Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησες αν λύθηκε το caller id bug στα sms;

 

οχι δεν τον κοιταξα να σου πω την αληθεια.Κανε backup και περασε την rom.

Εχουν ρυθμισει πολλα bug ισως να ειναι και αυτο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Πριν κανω την εγκατασταση μπηκα μεσα στο update.zip και εσβησα τις περισοτερες κινεζικες εφαρμογες.Καποιες δεν τις ειδα

και γι αυτο ανεφερα οτι μπορεις να τις κανεις disable.

Επισης ολες οι ρομ ειναι smooth σε ενα 8πυρηνο κινητο.Οπως και η ram.Σε αυτα δεν θα εχεις προβλημα.

Stock recovery δεν υπαρχει.Πρεπει να το βαλεις εσυ και ειναι στα αγγλικα.Οσο για το αν μοιαζει με MIUI ειναι απλα ενα θεμα και μπορεις να το αλαξεις.

 

Οι κινέζικες εφαρμογές ποιες είναι;;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τον κοιταξα να σου πω την αληθεια.Κανε backup και περασε την rom.

Εχουν ρυθμισει πολλα bug ισως να ειναι και αυτο μεσα.

 

Αν το είχα θα το έκανα...:lol:

 

Σκέφτομαι να το πάρω αλλά κάτι τέτοια ψιλοbugs με έχουν αποτρέψει έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε backup και περασε την rom.

πως να κάνω backup με το TWRP.

Ποια κουτακια να διαλεξω.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα με αυτή την ROM είναι ότι στο Antutu από 28140 έπεσα στα 24500, δεν πειράζει. Επίσης απεγκατέστησα τον stock browser επειδή στα Ελληνικά δεν έχει Ελληνικό μενού και βγαίνει στα Κινέζικα και εγκατέστησα τον AOSP για 4.2.2. Καλύτερος είναι και έχει και Ελληνικά και βγαίνει και το εικονίδιο κανονικά με κάθε αλλαγή θέματος...
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να απαντήσει κάποιος αν το G4S με την 1G RAM είναι καλύτερο από το lenovo s820; Ξέρει κανείς τί κάμερες φοράνε; και ποια είναι καλύτερη;
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας

 

εχθες παρελαβα το δικο μου

υποτειθεται οτι ειναι rooted και στο untutu λεει "root access yes" ομως οταν κανω εγκατασταση καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root, πχ (faster gps) δεν λειτουργουν και λεει οτι το τηλ. δεν ειναι root.

με το root checker μου λεει οτι δεν ειναι.

με το android_root και RootGenius_en δεν γινεται τιποτα γιατι δεν μπορει να εγκαταστησει κατι που δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν,

τι ακριβως συμβαινει μπορει καποιος να μου απαντησει?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας

 

εχθες παρελαβα το δικο μου

υποτειθεται οτι ειναι rooted και στο untutu λεει "root access yes" ομως οταν κανω εγκατασταση καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root, πχ (faster gps) δεν λειτουργουν και λεει οτι το τηλ. δεν ειναι root.

με το root checker μου λεει οτι δεν ειναι.

με το android_root και RootGenius_en δεν γινεται τιποτα γιατι δεν μπορει να εγκαταστησει κατι που δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν,

τι ακριβως συμβαινει μπορει καποιος να μου απαντησει?

ευχαριστω!!

 

Πάμε στις Ρυθμίσεις - Ασφάλεια και ενεργοποιούμε τον Super User.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας

 

εχθες παρελαβα το δικο μου

υποτειθεται οτι ειναι rooted και στο untutu λεει "root access yes" ομως οταν κανω εγκατασταση καποιες εφαρμογες που χρειαζονται root, πχ (faster gps) δεν λειτουργουν και λεει οτι το τηλ. δεν ειναι root.

με το root checker μου λεει οτι δεν ειναι.

