Jump to content

[Επίσημο] Motorola ZN300


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://mediacenter.motorola.com/imagelibrary/displaymedia.ashx?MediaDetailsID=378&SizeId=3

http://mediacenter.motorola.com/imagelibrary/displaymedia.ashx?MediaDetailsID=374&SizeId=3
http://mediacenter.motorola.com/imagelibrary/displaymedia.ashx?MediaDetailsID=377&SizeId=3http://mediacenter.motorola.com/imagelibrary/displaymedia.ashx?MediaDetailsID=376&SizeId=3

 

  • Χρόνος ομιλίας: 7 hrs
  • Χρόνος αναμονής: 400 hrs
  • Bands/Modes: GSM 850/900/1800/1900
  • Τύπος σύνδεσης: Stereo Bluetooth®2, USB 2.0High Speed
  • Οθόνη: QVGA 240x320
  • Τύποι μηνυμάτων: MMS, EMS, IM1
  • Audio: AAC, AAC+, AAC+ Enhanced, AMR NB, MP3, Midi, WAV, WMA v9, WMA v10
  • Video: Capture: 15 FPS/Playback:15 FPS; H.263, MPEG4
  • Camera: 3.1 megapixel with LED Flash and 8x digital zoom
  • Μνήμη: 8MB εσωτερική (επεκτάσιμη έως 32GB)
  • Βάρος: 103gr
  • Διαστάσεις: 46x95.6x14.98 mm
  • Μπαταρία: 940 mAh

 

Τώρα και στην Ελλάδα διαθέσιμο από τρία καταστήματα στην τιμή των €130 (!)...

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται "τίμιο" τηλέφωνο,σε καλή τιμή αν και έχω την εντύπωση πως έχει ανακοινωθεί αρκετό καιρό... :O

 

Βρίσκεται και στην Ελληνική ιστοσελίδα της Motorola.

 

http://www.motorola.com/consumers/GR-EL/MOTO-ZN300-GR-EL.do?vgnextoid=68ee828f8e273210VgnVCM1000008406b00aRCRD

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του εδώ.

 

Πρώτες ανάκατες εντυπώσεις μετά από μισή ώρα "πασπατέματος":

 

- Η έκδοσή του είναι unbranded.

- Το ίδιο πάχος όπως το Z6, Z10 ή το ZN5 (με την "καμπούρα"). Το ίδιο πλάτος με το Z6 αλλά πιο στενό από τα Z10 και ZN5. Πιο κοντό από όλα όταν είναι κλειστό.

- Η κατασκευή του είναι λιγότερο στιβαρή από αυτήν του Z6, όσοι έχουν δοκιμάσει το Z6 (επίσης slider) ίσως να απογοητευτούν λίγο, οι υπόλοιποι ενδεχομένως να μην ενοχληθούν καν.

- Επίσης το πληκτρολόγιό του δε μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αν και δεν είχα πρόβλημα να πλοηγούμαι στα μενού ή να γράφω μηνύματα.

- Θετικό το ότι η είσοδος για την microSD κάρτα είναι από αριστερά (όπως στο Z10) οπότε δε χρειάζεται να βγει η μπαταρία για να μπει η κάρτα. Αν μπορεί να κάνει hot swapping δεν ξέρω.

- Τρέχει μάλλον Synergy, με firmware έκδοση R48121_G_13.02.14R οπότε δεν έχει καμμιά σχέση με τα νεότερα MotoMagx κινητά που ξέρουμε. Οι χρήστες παλιότερων μοντέλων θα νιώσουν αμέσως σαν το σπίτι τους.

- Ο bootloader εμφανίζεται ως

MBM Flash Mode

Version:0281

Sledge

κάτι αντίστοιχο δεν έχω ξαναδεί.

- Έχει websessions (δηλ. ρυθμίσεις) για όλα τα ελληνικά δίκτυα.

- Έχει δύο παιχνίδια, τα Jamdat Sudoku και Tetris.

- Από πλευράς σήματος και κλήσεων είναι ένα τυπικό Motorola, δηλαδή καλή ποιότητα λήψης και καθαρή συνομιλία.

- Μείον (για ορισμένους): Δεν είναι 3G συσκευή.

- Συν (για όλους): Έχει ανάλυση 240x320.

 

Φωτογραφίες, βίντεο, ραδιόφωνο, internet και music player δεν πρόλαβα να δοκιμάσω ακόμα.

