Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφορετικά λειτουργικά και διαφορετικές απαιτήσεις... Τα 512 μια χαρά τρέχουν σε WP... To Lumia (όχι Lumnia ρε συ :p ) 630 επειδή το έχω πιάσει είναι πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα του.... Βασικά σε αυτά τα χρήματα δεν έχει ανταγωνιστή...

 

Επίσης το Lumia 630 κοστίζει 107 ευρώ σε αντίθεση με το Moto G που λες και κοστίζει 175 σε ένα κατάστημα... Επίσης το moto G έχει 8 GB μνήμη (4-5 ελεύθερα) χωρίς δυνατότητα επέκτασης σε αντίθεση με το 630 που είναι επεκτάσιμη η μνήμη με δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών σε αυτή... Εκεί πρέπει να εστιάσεις περισσότερο...

 

Εδώ οι τιμές...

 

Lumia 630 - 107.20 euro

 

Moto G - 175.00 euro

 

Και γω προς τα κει κλείνω και ακριβως αυτά ειναι που σκεφτομαι και εστιαζω...Θέλω να παίξω λίγο μπάλα με Windows και νομιζω είναι η καλυτερη λύση για τα χρήματα που διαθετω. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα σου πρότεινα να προχωρήσεις... Θα παρει και Windows10 σίγουρα οπότε θα είσαι κομπλέ... Το σκέφτομαι και εγώ σαν δεύτερο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν αγοράσεις την εφαρμογή... Είτε από το sotre είτε με in-app purchase... Αλλιώς όχι...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και γω προς τα κει κλείνω και ακριβως αυτά ειναι που σκεφτομαι και εστιαζω...Θέλω να παίξω λίγο μπάλα με Windows και νομιζω είναι η καλυτερη λύση για τα χρήματα που διαθετω. Thanks!

 

Το προτεινω ανετα φιλε, ειδικα για 1ο κινητο για να γνωρισεις τα windows phone..

 

Δεν ξερω γιατι αλλα ο ie στο 630 ειναι απλα τελειος στο σερφαρισμα, καμια σχεση με το 620 στο οποιο ειχα συχνα κρασαρισματα στα βαρια site και δεν ηταν και πολυ γρηγορος.

Το εβαλα διπλα με το galaxy core της κοπελιας και ανοιξα τα full site του gazzetta & sport24..αρκετα πιο γρηγορο το 630 και πολυ πιο smooth το scrolling σε σχεση με το core. Ενταξει δεν ειναι κανα μεγαθηριο το core (με 1gb ram) αλλα το ειχα προχειρο και λεω ας κανω ενα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Το sensorcore που μετραει τα βηματα το δουλευει κανενας; Θελει ανοιχτο gps για να δουλεψει;

Για να δουλέψει το βηματόμετρο, απαιτεί να ανοίξεις και το gps και τα "δεδομένα κίνησης" από τις ρυθμίσεις.

Και γω προς τα κει κλείνω και ακριβως αυτά ειναι που σκεφτομαι και εστιαζω...Θέλω να παίξω λίγο μπάλα με Windows και νομιζω είναι η καλυτερη λύση για τα χρήματα που διαθετω. Thanks!

Στα benchmarks πάντως βγαίνουν ίσα-ίσα το Moto G και το Lumia 630. Ειδικά στη μνήμη, το Moto G τρώει σκόνη. Οπότε γιατί να δώσεις 70 ευρώ παραπάνω; Όσο για τις εφαρμογές, δε νομίζω να σου λείψει κάτι.

Edited by Rhodion
Link to comment
Share on other sites

Άπό την στιγμή που έχεις κλειστά τα δεδομένα, ΔΕΝ χρεώνεσαι γιατί το κινητό ΔΕΝ χρησιμοποιεί σύνδεση δικτύου.

Η χρέωση που λες έγινε την ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ μέρα, προφανώς όταν έκανες πρώτη εκκίνηση και πριν προλάβεις να κλείσεις την σύνδεση δικτύου. Ακόμα και για 1ΚΒ, σε χρεώνουν 1 ευρώ.

