Jump to content

Πρόστιμο και αφαίρεση πινακίδων για παρκάρισμα σε πάρκινγκ


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά άφησα το αμάξι έξω από το δικό μου πάρκινγκ και κάποιος ακατονόμαστος με μίζερη ζωή έκανε καταγγελία! Βρήκα πρόστιμο 40 ευρώ που έγραφε για παράνομη στάθμευση σε είσοδο έξοδο πάρκινγκ. Μα ειναι το δικό μου πάρκινγκ το άφησα απέξω για να φύγω το απόγευμα! Γιατί να πληρώσω πρόστιμο; Δεν ειναι παράλογο; Ποιον εμπόδιζα τον εαυτό μου;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απολογηθω κάπου και να πάρω τις πινακίδες χωρίς να πληρώσω; Αυτό ειναι άδικο....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην τροχαία μαζί με κάποιο αποδεικτικό της κυριότητας του χώρου στάθμευσης και εξήγησέ τους. Θα σβηστεί αν είναι όπως τα περιγράφεις!
me > you
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι ειναι συγγενή μου που μένω μαζί του και θα πάμε μαζί αύριο στην τροχαία η όπου αλλού ειναι οι πινακίδες μου να δούμε αν σβηνεται. Λογικά δεν θα έπρεπε οι αστυνομικοί να ρωτήσουν πιάνου ειναι το πάρκινγκ και αν τον ενοχλεί; Επειδή πήρε δηλαδή ένας χερεκακος τηλέφωνο

Δεν μπορεί να σβηστει το πρόστιμο γιατί πως θα ξέρουν σε ποιο πάρκινγκ είχες το αμάξι σου μπροστά εσύ; άντε και πας με τη κυριότητα θα σου πούνε απλά ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το είχες σε εκείνο το πάρκινγκ παρκαρισμένο και όχι δίπλα.

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω...

Ενημερωσε μας για την εξελιξη, γιατι εχει ενδιαφερον το θεμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, παρκαρες οχι στην θεση παρκινγκ αλλα στην εισοδο-εξοδο του παρκινγκ ετσι? Αν ναι αυτο ειναι παρανομο...

Η εισοδος/εξοδος ειναι αποκλειστικα και μονο για να μπαινεις/βγαινεις στην θεση σου. Οχι για να παρκαρεις. Αν ηταν ετσι με μια θεση παρκιγκ θα παρκαραμε 2 αυτοκινητα, ενα στην θεση και ενα στην εισοδο/εξοδο. Συμφωνω οτι δεν ενοχλουσες κανεναν αλλα η κληση ειναι νομιμοτατη. Κι εγω μπορω να παρκαρω πανω σε ενα πεζοδρομιο αφηνοντας 2 μετρα κενο να περνανε οι πεζοι και δεν ενοχλω κανεναν αλλα δεν σημαινει οτι ειναι σωστο και νομιμο.

Οσον αφορα το σβησιμο της κλησης, ολα γινονται. Πιο δυσκολα εδω και καποια χρονια αλλα γινεται

Edited by NeverMind
:)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στον αξιωματικό και είπα το συμβάν. Ειναι η δεύτερη φορά που μου το κάνουν. Πλήρωσα 20 ευρώ και πήρα τις πινακίδες αλλά έκανα ένσταση κατα της κλίσης (αν και ο αξιωματικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω και έχω 10 μέρες περιθώριο να βγει το πόρισμα αλλά χρειάζομαι το αμάξι για δουλειά)

