώ περιμένω απάντηση σε αυτό, εγώ ακόμα δεν τα έχω αγοράσει-βάλει:)

Link to comment
Share on other sites

Εαν πάρεις κάτι >50 Ε και όχι Turbo X, δεν έχεις πρόβλημα. :) Αλλά πολλά λεφτά ! Οπότε να έριχνες καλώδιο? :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λέω για δυο ζεύγη τέτοια https://www.skroutz.gr/s/3157330/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-AV500-Powerline-Adapter-with-AC-Pass-Through-Starter-Kit.html από την άλλη τσούζουν τα 90 ευρώ, να απλώσω καλώδια κάτω δεν παίζει σενάριο, αλλά επειδή υπάρχουν ρουτεράκια διάφορα από παλιά λέω να βάλω στα pc από ένα ρούτερ και ετσι θα έχουν όλοι ίντερνετ στο μάξιμουμ αλλά όχι ταυτόχρονα!

Κανένας άλλος παιδιά με εμπειρία στα powerlines;

 

Tελικά βρήκα φθηνότερα και τρία http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612706 και θα τα χτυπήσω!!

Edited by samarithan
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με ένα ζευγάρι TP-Link δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος.

Από ότι έχω ακούσει είναι τζόγος πως θα δουλέψει.

Μένω σε πολυκατοικία 4 ορόφων με 6 διαμερισματα αν έχει κάποια σημασία

Σημασία δεν έχει αυτό, σημασία έχει

1) να είναι στο ίδιο ρολόϊ της ΔΕΗ και

2) και σημαντικότερο να μην τα έχεις σε πολύμπριζα, ταυ διακλαδωτήρες κοκ.

 

Σ̶τ̶ο̶ ̶μ̶ε̶τ̶α̶ξ̶ύ̶ ̶σ̶τ̶ο̶ ̶n̶e̶w̶s̶l̶e̶t̶t̶e̶r̶ ̶τ̶ο̶υ̶ ̶e̶s̶h̶o̶p̶ ̶τ̶α̶ ̶ε̶ί̶χ̶ε̶ ̶6̶0̶ ̶ε̶υ̶ρ̶ώ̶ ̶κ̶α̶ι̶ ̶τ̶ώ̶ρ̶α̶ ̶μ̶ο̶υ̶ ̶τ̶α̶ ̶β̶γ̶ά̶ζ̶ε̶ι̶ ̶7̶5̶ ̶ό̶τ̶ι̶ ̶ν̶α̶ ̶ν̶α̶ι̶

 

Τελικά τα βρήκα http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140423.html με κωδικό 1418 στα 60!!!

Edited by samarithan
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει αυτό με την πτώση του bandwidth ανά σύνδεση στα powerlines?

Tελικά ναι φίλε μου, σήμερα ήρθαν και αφού τα εγκατέστησα, υπάρχει δραματική θα έλεγα πτώση στο bandwidth !!!

Εγώ που συγχρόνιζα στα 18 με 19 στο κεντρικό pc τώρα έχω 13 και τα δυο pc στα δωμάτια έχει το ένα 1,5 και το άλλο 3,5 mbps!!!:lol:

 

Tα ξαναβάζω στα κουτιά τους και βουρ για επιστροφή, θα βάλω τελικά ρουτεράκια στο κάθε pc που έτσι κι αλλιώς υπάρχουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς έκανες και πως μέτρησες ταχύτητες μάλιστα με τέτοια ακρίβεια? Για τι μείωση ταχύτητας λέτε γενικα όσοι το λέτε? Εγώ έχω στο σαλόνι το router και έχω βάλει σε μια lan έξοδό του ένα powerline σε "καθαρή" μονή πρίζα. Από εκεί και πέρα στέλνω σε δύο δωμάτια μέσω του δικτύου ρεύματος σε δύο ίδια powerline (συνδεμένα σε επίσης μονές "καθαρές" πρίζες) που συνδέονται με δύο σταθερούς υπολογιστές. Το μόνο πρόβλημα που συναντάω μια στο τόσο είναι ότι αποσυνδέεται το ένα από τα δύο και θέλει ένα βάλε-βγάλε στην πρίζα. Από ταχύτητες πχ έχω κατεβάσει αρχεία από internet μέχρι και 5.5 mb/s (50άρι vdsl).

 

Επίσης streamάρω ταινίες από το dlna server του ενός pc προς την τηλεόραση άνετα..

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς έκανες και πως μέτρησες ταχύτητες μάλιστα με τέτοια ακρίβεια? Για τι μείωση ταχύτητας λέτε γενικα όσοι το λέτε? Εγώ έχω στο σαλόνι το router και έχω βάλει σε μια lan έξοδό του ένα powerline σε "καθαρή" μονή πρίζα. Από εκεί και πέρα στέλνω σε δύο δωμάτια μέσω του δικτύου ρεύματος σε δύο ίδια powerline (συνδεμένα σε επίσης μονές "καθαρές" πρίζες) που συνδέονται με δύο σταθερούς υπολογιστές. Το μόνο πρόβλημα που συναντάω μια στο τόσο είναι ότι αποσυνδέεται το ένα από τα δύο και θέλει ένα βάλε-βγάλε στην πρίζα. Από ταχύτητες πχ έχω κατεβάσει αρχεία από internet μέχρι και 5.5 mb/s (50άρι vdsl).

