Jump to content

[Επίσημο] Samsung Gear (Gear 2 - Gear 2 Neo & Fit - Gear S)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ευρωπαϊκό Gear S έχει κάποια διαφορά λειτουργικά ή κάποιο μειονέκτημα σε σχέση με το ελληνικό; (γιατί έχουν και 100 ευρώ διαφορά περίπου).

Εννοώ διαφορά σκρουτζομάγαζα σε σχέση Πλαίσιο, Media Markt κτλ.

Καμιά διαφορά. Απλά ως συνήθως τα skroutz έχουν καλύτερη τιμή για τους γνωστούς λόγους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 830
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως απογοητευτική η αυτονομία του.

Το πήρα και πολύ απλά ούτε 10 ώρες δεν βγάζει αν το χρησιμοποιείς σαν κινητό.φυσικά με απενεργοποιημένο wifi, κι ότι αλλο μπορεί να του φάει μπαταρία,απλά συνδεδεμένο με bt.

Κρίμα γιατί οπτικά μου άρεσε πραγματικά και στο χέρι μου ηταν πανέμορφο,2 μέρες το κράτησα και τώρα βρίσκεται σε κατάστημά προς πώλησή.

Για μένα ηταν βασικός λόγος να το χρησιμοποιώ μόνο ως κινητό,γιατί σαν smartwatch προφανώς και μου ηταν αδιάφορο και δεν το χρειάζομαι κιόλας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες μιλούσες και δεν κρατούσε? Γιατί εγώ που μιλάω αρκετά μου βγάζει μέρα χαλαρά. ..τέλος το gear s όσο και να θέλουμε να το χρησιμοποιουμε σαν κινητό μόνο και μόνο από το μέγεθος της μπαταρίας δεν γίνεται. ..

Ειναι για σύντομα τηλέφωνα και όχι για ώρες ατελείωτες. ..

Μου φαίνεται παράξενο πάντως που δεν σου κρατούσε μπαταρία μια που εμένα μου βγάζει χαλαρά την μέρα αυτόνομο ως τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα 40λεπτό κλήσεις

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ώρα ...Μου φαίνεται περίεργο , τι να πω. ..

Σε προηγούμενα ποστ έχω γράψει τι χρήση έκανα εγώ και μου έφτανε χαλαρά η μπαταρία. ..τώρα αν ήμουν εκτός ένα γεμάτο 24ωρο δεν νομίζω να έφτανε ή απλά θα άλλαζα τις ρυθμίσεις για να μου φτάσει. ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλο smartwatch με τέτοια αυτονομία.

Το Motorola 360 κάνει τα μισά και δυσκολεύεται να βγάλει την μέρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έκανα οτι περνά από το χέρι μου να πάρω το note 4 για να έχω λόγο να πάρω το gear s. Μου αρέσει αυτό το ρολόι - κινητό αλλά δεν βλέπω ενθουσιασμό από αρκετούς και σκέφτομαι αν κάνω καλά να το βάλω δίπλα στο 4άρι μου.

Χθες μάλιστα ένας πωλητής (Πλαίσιο) μου πρότεινε να μην πάρω το gear s γιατί είναι φτωχό σε λειτουργίες και μάλιστα είπε και το εξής ανέκδοτο ότι τα smartwatch της turbo x είναι πολύ καλύτερα σε λειτουργίες.

Εγώ νομίζω το μόνο μειονέκτημα πλην της έλλειψης κάμερας είναι η τσουχτερή τιμή αλλά να ναι καλά τα μαγαζιά σκρούτζ.

Πάντως είχα παλαιότερα το Gear 2 αλλά δεν ενθουσιάστηκα και τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα οτι περνά από το χέρι μου να πάρω το note 4 για να έχω λόγο να πάρω το gear s. Μου αρέσει αυτό το ρολόι - κινητό αλλά δεν βλέπω ενθουσιασμό από αρκετούς και σκέφτομαι αν κάνω καλά να το βάλω δίπλα στο 4άρι μου.