Για να μην ανησυχείς και να καταλάβεις πως ότι σου γράφουμε ισχύει, γι αυτό και δεν έχεις λάβει άλλο μήνυμα χρέωσης. Μόνο ένα στην αρχή που ...δεν την πρόλαβες!

 

Παρόλα αυτά εγώ είχα απενεργοποιημένα τα Data εδώ και μία βδομάδα..! Παρόλα αυτά κρατάω μία πισινή μήπως το ανοιξα - εκλεισα και δεν το θυμάμαι... Το παρακαλουθώ και βλέπουμε..

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει ή περάσει στην sd, παίζουν αν βάλω την sd σε άλλο lumia;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Φορουμ.

Μια ερωτηση... Δεν ξερω αν εχει αναφερθει παραπανω... Αν ναι ενα link please...

 

Εχω το 630. Το προβλημα ειναι οτι αποσυνδεονται οι επαφες με τις επαφες του Facebook...

Ξερετε... Το αλυσιδακι στο κατω μερος καθε επαφης...

Μου αποσυνδεονται συνηθως οταν κλεινω το κινητο και βγαλω την μπαταρια...

Επισης μου γυριζει την ημερομηνια στον Μαρτιο του '14 :(

Δεν χανει ομως τιποτε αλλο... οι επαφες μενουν κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Φορουμ.

Μια ερωτηση... Δεν ξερω αν εχει αναφερθει παραπανω... Αν ναι ενα link please...

 

Εχω το 630. Το προβλημα ειναι οτι αποσυνδεονται οι επαφες με τις επαφες του Facebook...

Ξερετε... Το αλυσιδακι στο κατω μερος καθε επαφης...

Μου αποσυνδεονται συνηθως οταν κλεινω το κινητο και βγαλω την μπαταρια...

Επισης μου γυριζει την ημερομηνια στον Μαρτιο του '14 :(

Δεν χανει ομως τιποτε αλλο... οι επαφες μενουν κανονικα....

 

Για τις επαφες του Facebook δε μπορώ να σου πω καθώς δε τη χρησιμοποιώ αυτή τη λειτουργία.

Για την ώρα είναι λογικό αφού δεν υπάρχει εσωτερική μικρή μπαταρία για την ώρα όπως γινόταν παλιότερα.

Αν την κρατήσεις εκτος για ώρα την μπαταρία γίνεται αυτό. Σε λεπτό+ που το έχω κάνει δε

προλαβαίνει να τη χάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα μια δοκιμη με το 630:

συνεχως ανοιχτο το φως στο low

radio με ενταση 21-24 στα ακουστικα

και το βηματομετρο να δουλευει μεσω health fitness

δεδομενα ενεργα σε 2G

battery saver ενεργοποιημενο συνεχως

τωρα σε δυο ωρες οηγε 84%, αρα 8% ανα ωρα

αντεχει 12 ωρες.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το βηματόμετρο, απαιτεί να ανοίξεις και το gps και τα "δεδομένα κίνησης" από τις ρυθμίσεις.

 

όχι δεν χρειάζεται ούτε gps ούτε κάτι άλλο . Για αυτό άλλωστε έχει και sensorcore το 630

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάζεται ούτε gps ούτε κάτι άλλο . Για αυτό άλλωστε έχει και sensorcore το 630

 

Καλημερα, το εχεις δοκιμασει; Γιατι μονο με το gps ανοιχτο μου μετραει τα βηματα. Μπαινω με το app υγεια και ασκηση.

Link to comment
Share on other sites

Το motion data ανοιχτο οπωσδηποτε

 

τωρα το health fitness χρειαζεται και το gps.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αρα μονο με ανοιχτο το gps σου κανει μετρησεις. Εκτος αν υπαρχει και αλλη εφαρμογη εκτος του υγεια κ ασκηση που δεν θελει το gps.
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε αναζήτηση συσκευης για τον πατέρα μου (70 ετών) και θέλω την βοηθειά σας.

