Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις κατεβασα το plus παω να μεταφερω εφαρμογή στην sd και δεν το δεχεται ,παω να μεταφερω μονο το obb δηλ. παταω συνδεση και μου βγαζει 2 επιλογες move to first partition (που είναι η καρτα sd απ'τον χωρο που εχει μεινει δηλ. το καταλαβαινω)και move to second partition που μου βγαζει μυνημα "δεν βρεθηκε δευτερο διαμερισμα" παταω λοιπον το move to first partition και μου βγαζει μυνημα Link2sd package invalid!

Tι κανω λαθος φιλε?

Αν δεν έχεις φτιάξει δεύτερο διαμέρισμα στην εξωτερική sd το LINK2SD δεν θα κάνει αυτά που πρέπει.Google-αρε πως σετάρουμε σωστα την εφαρμογή για να μην γεμίζουμε το νήμα με άσχετα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις φτιάξει δεύτερο διαμέρισμα στην εξωτερική sd το LINK2SD δεν θα κάνει αυτά που πρέπει.Google-αρε πως σετάρουμε σωστα την εφαρμογή για να μην γεμίζουμε το νήμα με άσχετα θέματα...

Δηλ. πρεπει να κανω partition την sd οποσδοιποτε για να μπορεσει να δουλεψει το LINK2SD αν καταλαβα σωστα?

ΟΚ ευχαριστω ολους για την βοηθεια και σορρυ!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.Αγόρασα το Link2SD plus με 2-3 δολλάρια και μεταφέρω τα data των εφαρμογών στην εξωτερική 32άρα SD που έχω και έτσι κάνω χώρο.Εκάνα και δοκιμή για να είμαι σίγουρος , μετεφερα τα Data του KODI που ήταν περίπου 600 ΜΒ απο την εσωτερική στην εξωτερική κανονικά..

 

για οποιον δεν το χει κανει ακομα το κανει και το obb on sd (data + obb) που ειναι τσαμπα.Eγω ετσι το κανω.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον δεν το χει κανει ακομα το κανει και το obb on sd (data + obb) που ειναι τσαμπα.Eγω ετσι το κανω.

 

Είναι off topic αλλά μπορεί κάποιος να γράψει οδηγίες για το obb on sd; Και το xinternalsd;

Link to comment
Share on other sites

Είναι off topic αλλά μπορεί κάποιος να γράψει οδηγίες για το obb on sd; Και το xinternalsd;

 

Για το link2sd βρηκα αυτό το βιντεακι

Link to comment
Share on other sites

Είναι off topic αλλά μπορεί κάποιος να γράψει οδηγίες για το obb on sd; Και το xinternalsd;

 

απλα βαζεις τα modules τα ενεργοποιεις στο xposed,τικαρεις τα παντα στα modules και μεταφερεις τα αρχεια απο την εσωτερικη στην εξωτερικη (android/data και android/obb) στην αναλογη διαδρομη. Ολα γινονται αυτοματα επειτα.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι αν κατεβασεις μια νεα εφαρμογη απο play store πχ 1gb πρεπει να τα μεταφερεις καθε φορα με cut/paste στην εξωτερικη.Αλλα επειδη δεν το κανω συχνα δεν θυμαμαι,πλεον τα εχω μονιμα στην εξωτερικη,εχω καιρο να κατεβασω κατι απο play store μεγαλο,χρησιμοποιω titanium και τα αρχεια τα εχω ηδη στην εξωτερικη.

 

Προσοχη δεν μεταφερει τα apk.Aυτα ετσι κι αλλιως ομως ειναι παντα μικροτερα απο 100mb

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εεμμ...ενα προβληματακι...πριν το περασμα της rr ειχα την g3..κρατησα λοιπον backup με philiz και το αποθηκευσε στο /clockworkmod/backup/...

 

ακριβως λοιπον σαν να ειχα cwm recovery

τωρα απο rr θελω να επιστρεψω σε εκεινο το backup της g3..μπαινω σε philiz και προσπαθει να αναγνωρισει backup στο φακελο twrp/backups/000000000/....