Επίσης nevemind άφησα το αμάξι για λίγο όχι για παρκάρισμα όλη μέρα και επίσης όταν όλοι οι άλλοι παρκάρουν στο πεζοδρόμιο δεν ειναι τόσο παράνομη η τοπική στάθμευση όταν ο χώρος ειναι δικός σου. Έχουμε τρομερό πρόβλημα εδώ στη Βέροια με το θέμα πάρκινγκ. Στον συγκεκριμενο δρόμο όλοι παρκάρουν στο πεζοδρόμιο. Δεν μπόρεσα να μάθω ποιος έκανε την καταγγελία αλλά θα έρθει ο τροχονόμος το βράδυ να επιβεβαιωσει ότι εκλεινα το δικό μου πάρκινγκ και όχι άλλο. Υπόγραψα μια υπεύθυνη δήλωση και θα δώ τι θα γίνει. Πιθανώς αυτός που κάνει καταγγελία να χρησιμοποιεί και το δικό μου όνομα βασιζόμενος στο τηλεφωνικό απόρρητο. Όμως αν μπορέσω να βρω το τηλέφωνο του θα του κάνω μυνηση για κατάχρηση στοιχείων και καταγγελίες που αφορούν εμένα χωρίς την γνώση μου και ας πληρώσω 100 ευρώ. Ευτυχώς που ο αξιωματικός θα το ερευνήσει γιατί με έχει κάψει και εμένα και δικούς μου ανθρώπους που το αφήνουν το αμάξι τους εις γνώση μου μπροστά μου για να κάνουν την δουλειά τους. Κανονικά το σωστό ειναι να κάνει καταγγελία ο κάτοχος του πάρκινγκ αν και εφόσον τον ενοχλεί. Και τα καρφιά που δεν έχουν τι άλλο να κάνουν πρέπει να τιμωρηθούν. Θα χαρώ πολύ να μάθω ποιος το κάνει.

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

:) παντως κατι δεν παει καλα.αν δεν εισαι παρων σηκωνονται και φευγουν και δεν ασχολουνται με τηλ.καταγγελιες. Πως το καταφερες αυτο?
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

1) Ο χωρος εξω απο το παρκινγκ σου σε καμια περιπτωση δεν ειναι δικος σου. Ειναι δημοσιος και τυπικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το παρκαρισμα σε αυτον ακομη και απο εσενα. Το ξερω οτι ειναι παραλογο αλλα ο νομος δεν ειναι με το μερος σου, ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να παρκαρεις ουτε εσυ ουτε κανενας στην εισοδο/εξοδο του παρκινγκ σου.

2) Λογω τον παραπανω, δεν θα κατσει και ουτε ειναι υποχρεωμενη η αστυνομια σε ενδεχομενη καταγγελια να κατσει να ψαξει εαν το αμαξι που βρηκε παρκαρισμενο στην εισοδο του παρκινγκ ειναι δικο σου ή των γονιων σου ή οχι. Οφειλει να δωσει προστιμο σε οποιοδηποτε αμαξι εχει παρκαρει εκει παρανομα

3) Φυσικα και δεν ειναι παρανομο να κανει οποιοσδηποτε καταγγελια και καταλαβαινεις πως αυτο που λες "πρεπει να τιμωρηθουν" ειναι για γελια :lol::lol:

 

Εγω με το μερος σου ειμαι αλλα να ξερεις πως νομικα δεν εχεις δικιο...προσεξε μην μπλεξεις ο ιδιος μετα..

:)
Link to comment
Share on other sites

:) παντως κατι δεν παει καλα.αν δεν εισαι παρων σηκωνονται και φευγουν και δεν ασχολουνται με τηλ.καταγγελιες. Πως το καταφερες αυτο?

 

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς; Αν σου κάνουν καταγγελία ότι κλείνεις πάρκινγκ απλά υποθετουν ότι εσύ ο κάτοχος του πάρκινγκ έκανες την καταγγελία και απλά έρχονται γράφουν παίρνουν πινακίδες (αν και δεν το κάνουν πάντα αυτό) και φεύγουν. Δεν κάθονται να ρωτήσουν παλι τον κάτοχο. Επειδή όμως γίνεται επανηλλημενα γιαυτο και έγινε ότι έγινε και ερευνατε η υπόθεση. Θα μπορούσε ο αξιωματικός να σου πει δεν με νοιάζει δεν ασχολούμε αλλά έχεις το δικαίωμα να κανεις αμφισβήτηση κλήσης άσχετα αν εγκριθεί η όχι. Στη δική μου περίπτωση ο αξιωματικός θα στείλει το όργανο που με έγραψε να επιβεβαίωση την θέση του αμαξιου. Δεν ξέρω κατα πόσο θα αποδώσει η έρευνα γιατί αν πήρε το 100 ειναι δύσκολο να μάθεις το τηλέφωνο του. Anyway ειδωμεν....

