Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα....να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου κάτι. Επειδή με ενδιαφέρει το κινητό αυτό ....1.Τι γινεται με το θέμα εγγύηση αν υπάρχει πόσο υπάρχει και πως γινεται. ..2.όσο αφορά την γλώσσα στα ελληνικά τα κάνει ελληνικά όπως αν το αγόραζα π.χ. απο ελληνικό μαγαζί;δηλ. Γίνονται ελληνικά ολα.?και 3ον ειμαι ανάμεσα σε αυτό και στο lenovo 780.ποιο απο τα δυο θα προτείνατε ? συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου απλα πρώτη φορά θα μπω σε διαδικασία να αγοράσω απο έξω κινητό.ευχαριστω Edited by Octavia13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι μια χαρά. Πιθανόν να είναι η καλύτερη κάμερα σε κινεζικό που έχω δοκιμάσει. Το ηχείο δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά ικανοποιητικό. Δεν θα έλεγα χρειαζεται επέμβαση η κάτι..

 

Ενα περίεργο που είδα, καθώς έχω δικά μου ακουστικά που μετακομίζουν απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο: υπάρχει θέμα συμβατότητας. Δεν λειτουργούσε σωστα το μικρόφωνο και η ενταση ηταν πολύ χαμηλή σε κάποιες συχνότητες. Ανησύχησα , αλλά με τα δικά του ηταν μια χαρά, το ίδιο κι αν τραβούσα το βίσμα ελαφρώς προς τα έξω. Προφανώς και μετα τις δοκιμές, θυμηθηκα κάποια αναφορά - κι ας το συμπληρώσει το λινκ οποίος το θυμάται - για 2 standards σε handsfree, σε thread για άλλο κινητό. Δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά το αναφέρω. Εαν κάποιος θέλει αλλα hands free, ίσως χρειαστεί ψάξιμο.

 

Στις κλησεις σε ακουνε και ακους καλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....να ρωτήσω και εγω με την σειρά μου κάτι. Επειδή με ενδιαφέρει το κινητό αυτό ....1.Τι γινεται με το θέμα εγγύηση αν υπάρχει πόσο υπάρχει και πως γινεται. ..2.όσο αφορά την γλώσσα στα ελληνικά τα κάνει ελληνικά όπως αν το αγόραζα π.χ. απο ελληνικό μαγαζί;δηλ. Γίνονται ελληνικά ολα.?και 3ον ειμαι ανάμεσα σε αυτό και στο lenovo 780.ποιο απο τα δυο θα προτείνατε ? συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου απλα πρώτη φορά θα μπω σε διαδικασία να αγοράσω απο έξω κινητό.ευχαριστω

 

ζητας αποψη σε λαθος συγκριση,το ενα ειναι 4πυρηνο το αλλο 8πυρηνο,η λενοβο ειναι τεραστια εταιρεια η πως την λενε την μαθαμε τελευταια,διαβασε τα νηματα τους και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... το κινητάκι δηλαδή τα σπάει και με το παραπάνω για τα λεφτά του!! Φωτογραφίες;; Εντυπώσεις από κατόχους;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες;;

 

Μπορεις να δεις μερικες φωτο σε full size εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2712333

(προς την μεση της σελιδας)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις μερικες φωτο σε full size εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2712333

(προς την μεση της σελιδας)

 

Καλά έχουμε έκδοση με 3gb ram;;; :X:X Τώρα ψήνομαι πιο πολύ..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλα οταν λεει για αυγουστο η doogee εννοει τελη σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

 

Μόλις έλαβα και εγώ χθες το Doogee DG550 Dagger ,

Μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλό κινητό , προφανώς και σύμφωνα με το κόστος . Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ,εμφάνισης , κουμπιά , καπάκι κτλ. . 2 SIM - 1 micro και 1 normal .

Το ROM είναι ''Stable'' και συμβατό σχεδόν με ότι έχω δοκιμάσει ( εκτός από Xposed Framework (Rooted)) , αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσαν να είχαν κάνει λίγο καλύτερη δουλειά σε σχέση με την απόδοση , ελπίζω να το κάνουν με το kit kat .