 

δλδ ακριβως σαν να ειχα twrp

 

ομως εμενα το back up δεν ειναι στη μορφη που το ψαχνει και ετσι δε μπορω να επιτρεψω.....γιατι αυτη η αλλαγη??τι μπορω να κανω??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

απλα βαζεις τα modules τα ενεργοποιεις στο xposed,τικαρεις τα παντα στα modules και μεταφερεις τα αρχεια απο την εσωτερικη στην εξωτερικη (android/data και android/obb) στην αναλογη διαδρομη. Ολα γινονται αυτοματα επειτα.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι αν κατεβασεις μια νεα εφαρμογη απο play store πχ 1gb πρεπει να τα μεταφερεις καθε φορα με cut/paste στην εξωτερικη.Αλλα επειδη δεν το κανω συχνα δεν θυμαμαι,πλεον τα εχω μονιμα στην εξωτερικη,εχω καιρο να κατεβασω κατι απο play store μεγαλο,χρησιμοποιω titanium και τα αρχεια τα εχω ηδη στην εξωτερικη.

 

Προσοχη δεν μεταφερει τα apk.Aυτα ετσι κι αλλιως ομως ειναι παντα μικροτερα απο 100mb

 

Δλδ να περάσω αυτούσιους τους φακέλους android/data και android/obb με cut paste από την εσωτερική στην εξωτερική;

Μπορώ να έχω και τα τρία modes ταυτόχρονα; link2sd obb 2sd και xinternalsd;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να περάσω αυτούσιους τους φακέλους android/data και android/obb με cut paste από την εσωτερική στην εξωτερική;

Μπορώ να έχω και τα τρία modes ταυτόχρονα; link2sd obb 2sd και xinternalsd;

 

μονο τους φακελους των εφαρμογων που θελεις να μεταφερεις στην εξωτερικη.Πχ εχεις ενα παιχνιδι το shadowgun πχ.Θα παρεις τον φακελο com.madfingergames.shadowgun απο τον android/obb της εσωτερικης και τον φακελο τον αντιστοιχο απο τον android/data.Μπορει καποιο παιχνιδι να εχει μονο στην μια τοποθεσια φακελο πχ.

 

Αν θες βεβαια μπορεις να παρεις και ολα τα περιεχομενα των φακελων android/data και android/obb απο την εσωτερικη και να τους πεταξεις στην εξωτερικη (στην αναλογη διαδρομη παντα)

 

obb on sd και xinternal εχω μονιμα μαζι,link2sd δεν εχω χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

μονο τους φακελους των εφαρμογων που θελεις να μεταφερεις στην εξωτερικη.Πχ εχεις ενα παιχνιδι το shadowgun πχ.Θα παρεις τον φακελο com.madfingergames.shadowgun απο τον android/obb της εσωτερικης και τον φακελο τον αντιστοιχο απο τον android/data.Μπορει καποιο παιχνιδι να εχει μονο στην μια τοποθεσια φακελο πχ.

 

Αν θες βεβαια μπορεις να παρεις και ολα τα περιεχομενα των φακελων android/data και android/obb απο την εσωτερικη και να τους πεταξεις στην εξωτερικη (στην αναλογη διαδρομη παντα)

 

obb on sd και xinternal εχω μονιμα μαζι,link2sd δεν εχω χρησιμοποιησει.

 

Και ποια ή διάφορα των δύο; Αν και βλέπω και στους δύο φακέλους και στην εσωτερική και στην εξωτερική να υπάρχουν τα ίδια αρχεία.

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα διότι το σουκου, θα δροσιστω... :p

 

Αμάν, ρε Jpower!!! Μια φορά σε χρειαστήκαμε και μας κρέμασες!!! Μόνο την πάρτη σου κοιτάς!! Δεν έχεις προσφέρει τίποτα στο thread! Ουφ... :p:p:p

 

Καλά μπανάκια, φίλε!!

 

Υ.Γ.: Θέλω κι εγώ pm σαν του Βάλσαμ!!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Και ποια ή διάφορα των δύο; Αν και βλέπω και στους δύο φακέλους και στην εσωτερική και στην εξωτερική να υπάρχουν τα ίδια αρχεία.

