Jump to content

[Επίσημο] Samsung Gear (Gear 2 - Gear 2 Neo & Fit - Gear S)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ακριβώς εννοείς στο δεύτερο ερώτημα? Ότι με σκέτο το ρολόι δεν κάνουν καταγραφή διαδρομής και σωματομετρικών δεδομένων?

Ήμουν έτοιμος να πουλήσω το gear 2 για να πάρω το s ώστε να μπορώ να τρέχω μόνο με ρολόι.

Πάντως στο 2 τα runtastic και endomondo δείχνουν σφύζεις μόνο από το ρολόι. Στο s μπορείς να δέχεσαι μετρήσεις από ζώνη?

Τουλάχιστον μπορείς να τρέχεις με το s κάνοντας καταγραφή την οποία περνάς μετά στο κινητό?

 

Δώσε μου μέχρι την Κυριακή (αύριο) το βράδυ που θα ξαναδοκιμάσω...

Πάντως όταν ήταν stand alone και πήγα να "τρέξω" endomondo ή runtastic από το gear s μου ζήτησε επικοινωνία με το κινητό και να τρέχει εκεί η εφαρμογή και στη συσκευή... Από όσο θυμάμαι με το που επέλεξα το endomondo στο ρολόι μου έβγαλε μήνυμα "Ξεκινήστε το endomondo στη συσκευή σας."

Stand alone με το S health παίζει.... Πήγα για τρέξιμο μόνο με το ρολόι και επιστρέφοντας στο σπίτι πέρασε τα data στο s health με το που συνδέθηκε.

Από το λίγο που το δούλεψα 3-4 φορές σε τρέξιμο, δεν είναι "fit" συσκευή.... Είναι ένα απίστευτο εργαλείο που μπορείς και να το χρησιμοποιείς "ερασιτεχνικά" απλά για κάποια σπορ που κάνεις.... Π.χ. μου χάνει και τους σφυγμούς πότε - πότε (όταν ιδρώσω πολύ, ή όταν δεν είναι πολύ σφικτό στο χέρι μου).

Δεν το έχω ψάξει εντελώς όμως... Δώσε μου λίγο χρόνο.

Για το θέμα "ζώνης" και επικοινωνία με το gear s δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ζώνη...

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 830
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταγραφή διαδρομής με το Gear S σαν standalone συσκευή χωρίς το κινητό μόνο με το Nike+. Ήταν και ο λόγος που δεν το πήρα και προτίμησα το Sony Smartwatch 3 για τα τρεξίματα μου.
Link to comment
Share on other sites

Καταγραφή διαδρομής με το Gear S σαν standalone συσκευή χωρίς το κινητό μόνο με το Nike+. Ήταν και ο λόγος που δεν το πήρα και προτίμησα το Sony Smartwatch 3 για τα τρεξίματα μου.

Και με τις σφύξεις τι γίνεται? Τις μετράς με strap ή με τον ενσωματωμένο αισθητήρα?

Ο ενσωματωμένος δίνει σωστά αποτελέσματα ή σαν του gear ειναι για το γάμο του καραγκιώζη?

Link to comment
Share on other sites

Και με τις σφύξεις τι γίνεται? Τις μετράς με strap ή με τον ενσωματωμένο αισθητήρα?

Ο ενσωματωμένος δίνει σωστά αποτελέσματα ή σαν του gear ειναι για το γάμο του καραγκιώζη?

 

Ε κοίτα αν θες να κάνεις δουλειά με heart rate sensor δε θα βασιστείς σε σφυγμούς από τον καρπό έτσι και αλλιώς. Πάρε ένα καρδιοσυχνόμετρο στήθους με Bluetooth για να το αναγνωρίζει η εφαρμογή και τελείωσες. Εγώ έχω ένα Polar της Beurer και στα "σοβαρά" τρεξίματα βάζω και αυτό. Σε χαλαρά βολευομαι και μόνο με το SW3. Αν το θες για running χρήση πάντως κοίτα κάποιο dedicated running watch που να υποστηρίζει και notifications.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς στο δεύτερο ερώτημα? Ότι με σκέτο το ρολόι δεν κάνουν καταγραφή διαδρομής και σωματομετρικών δεδομένων?

Ήμουν έτοιμος να πουλήσω το gear 2 για να πάρω το s ώστε να μπορώ να τρέχω μόνο με ρολόι.

Πάντως στο 2 τα runtastic και endomondo δείχνουν σφύζεις μόνο από το ρολόι. Στο s μπορείς να δέχεσαι μετρήσεις από ζώνη?

Τουλάχιστον μπορείς να τρέχεις με το s κάνοντας καταγραφή την οποία περνάς μετά στο κινητό?

 

Δώσε μου μέχρι την Κυριακή (αύριο) το βράδυ που θα ξαναδοκιμάσω...