με το android_root και RootGenius_en δεν γινεται τιποτα γιατι δεν μπορει να εγκαταστησει κατι που δεν θυμαμαι ακριβως τι ηταν,

τι ακριβως συμβαινει μπορει καποιος να μου απαντησει?

ευχαριστω!!

 

 

Αν και από τις ρυθμίσεις δεν γίνεται τίποτα κάνε το παρακάτω.

Δοκίμασε λιγο αυτο: forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2784451&d=1402084843

Framaroot λεγεται.Βάλτο στο κινητό και κάνε με αυτό ροοτ.

Άρχικά δίαλεξε αυτό:Unroot μπας και δεν έχει γινει σωστό ροοτ

Μετά επέλεξε Install SuperSU

και διάλεγε ένα από τα τρία

Boromir ή Faramir ή Barahir

μέχρι να σου βγάλει ότι έγινε το ρουτάρισμα.

Και πες μας τι έγινε.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κοιταξα το facebook γιατι δεν με απασχολει.O browser δουλευει γρηγορα και το ανοιγω απο εκει.

 

 

Δοκίμασέ το και ρίξε ένα feedback.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να απαντήσει κάποιος αν το G4S με την 1G RAM είναι καλύτερο από το lenovo s820; Ξέρει κανείς τί κάμερες φοράνε; και ποια είναι καλύτερη;

 

Για συγκρίσεις/απορίες μεταξύ κινητών μπορείς να απευθυνθείς στο θέμα Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες.

Το παρόν θέμα αφορά αποκλειστικά το Jiayu G4S (octa) και όχι συγκρίσεις κινητών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο gps πως παει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αν και από τις ρυθμίσεις δεν γίνεται τίποτα κάνε το παρακάτω.

Δοκίμασε λιγο αυτο: forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2784451&d=1402084843

Framaroot λεγεται.Βάλτο στο κινητό και κάνε με αυτό ροοτ.

Άρχικά δίαλεξε αυτό:Unroot μπας και δεν έχει γινει σωστό ροοτ

Μετά επέλεξε Install SuperSU

και διάλεγε ένα από τα τρία

Boromir ή Faramir ή Barahir

μέχρι να σου βγάλει ότι έγινε το ρουτάρισμα.

Και πες μας τι έγινε.

 

 

 

το εγκατεστησα, κανω επιλογη unroot και δεν κανει τιποτα, υποτειθεται οτι ξεκιναει αυτοματα η διαδικασια? γιατι δεν εχει καποιο κουμπι για να

ξεκινησει.

οταν παω superSU και διαλεγω ενα απο τα τρια μου βγαζει "failed try an other exploit if available (error #9) kai στις τρεις επιλογες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την τελευταία επίσημη ρομ που βγήκε. Λειτουργεί το τελευταίο facebook άψογα.

Μόνο το GPS δεν μου λειτουργεί σωστά. Ούτε στις προηγούμενες ούτε στην BORX

 

Κλειδώνει σε 9 δορυφόρους, και εκεί που είναι μια χαρά για 30'' ξαφνικά χάνει το GPS και κάνει 2-3 λεπτά για να ξανασυντονίσει.

 

Δοκίμασα MT GPS Fix, Faster GPS, και hot full shod restart από uncle tools.

Στο GPS.conf έχει αλλάξει το faster GPS τα ανάλογα για Ελλάδα.

 

Καμία ιδέα;

έκτος από το GPS πλέον το κινητό πετάει.

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την τελευταία επίσημη ρομ που βγήκε. Λειτουργεί το τελευταίο facebook άψογα.

Μόνο το GPS δεν μου λειτουργεί σωστά. Ούτε στις προηγούμενες ούτε στην BORX

 

Κλειδώνει σε 9 δορυφόρους, και εκεί που είναι μια χαρά για 30'' ξαφνικά χάνει το GPS και κάνει 2-3 λεπτά για να ξανασυντονίσει.