 

Nevermind έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις αλλά εφόσον μου δείνει το οκ ο αξιωματικός γιατί να μην το προχωρήσω; Μόνο να μάθω ποιος κάνει τις καταγγελίες θέλω τίποτα άλλο.... Τα υπόλοιπα θα τα αναλάβω εγώ ..... Έιχα κρατήσει και μια κόπια της αίτησης πριν την δώσω το πρωί για να δείτε τι περίπου χρειάζεται http://img.tapatalk.com/d/14/04/09/yqazu8e6.jpg

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

1) Ο χωρος εξω απο το παρκινγκ σου σε καμια περιπτωση δεν ειναι δικος σου. Ειναι δημοσιος και τυπικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το παρκαρισμα σε αυτον ακομη και απο εσενα. Το ξερω οτι ειναι παραλογο αλλα ο νομος δεν ειναι με το μερος σου, ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να παρκαρεις ουτε εσυ ουτε κανενας στην εισοδο/εξοδο του παρκινγκ σου.

2) Λογω τον παραπανω, δεν θα κατσει και ουτε ειναι υποχρεωμενη η αστυνομια σε ενδεχομενη καταγγελια να κατσει να ψαξει εαν το αμαξι που βρηκε παρκαρισμενο στην εισοδο του παρκινγκ ειναι δικο σου ή των γονιων σου ή οχι. Οφειλει να δωσει προστιμο σε οποιοδηποτε αμαξι εχει παρκαρει εκει παρανομα

3) Φυσικα και δεν ειναι παρανομο να κανει οποιοσδηποτε καταγγελια και καταλαβαινεις πως αυτο που λες "πρεπει να τιμωρηθουν" ειναι για γελια :lol::lol:

 

Εγω με το μερος σου ειμαι αλλα να ξερεις πως νομικα δεν εχεις δικιο...προσεξε μην μπλεξεις ο ιδιος μετα..

Συμφωνώ μαζί σου, νομίζω έτσι είναι το πράγμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Σήμερα είχα κατέβει στο κέντρο με το αυτοκίνητο και πάρκαρα στην οδό Αμερικής,σε αυτό ακριβώς το σημείο μπροστά στα κολωνάκια και μετά από κανένα 2ωρο που πήγα να το πάρω βρέθηκα προ δυσάρεστης εκπλήξεως.Μου είχαν πάρει τις πινακίδες!Ταμπλάς μου ήρθε!Εν το μεταξύ και άλλα αυτοκίνητα είχαν παρκάρει μπρος και πίσω μου και ναι μεν είχαν φάει κλήσεις αλλά σε κανέναν άλλον δεν πήραν τις πινακίδες.Η κλήση λέει 80 € για παράνομη στάθμευση.Πήρα αμέσως τηλέφωνο το 100 και μου είπαν ότι σήμερα δεν μπορώ να κάνω κάτι και να ξανακαλέσω άυριο το πρωί.Χρειάζομαι όμως άυριο το αυτοκίνητο οπωσδείποτε και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.Έχω καταανχωθεί.Αν πάω άυριο πρωί πρωί στην τροχαία και πληρώσω το πρόστιμο θα μου τις δώσουν ή θα μου κάνουν νούμερα?Και σε ποιά τροχαία πρέπει να απευθυνθώ?Η κλήση γράφη πάνω "Δημοτική αστυνομία".
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα κατέβει στο κέντρο με το αυτοκίνητο και πάρκαρα στην οδό Αμερικής,σε αυτό ακριβώς το σημείο μπροστά στα κολωνάκια και μετά από κανένα 2ωρο που πήγα να το πάρω βρέθηκα προ δυσάρεστης εκπλήξεως.Μου είχαν πάρει τις πινακίδες!Ταμπλάς μου ήρθε!Εν το μεταξύ και άλλα αυτοκίνητα είχαν παρκάρει μπρος και πίσω μου και ναι μεν είχαν φάει κλήσεις αλλά σε κανέναν άλλον δεν πήραν τις πινακίδες.Η κλήση λέει 80 € για παράνομη στάθμευση.Πήρα αμέσως τηλέφωνο το 100 και μου είπαν ότι σήμερα δεν μπορώ να κάνω κάτι και να ξανακαλέσω άυριο το πρωί.Χρειάζομαι όμως άυριο το αυτοκίνητο οπωσδείποτε και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.Έχω καταανχωθεί.Αν πάω άυριο πρωί πρωί στην τροχαία και πληρώσω το πρόστιμο θα μου τις δώσουν ή θα μου κάνουν νούμερα?Και σε ποιά τροχαία πρέπει να απευθυνθώ?Η κλήση γράφη πάνω "Δημοτική αστυνομία".