Χθες μάλιστα ένας πωλητής (Πλαίσιο) μου πρότεινε να μην πάρω το gear s γιατί είναι φτωχό σε λειτουργίες και μάλιστα είπε και το εξής ανέκδοτο ότι τα smartwatch της turbo x είναι πολύ καλύτερα σε λειτουργίες.

Εγώ νομίζω το μόνο μειονέκτημα πλην της έλλειψης κάμερας είναι η τσουχτερή τιμή αλλά να ναι καλά τα μαγαζιά σκρούτζ.

Πάντως είχα παλαιότερα το Gear 2 αλλά δεν ενθουσιάστηκα και τόσο...

Ρώτα τον πωλητή αν ξέρει το άλλο με τον Τοτό. ...

Πέρα της πλάκας το gear s πέρα από το θέμα των ειδοποιήσεων και πολλών άλλων λειτουργιών που εχει είναι το μόνο από όσο ξέρω που λειτουργεί και σαν τηλέφωνο μια που δέχεται nanosim, οπότε μπορείς να βγεις έξω μόνο με αυτο χωρίς το κινητό σου. Εγώ που το έχω σε συνδιασμο με το note 4 είμαι πολύ ευχαριστημενος και μάλιστα τώρα που καλοκαιριασε αφήνω στο σπίτι το note και βγαίνω μόνο με το gear s και ένα Bluetooth. . Σου δίνει απίστευτη ελευθερία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα οτι περνά από το χέρι μου να πάρω το note 4 για να έχω λόγο να πάρω το gear s. Μου αρέσει αυτό το ρολόι - κινητό αλλά δεν βλέπω ενθουσιασμό από αρκετούς και σκέφτομαι αν κάνω καλά να το βάλω δίπλα στο 4άρι μου.

Χθες μάλιστα ένας πωλητής (Πλαίσιο) μου πρότεινε να μην πάρω το gear s γιατί είναι φτωχό σε λειτουργίες και μάλιστα είπε και το εξής ανέκδοτο ότι τα smartwatch της turbo x είναι πολύ καλύτερα σε λειτουργίες.

Εγώ νομίζω το μόνο μειονέκτημα πλην της έλλειψης κάμερας είναι η τσουχτερή τιμή αλλά να ναι καλά τα μαγαζιά σκρούτζ.

Πάντως είχα παλαιότερα το Gear 2 αλλά δεν ενθουσιάστηκα και τόσο...

Παντως γενικώς η τιμή ειναι ακόμη ψηλά σε όλους.η πιο φθηνή τιμή ειναι 308 ευρώ,οταν πήρα το s5 μου 374 ευρώ.ισως οταν ανακοινωθεί ο διάδοχος να ειναι ευκαιρία.τοτε θα το πάρω σίγουρα.καλημερα.

Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

308 σε λευκό.σε μαύρο ισχύει αλλη τιμή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πολυπόθητο Gear S και το έχω στην κατοχή μου 1 μέρα. Θα πω τις εντυπώσεις μου για να βοηθήσω κάποιον που θέλει να το αποκτήσει...

Σαν ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλό ρολόι - κινητό. Μεγάλη επιβλητική οθόνη με πολύ καλή φωτεινότητα και ωραία χρώματα ειδικά εάν βάλεις σαν φόντο δικές σου εικόνες με ποικιλία χρωμάτων.

Αφού το φόρτισα στο 100% του έβαλα κάρτα sim το ίδιο νούμερο που έχω και στο Note 4. Έβαλα το Note σε κατάσταση πτήσης και το χρησιμοποίησα σαν αυτόνομο τηλέφωνο με σκληρή χρήση με συνδεδεμένο ακουστικό bluetooth, ανοιχτό Wi Fi, αυτόματη φωτεινότητα, αρκετές κλήσεις διάρκειας περίπου 30 λεπτά και με αρκετό ψάξιμο στο μενού του και η μπαταρία μετά από 7,5 ώρες στο 11%. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Με ανοιχτή ακρόαση τώρα όταν έχει ησυχία στο δωμάτιο που είσαι ακούγεται τέλεια και σε ακούν τέλεια. Αν έχει λίγο φασαρία όμως τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά στο να ακούς τον συνομιλητή σου αλλά αυτός σε ακούει καλά πάλι. Εννοείτε πως θα έχεις σχετικά κοντά στο αυτί το ρολογάκι. Με bluetooth πολύ καλή απόδοση στη συνομιλία.

