Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Προσπάθησα να βάλω σήμερα στο G4S δεύτερη κάρτα sim και δεν την αναγνωρίζει. Ξέρετε γιατί; Η πρώτη που έχω μέσα είναι micro sim της cosmote και δουλεύει άψογα. Για την δεύτερη προσπάθησα κανονική sim και της cosmote και της vodafone...Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή έχει θέμα η υποδοχή του τηλεφώνου; Ευχαριστώ

 

1. Οπως βαζεις την καρτα στην υποδοχη προσεξε να μπει πρωτα η πλευρα με τις δυο ορθες γωνιες (Μπαινει και ανάποδα).

2. Δοκιμασε να δεις το IMEI και για τις δυο καρτες.

Edited by g4nick
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε είχες δίκιο. Την έβαζα ανάποδα. Και πως ξέρεις από ποια κάρτα κάνεις κλήση ή σε ποια καλούν; Γιατί προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο και δεν με ρώτησε από ποια θέλω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε είχες δίκιο. Την έβαζα ανάποδα. Και πως ξέρεις από ποια κάρτα κάνεις κλήση ή σε ποια καλούν; Γιατί προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο και δεν με ρώτησε από ποια θέλω. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

 

Ρυθμισεις συστηματος -> Διαχειριση καρτας SIM -> Στο μενου "Προεπιλεγμενη SIM" στην 1η επιλογη λεει "Φωνητικη κληση", πατας εκει και εχει επιλογες "Sim1" ή "Sim2" ή "Παντα ερωτηση". Προσωπικα επειδη εχω 2 SIM το εχω στο "Παντα ερωτηση" και οταν παω να καλεσω καποιον τοτε με ρωταει με ποια καρτα SIM να γινει η κληση..

Το ιδιο ισχυει και για τα μηνυματα..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ενω ασχολειται με το κινητο(πλοηγηση στο ιντερνετ και τα σχετικα) να κολλαει το ποσοστο της μπαταριας ας πουμε στο 33% για πολυ ωρα και μετα απο κανα μισαωρο να αρχιζει να πεφτει αποτομα 5-6 μοναδες.

Εγω το εχω παρατηρησει κυριως μετα το 20% που εχει τυχει να δειχνει 19% για παρα πολυ ωρα ενω ειμαι με 3G στο ιντερνετ και μετα καποια στιγμη ανα 2 δευτερολεπτα να πεφτει αν 1 μοναδα μεχρι να κλεισει.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει κανεις ενω ασχολειται με το κινητο(πλοηγηση στο ιντερνετ και τα σχετικα) να κολλαει το ποσοστο της μπαταριας ας πουμε στο 33% για πολυ ωρα και μετα απο κανα μισαωρο να αρχιζει να πεφτει αποτομα 5-6 μοναδες.

Εγω το εχω παρατηρησει κυριως μετα το 20% που εχει τυχει να δειχνει 19% για παρα πολυ ωρα ενω ειμαι με 3G στο ιντερνετ και μετα καποια στιγμη ανα 2 δευτερολεπτα να πεφτει αν 1 μοναδα μεχρι να κλεισει.

 

Καλημερα.. Εγω τουλαχιστον με μαμα ROM (4.2.2) δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.. Ποια ROM εχεις? Μηπως ειναι θεμα software..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. Εγω τουλαχιστον με μαμα ROM (4.2.2) δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.. Ποια ROM εχεις? Μηπως ειναι θεμα software..

Έχω την τελευταία επίσημη kitkat του Νοέμβρη

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Η KitKat του Οκτωβρίου ήταν καλύτερη σε θέματα διαχείρισης ενέργειας.

 

Υπομονή το κινητάκι μας θα πάρει και Lollipop!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Η KitKat του Οκτωβρίου ήταν καλύτερη σε θέματα διαχείρισης ενέργειας.

 

Υπομονή το κινητάκι μας θα πάρει και Lollipop!

 

Συγνωμη, αλλα οτι και να παρει το κινητο μας, εγω αν δεν μου απαντηθουν οι ερωτησεις που εχω κανει στο post #1614 δεν με βλεπω να αλλαζω τη μαμα ROM, αφου μεχρι στιγμης δεν εχω ουσιωδη προβληματα..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα οτι και να παρει το κινητο μας, εγω αν δεν μου απαντηθουν οι ερωτησεις που εχω κανει στο post #1614 δεν με βλεπω να αλλαζω τη μαμα ROM, αφου μεχρι στιγμης δεν εχω ουσιωδη προβληματα..

 

Αν πας σε KitKat δεν μπορείς να ξαναγυρίσεις σε Jelly Bean. Δεν θα λειτουργεί η οθόνη.

 

Είναι κλάσεις ανώτερη η KitKat. Εγώ έχω δυο μήνες που την έβγαλα την Jelly Bean και φυσικά δεν το μετάνιωσα.

 

Η τελευταία official World δεν είναι rooted αλλά γίνεται εύκολα με custom recovery.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα

εβαλα την εκδοση 4,4,2 kitkat το κινητό βελτιώθηκε κατά πολύ αλλά το πρόβλημα με την κάμερα δεν λύθηκε.