Aφου στα πήρε η Δημοτική αστυνομία τι δουλειά έχει η τροχαία;Στην Δημοτική αστυνομια δεν πρεπει να απευθυνθείς; :confused:

https://www.cityofathens.gr/node/26813

Link to comment
Share on other sites

Aφου στα πήρε η Δημοτική αστυνομία τι δουλειά έχει η τροχαία;Στην Δημοτική αστυνομια δεν πρεπει να απευθυνθείς; :confused:

https://www.cityofathens.gr/node/26813

 

Δεν εχω ιδεα!Κληση εχω ξαναφαει αλλα πηγαινα στα ταχυδρομεια και την πληρωνα.Πινακιδες πρωτη φορα μου περνουν και πραγματικα δεν καταλαβα γιατι μου τις πηραν.Αν παρκαρα απλως παρανομα γιατι δεν μου εκοβαν την κληση μονο οπως συνηθως?Τωρα παρατηρησα οτι γραφει "παραβαση Ρ-40".Εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα!Κληση εχω ξαναφαει αλλα πηγαινα στα ταχυδρομεια και την πληρωνα.Πινακιδες πρωτη φορα μου περνουν και πραγματικα δεν καταλαβα γιατι μου τις πηραν.Αν παρκαρα απλως παρανομα γιατι δεν μου εκοβαν την κληση μονο οπως συνηθως?Τωρα παρατηρησα οτι γραφει "παραβαση Ρ-40".Εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο?

http://www.glavopoulos.gr/kok/k4r31_40.php

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πάρκαρες πάνω σε κίτρινη γραμμή. Η κίτρινη γραμμή έχει την ίδια ισχύ με το σήμα P-40. Άρα καλά την έφαγες την κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Τις πηρα τελικα τις πινακιδες γιατι πηγα σημερα και πληρωσα την κληση,τους ειπα οτι το χρειαζομαι το αυτοκινητο οπωσδειποτε για την δουλεια,συμπληρωσα κατι χαρτια και μου τις δωσανε.Αλλιως κανονικα ηταν να τις κρατησουν για 20 μερες!:worry:.Αλλα ακομη δεν καταλαβα γιατι μου τις πηραν.Εχει τυχει κι αλλη φορα να παρκαρω παρανομα αλλα μου εκοβαν απλως κληση,δεν επαιρναν πινακιδες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν καταλαβα καλα, παρκαρες οχι στην θεση παρκινγκ αλλα στην εισοδο-εξοδο του παρκινγκ ετσι? Αν ναι αυτο ειναι παρανομο...

Η εισοδος/εξοδος ειναι αποκλειστικα και μονο για να μπαινεις/βγαινεις στην θεση σου. Οχι για να παρκαρεις. Αν ηταν ετσι με μια θεση παρκιγκ θα παρκαραμε 2 αυτοκινητα, ενα στην θεση και ενα στην εισοδο/εξοδο. Συμφωνω οτι δεν ενοχλουσες κανεναν αλλα η κληση ειναι νομιμοτατη.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει.

Σύμφωνα με το ΚΟΚ (άρθρο 34, 3, Θ)

«3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

........

θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα.»

 

Πουθενά δεν αναφέρει ότι απαγορεύεται να παρκάρεις στην είσοδο/έξοδο πάρκινγκ εφόσον δεν εμποδίζεις τη χρήση του. Αν είσαι ο μοναδικός κάτοχος του πάρκινγκ, άρα μόνο ο ίδιος έχεις δικαίωμα να το χρησιμοποιείς, δεν μπορώ να καταλάβω πως εμποδίζεις αν έχεις παρκάρει (με το δικό σου αυτοκίνητο) στην είσοδο / έξοδο του πάρκινγκ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 34 παρ. 3, β) "Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής."

 

Αυτό που ανέφερες (άρθρο 34 παρ 3,θ) αφορά σε διαφορετική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 34 παρ. 3, β) "Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής."

 

Αυτό που ανέφερες (άρθρο 34 παρ 3,θ) αφορά σε διαφορετική περίπτωση.

 

Α, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει.

Σύμφωνα με το ΚΟΚ (άρθρο 34, 3, Θ)

«3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

........

θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα.»

 

Πουθενά δεν αναφέρει ότι απαγορεύεται να παρκάρεις στην είσοδο/έξοδο πάρκινγκ εφόσον δεν εμποδίζεις τη χρήση του. Αν είσαι ο μοναδικός κάτοχος του πάρκινγκ, άρα μόνο ο ίδιος έχεις δικαίωμα να το χρησιμοποιείς, δεν μπορώ να καταλάβω πως εμποδίζεις αν έχεις παρκάρει (με το δικό σου αυτοκίνητο) στην είσοδο / έξοδο του πάρκινγκ.

Ξέρει κανείς να απαντήσει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Οι δύο φίλοι που απάντησαν πριν νομίζω έχουν και νομικό background - όπως και να έχει ισχύει όπως το λένε, το μέρος της εισόδου-εξόδου (ή "ράμπας") που συμπίπτει με το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και δεν επιτρέπεται η στάθμευση σε κανέναν. Η παράγραφος που αναφέρεις μιλάει για στάθμευση στο οδόστρωμα ενώ εδώ συζητάμε για στάθμευση επάνω στο πεζοδρόμιο.

Στο παλιό μου σπίτι είχαμε μακριά ράμπα εισόδου-εξόδου (σαν διάδρομος) και συνήθως παρκάρανε μέσα μέσα για να πάνε για ψώνια, την 1 φορά που ήρθε έγκαιρα η άμεση δράση (από τις 4-5 φορές που είχα καλέσει), είχα το δικό μου στην είσοδο της ράμπας αλλά στην αρχή, κοντά στο δρόμο, και μου εξήγησε ο αστυνομικός οτι θα κινδύνευα και εγώ να πάρω κλήση γιατί φαίνομαι σταθμευμένος στο πεζοδρόμιο... φυσικά το αυτοκίνητο ήταν με ανοιχτή πόρτα και ήμουν μέσα περιμένωντας να ελευθερωθεί η είσοδος του πάρκινγκ μου και δεν θα με έγραφαν πραγματικά, ήταν απλά ενημερωτική η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τις πηρα τελικα τις πινακιδες γιατι πηγα σημερα και πληρωσα την κληση,τους ειπα οτι το χρειαζομαι το αυτοκινητο οπωσδειποτε για την δουλεια,συμπληρωσα κατι χαρτια και μου τις δωσανε.Αλλιως κανονικα ηταν να τις κρατησουν για 20 μερες!:worry:.Αλλα ακομη δεν καταλαβα γιατι μου τις πηραν.Εχει τυχει κι αλλη φορα να παρκαρω παρανομα αλλα μου εκοβαν απλως κληση,δεν επαιρναν πινακιδες.

Έχει να κάνει με το είδος του αστυνομικού που σου ρίχνει την κλήση.

Αν ο αστυνομικός υπάλληλος που σου κόβει την κλήση έχει και ανακριτικές καθήκοντα μπορεί να σου πάρει τις πινακίδες.Εάν πχ είναι ειδικός φρουρός, σου δίνει την κλήση αλλά δεν έχει το δικαίωμα να σου αφαιρεί τις πινακίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος επί του δρόμου (όχι το πεζοδρόμιο με το πεζουλάκι), που πρέπει να μένει κενός γιατί εσύ και μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα να μπαινοβγαίνεις στο δικό σου πάρκινγκ, δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από εσένα τον ίδιο για να αφήσεις το αμάξι σου για λίγο ας πούμε, ή γιατί βαριέσαι να το βάλεις μέσα?
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος επί του δρόμου (όχι το πεζοδρόμιο με το πεζουλάκι), που πρέπει να μένει κενός γιατί εσύ και μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα να μπαινοβγαίνεις στο δικό σου πάρκινγκ, δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από εσένα τον ίδιο για να αφήσεις το αμάξι σου για λίγο ας πούμε, ή γιατί βαριέσαι να το βάλεις μέσα?

Οχι.Γιατί δεν υποχρεούται να ξέρει ο κάθε τροχαίος ότι είναι το δικο σου αμαξι μπροστά απο το δικο σου παρκινγκ.

(καπου το έχω ακούσει ,δεν ξέρω αν οντως είναι έτσι ο νόμος κλπ ,αλλά δεν μου κάνει και για παράλογο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...