Το ρολόι κάθεται πολύ καλά στο χέρι και γενικά αξίζει. Για πλοήγηση δεν λέει αφού δεν μπορείς να δεις βίντεο σε YouTube π.χ αλλά η εφαρμογή των ειδήσεων είναι καλή αλλά ελληνικά δεν έχει. Το GPS δεν μπόρεσα να το δουλέψω καθώς μου έβγαζε μήνυμα για σφάλμα. Δεν ξέρω τι φταίει.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου...δεν το μετάνιωσα που το πήρα είναι πολύ καλή αγορά αλλά θέλει ψάξιμο για να πάρεις το 100% της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι κινητό χειρός, μην τρελαίνεστε.

Διαθέτει δυνατότητα ομιλίας για έκτακτες περιπτώσεις.

 

Αυτές τις μέρες το χρησιμοποιώ με το ρολόι να είναι ορατό στην οθόνη συνεχώς.

Μου βγάζει με άνεση 2 μέρες. Όταν κοιμάμαι το βράδυ το κλείνω.

Όπως έχω ξαναπεί το χρησιμοποιώ σαν smartwatch. Ειδοποιήσεις, ανάγνωση mail και λίγες κλήσεις στο αυτοκίνητο.

 

Είμαι απόλυτα ευχαριστημενος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το πολυπόθητο Gear S και το έχω στην κατοχή μου 1 μέρα. Θα πω τις εντυπώσεις μου για να βοηθήσω κάποιον που θέλει να το αποκτήσει...

Σαν ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλό ρολόι - κινητό. Μεγάλη επιβλητική οθόνη με πολύ καλή φωτεινότητα και ωραία χρώματα ειδικά εάν βάλεις σαν φόντο δικές σου εικόνες με ποικιλία χρωμάτων.

Αφού το φόρτισα στο 100% του έβαλα κάρτα sim το ίδιο νούμερο που έχω και στο Note 4. Έβαλα το Note σε κατάσταση πτήσης και το χρησιμοποίησα σαν αυτόνομο τηλέφωνο με σκληρή χρήση με συνδεδεμένο ακουστικό bluetooth, ανοιχτό Wi Fi, αυτόματη φωτεινότητα, αρκετές κλήσεις διάρκειας περίπου 30 λεπτά και με αρκετό ψάξιμο στο μενού του και η μπαταρία μετά από 7,5 ώρες στο 11%. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Με ανοιχτή ακρόαση τώρα όταν έχει ησυχία στο δωμάτιο που είσαι ακούγεται τέλεια και σε ακούν τέλεια. Αν έχει λίγο φασαρία όμως τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά στο να ακούς τον συνομιλητή σου αλλά αυτός σε ακούει καλά πάλι. Εννοείτε πως θα έχεις σχετικά κοντά στο αυτί το ρολογάκι. Με bluetooth πολύ καλή απόδοση στη συνομιλία.

Το ρολόι κάθεται πολύ καλά στο χέρι και γενικά αξίζει. Για πλοήγηση δεν λέει αφού δεν μπορείς να δεις βίντεο σε YouTube π.χ αλλά η εφαρμογή των ειδήσεων είναι καλή αλλά ελληνικά δεν έχει. Το GPS δεν μπόρεσα να το δουλέψω καθώς μου έβγαζε μήνυμα για σφάλμα. Δεν ξέρω τι φταίει.

Οι πρώτες εντυπώσεις μου...δεν το μετάνιωσα που το πήρα είναι πολύ καλή αγορά αλλά θέλει ψάξιμο για να πάρεις το 100% της συσκευής.

