Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά !

 

Πρόσφατα ένα Jiayu G4S έκανε μπάνιο σε νερό....

Μετά το απαραίτητο στέγνωμα και την αφαίρεση όσο το δυνατόν της υγρασίας το κινητό δούλεψε σχετικά καλά τις πρώτες 1-2 μέρες χωρίς κανένα οπτικό πρόβλημα.

 

Στην συνέχεια κάποια στιγμή έκλεισε και όταν ξανάνοιξε εμφάνισε το εξής πρόβλημα στην οθόνη, μαύρες ρίγες (τα μαύρα στίγματα είναι της φωτογραφικής :) ): http://i.imgur.com/zBFjsea.jpg

 

Αφού πλέον το κινητό είναι εκτός εγγύησης δοκίμασα και το άνοιξα και το ψιλοκαθάρισα χωρίς κάποια βελτίωση....

(Στην προσπάθεια μου χάλασα το Power Button το οποίο υπάρχει σαν ανταλλακτικό αλλά ευτυχώς το κινητό ανοίγει με τα Gesture)

 

Καμία ιδέα από το μπορεί να προέρχεται το παραπάνω πρόβλημα?

Αν μπορεί να επισκευαστεί οικονομικά ή πάμε για νέο και αυτό μένει για ανταλλακτικά ?

 

Αν είναι η οθόνη, παρόλο που στην αρχή έπαιξε κανονικά μάλλον δεν συμφέρει η αλλαγή με αμφίβολα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Από τη στιγμή που έπεσε στο νερό η συσκευή... αυτά που βλέπεις τώρα είναι τα αποτελέσματα της διάβρωσης που διαδέχεται την ύπαρξη υγρασίας στο εσωτερικό. Δεν μπορείς ή μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με επισκευές γιατί φτιάχνοντας κάτι δεν σημαίνει ότι δεν θα χαλάσει κάτι άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν έχεις να χάσεις και τίποτα,βάλε την συσκευή σου σε ένα βάζο με ρύζι,κλείστο από πάνω και άστο 1-2 μέρες.Το ρύζι έχει την ιδιότητα να απορροφά την υγρασία και σε μερικές περιπτώσεις η μέθοδος αυτή σε κάποιους λειτούργησε!!!
Link to comment
Share on other sites

εμένα με αυτή τη ρομ παίζει μια χαρα, τα μόνα προβλήματα που έχω είναι

α) τρίζει που και που το ηχείο με τον ήχο στα 2/3 μόλις

β) ο αισθητήρας φωτεινότητας μοιάζει να είναι αναίσθητος ή παραευαίσθητος.... ή χαλασμένος απλά

γ) δεν έχω δοκιμάσει το gps, περιμένω να το κάνω ρουτ πρώτα

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν έχεις να χάσεις και τίποτα,βάλε την συσκευή σου σε ένα βάζο με ρύζι,κλείστο από πάνω και άστο 1-2 μέρες.Το ρύζι έχει την ιδιότητα να απορροφά την υγρασία και σε μερικές περιπτώσεις η μέθοδος αυτή σε κάποιους λειτούργησε!!!

 

Αυτό ήταν από τα πρώτα πράγματα που έκανα....

Το θέμα ήταν ότι δούλεψε κανονικά στην αρχή, με την οθόνη κλπ. (και νόμισα ότι την γλύτωσε ) μετά έκλεισε και εμφάνισε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε ένα παράδοξο πρόβλημα.

Το κινητό όταν είχε έρθει ήρθε με φορτιστή με έξοδο 1000ma.

Κάποια μέρα άρχισε να μου κάνει κόλπα και να μην φορτίζει καθώς όλη την ώρα έδειχνε ότι έβαζα και έβγαζα τον φορτιστή ενώ το κινητό ήταν απηραχτο . Μετά πήρα ένα φορτιστή 800ma και φορτιζε κανονικά.

Έχω δοκιμάσει 2 φορτιστές 1000ma και το κινητό δεν φορτίζει και 2 800ma και φορτίζει μια χαρά.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Παίζει να έπεσα σε 2 προβληματικους 1000ma φορτιστές;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Eχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχει προβλημα το καλώδιο usb?