Πάντως όταν ήταν stand alone και πήγα να "τρέξω" endomondo ή runtastic από το gear s μου ζήτησε επικοινωνία με το κινητό και να τρέχει εκεί η εφαρμογή και στη συσκευή... Από όσο θυμάμαι με το που επέλεξα το endomondo στο ρολόι μου έβγαλε μήνυμα "Ξεκινήστε το endomondo στη συσκευή σας."

Stand alone με το S health παίζει.... Πήγα για τρέξιμο μόνο με το ρολόι και επιστρέφοντας στο σπίτι πέρασε τα data στο s health με το που συνδέθηκε.

Από το λίγο που το δούλεψα 3-4 φορές σε τρέξιμο, δεν είναι "fit" συσκευή.... Είναι ένα απίστευτο εργαλείο που μπορείς και να το χρησιμοποιείς "ερασιτεχνικά" απλά για κάποια σπορ που κάνεις.... Π.χ. μου χάνει και τους σφυγμούς πότε - πότε (όταν ιδρώσω πολύ, ή όταν δεν είναι πολύ σφικτό στο χέρι μου).

Δεν το έχω ψάξει εντελώς όμως... Δώσε μου λίγο χρόνο.

Για το θέμα "ζώνης" και επικοινωνία με το gear s δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ζώνη...

Τι ακριβώς εννοείς στο δεύτερο ερώτημα? Ότι με σκέτο το ρολόι δεν κάνουν καταγραφή διαδρομής και σωματομετρικών δεδομένων?

Ήμουν έτοιμος να πουλήσω το gear 2 για να πάρω το s ώστε να μπορώ να τρέχω μόνο με ρολόι.

Πάντως στο 2 τα runtastic και endomondo δείχνουν σφύζεις μόνο από το ρολόι. Στο s μπορείς να δέχεσαι μετρήσεις από ζώνη?

Τουλάχιστον μπορείς να τρέχεις με το s κάνοντας καταγραφή την οποία περνάς μετά στο κινητό?

 

Ε κοίτα αν θες να κάνεις δουλειά με heart rate sensor δε θα βασιστείς σε σφυγμούς από τον καρπό έτσι και αλλιώς. Πάρε ένα καρδιοσυχνόμετρο στήθους με Bluetooth για να το αναγνωρίζει η εφαρμογή και τελείωσες. Εγώ έχω ένα Polar της Beurer και στα "σοβαρά" τρεξίματα βάζω και αυτό. Σε χαλαρά βολευομαι και μόνο με το SW3. Αν το θες για running χρήση πάντως κοίτα κάποιο dedicated running watch που να υποστηρίζει και notifications.

 

Τρέξιμο ή άλλο σοβαρή άθληση με τέτοιο ρολόι δεν είναι αξιόπιστο.

Εψαχνα καιρό τι να πάρω συνοδευτικό των διαδρομών (να ανικαταστήσει ένα φτηνό ρολόι με ζώνη στήθους) με gps και καρδιακούς παλμούς και κατέληξα σε ... ντεμή smart (Garmin Forerunner 225). Τα ειδικά ρολόγια (Polar, Garmin κλπ) είναι σαφώς πιο αξιόπιστα για σοβαρή άθληση. BTW το συγκεκριμένο πο πήρα έχει παλμούς από το χέρι και είναι πολύ αξιόπιστο (τα ίδια ακριβώς με την ζώνη)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να παει καποιος σε gear s πάλι η να πάω κατευθείαν σε gear s2?

Αλλα η 3g δυνατότητα του gear s είναι μεγάλο δελεαρ ακόμα και σήμερα γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα να παει καποιος σε gear s πάλι η να πάω κατευθείαν σε gear s2?

Αλλα η 3g δυνατότητα του gear s είναι μεγάλο δελεαρ ακόμα και σήμερα γμτ...

 

Αν χρησιμοποιείς τη sim αξίζει και τώρα. Έχουν βέβαια και διαφορά σημαντική στην οθόνη. Εμένα ενώ μου αρέσει, με τρενάρει που είναι τόσο μεγάλο στο χέρι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το classic πότε θα κυκλοφορήσει επιτέλους. Μόνο το sport υπάρχει σε διαθεσιμότητα από ότι βλέπω στο Amazon που κοιτάζω...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το classic πότε θα κυκλοφορήσει επιτέλους. Μόνο το sport υπάρχει σε διαθεσιμότητα από ότι βλέπω στο Amazon που κοιτάζω...

 

Νικολα θέμα λίγων ημερών είναι. Για εκεί πας εσύ;

Εμένα με χαλάει η μη ύπαρξη έκδοσης 3g ρε γμτ.

Για αυτο λεω να πάρω πάλι το πρώτο μοντέλο.

