Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος αν μου απαντάς θετικά ή αρνητικά για stock-roms! Να τη δοκιμάσω στην 1.19 ή να το αφήσω καλύτερα?

Να μην το δοκιμάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η καλύτερη custom αυτήν την στιγμή είναι η CM ή κάποια άλλη; Έχω στης μητέρας μου custom, νομίζω, 1.19 και το touch είναι για γέλια. Έχετε να προτείνετε κάποια σταθερή και καλή; Αν ήταν για εμένα θα δοκίμαζα 2-3 και θα κατέληγα αλλά θα το έχω για λίγο το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη custom αυτήν την στιγμή είναι η CM ή κάποια άλλη; Έχω στης μητέρας μου custom, νομίζω, 1.19 και το touch είναι για γέλια. Έχετε να προτείνετε κάποια σταθερή και καλή; Αν ήταν για εμένα θα δοκίμαζα 2-3 και θα κατέληγα αλλά θα το έχω για λίγο το κινητό.

 

Ειχα την resurrection μέχρι πριν λίγο καιρό και δεν είχε κάποιο θέμα από ότι θυμάμαι! Μοναδικό -και για μένα σημαντικό- θέμα ήταν ο λίγος χώρος για εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ενα zip για resurrection για επιλογή αποθήκευσης εφαρμογών στην sd. Μπορεί να το δώσει κάποιος σε λινκ???
Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ενα zip για resurrection για επιλογή αποθήκευσης εφαρμογών στην sd. Μπορεί να το δώσει κάποιος σε λινκ???

αυτο με ενδιαφερει και εμενα. το ειδες καπου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειχα την resurrection μέχρι πριν λίγο καιρό και δεν είχε κάποιο θέμα από ότι θυμάμαι! Μοναδικό -και για μένα σημαντικό- θέμα ήταν ο λίγος χώρος για εφαρμογές!

 

Κάπου υπάρχει ενα zip για resurrection για επιλογή αποθήκευσης εφαρμογών στην sd. Μπορεί να το δώσει κάποιος σε λινκ???

 

ποια λυση υπαρχει σχετικα με το διαθεσιμο χωρο για εφαρμογες?

ειτε σε ρομ ειτε σε προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ενα zip για resurrection για επιλογή αποθήκευσης εφαρμογών στην sd. Μπορεί να το δώσει κάποιος σε λινκ???

 

Κανένας για αυτό? Είναι πάρα πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρει πολλούς! Μπορεί κάποιος που το έχει κατεβασμένο να μας το στείλει? Τα links ειναι δυσεύρετα πλέον, οπότε ελπίζω σε κάποιον που να έχει ξεχασμένα τα ζιπακια στο pc του! :help:

 

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να ρωτήσει στο ρωσικο αναλογο thread (4pda)? Στο xda έχω ρωτήσει εγώ, αλλά είναι κάπως "πεθαμένο", σαν το παρών!

Edited by geokou
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό την CM 12.1 του Amsuser και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχει προεπιλογή αποθήκευσης εφαρμογών στην εξωτερική κάρτα και σε συνδυασμό με το link2sd έχω 77 εφαρμογές ήδη εγκατεστημενες και υπολοιπομενο ελεύθερο χώρο 1 Gb! Και το xposed framework λειτουργεί για όσους ενδιαφέρονται, με συγκεκριμένα φυσικά modules.

 

Αυτή η rom υπάρχει κάπου? Αν υπάρχει, της βάζω ίδια gapps kai root με τη resurrection? Η μόνη λύση για προβλημα με χωρο για apps στη resurrection ειναι το link2sd που αναφέρεις σε παλιότερα posts?

 

Ένα τελευταίο και για όποιον άλλο:

Έχω ένα πρόβλημα των stock-roms που ειχε αναφερθεί παλιά και είναι πολύ ενοχλητικό! Έχει πρόβλημα το music-player, και προφανώς για να ρωτάω δεν θέλω άλλο player! Όταν σβήνει η οθόνη, το κομμάτι ανά τακτά διαστήματα θα διακόπτεται για λίγο και μετά θα συνεχίζει και αυτό θα γίνεται συνέχεια! Η αδερφή μου, πάλι, που έχει ακριβώς την ίδια rom σε όλα(εγώ τα έβαλα), δεν το εχει αυτό το πρόβλημα! Θυμάται/ξέρερι κανείς πως μπορεί να λύνεται αυτό? (έχω ξαναπεράσει 2η φορά την rom μπας και!)

