Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και θα πάρει τη Lumia Denim

 

 

 

Στην οικονομία μπαταρίας μπορείς να ορίσεις ποιες εφαρμογές θα τρέχουν στο παρασκήνιο και θα ανανεώνονται... Επίσης σε πολλές εφαρμογές (πχ καιρού, rss feed κτλ) ορίζεις μέσα από τις ρυθμίσεις κάθε πότε θα ανανεώνονται... Για ραμ όχι...

 

Τι χάνω σε μια εφαρμογή αν τη σταματήσω να λειτουργεί στο παρασκήνιο;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικά εξαρτάται από την εφαρμογή... Αλλά σε παραδείγματα, αν αποκλείσεις μία εφαρμογή τύπου Viber δεν θα σου έρχονται μηνύματα όταν είναι κλειστή η εφαρμογή, ή άλλο παράδειγμα αν αποκλείσεις μία εφαρμογή καιρού, δεν θα σου ανανεώνεται το tile μέχρι να ανοίξεις εσύ την εφαρμογή...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για κινητό και κοιτάζω προς lumia 630 ή 635. Ως γνωστό η βασική διαφορά τους είναι το 3G και 4G. Δεδομένου ότι στην Ελλάδα πλέον υπάρχει το 4G, όχι με μεγάλη κάλυψη, επειδή το κινητό θα το πάρω για τουλάχιστον μια 3ετία τι προτείνεται να αγοράσω;
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά εξαρτάται από την εφαρμογή... Αλλά σε παραδείγματα, αν αποκλείσεις μία εφαρμογή τύπου Viber δεν θα σου έρχονται μηνύματα όταν είναι κλειστή η εφαρμογή, ή άλλο παράδειγμα αν αποκλείσεις μία εφαρμογή καιρού, δεν θα σου ανανεώνεται το tile μέχρι να ανοίξεις εσύ την εφαρμογή...

Αναβάθμίζονται οι εφαρμογές όταν είναι απενεργοποιημένες από το παρασκήνιο;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για κινητό και κοιτάζω προς lumia 630 ή 635. Ως γνωστό η βασική διαφορά τους είναι το 3G και 4G. Δεδομένου ότι στην Ελλάδα πλέον υπάρχει το 4G, όχι με μεγάλη κάλυψη, επειδή το κινητό θα το πάρω για τουλάχιστον μια 3ετία τι προτείνεται να αγοράσω;

Το 635 πάρε. Είναι κρίμα να πάρεις 3g κινητό και να βλέπεις τους φίλους σου με περσινό κινητό (625) να έχουν 4g. Πλέον το 4g υπάρχει σε αρκετές περιοχές. Εξαρτάται βέβαια πού μένεις και τι εταιρεία έχεις. Εγώ έχω 630, γι' αυτό σού λέω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναβάθμίζονται οι εφαρμογές όταν είναι απενεργοποιημένες από το παρασκήνιο;

Ναι. Τις αναβαθμίσεις τις κάνει το Store. Αρκεί βέβαια αυτού να του επιτρέπεις να τρέχει στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμ το θέμα είναι έχει το 4G επαρκή κάλυψη; Εγώ μένω θεσσαλονίκη περιοχή ιπποκράτειο.
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Εμ το θέμα είναι έχει το 4G επαρκή κάλυψη; Εγώ μένω θεσσαλονίκη περιοχή ιπποκράτειο.

 

Έχει και μεγαλύτερη χρέωση. Άσε που αν θες να κατεβάσεις κάτι μάλλον θα το κάνεις από wifi. Για σερφάρισμα και καθημερινή χρήση το 3G θεωρώ πως είναι ικανοποιητικό από θέμα ταχύτητας.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το 4G προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Τώρα το αν τη χρειάζεται κάποιος είναι πολύ υποκειμενικό. Κάποιος μπορεί να θελει να σερφάρει πιο γρήγορα απ'ότι με το 3G. Αν δε σε ενοχλεί η διαφορά στην τιμή τότε εγώ θα πρότινα να πάρεις το 635. Θα είσαι λίγο πιο "μπροστά". Τα πράγματα προχωράνε, μη μένουμε πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετήσει σε μια επαφή λάθος φωτογραφία. Πώς μπορώ να την καταργήσω ή να την αλλάξω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετήσει σε μια επαφή λάθος φωτογραφία. Πώς μπορώ να την καταργήσω ή να την αλλάξω;

 

Ευχαριστώ.