Κάνοντας reboot ορισμένες φορές δούλεψε για λίγο και μετά πάπαλα.Πάλι τα ίδια (cannot connect with camera)

Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

 

 

Δεν ξερω αν βοηθησει, εμενα μου το κανει αυτο οταν εχω ανοιχτο φακο και παω ν´ανοιξω καμερα. Οποτε κλεινω το φακο και μετα ανοιγω καμερα. Δοκιμασε μηπως εχεις καποια εφαρμογη για φακο και τρεχει στο backround. Η δοκιμασε ανοιξε φακο και μετα καμερα, μετα κλειςε τον φακο και ξανα δοκιμαςε μπας και ξεκολλησει

Edited by illudium36
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Εχω το κινητο απο το καλοκαιρι του 14, ειχα καποια προβληματα και το εστειλα για σερβις. Τελικα πριν απο ενα μηνα περιπου καηκε η πλακετα οπως μου είπε καποιος πιο ειδικος που του εδωσα να του ρίξει μια ματιά. Αν καποιος ενδιαφερεται να το αγορασει για ανταλλακτικα καθως τα υπολοιπα κομματια λειτουργουν κανονικα, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μόλις παρέλαβα το κινητάκι και δεν πιάνει καθόλου σήμα τηλεφώνου. Βάζω και micro sim, και κανονική sim, κάνω και χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και δεν βρίσκει τίποτα! Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μόλις παρέλαβα το κινητάκι και δεν πιάνει καθόλου σήμα τηλεφώνου. Βάζω και micro sim, και κανονική sim, κάνω και χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου και δεν βρίσκει τίποτα! Τι να κάνω;

 

Δες αν βάζεις σωστά τις SIM ... Μήπως είναι ανάποδα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με μια κανονική sim της cosmote και δούλεψε, όπως και με μια micro sim της vodafone. Φαντάζομαι ότι έφταιγε το γεγονός ότι η sim που δοκίμασα ήταν πολύ παλιά, αύριο θα πάω να πάρω μια κανονική sim. Το internet δεν ξέρω πως ακριβώς θα ρυθμίσω. Μήπως να πάω κατευθείαν σε μια vodafone να μου το ρυθμίσουν, αφού θα πάω που θα πάω για την micro sim;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ...!!!

 

Εξιστορώ τα πάντα από την αρχή...

 

Παραλαμβάνω το κινητό, το ανοίγω και βάζω μέσα μια sim της vodafone. Η συγκεκριμένη sim ήταν μια παλιά που είχα, την βάζω κανονικά (με τις ορθές γωνίες προς τα πάνω) και δεν πιάνει σήμα. Ούτως ή άλλως στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα οπότε το θεωρώ τυχαίο. Πέφτει το μάτι μου στο δεύτερο κινητό που έχω, vodafone και αυτό, με micro sim, και έχει κανονικά σήμα. Λέω τι σκατά, αλλάζω τις sim, βάζω στο Jiayu την micro sim (που έπιανε σήμα) και βλέπω ότι πάλι δεν πιάνει.

 

Μετά από ώρα, το δοκιμάζω στην δουλειά. Στην αρχή βάζω μια μεγάλη sim της cosmote από συνάδελφο και πιάνει σήμα καμπάνα!!! Βάζω ξανά την microsim της vodafone (που στο σπίτι δεν έπιανε τίποτα) και πιάνει πάλι...!!! Πριν λίγο, το ξαναδοκιμάζω και πάλι δεν πιάνει σήμα, ούτε με την παλιά sim της vodafone ούτε με την microsim.

 

Τραβάω προς την vodafone, μου κόβουν την παλιά sim σε micro, μιλάω κανονικά σε 4-5 τηλέφωνα, και μετά από λίγο πάλι νεκρό!!!

 

Τι να κάνω; Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ...!!!

 

Εξιστορώ τα πάντα από την αρχή...

 

Παραλαμβάνω το κινητό, το ανοίγω και βάζω μέσα μια sim της vodafone. Η συγκεκριμένη sim ήταν μια παλιά που είχα, την βάζω κανονικά (με τις ορθές γωνίες προς τα πάνω) και δεν πιάνει σήμα. Ούτως ή άλλως στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα οπότε το θεωρώ τυχαίο. Πέφτει το μάτι μου στο δεύτερο κινητό που έχω, vodafone και αυτό, με micro sim, και έχει κανονικά σήμα. Λέω τι σκατά, αλλάζω τις sim, βάζω στο Jiayu την micro sim (που έπιανε σήμα) και βλέπω ότι πάλι δεν πιάνει.

 

Μετά από ώρα, το δοκιμάζω στην δουλειά. Στην αρχή βάζω μια μεγάλη sim της cosmote από συνάδελφο και πιάνει σήμα καμπάνα!!! Βάζω ξανά την microsim της vodafone (που στο σπίτι δεν έπιανε τίποτα) και πιάνει πάλι...!!! Πριν λίγο, το ξαναδοκιμάζω και πάλι δεν πιάνει σήμα, ούτε με την παλιά sim της vodafone ούτε με την microsim.