Camera πολύ καλή , 13Mp , η μπροστινή κάμερα είναι 5Mp και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα - σε σχέση με άλλο κινητό που έχω δοκιμάσει Umi X2 και Zoppo 998 - πιστεύω πως πιθανόν έχει λίγο καλύτερη μπροστινή κάμερα .

Το Flashlight ανταποκρίνεται τέλεια σε σχέση με την φωτογραφία - λίγο πιο δυνατός φακός θα ήταν καλύτερα .

Ήχος καλός (Speaker) αλλά πιστεύω πως θα μπορούσε λίγο καλύτερα - ελπίζω να είναι και θέμα ROM .

Στην συνομιλία το ακουστικό ακούγεται καθαρά όχι πολύ δυνατά αλλά ικανοποιητικά .

Η οθόνη είναι πολύ καλή και στην αφή και στην ανάλυση , έχει ελαφρώς λίγο παραπάνω ένταση στο λευκό αλλά αρκετά καθαρό , ανταποκρίνεται αρκετά καλά η αφή .

Τα ακουστικά είναι χάλια σε ποιότητα , σε δοκιμή με άλλα ακουστικά από άλλο κινητό HTC (DesireHD) και Sony (ψείρες) δεν ανταποκρίθηκε πολύ καλά στο θέμα ποιότητας και με θόρυβο . Θα δοκιμάσω και με άλλα , ελπίζω και πάλι να παίζει και κάποιο ρόλο το software ώστε να ακούγεται καλύτερα .

Ο φορτιστής είναι πολύ καλής ποιότητας και το USB καλώδιο (κάπως κοντό περίπου 60cm) .

Λειτουργούν όλα πολύ καλά Gmail, Gmaps,Google Now,Google+,Dropbox,Skype,Facebook,Youtube Perfect (Το Doogee Pixels είχε πρόβλημα στο sync audio-video) , Facebook Messenger, Evernote .

Γίνεται εύκολα Root με Framaroot , Z4root - όπου δοκίμασα επιτυχώς , Mobile Uncle Tools λειτουργεί οκ , περάστηκε επιτυχώς cm Recovery και μέσω Mobile Uncle Tools .

GPS λειτουργεί απλά ΤΕΛΕΙΑ , Επιβεβαιωμένο Indoor/Outdoor κλειδώνει σε δευτερόλεπτα και δοκιμή και στην οδήγηση είναι αρκετά σταθερό και ανάμεσα σε πολυκατοικίες . :p:p:p:p:p:p:p

WIFI πάρα πολύ καλό , 3G και γενικά το σήμα είναι αρκετά σταθερό χωρίς να το χάνει καθόλου .

OTG ok .

Μπαταρία φορτίζει σχετικά γρήγορα αλλά δεν κρατάει πάρα πολύ - με συνεχής χρήση - Viber, Facebook, Browsing(Chrome) και λίγο download, βίντεο κρατά περίπου 10 - 14 ώρες . Ελπίζω και πιστέω και πάλι να είναι θέμα software - ο αδερφός μου έχει το Zopo zp998 (FHD/2GB RAM) και κρατάει παραπάνω .

Το Βάρος : Το αισθάνεσαι καλά στο χέρι αλλά όχι βαρύ - περίπου 190 γραμμάρια .

 

Έχω συνάψει και μερικές φωτογραφίες .

 

1ο review , ελπίζω κάπως να βοήθησα και ότι χρειαστεί κάποιος ας ρωτήσει .

 

Ευχαριστώ ,

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

1ο review , ελπίζω κάπως να βοήθησα και ότι χρειαστεί κάποιος ας ρωτήσει .

 

Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Το δικό μου θα αργήσει μάλλον να έρθει, πριν 5 ημέρες μόλις το έστειλαν...

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Το δικό μου θα αργήσει μάλλον να έρθει, πριν 5 ήμερες μόλις το έστειλαν...

 

Από που το παρήγγειλες?

Εγώ το δικό μου το παρήγγειλα από http://www.fastcardtech.com, ενώ παλιά έκανε πολύ καιρό, πλέον δεν καθυστερεί, το στέλνουν και μέσω NL post. 2 κινητά έως τώρα και ήρθαν σε περίπου 2 εβδομάδες, πάντα με free shipping εννοώ.