Μα εχει σχεδον ενα μηνα μονο με φορτιστες 800ma φορτιζει επομενως σαν τι προβλημα να εχει το καλωδιο

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα,καλη Χρονια με υγεια για ολο τον κοσμο και καλες τηλεφωνικες συνδιαλέξεις με το G4S

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους..

Ειμαι κι εγω κατοχος εδω και μισο μηνα περιπου του Jiayu-G4S (Μαυρο) με μαμα ROM, JB 4.2.2 rooted (εκδοση 20140609-211642)

Μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπιζω καποιο ιδιαιτερο προβλημα (το GPS κλειδωνει απο 1-2 λεπτα εως και 10 λεπτα) μιας και μενω σε επαρχια (Μυτιληνη) και θελω να ρωτησω αν αξιζει να κανω αναβαθμιση σε Kitkat. Πριν το κανω ομως αυτο εχω τις εξης ερωτησεις:

1) Με ποιο προγραμμα και πως (οδηγιες) θα κανω ενα backup την μαμα ROM που φοραει τωρα?

2) Αν παω σε αναβαθμιση (kitkat) θα μπορω αργοτερα αν το θελησω να ξαναγυρισω στην μαμα ROM με το παραπανω backup, και αν ναι πως? (Γιατι καπου διαβασα οτι κατι παιζει και με το καλιμπραρισμα της οθονης σε πισωγυρισμα απο kitkat σε JB).

3) Αν τελικα αξιζει η αναβαθμιση σε kitkat ποια ROM ειναι η πιο σταθερη και αξιοπιστη?

4) Χανω το root ή οχι αν γινει η αναβαθμιση σε kitkat?

5) Αν χανεται το root υπαρχει τροπος να το ξανακανω rooted?

6) Ποια εργαλεια-προγραμματα θα χρειαστω (και οδηγιες βεβαια) για να κανω τα παραπανω?

 

Συγνωμη αν κουρασα με τις πολλες ερωτησεις.. Ευχαριστω!!!

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με handsfree...

Όταν συνδέετε ένα handsfree τι εικονίδιο εμφανίζεται στη μπάρα ειδοποιήσεων;

Ένα ζευγάρι ακουστικά ή ένα ζευγάρι ακουστικά με μικρόφωνο;

Δοκίμασα δυο τρία διαφορετικά handsfree που έχω και σε όλα εμφανίζεται το εικονίδιο με τα σκέτα ακουστικά.

Σε κανένα από αυτά δε λειτουργεί το κουμπί και επίσης ο συνομιλητής μου δε με ακούει καλά.

 

Πρόσεξα ότι σε κάποια φάση εμφανίστηκε ένα εικονίδιο ακουστικών με μικρόφωνο.

Μήπως αυτό θα έπρεπε να εμφανίζεται για να λειτουργούν σωστά τα handsfree;

Μήπως απλά τα handsfree που έχω δεν είναι συμβατά και η συσκευή τα βλέπει ως απλά ακουστικά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και καλες γιορτες σε ολους..

Για τα παραπανω στο δικο μου (που το εχω εδω και 10 περιπου μερες) δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο προβλημα.. Βεβαια το εχω μαμα το κινητο με την ROM 4.2.2 απο οταν το εχω παραλαβει..

 

 

Και εγω με τη μαμα ROM το εχω

Σημερα εντόπισα ενα ακομα προβλημα

Το οποιο απλα δε λυνεται

"Δυστυχως,η εφαρμογη επιλογεας ζωντανης ταπετσαριας εχει σταματησει"

(live wallpaper picker λεγεται)

Ουτε με καθαρισμο cache και reboot λυθηκε

Απλα δε μπορω ποια να βαλω ζωντανης ταπετσαρια !!! Καμια λυση ? (οχι εργοστασιακες ρυθμισεις)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με handsfree...

Όταν συνδέετε ένα handsfree τι εικονίδιο εμφανίζεται στη μπάρα ειδοποιήσεων;

Ένα ζευγάρι ακουστικά ή ένα ζευγάρι ακουστικά με μικρόφωνο;

φιλε καλησπερα καλη χρονια

βαλε το βισμα ολο μεσα μεχρι να σου εμφανιζοντε ακουστικα με μικροφωνο

σε μενα στην αρχη ηθελε μεγαλη πιεση για μπει το βισμα :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα καλη χρονια

βαλε το βισμα ολο μεσα μεχρι να σου εμφανιζοντε ακουστικα με μικροφωνο

σε μενα στην αρχη ηθελε μεγαλη πιεση για μπει το βισμα :(

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, όντως το πάτησα λίγο παραπάνω και κούμπωσε σωστά!