 

Δοκίμασα MT GPS Fix, Faster GPS, και hot full shod restart από uncle tools.

Στο GPS.conf έχει αλλάξει το faster GPS τα ανάλογα για Ελλάδα.

 

Καμία ιδέα;

έκτος από το GPS πλέον το κινητό πετάει.

 

Δοκίμασες αυτό:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

 

 

το εγκατεστησα, κανω επιλογη unroot και δεν κανει τιποτα, υποτειθεται οτι ξεκιναει αυτοματα η διαδικασια? γιατι δεν εχει καποιο κουμπι για να

ξεκινησει.

οταν παω superSU και διαλεγω ενα απο τα τρια μου βγαζει "failed try an other exploit if available (error #9) kai στις τρεις επιλογες

 

Πρέπει να πατήσεις το unroot.

Δες εδώ για ροοτ σύμφωνα με την μέθοδο του φορουμ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4942653#post4942653

Μήπως σε βοηθήσει

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

το κινητο οπως ηρθε στα χερια μου ειναι ρουταρισμενο (μιας και η ΡΟΜ ειναι pre-rooted) και απο οτι βλεπω εχει τον Kinguser σαν ρουτ εφαρμογη

 

Χρειαζεται να τον αντικαταστησω με τον SuperSU?

Εαν ναι, με ποιον τροπο θα βγαλω το Kinguser και θα προσθεσω τον SuperSU?

Θα πρεπει να un-root και να re-root μεσω vroot/framaroot για να το αλλαξω?

 

Κοιτώντας λιγο στον γουγλη, ο Kinguser ειναι μαλλον αποτελεσμα ρουταρισματος με το Root Genious αν καταλαβα καλα

Μπορει ομως και να κανω λαθος

Καταλαβαινω παντως πως ειναι μια εναλλακτικη του SuperSU σαν εφαρμογη για μετα το root

 

Απο ενα θεμα στο xda που αφορα μια διαδικασια ρουτ με ενα tool, αναφερεται στο αρχικο ποστ το εξης

After successfully rooting, if you want English root dialogs (as opposed to Chinese) install SuperSU or Superuser from Play. Then delete kinguser.apk with Titanium backup or similar uninstaller/deleter.

 

Ομως ενας χρηστης παρακατω αναφερει πως αφου εγκατεστησε το SuperSU και εσβησε το Kinguser, μετα απο reboot χαθηκε το root

 

Οποτε σκεφτομαι να το αφησω ως εχει απο τη στιγμη που ειναι ρουταρισμενη η συσκευη

Εχει καποια ουσιαστικη διαφορα το Kinguser, με το SuperSU σαν εφαρμογή?

Εχει κανεις αλλος αναλογη εμπειρια?

 

Οι υπολοιποι που εχεται παραλαβει rooted την συσκευη σας, ποια εφαρμογη εχει περασμενη, Kinguser ή SuperSU?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο οπως ηρθε στα χερια μου ειναι ρουταρισμενο (μιας και η ΡΟΜ ειναι pre-rooted) και απο οτι βλεπω εχει τον Kinguser σαν ρουτ εφαρμογη

 

Χρειαζεται να τον αντικαταστησω με τον SuperSU?

Εαν ναι, με ποιον τροπο θα βγαλω το Kinguser και θα προσθεσω τον SuperSU?

Θα πρεπει να un-root και να re-root μεσω vroot/framaroot για να το αλλαξω?