 

Τραβάω προς την vodafone, μου κόβουν την παλιά sim σε micro, μιλάω κανονικά σε 4-5 τηλέφωνα, και μετά από λίγο πάλι νεκρό!!!

 

Τι να κάνω; Βοήθεια!

Πήγαινε στις ρυθμίσεις-> δίκτυα και δες αν ειναι μονιμα να πιανει 3G σήμα. Αν ειναι ετσι και δεν εχει 3G ελει που εισαι ειναι λογικο να μην πιάνει σήμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις-> δίκτυα και δες αν ειναι μονιμα να πιανει 3G σήμα. Αν ειναι ετσι και δεν εχει 3G ελει που εισαι ειναι λογικο να μην πιάνει σήμα

 

To είδα αυτό που λες αλλά είναι σε λειτουργία 2G/3G (αυτόματη λειτουργία). Το τσέκαρα και σε άλλο smartphone και οι ρυθμίσεις στο κινητό που δουλεύει είναι πανομοιότυπες με αυτές του Jiayu.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σκέφτομαι τα μέρη στα οποία το κινητό έπιανε σήμα, με οποιαδήποτε κάρτα, ήταν τα σημεία στα οποία μάλλον έπιανα 3G και δεν έπιανα στα σημεία με 2G. Το θέμα είναι, δεδομένου ότι είναι ρυθμισμένο να πιάνει είτε το ένα ή το άλλο, υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα της κεραίας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα. Τους τελευταιους 2-3 μηνες δεν εχω καθολου GPS.

το κινητο το έχω από τότε που κυκλοφόρησε. Οταν το πρωτοπηρα απο την πρώτη στιγμή του έκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμισεις απο τον οδηγο που υπάρχει εδώ στο forum. Δοούλευε πάντα άψογα, ΟΚ μπορει να αργούσε λίγο παραπάνω απο τα υπόλοιπα κινητα να κλειδώσει (μισο λεπτό παραπάνω όχι τιποτα τρομερό) αλλά μόλις κλείδωνε σήμα δεν το εχανε με τιποτα.

Όμως το τελευταίο καιρό τπτ!

 

Βρίσκει καμια 10αρα δορυφορους (Σε ανοιχτό παντα χώρο) αλλα δεν σηκώνει σήμα καθόλου. Το πολύ πολύ να βρει ελάχιστο σημα απο έναν-δυο αλλά το χάνει και αυτό αμέσως.

 

Έκανα απο την αρχή όλα τα βήματα του οδηγού για πιο γρήγορο λοκαρισμα

ΤΙΠΟΤΑ

 

Έκανα factory reset

ΤΙΠΟΤΑ

 

Ξαναπέρασα την ROM (J.B.) που τόσο καιρό μου δουλεύει άψογα (σε περίπτωση που μπορει να έμενε κανα υπολλειμα καμιας χαζορύθμισης που δεν διαγραφηκε απο το factory reset

αλλά ΤΙΠΟΤΑ!

 

Βρισκει δορυφόρους αλλα δεν μπορει να κλειδώσει με τιποτα.

 

Παλιά υπήρχε περίπτωση να κλειδώσει ακόμα και μέσα στο σπίτι μου (οριακα μεν αλλα μερικές φορές το κατάφερνε)

 

Επίσης να σημειώσω πως το ανοιξα όλο για να δω μήπως είχε ξεκολλήσει καμια κεραία ή να κάνω καμιά πατέντα με εξτρα καλώδιο αλλά δυστυχώς το chipset έχει διαφορετική διάταξη απο τα υπόλοιπα mediatek που υπαρχουν στο ιντερνετ (youtube και σχετικα) οπότε δεν μπορεσα να κανω τιποτα.

 

Τι μπορει να μένει ρε παιδιά που δεν του έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφέρεται σε καλή τιμή απο την ευρωπαική αποθήκη του en.efox-shop στα 168 ή 175€

http://en.efox-shop.com/versandkostenfrei-aus-de-jiayu-g4s-mtk6592-17ghz-octa-core-47-zoll-hd-ips-bildschirm-android-42-3-g-296394

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι αυτό το έχεις κάνει;

 

Aυτό είναι το πρώτο πράγμα που έκανα οταν πήρα το κινητό (και δουλευε μια χαρά) και απο τότε που έπαψε να κλειδώνει το σήμα το έχω κάνει αμέτρητες φορές. Κάτι άλλο φταίει αλλά μου διαφεύγει εντελώς. Δεν είναι το πρόβλημα ότι αργει να κλειδώσει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να κλειδώσει ούτε ένα δορυφόρο ακόμα και αν το έχω μια ώρα στην ταράτσα του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Για δες στο Mobileuncle tools εκεί που είναι το epo έχει γραφτεί κάτι? Κανονικά θα πρέπει να έχει γράψει εκεί μια ημερομηνία.

Δηλαδή κάπως έτσι:

Epo file info :

2014-12-18 02:00:01

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...