 

Ομολογώ πως με κούρασε το κινητό... Καμιά rom δεν με εικανοποιεί! Στην resurrection βρήκα την ησυχία μου από άποοψη σταθερότητας και λειτουργικότητας αλλα δεν άντεξα το πρόβλημα του χώρου! Και άντε να βάλεις πάλι stock και να διορθώνεις όλα τα μικρο-bugs!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποια λυση υπαρχει σχετικα με το διαθεσιμο χωρο για εφαρμογες?

ειτε σε ρομ ειτε σε προγραμμα;

 

Η προφανής λύση είναι να μην επιλέξεις lollipop λογισμικό!!! Επιλέγεις stock 1.19 ή παλιότερες custοm-roms τύπου cm11 και αλλες! Αν υπάρχουν links.. cm11 έχω αρχεία εγώ αν ενδιαφέρεσαι να δκιμάσεις! Αλλη λυση αναμένω και γω με τα τελευταία posts παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως είχες τη cm11?

Εγώ εχω αλλο θεμα . Το τηλέφωνο το δουλεύει η πεθερά μου. Έμεινε απο μπαταρία και μετα όταν το άνοιξε εμφανίζει ένα μήνυμα στα ρωσικά που λέει

""Crash κρυπτογράφηση δεδομένων στο τηλέφωνό σας δεν είναι πλέον διαθέσιμο οφείλονται στο γεγονός ότι η κρυπτογράφηση έχει διακοπεί. να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή που θέλετε να επαναφέρετε. Στη συνέχεια, μπορείτε να επαναφέρετε όλα τα δεδομένα που υποστηρίζεται Λογαριασμό σας Google. επαναφορά τηλεφώνου""

Αν πατήσεις το κουμπί σε βγάζει στο ρεκοβερυ. Το θεμα είναι ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φλας άλλης ρομ ακόμη και φορμάτ σε όλα. Αλλά δε καταλαβαίνει τίποτα. Πάλι στα ίδια επανέρχεται. Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες τη cm11?

""Crash κρυπτογράφηση δεδομένων στο τηλέφωνό σας δεν είναι πλέον διαθέσιμο οφείλονται στο γεγονός ότι η κρυπτογράφηση έχει διακοπεί. να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή που θέλετε να επαναφέρετε. Στη συνέχεια, μπορείτε να επαναφέρετε όλα τα δεδομένα που υποστηρίζεται Λογαριασμό σας Google. επαναφορά τηλεφώνου""

Αν πατήσεις το κουμπί σε βγάζει στο ρεκοβερυ. Το θεμα είναι ότι δε μπορώ να κάνω τίποτα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φλας άλλης ρομ ακόμη και φορμάτ σε όλα. Αλλά δε καταλαβαίνει τίποτα. Πάλι στα ίδια επανέρχεται. Τι μπορώ να κάνω;

Καλησπέρα αν διαβάσεις λιγα post πιο πίσω τα ιδια ακριβώς επαθε και το δικό μας V5 εχω δοκιμάσει οτι υπάρχει και δεν υπάρχει δεν φτιάχθηκε ποτε το πέταξα και εγω σε ενα συρτάρι!

Να χαθεί ο σπόρος τους!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν διαβάσεις λιγα post πιο πίσω τα ιδια ακριβώς επαθε και το δικό μας V5 εχω δοκιμάσει οτι υπάρχει και δεν υπάρχει δεν φτιάχθηκε ποτε το πέταξα και εγω σε ενα συρτάρι!

Να χαθεί ο σπόρος τους!

δοκιμασες και αυτο; http://forum.xda-developers.com/general/help/unbrick-zte-v5-red-bull-v9180-2gb-ram-t2948863

σε μενα πριν ανοιγε και εμπενε ρεκοβερυ.

μετα απο καποιες προσπαθειες να περασω ρομ και ρεκοβερυ δε ανοιγει πια οτε μπαινει ρεκοβερυ

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες και αυτο; http://forum.xda-developers.com/general/help/unbrick-zte-v5-red-bull-v9180-2gb-ram-t2948863

σε μενα πριν ανοιγε και εμπενε ρεκοβερυ.

μετα απο καποιες προσπαθειες να περασω ρομ και ρεκοβερυ δε ανοιγει πια οτε μπαίνει ρεκοβερυ

Recovery εχω το CWM και μπαίνει δεν ειχα πρόβλημα εδώ αλλα οτι να του κάνεις απ οτι θυμάμαι δεν καταλαβαίνει τίποτα και φυσικά έχω κάνει και την διαδικασία σε Ubuntu που αναφέρει το post.

Και με στους XDA που το ανάφερα ο Dalas σήκωσε ψηλά τα χέρια και μου ειπε οτι εχει άλλη συσκευή πλέον και δεν μπορεί να βοηθήσει.