 

Πας στην επαφή που θέλεις να αλλάξεις την φωτογραφία, πατάς επεξεργασία και μετά πατάς πάνω στην φωτογραφία. Επιλέγεις αυτήν που θέλεις, αποθηκεύεις και είναι έτοιμο!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αν δεν θέλω καμία φωτογραφία, τί γίνεται;

 

Εδώ η MS θέλει να μας δυσκολεύει λίγο τη ζωή γιατί δεν έχει επιλογή να αφαιρέσεις τελείως μια φωτογραφία επαφής. Η λύση είναι να διαγράψεις την επαφή και να την ξανά αποθηκεύσεις χωρίς φωτογραφία αυτή τη φορά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου πει. Εχω ένα συμβόλαιο με την cosmote το οποίο μου δίνει δωρεάν κάθε μήνα 120ΜΒ ιντερνετ. Σε ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν ότι τα δωρεάν ΜΒ το έχω είτε τα χρησιμοποιώ σε δίκτυο 3G είτε σε 4G.

Μου είπαν όμως επίσης ότι στο σερφάρισμα σε δίκτυο 4G σε σχέση με το 3G τα ΜΒ καταναλώνονται πιο γρήγορα. Δηλαδή ένα e-mail ή μια βιντεοκλήση άλλα ΜΒ θέλει στο 3G και άλλα στο 4G. Ισχύει αυτό;;;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου πει. Εχω ένα συμβόλαιο με την cosmote το οποίο μου δίνει δωρεάν κάθε μήνα 120ΜΒ ιντερνετ. Σε ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν ότι τα δωρεάν ΜΒ το έχω είτε τα χρησιμοποιώ σε δίκτυο 3G είτε σε 4G.

Μου είπαν όμως επίσης ότι στο σερφάρισμα σε δίκτυο 4G σε σχέση με το 3G τα ΜΒ καταναλώνονται πιο γρήγορα. Δηλαδή ένα e-mail ή μια βιντεοκλήση άλλα ΜΒ θέλει στο 3G και άλλα στο 4G. Ισχύει αυτό;;;

Οχι φιλε μου δεν ισχυει. Το 4G δινει γρηγοροτερη ταχυτητα δεν καταναλωνει περισσοτερα MB. Παραδειγμα εστω ενα mail με επισυνασμενο αρχειο 5ΜΒ. Τα 5ΜΒ του αρχειου δεν αλλαζουν. Αυτο που αλλαζει ειναι το ποσο γρηγορα θα το κατεβασεις το αρχειο σοτ κινητο σου. Με 3G θα το κατεβασεις σε 2 λεπτα με 4G σε 5 δευτερα. Ομως και στις δυο περιπτωσεις θα εχεις χρησιμοποιησει 5ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,παιδια νομιζω χρειαζομαι τα φωτα σας...διαβασα σχετικα αλλα λυση δεν βρηκα...το προβλημα ειναι οτι εδω κ λιγες ωρες χωρις να πειραξω κατι στο nokia lumia 630 που εχω δεν μου ερχεται καμμια ειδοποιηση στην εφαρμογη whatsapp ...ειχε παρουσιαστει και παλιοτερα το προβλημα αλλα για λιγη ωρα καθως μετα απο λιγο εφτιαχνε μονο του... σας ευχαριστω εκ των προτερων...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,παιδια νομιζω χρειαζομαι τα φωτα σας...διαβασα σχετικα αλλα λυση δεν βρηκα...το προβλημα ειναι οτι εδω κ λιγες ωρες χωρις να πειραξω κατι στο nokia lumia 630 που εχω δεν μου ερχεται καμμια ειδοποιηση στην εφαρμογη whatsapp ...ειχε παρουσιαστει και παλιοτερα το προβλημα αλλα για λιγη ωρα καθως μετα απο λιγο εφτιαχνε μονο του... σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Καλησπέρα. Δοκίμασες αν μια απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής διορθώσει το πρόβλημα;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο δεν το εχω δοκιμασει...