 

το xinternal ειναι για να ξεκλειδωσει το δικαιωμα των εφαρμογων να χρησιμοποιουν την εξωτερικη,το obb on sd ειναι για να μπορεις να μεταφερεις τα μεγαλα αρχεια των εφαρμογων στην εξωτερικη.

 

Οταν το obb on sd δουλευει και εχεις μεταφερει τους φακελους data,obb που θελεις στην εξωτερικη,θα υπαρχουν ακομα οι φακελοι που μετεφερες και στην εσωτερικη αλλα θα ειναι αδειοι.Αυτο το κανει μονο του το obb on sd

 

 

 

 

νεα rr 5.7.1 με τα παντα ενσωματωμενα στο zip (supersu,gps fix,gapps,fm,sound patch).Θελει μονο φλασαρισμα του a310 patch.Τα data επανασυνδεονται κανονικα μονα τους χωρις airplane mode.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3404163

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

το xinternal ειναι για να ξεκλειδωσει το δικαιωμα των εφαρμογων να χρησιμοποιουν την εξωτερικη,το obb on sd ειναι για να μπορεις να μεταφερεις τα μεγαλα αρχεια των εφαρμογων στην εξωτερικη.

 

Οταν το obb on sd δουλευει και εχεις μεταφερει τους φακελους data,obb που θελεις στην εξωτερικη,θα υπαρχουν ακομα οι φακελοι που μετεφερες και στην εσωτερικη αλλα θα ειναι αδειοι.Αυτο το κανει μονο του το obb on sd

 

 

 

 

νεα rr 5.7.1 με τα παντα ενσωματωμενα στο zip (supersu,gps fix,gapps,fm,sound patch).Θελει μονο φλασαρισμα του a310 patch.Τα data επανασυνδεονται κανονικα μονα τους χωρις airplane mode.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3404163

 

Και στην εξωτερική 0mb μέγεθος έχουν όμως. Τεσπα έχω μπερδευτεί πολύ με το xinternalsd και το obb . Δοκιμασες την rr5.7.1; Έχει led; Το τιτανιουμε αποθηκεύει στην εξωτερική κατευθείαν; Έχει τπτ bugs;

Link to comment
Share on other sites

Και στην εξωτερική 0mb μέγεθος έχουν όμως. Τεσπα έχω μπερδευτεί πολύ με το xinternalsd και το obb . Δοκιμασες την rr5.7.1; Έχει led; Το τιτανιουμε αποθηκεύει στην εξωτερική κατευθείαν; Έχει τπτ bugs;

 

Ισως σε βοηθησει περισσοτερο να μπεις στην σελιδα των xInternal και obbonsd στο xda να τα διαβασεις πιο αναλυτικα,ειναι πραγματικα πολυ απλη η χρηση τους.

 

Δεν την εβαλα αλλα ρωτησα τον τυπο και μου ειπε οτι δουλευουν κανονικα τα leds,αναβοσβηνουν δηλαδη.Απο bugs τι να σου πω,λογικα θα εχει το bug που μενει η ειδοποιηση του usb οταν συνδεεσαι με pc,εκτος κι αν το εφτιαξαν στην 5.7.1.Το titanium θα δουλευει κανονικα.Βαλε το xInternal ομως,ειναι απαραιτητο για τις εφαρμογες ωστε να μπορουν να χρησιμοποιουν την εξωτερικη.Οχι μονο σε αυτη τη rom αλλα σε ολες τις lollipop,mm,ακομα και στις kitkat ηταν απαραιτητο.Αυτο δεν ειναι bug ειναι περιορισμος του android απο την kitkat και μετα και το xInternal τον καταργει ωστε να δουλευουν ολες οι εφαρμογες σωστα.

 

Γενικα για τα bugs ειναι πολυ πιθανο στην rr να υπαρχουν bugs που δεν υπαρχουν σε πιο καθαρες rom.Η rr και αλλες roms με τοσα πολλα εξτρα features που εχουν ειναι πιο πιθανο να εχουν εξτρα bugs διοτι πειραζουν απειρα εξτρα πραγματα στο συστημα.