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Recovery εχω το CWM και μπαίνει δεν ειχα πρόβλημα εδώ αλλα οτι να του κάνεις απ οτι θυμάμαι δεν καταλαβαίνει τίποτα και φυσικά έχω κάνει και την διαδικασία σε Ubuntu που αναφέρει το post.

Και με στους XDA που το ανάφερα ο Dalas σήκωσε ψηλά τα χέρια και μου ειπε οτι εχει άλλη συσκευή πλέον και δεν μπορεί να βοηθήσει.

 

και σε μενα εμπαινε στο ρεκοβερυ. τωρα δε μπαινει ουτε σε αυτο μετα απο καποιες προσπαθειες φλασαρισματος. εχω 2ο τηλεφωνο που δουλευει. να μη προσπαθησω δηλαδη; τζαμπα κοπος;

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα εμπαινε στο ρεκοβερυ. τωρα δε μπαινει ουτε σε αυτο μετα απο καποιες προσπαθειες φλασαρισματος. εχω 2ο τηλεφωνο που δουλευει. να μη προσπαθησω δηλαδη; τζαμπα κοπος;

Κανε τις δοκιμές σου δεν ξέρεις καμιά φορα, ετσι και ετσι το εχεις είδη ξεγραμμένο

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε κανένα καλό service για επισκευή οθόνης?-τζαμιού?(δεν ξέρω τι φταίει είμαι άσχετος,το κινητό ανάβει κανονικά,αλλά δεν δουλεύει το Touch Screen).

Υ.Γ.:Αν αξίζει να γίνει επισκευή(από οικονομικής άποψης.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζετε κανένα καλό service για επισκευή οθόνης?-τζαμιού?(δεν ξέρω τι φταίει είμαι άσχετος,το κινητό ανάβει κανονικά,αλλά δεν δουλεύει το Touch Screen).

Υ.Γ.:Αν αξίζει να γίνει επισκευή(από οικονομικής άποψης.)

Ανταλλακτικά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω...εξ αλλου δεν ξέρω τι χρειάζομαι...και δεν ξέρω αν μπορω να παραγγειλω απο Κίνα λόγω cc

Μια και ανοίγει και δουλεύει η οθόνη θέλεις digitizer. Μια πρόχειρη ματιά στο Αλί έχει γύρω στα 9 δολάρια. Και 10 ευρώ να στο περάσουν και είσαι έτοιμος.

Με 23 δολάρια παίρνεις οθόνη και digitizer.

Και τα περαστικά. Εκτός αν το περάσεις μόνος σου

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Μια και ανοίγει και δουλεύει η οθόνη θέλεις digitizer. Μια πρόχειρη ματιά στο Αλί έχει γύρω στα 9 δολάρια. Και 10 ευρώ να στο περάσουν και είσαι έτοιμος.

Με 23 δολάρια παίρνεις οθόνη και digitizer.

Και τα περαστικά. Εκτός αν το περάσεις μόνος σου

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εναλλακτικά να κάνεις το εξής.

 

1. wipe τα πάντα

2. πέρασμα η ρομ που θέλουμε

3. πέρασμα radio 1,19

4. gapps

5. super user.

 

To να περάσεις την official 1.19 και μετά από πάνω το radio 1.19, είναι πλεονασμός.

 

επίσης προτιμότερο τα patches (aka radio, gapps, su) να περνιούνται μετά από το πέρασμα της ρομ. γιατί δεν ξέρουμε αν εχει μέσα η ρομ κάτι που θα αντικάταστήσει κάτι απο αυτά που περασαμε πιο πριν. (πχ μπορεί η 5.5.7 να έχει μέσα radio 1.17 και έτσι ενώ πέρασες πιο πριν εσυ το 1.19 radio, να γίνει overwrite και στην τελική να μείνεις με το radio 1.17)

Κάνω wipe τα πάντα (ακόμα και τα partitions)

Περνάω Resurrection 5.5.7.

Περνάω radio 1.19

Πάω να περάσω gapps 5.1 και μου λέει ότι παω να βαλω gapps 5.1 ενω το σύστημά μου είναι 4.4.4.