 

Καλορίζικο και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.οταν λες 7.5 ώρες τι ακριβως εννοείς;συνολικά 7.5 απο τότε που έβαλες την sim,το ενεργοποιησες και έκανες όλη την χρηση που αναφερεις;Και με πόση χρηση οθόνης;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.οταν λες 7.5 ώρες τι ακριβως εννοείς;συνολικά 7.5 απο τότε που έβαλες την sim,το ενεργοποιησες και έκανες όλη την χρηση που αναφερεις;Και με πόση χρηση οθόνης;

 

Το φόρτισα κλειστό. Το ενεργοποίησα σαν αυτόνομο τηλέφωνο και άντεξε 7-8 ώρες με την χρήση που αναφέρω. Εντάξη αν το πειράζεις κάθε τόσο την τρώει νεράκι την μπαταρία. Αν το αφήσεις στην ησυχία του κράταει. Πάντως αξίζει παιδιά. Απίστευτο ρολόι. Θα έπρεπε να είχε ταχυφορτιστή για να φορτίζει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το φόρτισα κλειστό. Το ενεργοποίησα σαν αυτόνομο τηλέφωνο και άντεξε 7-8 ώρες με την χρήση που αναφέρω. Εντάξη αν το πειράζεις κάθε τόσο την τρώει νεράκι την μπαταρία. Αν το αφήσεις στην ησυχία του κράταει. Πάντως αξίζει παιδιά. Απίστευτο ρολόι. Θα έπρεπε να είχε ταχυφορτιστή για να φορτίζει γρήγορα.

 

Το εχεις δοκιμάσει να το εχεις κυρίως standby να δεις την αντοχή της μπαταρίας.ευχαριστω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμάσει να το εχεις κυρίως standby να δεις την αντοχή της μπαταρίας.ευχαριστω.

Έβαλα κάρτα αλλά θα σου πω αύριο βράδυ τα συμπεράσματα μου γιατί πρέπει να το φορτίσω και να ξεκινήσω το πρωί κανονικά την μερα μου ώστε να έχω την ίδια χρήση.

Θα έχω την την κάρτα standby για να δούμε τελικά πόσο παραπάνω καταναλώνει σε φυσιολογική χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κάρτα αλλά θα σου πω αύριο βράδυ τα συμπεράσματα μου γιατί πρέπει να το φορτίσω και να ξεκινήσω το πρωί κανονικά την μερα μου ώστε να έχω την ίδια χρήση.

Θα έχω την την κάρτα standby για να δούμε τελικά πόσο παραπάνω καταναλώνει σε φυσιολογική χρήση.

 

Σε ευχαριστω.θα περιμένω εντυπώσεις.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον αισθητήρα παλμών για το Gear s ισχύουν τα εξής:

Όταν είσαι σε ηρεμία είναι αξιόπιστο σχεδόν 100%. Αν όμως επιλέξεις άσκηση π.χ περπάτημα όπως το δοκίμασα και ενώ έδειχνε και λογικό 92 παλμούς σε 2 λεπτά έδειχνε 190!! Και έπαιζε συνέχεια 170 με 190. Λάθος βέβαια.

Το ίδιο έκανε και στο Gear 2 που είχα παλαιότερα. Δεν υπάρχει αξιοπιστία και σκέφτομαι οι τεχνικοί της Samsung δεν το είδαν αυτό; Θα ήθελα να ρωτήσω ξέρει κάποιος αν συνεργάζεται το ρολόι με κάποια ζώνη στήθους για αξιόπιστα αποτελέσματα;

Επίσης σήμερα που δεν το ζόρισα πολύ έβγαλε η μπαταρία 1 μέρα γεμάτη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορείς να συνδέσεις πάνω του BLE περιφερειακά, όπως για παράδειγμα ζώνη παλμών. Εκτός αν κάτι άλλαξε με την τελευταία έκδοση του λογισμικού, πράγμα που αμφιβάλλω.

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχω πλέον το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σε περπάτημα με δείχνει κανονικά απλά κάποιες στιγμές πετάει κάτι τρελά και επανέρχεται.