 

Προσωπικα προτιμω τις καθαρες rom με ελαχιστα features,οπως τις cm13 γιατι εχουν παντα λιγοτερα bugs.

 

Το μεγιστο θεμα με την rr που ελπιζω να το εχουν φτιαξει στην 5.7.1 ειναι η διαχειρηση της μνημης,η rom κατεβαινε μεχρι τα 300mb ελευθερα,πραγμα απαραδεκτο γιατι το τηλεφωνο σερνεται μεχρι να κλεισεις εφαρμογες μονος σου,κατι καθολου πρακτικο και σπαστικο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο που δεν βλέπει είναι το GPS.

 

η 5.7.1? Κατεβασε το gpsfix απο το Playstore ανοιξε το,βαλε το τηλ καπου που με αλλη rom κλειδωνε gps και αστο να κανει fix.Αν περασουν τα 15 λεπτα και δεν εχει κανει fix τοτε το gps δεν δουλευει.Aν κανει fix εισαι κομπλε και πλεον το gps θα ειναι και πολυ γρηγορο.

Και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, θα έχει θέματακια με πράσινο κίτρινες γραμμές του Facebook , led.

Ας πει κάποιος αν λειτουργεί τζιπιες... Αν οχι, έχω κάτι φιξακια...

Θα ετοιμαστεί φάση, αύριο βράδυ...

 

Stay tuned..

 

Εδιτ : φαίνεται, και ο μπραβονοβα ακολουθεί την δικιά μου συνταγή της πλήρους ενσωματωσης.. Χαχαχα.

:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εβαλα rr 5.7.1 απο το xda να της ριξω μια ματια:

 

-gps δεν.Tο titanium δεν επαναφερει καν gps εφαρμογες οπως το ''gpsfix'' οι οποιες στο Playstore εμφανιζονται ως μη συμβατες,σαν το τηλ να μην εχει καν gps κεραια.

-τα led δουλευουν κανονικα,αναβοσβηνουν

-τα data δεν ξανασυνδεονται αυτοματα μετα απο reboot,το οποιο σημαινει οτι δεν θα ξανασυνδεονται και μετα απο απωλεια σηματος.Στην cm13 r54 δουλευαν μια χαρα,αλλα αυτη ειναι λογικα r52 και εχει ακομα προβλημα.

-το usb notification κολλαει παλι, πρεπει να κανεις reboot για να φυγει.

-Δεν σε αφηνει να διαλεξεις default usb connection MTP

 

Δεν προκειται να κατσω να βρω τα υπολοιπα bugs βεβαια.

Με ετρωγε ο κ*λ*ς μου βραδιατικα.

 

Σκεφτομαι σοβαρα να γυρισω σε lollipop,εχω βαρεθει να δοκιμαζω μουφες mm rom

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εβαλα rr 5.7.1 απο το xda να της ριξω μια ματια:

 

-gps δεν.Tο titanium δεν επαναφερει καν gps εφαρμογες οπως το ''gpsfix'' οι οποιες στο Playstore εμφανιζονται ως μη συμβατες,σαν το τηλ να μην εχει καν gps κεραια.

-τα led δουλευουν κανονικα,αναβοσβηνουν

-τα data δεν ξανασυνδεονται αυτοματα μετα απο reboot,το οποιο σημαινει οτι δεν θα ξανασυνδεονται και μετα απο απωλεια σηματος.Στην cm13 r54 δουλευαν μια χαρα,αλλα αυτη ειναι λογικα r52 και εχει ακομα προβλημα.

-το usb notification κολλαει παλι, πρεπει να κανεις reboot για να φυγει.

-Δεν σε αφηνει να διαλεξεις default usb connection MTP

 

Δεν προκειται να κατσω να βρω τα υπολοιπα bugs βεβαια.

Με ετρωγε ο κ*λ*ς μου βραδιατικα.

 

Σκεφτομαι σοβαρα να γυρισω σε lollipop,εχω βαρεθει να δοκιμαζω μουφες mm rom

Γιατί δεν δοκιμαζεις την τελευταια cm12???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...