 

Σε γενικές γραμμές είναι καλή συσκευή για τα λεφτά της, φαντάζομαι ότι η κανονική τιμή του θα είναι όντως γύρω στα 130 ευρώ. Αν είναι χαμηλότερη τότε θα έχει ακόμα καλύτερο value for money! Και ας μην κάνουμε το λάθος να το συγκρίνουμε με το ZN5 (που έχει διπλάσια τιμή καταλόγου) ή το Z10 (που είναι επίσης πολύ ακριβότερο), ασχέτως αν εμείς τα πήραμε κοψοχρονιά :D

Link to comment
Share on other sites

SAR: 0,83W/kg στο αυτί και 0,57W/kg στο σώμα, κοίτα στη σελίδα 68 του εγχειριδίου οδηγιών εδώ.

 

Όσο για αναφορά παράδοσης στα μηνύματα, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ανά μήνυμα, μια γενική ρύθμιση δεν έχω βρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

SAR: 0,83W/kg στο αυτί και 0,57W/kg στο σώμα, κοίτα στη σελίδα 68 του εγχειριδίου οδηγιών εδώ.

 

Όσο για αναφορά παράδοσης στα μηνύματα, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ανά μήνυμα, μια γενική ρύθμιση δεν έχω βρει ακόμα.

 

Τα τελευταία Moto είχανε,αμαρτία είναι να μην έχει αυτό... :O

 

Τι OS έχει;Το p2k ή linux; (edit:σόρρυ,τώρα είδα ότι το έχεις απαντησει) :O

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά το τηλέφωνο είναι μια χαρά

έρχεται με linux motomaxg και του έβαλα πάνω μια μSD 16g και την βλέπει άνετα και με αρχεία μέσα ...

Θα σας πω περισσότερο μετά τις πρώτες φορτίσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

παιδια, μπορει καποιος να με βοηθησει μιας και δεν ξερω τις τεχνικες λεπτομερειες που συζητατε?

 

εχω το Ζ3 και επειδη το εχω βολευτει πολυ δεν το εχω αλλαξει τοσα χρονια.

Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις και με βολευει πολυ το γεγονος οτι δουλευει με το Μotorola Phone Tools στο PC.

 

Πηρα περυσι το Ζ10, αλλα οπως το πηρα την αλλη μερα το εδωσα γιατι μου φανηκε πολυ πολυπλοκο με το Symbian που ειχε και επισης και δεν με βολευε καθολου η συνεργασια με το PC (δεν δουλευε με το Phone Tools και το δικο του προγραμμα δεν μου φανηκε καλο)

 

Με βαση τα παραπανω το ΖΝ300 τι λεει?

 

Το επιασα λιγο στα χερια μου και μου φανηκε απλο στο μενου, οχι "περιεργο" οπως το Ζ10

 

Ξερει κανεις με ποιο προγραμμα συνεργαζεται με το PC, και αν ειναι βολικο?

 

Με βαση αυτα που ειπα, λετε να αξιζει να το παρω για αντικαταστατη του Ζ3, ή θα "μπλεξω" οπως εμπλεξα με το Ζ10 ?

Link to comment
Share on other sites

To Z10 είχε λειτουργικό σύστημα Symbian UIQ και ομολογουμένως ήταν πολύ πολύπλοκο.

Το ZN300 έχει πιο απλό μενού,δε θα δυσκολευτείς.

 

Προτείνω όμως να το δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα πριν το αγοράσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι, οπως ειπα το επιασα λιγο στα χερια μου και μου φανηκε οντως ετσι, πιο απλο και βολικο, οπως ειχα συνηθισει το Ζ3 (αλλα και τα Κ1, v3x, v3)

 

Βασικα μηπως ξερει κανεις αν σου δινουν μαζι το usb καλωδιο (γιατι ειδα οτι αλλαξε λιγο η θυρα usb)

και cd με το Motorola Phone Tools ?

 

Ειδα στο site της Motorola οτι υποστηριζεται απο τα Motorola Phone Tools , αλλα απο την εκδοση 5 και πανω.

Ενω τα παλιοτερα μοντελα που εχω, ειναι με την εκδοση 4

 

Και στο αμερικανικο site λεει οτι πρεπει να αγορασεις ξεχωριστα το καλωδιο και το προγραμμα, το οποιο μου φαινεται μεγαλη ξεφτιλα.

 

Ξερουμε στην Ελλαδα τι παιζει.

Το εχει παρει κανεις να μου πει τι εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ούτε καλώδιο ούτε το MPT5. Το καλώδιο είναι USB σε micro USB και δε θα έχεις πρόβλημα να βρεις ένα τέτοιο για μερικά ευρώ. Όσο για το MPT, αν έχεις κάποιο CD με την έκδοση 4, δοκίμασε να το εγκαταστήσεις και κάνε συνεχώς updates μήπως και σε περάσει στην έκδοση 5 από μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο κουτι λεει οτι περιεχει memory card 1 gb....

που ειναι???????

ποιος τις αφαιρει?????

τι γυφτιλικι......

η motorola hellas???