Περισσότερο μ ενοχλεί που αν δεν γίνει η εκκίνηση σε στάση αργεί.

Δηλαδή με το που βγαίνω από το σπίτι πρέπει να μείνω για λίγο ακίνητος να ξεκινήσει να δείχνει παλμούς και μετά να ξεκινήσω την άθληση.

 

Η κατανάλωση τελικά με το να έχεις κάρτα σε αναμονή δηλαδή να απενεργοποιείται αυτόματα όταν είναι συνδεδεμένο με bt στο κινητό, μηδαμινή κατανάλωση ίσως ένα 5% στις 17 ώρες που το έχω ανοικτό.

Αύριο που δεν δουλεύω θα δοκιμάσω με ρύθμιση μόνιμα σε χρήση όπου θα ενεργοποιηθουν αυτόματα και τα δεδομένα δηλαδή 3g.

Δεν θα κάνω πολλές κλήσεις ώστε η χρήση να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα που θέλει το Gear S σαν μέσω χρήσης της δεύτερης sim που έχεις για έκτακτες περιπτώσεις η όταν έχεις δίδυμες sim και το ενεργοποιείς όταν δεν κουβαλάς το κινητό μαζί σου πχ στο τρέξιμο κλπ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σε περπάτημα με δείχνει κανονικά απλά κάποιες στιγμές πετάει κάτι τρελά και επανέρχεται.

Περισσότερο μ ενοχλεί που αν δεν γίνει η εκκίνηση σε στάση αργεί.

Δηλαδή με το που βγαίνω από το σπίτι πρέπει να μείνω για λίγο ακίνητος να ξεκινήσει να δείχνει παλμούς και μετά να ξεκινήσω την άθληση.

Κανονικά σε δείχνει για πόση ώρα φίλε μου. Σήμερα πάλι έκανα δοκιμές και πάλι ότι να ναι. Ξεκίνησε σωστά μεν αλλά σε 1 λεπτό άρχισε πάλι κάτι 180 παλμούς και σε απογοητεύει. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστο για προπόνηση. Ήθελε ζώνη στήθους που δεν υποστηρίζει. Μισές δουλειές η samsung και το θέμα είναι ότι το ρολόι είναι φανταστικό.

Επίσης η εφαρμογή Runstatic δεν λειτουργεί σωστά και αυτή. Ότι να ναι δείχνει σε απόσταση, θερμίδες κτλ. Μόνο το χρονόμετρο δουλεύει σωστά.

Το Gear s αξίζει αλλά να λέμε και τα αρνητικά του μπας και κάποιος έχει καλύτερες γνώσεις και μπορεί να βοηθήσει στα όποια προβλήματά του.

Παιδιά πέρασε κανείς στο ρολόι την εφαρμογή Music control της samsung; Όταν επιλέγεις φάκελο από την μουσική του τηλεφώνου άλλοτε παίζει το καμμάτι που επιλέγεις άλλοτε όχι. Την χρησιμοποιεί κανείς για έλεγχο της μουσικής από το smartphone;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Για το gear live παιζει τπ καταδω η να ψαξω αλλου?

 

ΤΝΧ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν φορτίζω το Gear S κλειστό και φτάνει η μπαταρία στο 100% και το ανοίγω αμέσως ξεκινά με 97 ή με 98 ή στην καλύτερη με 99% αλλά ποτέ με 100%.

Γιατί γίνετε αυτό ρε παιδιά; Το παρατηρήσατε αυτό ή μόνο σε μένα ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν φορτίζω το Gear S κλειστό και φτάνει η μπαταρία στο 100% και το ανοίγω αμέσως ξεκινά με 97 ή με 98 ή στην καλύτερη με 99% αλλά ποτέ με 100%.

Γιατί γίνετε αυτό ρε παιδιά; Το παρατηρήσατε αυτό ή μόνο σε μένα ισχύει κάτι τέτοιο;

Το ίδιο κάνει και το δικό μου ακόμα και αν το αφήσω όλη τη νύχτα στην φόρτιση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...