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Απο Minideal. Το πληρωσα 8/7 και ενω εγραφε εκεινη την ημερα In Stock στο status, αποδειχτηκε οτι δεν ηταν, και μου το εστειλαν μολις παρελαβαν (16/7).

Θα εχω υποψιν το fastcardtech, καλο ακουγεται, γιατι διαβαζω διαφορα..μεχρι και 40 ημερες περιμενε ενας αποστολη απο Minideal (μπορει να ηταν και εξαιρεση βεβαια...)

Τωρα...υπομονη, και καλο 15αυγουστο για την παραλαβη...

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Απο Minideal. Το πληρωσα 8/7 και ενω εγραφε εκεινη την ημερα In Stock στο status, αποδειχτηκε οτι δεν ηταν, και μου το εστειλαν μολις παρελαβαν (16/7).

Θα εχω υποψιν το fastcardtech, καλο ακουγεται, γιατι διαβαζω διαφορα..μεχρι και 40 ημερες περιμενε ενας αποστολη απο Minideal (μπορει να ηταν και εξαιρεση βεβαια...)

Τωρα...υπομονη, και καλο 15αυγουστο για την παραλαβη...

Φιλε μου εγω περιμενα 30 μερες στο qeek και τελικα παρειγγειλα αλλο. Η doogge ειναι οτι να ναι οχι τα καταστηματα. Ευτυχως που εγινε ετσι και πηρα καλυτερο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω περιμενα 30 μερες στο qeek και τελικα παρειγγειλα αλλο. Η doogge ειναι οτι να ναι οχι τα καταστηματα. Ευτυχως που εγινε ετσι και πηρα καλυτερο κινητο

 

Υπηρξε ενα θεμα με την διαθεσιμοτητα, και καθυστερησεις, διοτι λενε οτι βρεθηκαν κατασκευαστικες ατελειες και επρεπε να διορθωθουν. Δεν γνωριζω κατι παραπανω για τον τροπο λειτουργιας της Doogee...

Απο κει και περα, σε οτι με αφορα, μαζι με τα χαρακτηριστικα δινω μεγαλη σημασια και στο design, και επειδη μου αρεσε το αλα inew v3 που διαθετει γι'αυτο επεμενα να το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρξε ενα θεμα με την διαθεσιμοτητα, και καθυστερησεις, διοτι λενε οτι βρεθηκαν κατασκευαστικες ατελειες και επρεπε να διορθωθουν. Δεν γνωριζω κατι παραπανω για τον τροπο λειτουργιας της Doogee...

Απο κει και περα, σε οτι με αφορα, μαζι με τα χαρακτηριστικα δινω μεγαλη σημασια και στο design, και επειδη μου αρεσε το αλα inew v3 που διαθετει γι'αυτο επεμενα να το παρω.

 

εγω πηρα το nibiru mars one που ειναι τελικα ανωτερο σε ολα και φυσικα λιγο πιο ακριβο. αλλα πραγματικα η οθονη του και το desing οπως και η ποιοτητα κατασκευης ειναι αλλου

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το nibiru mars one που ειναι τελικα ανωτερο σε ολα και φυσικα λιγο πιο ακριβο. αλλα πραγματικα η οθονη του και το desing οπως και η ποιοτητα κατασκευης ειναι αλλου

 

Πως μπορεί να είναι ανώτερο σε όλα αφού είναι με οθόνη 5 ιντσών; Ο βασικός λόγος που κάποιος ενδιαφέρεται για το DG550 είναι η 5,5'' οθόνη του άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία σύγκριση...

 

Από την άλλη στις 5'' υπάρχουν αρκετά τηλέφωνα για να επιλέξεις και μάλλον το Nibiru δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να είναι ανώτερο σε όλα αφού είναι με οθόνη 5 ιντσών; Ο βασικός λόγος που κάποιος ενδιαφέρεται για το DG550 είναι η 5,5'' οθόνη του άρα δεν μπορεί να υπάρχει καμία σύγκριση...