με τετοιες γυφτιες ,πως να πανε μπροστα......

Link to comment
Share on other sites

στο κουτι λεει οτι περιεχει memory card 1 gb....

που ειναι???????

ποιος τις αφαιρει?????

τι γυφτιλικι......

η motorola hellas???

με τετοιες γυφτιες ,πως να πανε μπροστα......

 

Από που το πήρες? Δεν έχει καμία σχέση η Motorola Hellas. Αν το κουτί λέει ότι είναι μέσα σημαίνει ότι η Motorola το περιλαμβάνει.

 

Πήγαινε στο κατάστημα αγοράς και ζήτα τη memory card. Και το κατάστημα δεν θα ζητήσει την κάρτα από τη Motorola αλλά από το προμηθευτή του.

Link to comment
Share on other sites

μηπως κ καρτα μνημης ειναι ηδη τοποθετημενη στο κινητο? οταν το πηρες ηταν σφραγισμενο το κουτι?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι λεει το κινητό είναι καλό βρέ παιδιά?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το κινητο το πηρα σημερα μεσω της bonus πιστωτικης μου σαν δευτερο.

Η καρτα μνημης ΔΕΝ περιλαμβανεται μεσα στην συσκευασια η οποια ΕΙΝΑΙ σφραγισμενη απο την Motorola.

Το τι πραγματικα συμβαινει..

 

Υποθετω τυπογραφικο λαθος.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα το πηρα κι εγω απο ενα παιδι, που το ειχε σφραγισμενο απο τη Wind

 

οντως, ουτε καρτα εχει μεσα, ουτε καλωδιο για PC ουτε cd με τα Phone Tools.

 

και καλα, καρτα πηρα με 5Ε

 

Αλλα αυτο το micro USB ειναι μεγαλο προβλημα.

Και γιατι τοσα χρονια μια χαρα ειχα ολα τα Μοtorola με mini usb,

και γιατι γενικα mini usb υπαρχει παντου και πανευκολα ενω το micro ειναι σκετος πονοκεφαλος.

 

τελικα, αντι να αγοραζω απο την αρχη καλωδια και φορτιστες αυτοκινητου κλπ, προτιμησα να παραγγειλω απο ebay μερικους μετατροπεις usb mini->micro ωστε να συνεχισω να χρησιμοποιω τα εξαρτηματα που ηδη ειχα.

 

Περιμενω να ερθουν για να περασω τον καταλογο απο το Ζ3 στο ΖΝ300 και να το χρησιμοποιω πλεον κανονικα.

 

Παντως ειναι πολυ ωραιο τηλεφωνακι, αξιος διαδοχος του ηρωικου Ζ3, το τηλ που εχω κρατησει για το μεγαλυτερο διαστημα ως τωρα.

Κι αν δεν υπηρχε το ΖΝ300, ακομα θα το κρατουσα κι αλλο. Μεχρι τελικης πτωσεως.

 

Ασχετο (ισως οχι και τοσο), ενας πωλητης σε καταστημα μου ειπε οτι γι΄αυτο εκλεισε λεει η Μοτορολα στην Ελλαδα, γιατι ειχε τηλεφωνα σκυλια που δεν τα αλλαζανε οσοι τα ειχαν.

Λετε να ναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ..

 

ΕΧΩ ΕΝΑ MOTOROLA ZN 300 ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ BLUETOOTH.

ΕΝΩ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ HANDSFREE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ...

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα κανονικά pair το notebook με το ZN300 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έστειλα μάλιστα και μια φωτογραφία από το notebook στο κινητό. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής:

 

- Έκανα το κινητό ανιχνεύσιμο με bluetooth.

- Ξεκίνησα στο notebook τη διαδικασία εύρεσης νέας bluetooth συσκευής.

- Μετά απο λίγο το notebook βρήκε το κινητό, εμφάνισε έναν κωδικό στην οθόνη και μου ζήτησε να κάνω pair τη συσκευή ενώ την ίδια ώρα στην οθόνη του κινητού εμφανιζόταν το μήνυμα να εισάγω τον παραπάνω κωδικό για να επιβεβαιωθεί η σύνδεση.

- Αφού πληκτρολόγησα τον κωδικό οι δύο συσκευές συνδέθηκαν. Το τελευταίο βήμα ήταν να επιλέξω στο notebook τα προφίλ χρήσης της καινούργιας bluetooth συσκευής (δηλ. του κινητού). Είχε προφίλ για DUN gateway, OBEX object push, OBEX file transfer, voice gateway και image push. Τα επέλεξα όλα.

 

Έκανα και για δοκιμή την αποστολή μιας εικόνας από το notebook στο κινητό και λειτούργησε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξέρει κανείς με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω συγχρονισμό το κινητό με το pc?

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...