Αυτή την στιγμή έχει το htc trophy που του είχα δώσει εγώ, έχει μάθει το λειτουργικό και του αρέσει γι αυτο λοιπόν κοιτάζω το 630.

Εκτός απο όλα τα υπόλοιπα θέλει να το χρησιμοποίει καμμια φορά και σαν πλοηγό και θέλω να σας ρωτήσω πώς είναι το here drive σε αυτο τον τομέα και αν ο ήχος στις οδηγίες είναι αρκετά δυνατος. :)

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το HERE Drive. Ενημερωμένος και με ακριβείς οδηγίες.

 

 

Ειναι στο επίπεδο άλλων προγραμμάτων όπως sygic, navigon κλπ;

Το ηχείο όταν δίνει οδηγίες ακούγεται καλα;

Περιστασιακή θα ειναι η χρήση χαρτών και σε όλες τις σελίδες που διάβασα δεν βρήκα κάποιον αλλο αποτρεπτικο παράγοντα αλλά και αυτο ειναι σημαντικό.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο επίπεδο άλλων προγραμμάτων όπως sygic, navigon κλπ;

 

Νομίζω το μέτρο είναι οι here maps και όχι το αντίθετο.

Θα πρέπει να ρωτάς αν τα παραπάνω προγράμματα πλοήγησης είναι στο επίπεδο των here maps.;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μέτρο είναι οι here maps και όχι το αντίθετο.

 

Θα πρέπει να ρωτάς αν τα παραπάνω προγράμματα πλοήγησης είναι στο επίπεδο των here maps.;)

 

 

Α τόσο καλα...

Ωραία λοιπόν Nokia lumia 630 από skroutz, αυριο θα πέσει παραγγελία.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη βεβαιότητα εκφράζεις! Έτσι λέγανε και για τα 7 σε 8 και μείναμε στον άσσο!

Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτές οι budget συσκευές θα πάνε στα δεκάρια!

 

Εκφράζω βεβαιότητα με βάση τις δηλώσεις των στελεχών της MS... Το 630 είναι κινητό λίγων μηνών και αποκλείεται να μην πάρει Win10... Μάλιστα η MS είχε πει ότι "ετοιμάζει" και δοκιμάζει τα Windows10 πάνω σε Lumia 930 (αντιπροσωπευτικό για τις high-end συσκευές) και σε Lumia 630 (αντιπροσωπευτικό για mid και low range συσκευές)....

 

Ορίστε και το κομμάτι από τη δηλώσεις του Daniel Rubino:

Microsoft is already dogfooding Windows 10 on Lumia 630 and Lumia 930s. Not sure why upgrades could not happen. They are not changing the core of the OS this time, which is the reason for the 7 to 8 split.
Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο boldαρισμένο σου εξηγεί για ποιο λόγο δεν αναβαθμίστηκαν τα 7.8 σε 8... Δεν ήταν πολιτική τιμολόγησης ή κάτι τέτοιο... Ήταν μεγάλη πατάτα αλλα νομίζω το ξέρουν και οι ίδιοι και ούτε έχουν τη διάθεση να το ξανακάνουν...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το χάσμα στην τεχνολογία των WP δημιουργήθηκε με τα 8. Τα 10 απλά βελτιώνουν τα 8άρια και αποτελούν και τον αρχικό τους στόχο. Κατά πάσα πιθανότητα, θα τα πάρουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πριν τρεις εβδομάδες περίπου έχω πάρει το τηλέφωνο και νομίζω στην αρχή είχα δει κάπου την επιλογή όταν κοιτάς μια φώτο να μπορείς να δεις τις ιδιότητες της (iso κλπ.) το exif της δηλαδή. Τώρα δεν βρίσκω αυτή την επιλογή πουθενά. Ή κάνω λάθος και το είδα στον ύπνο μου.
http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από το άλμπουμ δεν γίνεται... Ή μέσω κάποιας εφαρμογής (υπάρχουν αλλά δεν θυμάμαι ονόματα :p) ή μέσω του PC...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...