 

Από την άλλη στις 5'' υπάρχουν αρκετά τηλέφωνα για να επιλέξεις και μάλλον το Nibiru δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

o βασικος λογος που ενδιαφερθηκα εγω για το doogee ηταν οτι ηταν ενα οικομικο οκταπυρινο με ομορφο dεsign και ελεγα οτι θα συνηθίσω την 5,5.

hd οθονη, δυο γιγα ram μαλλον ειναι ανωτερο απο doogee dg550.

οσο για 5" ποιο εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και παιζει σ αυτη τη τιμη κατω απο 150ευρω

με 27400 antuntu

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του κινητου και μου εσπασε η οθονη απο πεσιμο.εστειλα στο προμηθευτη κα ειπε θα ρωτησει την εταιρια ξερει κανεις κατι να με ενημερωσει;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του κινητου και μου εσπασε η οθονη απο πεσιμο.εστειλα στο προμηθευτη κα ειπε θα ρωτησει την εταιρια ξερει κανεις κατι να με ενημερωσει;

Ακριβώς το ίδιο έπαθε ένας φίλος μου.Του έσπασε το touchscreen.Σήμερα που το έλυσα είδαμε*ότι η οθόνη με το touchscreen είναι μαζί κολλημένα.

Όσο και αν έψαξα στα διαφορα γνωστά κινέζικα site δεν βρήκαμε ανταλλακτικό.

Αν τυχόν σου απαντήσουν ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του κινητου και μου εσπασε η οθονη απο πεσιμο.εστειλα στο προμηθευτη κα ειπε θα ρωτησει την εταιρια ξερει κανεις κατι να με ενημερωσει;
Ακριβώς το ίδιο έπαθε ένας φίλος μου.Του έσπασε το touchscreen.Σήμερα που το έλυσα είδαμε*ότι η οθόνη με το touchscreen είναι μαζί κολλημένα.

Όσο και αν έψαξα στα διαφορα γνωστά κινέζικα site δεν βρήκαμε ανταλλακτικό.

Αν τυχόν σου απαντήσουν ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ.

Επειδή μάλλον δε θα βρείτε πουθενά ανταλλακτικά doogee, στείλτε μου ένα πμ

 

εγω πηρα το nibiru mars one που ειναι τελικα ανωτερο σε ολα και φυσικα λιγο πιο ακριβο. αλλα πραγματικα η οθονη του και το desing οπως και η ποιοτητα κατασκευης ειναι αλλου
Το θέμα αφορά το DG550 αποκλειστικά, παραμείνετε στο θέμα παρακαλώ

 

Υπηρξε ενα θεμα με την διαθεσιμοτητα, και καθυστερησεις, διοτι λενε οτι βρεθηκαν κατασκευαστικες ατελειες και επρεπε να διορθωθουν. Δεν γνωριζω κατι παραπανω για τον τροπο λειτουργιας της Doogee...

Απο κει και περα, σε οτι με αφορα, μαζι με τα χαρακτηριστικα δινω μεγαλη σημασια και στο design, και επειδη μου αρεσε το αλα inew v3 που διαθετει γι'αυτο επεμενα να το παρω.

Η Doogee γενικά έχει σοβαρά προβλήματα με τη διαθεσιμότητα, λόγω μικρής ικανότητας παραγωγής και μεγάλης ζήτησης

Link to comment
Share on other sites

Η Doogee γενικά έχει σοβαρά προβλήματα με τη διαθεσιμότητα, λόγω μικρής ικανότητας παραγωγής και μεγάλης ζήτησης

 

Εγώ πάντως που παρήγγειλα από Fastcardtech.com είχαν απόθεμα και παρήγγειλα και άλλο για φίλο μου χθες και σήμερα έγινε shipped .

 

Σχετικά με την λειτουργία του ROM ήθελα να προσθέσω πως όποιος το χρησιμοποιεί και μερικές φορές ''κολλάει'' γενικά , π.χ. όταν βγαίνεισ από μία εφαρμογή και γενικά καθυστερεί .. με ένα task killer θα λειτουργήσει πολύ καλύτερα . Εγώ δοκίμασα το Clean Master και πλέον ανταποκρίνεται πολύ γρήγορα .:):):D:D:D

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...