 

UPDATE - η διαδικασία τελικά ήταν λίγο πιο επίπονη

- Εγκατάσταση original recovery

- Πέρασμα original Πλήρους 1.19

- Εγκατάσταση custom recovery

- Περασμα resurrection

- Πέρασμα radio 1.19

- περασμα gapps

- περασμα supersu

Edited by dchatz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

 

το κινητό είχε μια πτώση με αποτέλεσμα το digitizer να σπάσει, η οθόνη ευτυχώς δεν έχει μαυρίσει-σπάσει πουθενά,

τι κάνουμε τώρα;

Υπάρχει τίποτα στην Ελλάδα ή αναγκαστικά από έξω;

Κάποιο δοκιμασμένο μαγαζί;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειχε τη Resurrection ρομ με τραγικα λιγο χωρο αποθηκευσης. εβλαλα μια custom 1.19 poly kalh αλλα χωρις ελληνικα, κατι απαραιτητο γιατι το κινητο θα το δουλευει ατομο μεγαλης ηλικιας που δε γνωριζει τη γλωσα. εψαχνα τη cm 11 αλλα επειδη δε τη βρηκα πουθενα εβαλα τη 12.1. με πολυ καλα ελληνικα και αξιοπρεπη χωρο αποθηκευσης. μαλιστα εχει σα επιλογη να ορισεις κυριο χωρο αποθηκευσης την καρτα. οποτε ολα μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

 

το κινητό είχε μια πτώση με αποτέλεσμα το digitizer να σπάσει, η οθόνη ευτυχώς δεν έχει μαυρίσει-σπάσει πουθενά,

τι κάνουμε τώρα;

Υπάρχει τίποτα στην Ελλάδα ή αναγκαστικά από έξω;

Κάποιο δοκιμασμένο μαγαζί;;

 

Ευχαριστώ

 

Εμένα έχει σπάσει και η οθόνη άσχημα και χρειάζομαι όλο το πακέτο(screen + digitizer)... :( :( Εσύ νομίζω χρειάζεσαι μόνο digitizer! Αν μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό να σου ρθει από απ'εξω, είναι τραγικά πολύ φθηνότερα! Για Ελλάδα κοίτα εδώ... http://www.bestprice.gr/search?q=zte+v5+red+bull

 

 

το κινητο ειχε τη Resurrection ρομ με τραγικα λιγο χωρο αποθηκευσης. εβλαλα μια custom 1.19 poly kalh αλλα χωρις ελληνικα, κατι απαραιτητο γιατι το κινητο θα το δουλευει ατομο μεγαλης ηλικιας που δε γνωριζει τη γλωσα. εψαχνα τη cm 11 αλλα επειδη δε τη βρηκα πουθενα εβαλα τη 12.1. με πολυ καλα ελληνικα και αξιοπρεπη χωρο αποθηκευσης. μαλιστα εχει σα επιλογη να ορισεις κυριο χωρο αποθηκευσης την καρτα. οποτε ολα μια χαρα.

 

Αλήθεια τώρα!! Ψάχνω κάτι τέτοιο τόσο καιρό! Αν δεν κάνω λάθος, η Resurrection είναι 12.1 απλά πειραγμένο! Τι διαφορές παρατήρησες μεταξύ αυτής που λές και Resurrection και που την βρήκες? Θέλω οπωσδήποτε να τη δοκιμάσω! Επισης έχω εγώ την cm11 και πολλά άλλα παλιά πράγματα, αν ψαχνει κανεις!!

 

Κάτι άσχετο:

To κινητό αυτό ειναι το brickαρισμένο για το οποίο μιλάς στο post 2159? Κατάφερες να το φτιάξεις?

Edited by geokou
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι άλλο κινητό που είχε η κόρη μου, και πήγε για αντικατάσταση του μπρικαρισμενου.

Geokou Το ότι έχεις τα αρχεία της cm11 το γράφεις στο 2158 ποστ.

Δε θυμάμαι ποιο ακριβώς ήταν το σάιτ. Είχα ενα ολόκληρο απόγευμα που έψαχνα. Αν δε το βρω θα την ανεβάσω και θα δώσω λινκ. Για περισσότερες λεπτομέρειες δε ξέρω, απλά ρυθμισα το τηλέφωνο και το έδωσα.

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε χωρίς εφαρμογές γύρω στο 1.5 γιγα χώρο σε σχέση με τα 650 που είχε η άλλη.

Παράπονα έως τώρα δε είχα :)

Εσυ ποια ρομ έχεις τώρα;

 

edit: http://www.htcmania.com/showthread.php?t=907586&page=4 το σαιτ

https://yadi.sk/d/uG5pSVcHgLcgX λινκ για το κατεβασμα. εγω κατεβασα τη 6/7/15 αλλα τωρα βλεπω οτι παρχον και μεταγενεστερες. οπως και να εχει κανε τη δοκιμη σο και μπορει να φλασαρω και εγω τη τελευταια πανω απο η αλλη. λογικα δε θα θελει wipes .

τη εγκατασταση τη εκανα με custom recover και δε ηταν το twrp οπως λεει στις οδηγιες.

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...