 

Κοιτώντας λιγο στον γουγλη, ο Kinguser ειναι μαλλον αποτελεσμα ρουταρισματος με το Root Genious αν καταλαβα καλα

Μπορει ομως και να κανω λαθος

Καταλαβαινω παντως πως ειναι μια εναλλακτικη του SuperSU σαν εφαρμογη για μετα το root

 

Απο ενα θεμα στο xda που αφορα μια διαδικασια ρουτ με ενα tool, αναφερεται στο αρχικο ποστ το εξης

 

 

Ομως ενας χρηστης παρακατω αναφερει πως αφου εγκατεστησε το SuperSU και εσβησε το Kinguser, μετα απο reboot χαθηκε το root

 

Οποτε σκεφτομαι να το αφησω ως εχει απο τη στιγμη που ειναι ρουταρισμενη η συσκευη

Εχει καποια ουσιαστικη διαφορα το Kinguser, με το SuperSU σαν εφαρμογή?

Εχει κανεις αλλος αναλογη εμπειρια?

 

Οι υπολοιποι που εχεται παραλαβει rooted την συσκευη σας, ποια εφαρμογη εχει περασμενη, Kinguser ή SuperSU?

 

Από την στιγμή που το κινητό είναι ρουταρισμένο είσαι μια χαρά μην αλλάξεις τίποτα.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ενδιαφερομαι να βαλω μια ποιο καινουρια rom μονο που δεν ξερω πως

Δεν καταλαβαινω σχεδον απολυτως τιποτα απο αυτα που λετε , τι twrp τι cmw..τι ειναι ολα αυτα ? thanos4evil αν δε βαριεσαι μου εξηγεις λιγο..ή έστω αν υπάρχει κάπου κατι να διαβασω ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ενδιαφερομαι να βαλω μια ποιο καινουρια rom μονο που δεν ξερω πως

Δεν καταλαβαινω σχεδον απολυτως τιποτα απο αυτα που λετε , τι twrp τι cmw..τι ειναι ολα αυτα ? thanos4evil αν δε βαριεσαι μου εξηγεις λιγο..ή έστω αν υπάρχει κάπου κατι να διαβασω ?

υπαρχουν αναλυτικοι οδηγοι εδω μεσα στο φορουμ για αυτα που ρωτας

 

μπες στην κατηγορια των οδηγων εδω μεσα στο φορουμ και θα τα βρεις ολα

απο την στιγμη που δεν καταλαβαινεις τιποτε, ειναι αρκετα αυτα που χρειαζεται να διαβασεις ;)

 

Ξεκινα απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375197

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ενδιαφερομαι να βαλω μια ποιο καινουρια rom μονο που δεν ξερω πως

Δεν καταλαβαινω σχεδον απολυτως τιποτα απο αυτα που λετε , τι twrp τι cmw..τι ειναι ολα αυτα ? thanos4evil αν δε βαριεσαι μου εξηγεις λιγο..ή έστω αν υπάρχει κάπου κατι να διαβασω ?

 

Εαν θελεις να βαλεις ρομ μονο αυτη τη φορα κανε ανεφερα πιο πριν.

Εαν θελεις να ξερεις τι κανεις και για τωρα και για να το ξανακανεις στο μελον διαβασε το λινκ που σου ανεβασε ο φιλος πριν.

Δεν ειναι κατι δυσκολο και ουτε απετει πολι χρονο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κατέβασα τη rom από το needrom και μόλις ανοίγω το scatter.txt μου βγάζει μήνυμα

μου βγάζει error initializing scatter file failed. please check the name of scatter file which you load is legal.

 

το βρήκα έπρεπε να αλλάξεις όνομα από κινέζικα που ήταν.

Edited by bkan82
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτό:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πρέπει να πατήσεις το unroot.

Δες εδώ για ροοτ σύμφωνα με την μέθοδο του φορουμ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4942653#post4942653

Μήπως σε βοηθήσει

 

 

Τελικα τα καταφερα, το ξαναεκανα με το RootGenius και αυτη τη φορα εγινε.

Δεν ξερω τι πηγε λαθος την προηγουμενη φορα αλλα τωρα τα καταφερα.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερων και τη βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

εχεί δοκιμάσει κανείς το βίντεο που τραβάει το κινητό?

ας πει κάποιος τι ανάλυση τραβάει και αν κολλάει ή είναι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...