@αλεξη

Ναι για την ύπαρξη σιμ λέω να το πάρω ξανά. Θεωρώ το s2 σαφώς πιο όμορφο, αλλά στην ουσία τα ίδια σπεκς με το παλιό έχει λίγο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Νικολα θέμα λίγων ημερών είναι. Για εκεί πας εσύ;

Εμένα με χαλάει η μη ύπαρξη έκδοσης 3g ρε γμτ.

Για αυτο λεω να πάρω πάλι το πρώτο μοντέλο.

@αλεξη

Ναι για την ύπαρξη σιμ λέω να το πάρω ξανά. Θεωρώ το s2 σαφώς πιο όμορφο, αλλά στην ουσία τα ίδια σπεκς με το παλιό έχει λίγο πολύ...

 

Είναι μονόδρομος για power users θεωρώ. Το 2ο βέβαια είναι για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου που κοιτάει εμφάνιση και μάρκα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μέγεθος του Gear S χάνεται γιατί ακολουθεί την καμπύλη του καρπούς και είναι λεπτό.

Το LG που έχω τώρα το αισθάνομαι μεγαλύτερο στο χέρι μου.

Αν μπορούσε να συνεργαστεί με άλλες συσκευές εκτός Samsung δεν θα το έδινα με τίποτα.

Για να δουλέψει όμως με το iPhone έπρεπε να το κάνω root, να έχω μια συσκευή Samsung μόνιμα ανοικτή στο σπίτι να μου στέλνει τις ειδοποιήσεις στο Gear, στο οποίο θα πρέπει να υπάρχει SIM για να έχει DATA και να λαμβάνει τις ειδοποιήσεις.

Ολόκληρη ιστορία δηλαδή και πλέον μόνο μια μέρα αυτονομία με SIM και 3g συνεχώς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από όλα τα ρολόγια της Samsung αλλά σαν το gear s κανένα!!το έχω κατα βολευτει :D

Η οθόνη είναι απόλαυση κ πολύ βολικό στο χέρι !!Βοηθάει η κυρτή οθόνη!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μέγεθος του Gear S χάνεται γιατί ακολουθεί την καμπύλη του καρπούς και είναι λεπτό.

Το LG που έχω τώρα το αισθάνομαι μεγαλύτερο στο χέρι μου.

Αν μπορούσε να συνεργαστεί με άλλες συσκευές εκτός Samsung δεν θα το έδινα με τίποτα.

Για να δουλέψει όμως με το iPhone έπρεπε να το κάνω root, να έχω μια συσκευή Samsung μόνιμα ανοικτή στο σπίτι να μου στέλνει τις ειδοποιήσεις στο Gear, στο οποίο θα πρέπει να υπάρχει SIM για να έχει DATA και να λαμβάνει τις ειδοποιήσεις.

Ολόκληρη ιστορία δηλαδή και πλέον μόνο μια μέρα αυτονομία με SIM και 3g συνεχώς.

 

Πέρασα από όλα τα ρολόγια της Samsung αλλά σαν το gear s κανένα!!το έχω κατα βολευτει :D

Η οθόνη είναι απόλαυση κ πολύ βολικό στο χέρι !!Βοηθάει η κυρτή οθόνη!

 

Ετσι ακριβως....

Τιποτα καλυτερο δεν κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

Οσο για τον αισθητηρα των καρδιακων παλμων κατα την ασκηση εχω βρει ενα τροπο για να μην χανει ποτε κατα την ασκηση την επαφη του με το δερμα μιας και εκει εχει οπως ολα τα ρολογια το θεμα. Το βαζω λιγο πανω απο τον καρπο ετσι ωστε να ειναι σφιχτο στο χερι και να μην χανει την επαφη του με το δερμα. Και πιστεψτεμε εχει μηδενικη διαφορα με τις πραγματικες τιμες. Αυτο το διαπιστωσα και κατα την διαρκεια τεστ κοπωσεως του τελευταιου tseck up που εκανα και ημουν κυριολεκτικα καλωδιωμενος το S στο χερι μου εδινε ακριβως τους παλμους που εγραφε και ο καρδιογραφος.

Μεχρι και ο φιλος μου καρδιολογος επαθε πλακα με την ακριβεια που ειχε... και η επομενη κινηση του ηταν να αγορασει ενα....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως....

Τιποτα καλυτερο δεν κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

Οσο για τον αισθητηρα των καρδιακων παλμων κατα την ασκηση εχω βρει ενα τροπο για να μην χανει ποτε κατα την ασκηση την επαφη του με το δερμα μιας και εκει εχει οπως ολα τα ρολογια το θεμα. Το βαζω λιγο πανω απο τον καρπο ετσι ωστε να ειναι σφιχτο στο χερι και να μην χανει την επαφη του με το δερμα. Και πιστεψτεμε εχει μηδενικη διαφορα με τις πραγματικες τιμες. Αυτο το διαπιστωσα και κατα την διαρκεια τεστ κοπωσεως του τελευταιου tseck up που εκανα και ημουν κυριολεκτικα καλωδιωμενος το S στο χερι μου εδινε ακριβως τους παλμους που εγραφε και ο καρδιογραφος.