 

Καλησπέρα. Δοκίμασες αν μια απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής διορθώσει το πρόβλημα;

 

εκανα απεγκατασταση κ εγκατασταση ξανα αλλα το προβλημα παραμενει...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by niotheros
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προβλήματα είναι συνήθως προβλήματα των προγραμμάτων.

Εμένα μερικές φορές που μου έτυχε το ίδιο πρόβλημα στο viber το άφησα και μετά από λίγες μέρες επανήλθε μόνο του.

Οπότε κάνε λίγο υπομονή (εκτός αν κάποιος γνωρίζει κάποια λύσει να βοηθήσει το φίλο μας).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα προβλήματα είναι συνήθως προβλήματα των προγραμμάτων.

Εμένα μερικές φορές που μου έτυχε το ίδιο πρόβλημα στο viber το άφησα και μετά από λίγες μέρες επανήλθε μόνο του.

Οπότε κάνε λίγο υπομονή (εκτός αν κάποιος γνωρίζει κάποια λύσει να βοηθήσει το φίλο μας).

 

σ ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν ισχυει. Το 4G δινει γρηγοροτερη ταχυτητα δεν καταναλωνει περισσοτερα MB. Παραδειγμα εστω ενα mail με επισυνασμενο αρχειο 5ΜΒ. Τα 5ΜΒ του αρχειου δεν αλλαζουν. Αυτο που αλλαζει ειναι το ποσο γρηγορα θα το κατεβασεις το αρχειο σοτ κινητο σου. Με 3G θα το κατεβασεις σε 2 λεπτα με 4G σε 5 δευτερα. Ομως και στις δυο περιπτωσεις θα εχεις χρησιμοποιησει 5ΜΒ.

 

Ισχύει το ίδιο και για σερφάρισμα σε μια ιστοσελίδα ή μία βιντεοκλήση; Γιατί ένα επισυναπτόμενο αρχείο π.χ. 5ΜΒ λογικό είναι να χρειστεί 5ΜΒ για να κατέβει. Στις άλλες περιπτώσεις ισχύει το ίδιο;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ίδιο και για σερφάρισμα σε μια ιστοσελίδα ή μία βιντεοκλήση; Γιατί ένα επισυναπτόμενο αρχείο π.χ. 5ΜΒ λογικό είναι να χρειστεί 5ΜΒ για να κατέβει. Στις άλλες περιπτώσεις ισχύει το ίδιο;

Για το σερφαρισμα ισχυει ακριβως το ιδιο, δεν αλλαζει ακτι. Καθε σελιδα που επισκεπτεσαι εχει ενα συγκεκριμενο μεγεθος το οποιο δεν μεταβαλλεται αναλογα με την ταχυτητα συνδεσης.

Για τις βιντεοκλησεις μεσω Skype δεν ειμαι 100% σιγουρος τι παιζει γιατι ξερω οτι το Skype (οπως και το YouTube) αναλογα με την ποιοτητα συνδεσης και ταχυτητας που εχει η συσκευη (3G ή 4G) προσαρμοζει αναλογα και την ποιοτητα/αναλυση. Οποτε πιθανον οταν βρισκει 4G συνδεση να καταναλώνεται παραπανω data αναλογα με την εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, στο 4g θα καταναλώνεις περισσότερο, αφ' ενός επειδή οι ροές βίντεο (στις οποίες εντάσσονται και οι τηλεδιασκέψεις) θα στέλνονται με υψηλότερη ανάλυση, αφ' ετέρου δε επειδή η μεγαλύτερη ταχύτητα θα σου επιτρέπει στον ίδιο χρόνο να βλέπεις περισσότερο περιεχόμενο και άρα να κατεβάζεις περισσότερες ψηφιολέξεις, γεγονός που δύσκολα μπορεί να το ελέγξει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει τυπώσει κανεις ασύρματα με wifi σε εκτυπωτή;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τυπώσει κανεις ασύρματα με wifi σε εκτυπωτή;

Ναι. Με την εφαρμογή Mobile Print σε εκτυπωτή Samsung. Λύση ανάγκης. Όχι και η καλύτερη εμπειρία. Γι' αυτό βέβαια φταίει αποκλειστικά η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...