 

Επίσης streamάρω ταινίες από το dlna server του ενός pc προς την τηλεόραση άνετα..

 

Aπλά έτρεξα ένα speedtest από εδώ http://www.speedtest.net/ ταυτόχρονα και στα 3 pc και από εκεί είναι τα αποτελέσματα(ping 25,60,148 ms ανα pc)!

Και εγω σε καθαρή μπρίζα τα έβαλα... Ισως να φταίει και η καλωδίωση, είναι πολλοί οι παράγοντες τελικά που επηρεάζουν την ταχύτητα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Aπλά έτρεξα ένα speedtest από εδώ http://www.speedtest.net/ ταυτόχρονα και στα 3 pc και από εκεί είναι τα αποτελέσματα(ping 25,60,148 ms ανα pc)!

Και εγω σε καθαρή μπρίζα τα έβαλα... Ισως να φταίει και η καλωδίωση, είναι πολλοί οι παράγοντες τελικά που επηρεάζουν την ταχύτητα:)

 

Το ταυτοχρονα δεν σου δινει να καταλαβεις οτι 13+3.5+1.5 =18Mbit? Στις μεταφορες τοπικα θα δεις με τα συγκεκριμενα μεχρι 8Mbyte/sec. Σε υπερκαλυπτουν ειναι η γνωμη μου.

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
καλησπερα μπορουμε να διαχωρισουμε το τριφασικο ρευμα ετσι ωστε να παιξει powerline wifi ? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν αλλάζεις θέση δωμάτιο, δηλαδή απλά το βάζεις σε άλλη πρίζα δουλεύει κατευθείαν ή θέλει πάλι το χρόνο του για σετάρισμα;

Έχει δοκιμάσει κανείς να πάει το δέκτη σε άλλο δωμάτιο και να λειτουργεί κατευθείαν αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις θέση δωμάτιο, δηλαδή απλά το βάζεις σε άλλη πρίζα δουλεύει κατευθείαν ή θέλει πάλι το χρόνο του για σετάρισμα;

Έχει δοκιμάσει κανείς να πάει το δέκτη σε άλλο δωμάτιο και να λειτουργεί κατευθείαν αυτό εννοώ.

 

Τελικά καταπιάστηκα με καλώδιο μπελάς βέβαια μέτρα τρύπα πέρασε καλώδιο αλλά τελείωσα, τώρα ένα plc για το wifi ή δοκιμή με ένα παλιό router να κάνει τη δουλειά αυτή και αργότερα ανάλογα τα αποτελέσματα βλέπουμε. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά από δύο καμενα ζευγάρια devolo μέσα σε 7 χρόνια εκτός ότι πλέον την θεωρώ την χειρότερη εταιρεία από πλευράς ποιότητας σκέφτομναι για αλλαγή σε tp-link. Για 4K streaming ποιό από τα δύο θεωρείται είναι ίδανικό ;

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-18_TL-PA8010P-KIT.html

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-18_TL-PA9020P-KIT.html

 

 

Στο devilo είχα το παρακάτω και ήμουν ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας αλλά για FHD (1080)

 

http://www.devolo.com/gr/Products/dLAN-1200+

 

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ψάχνομαι για powerline με 2 θύρες ethernet μιας και θα συνδέσω πάνω ps4 για online gaming και Android tv box για kodi. αν έχει και μπριζα συμφέρει γιατί θα βάλω πάνω το πολυμπριζο ασφαλείας που έχω για τις συσκευές. πληροφοριακά έχω 24αρι adsl και πιάνω 9-10 mbps. καμιά πρόταση?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω Nova με το ασπρο το router που δινουν τωρα για VDSL. Εβαλα ενα powerline που εχω της TP Link AV500 συγκεκριμενα το ασυρματο, το kit ολο ειναι το 4220 και οταν παιρνω διπλα απο το ρουτερ ολα πανε σφαιρα, οταν παιρνω απο το ασυρματο AV500 δεν εχω ταχυτητες πανω απο 3-4 mbps... ξερει κανεις κατι ?

 

σε αλλο σπιτι με αλλο ρουτερ αλλα ΙΔΙΟ ΚΙΤ ολα δουλευουν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω powerline της devolo 500 starter και εχω πολλα προβληματα ιδιαιτερα οταν δουλευει το ανσανσερ κοβεται το powerline δεν το βλεπω σε ενδειξη. επισης ειναι πολυ σπαστικο αυτο , αλλα μου ειπε η εταιρεια οτι αυτο το μοντελο χρησιμοποιει τον ουδετερο και οχι την γειωση οπως εχουνε κατι σουκουφ powerline , υπαρχει τροπος να το φτιαξω αυτο το προβλημα; , επισης συχνα πυκνα με πεταει το wifi του λαπτοπ και με αποσυνδεει απο το wifi , εχω αλλαξει και τα καναλια του wifi και τιποτα παλι τα ιδια , και δεν ειναι οτι με πεταει μονο στο wifi του powerline αλλα και απο το wifi του κεντρικου ρουτερ τι μπορει να φταιει ; driver του wifi ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...