Μεχρι και ο φιλος μου καρδιολογος επαθε πλακα με την ακριβεια που ειχε... και η επομενη κινηση του ηταν να αγορασει ενα....

Φίλε μου μακάρι να μπορούσα να σε πιστέψω σχετικά με την ακρίβεια των παλμών που αναφέρεσαι.

Εγώ όμως έχω απογοητευτεί πάνω σε αυτό το θέμα καθώς έχω κάνει πολλά τσεκαρίσματα σχετικά με αυτό. Στην αρχή ξεκινά φυσιολογικά περπατώντας και δείχνει π.χ 86 παλμούς και σε ένα λεπτό δείχνει 165 και κάτι τέτοια τρελά σχεδόν σε όλες τις φορές που το χρησιμοποίησα.

Αν υποστήριζε ζώνη στήθους το ρολόι θα ήταν το τέλειο αλλά εδώ υπάρχει η βλακεία της Samsung που δεν το σκέφτηκε ή δεν την ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Νομίζω η μέτρηση στο πάνω μέρος του καρπού είναι σχεδόν αδύνατο να είναι σωστή.

Για το θέμα της καλής επαφής με το δέρμα που αναφέρεις ακούγεται σωστό πράγματι αλλά και γω το έχω σφιχτά αλλά δεν υπάρχει αξιοπιστία και αναγκάζομαι για την άσκηση να φορώ ρολόι της Polar.

Δεν αντιλέγω ότι δεν λες την αλήθεια στην αναφορά σου αλλά σχεδόν όλοι που ακούω ή διαβάζω δηλώνουν ότι οι παλμοί είναι ότι να ναι.

Πάντως για να είμαι ειλικρινείς όταν παίρνεις καθιστός και ήρεμος τους παλμούς υπάρχει σωστή μέτρηση αλλά όταν κινείσαι μαύρα χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αν και περιμένω το Classic μπορώ να πω πως το gear s ίσως και να είναι το κορυφαίο και πιο βολικό ρολόι της Σάμμυ.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και εδω παλι τα συμπερασματα δικα σας....

 

 

http://i64.tinypic.com/9bbz9f.jpg

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι κάποιος ανέφερε amazon... Προσπαθώ να αγοράσω απο Amazon ένα Gear 2 αλλά όποιον πωλητή και να επιλέξω μου βγάζει μήνυμα ότι το προϊόν δεν στέλνετε στην διεύθυνση μου... Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα ;;

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι κάποιος ανέφερε amazon... Προσπαθώ να αγοράσω απο Amazon ένα Gear 2 αλλά όποιον πωλητή και να επιλέξω μου βγάζει μήνυμα ότι το προϊόν δεν στέλνετε στην διεύθυνση μου... Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί αυτό το πρόβλημα ;;

 

 

Ελλάδα μένεις; Στο Amazon.de που εγώ δουλεύω το sport που είναι διαθέσιμο το στέλνει κανονικά στην Ελλάδα.

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω προσπαθήσει σε πολλούς πωλητές και μου βγάζει αυτό...

 

https://www.dropbox.com/s/40yfwm7ijt9hc6s/Untitled-1.jpg?dl=0

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πάλι gear s, λευκό αυτή τη φορά. Δυστυχώς το s2 χωρίς ς υποστήριξη sim και με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά σε hardware με απογοήτευσε...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πάλι gear s, λευκό αυτή τη φορά. Δυστυχώς το s2 χωρίς ς υποστήριξη sim και με τα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά σε hardware με απογοήτευσε...

 

Είναι πολύ όμορφο σε λευκό χρώμα!Λίγο ιδιαίτερο ίσως :D

Κ εγώ αυτό έχω κ έχω ξετρελαθεί :p

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο σε λευκό χρώμα!Λίγο ιδιαίτερο ίσως :D

Κ εγώ αυτό έχω κ έχω ξετρελαθεί :p

 

Δεν το περίμενα να μου αρέσει ιδιαίτερα, καθώς δύο φορές στο παρελθόν είχα πάρει το μαυρο, αλλά τελικά διαψευστηκα :)

Είναι πράγματι όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περίμενα να μου αρέσει ιδιαίτερα, καθώς δύο φορές στο παρελθόν είχα πάρει το μαυρο, αλλά τελικά διαψευστηκα :)

Είναι πράγματι όμορφο.

 

Κ εγώ ήμουν επιφυλακτικη αλλά τελικά μου αρέσει πολύ!:D:D

Εάν λερωθει το λουράκι πώς το καθαρίζουμε??

Με υγρό πανάκι ?με azax?:O

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...