 

Πίστευα ότι σε εκείνο το σημείο τερμάτιζε...

Και όντως θέλει αρκετή πίεση για να μπει μέχρι τέρμα... Όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι κάνει η επιλογή "SLIDE QUICK" [κουτάκι με 2 γραναζάκια] που υπάρχει στο notification panel ?

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Χαρίζεται πράσινη (χαλια χρωμα) θηκη σιλικονης για jiayu g4s σε οποιον εχει ορεξη να ρθει αμπελοκηπους να την παρει...
Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχισω με το υπεροχο κινητο

Πριν απο λιγο δε δουλευε το flash καθολου..κλεινω ανοιγω..τιποτα !

Βγαζω μπαταρια...ΟΚ δουλεψε !!! ξεκιναει ... και

Ποιος θα βρει τι εγινε ?

Κατεστραμμενο στοιχειο καρτα SD !!!!!

Διαμαντι το κινητο...

Γυρισα μια εβδομαδα εχει απο το ταξιδι μου στην Ελβετια..πανε ενα βουνο φωτογραφιες..παπαλα !

Και ποιος θυματε τι αλλο ειχα εκει μεσα

Υπαρχει κανενας τροπος να σωσω τιποτα ???

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

οι κλασικοί τρόποι recovery, υπάρχουν πολλά προγράμματα, όχι ότι κάποιο απαραίτητα θα δουλέψει αλλά αξίζει να δοκιμάσεις, σε κάθε περίπτωση μην την πειράξεις, ούτε φορμάτ ούτε τπτ μέχρι να τη δοκιμάσεις με κάποιο πρόγραμμα. π.χ. GetData back for FAT32, Easy recovery κλπ...

Antony,

------------------------

Dreaming is for FREE

------------------------

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκατέστησα και το Garmin Street Pilot 2.35 (custom ported apk) και είμαι χαρούμενος. Επιτέλους, Anavasis, Autodrive και Bluechart σε Android. Τι άλλο να θέλει κανείς από ένα πρόγραμμα πλοήγησης;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκατέστησα και το Garmin Street Pilot 2.35 (custom ported apk) και είμαι χαρούμενος. Επιτέλους, Anavasis, Autodrive και Bluechart σε Android. Τι άλλο να θέλει κανείς από ένα πρόγραμμα πλοήγησης;

Χρησιμοποιησα το ZAR εβγαλε καποα αρχεια..αλλα δυστυχως οχι πολλα και καλα

Αποφασισα να τη κανω quick format fat32 και την περασα ενα χερι μετα και απο το stellar phoenix recovery που φερεται ως ενα απο τα καλυτερα...δυστυχως ενω περισσοτερο ηθελα να σωθουν φωτογραφιες και video ..σωθηκαν ολα τα mp3 ..και application και αλλα 2ης και 3ης σημασια πραγματα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προσπάθησα να βάλω σήμερα στο G4S δεύτερη κάρτα sim και δεν την αναγνωρίζει. Ξέρετε γιατί; Η πρώτη που έχω μέσα είναι micro sim της cosmote και δουλεύει άψογα. Για την δεύτερη προσπάθησα κανονική sim και της cosmote και της vodafone...Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή έχει θέμα η υποδοχή του τηλεφώνου; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Προσπάθησα να βάλω σήμερα στο G4S δεύτερη κάρτα sim και δεν την αναγνωρίζει. Ξέρετε γιατί; Η πρώτη που έχω μέσα είναι micro sim της cosmote και δουλεύει άψογα. Για την δεύτερη προσπάθησα κανονική sim και της cosmote και της vodafone...Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή έχει θέμα η υποδοχή του τηλεφώνου; Ευχαριστώ

 

Δεν έχω δοκιμάσει με 2 sim, πάντως αυτή που έχω της Cosmote είναι κανονική και την έχω αναγκαστικά στη δεύτερη υποδοχή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα. Ακόμη και το What's up application που ζητάει η κάρτα να είναι πάντα στην πρώτη υποδοχή, δουλεύει κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...