Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή θέλω η ρομ να έχει full ελληνικά η emuiunicom έχει κανένα θέμα με cosmote;

και κάτι άλλο γιατί όταν το συνδέω το κιν μέσω usb δεν το βλέπω στο pc;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Η ν3 εχει πρόβλημα με το gravity box.

Συγκεκριμένα, στο κομματι των notification.

Δλδ,

Δημιούργησε μια notification (π.χ. Μια αναπαντητη κληση)

Κατεβασε την notification bar

Οι ειδοποιήσεις ειναι ορατές

Κανε Swipe δεξιά ή αριστερά να εμφανιστουν τα tiles.

Πάτα το home button για να βγεις απο το notification περιβάλλον

Κάνε ξανά pull down την notification bar.

Οι ειδοποιήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΕΣ..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-04-04-20-35-10_zpszbuqjxbs.png

 

Τονιζω, δεν έχει να κάνει με ρύθμιση του gravity. (overlay or underlay)

Οι ειδοποιήσεις δεν φαινονται.....

 

Επίσης εχω και τέτοιο θεμα με τα tiles..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-04-04-20-39-21_zpsgemv8e4c.png

 

Azuli, βλεπω το βρήκες και συ.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η ν3 εχει πρόβλημα με το gravity box.

Συγκεκριμένα, στο κομματι των notification.

Δλδ,

Δημιούργησε μια notification (π.χ. Μια αναπαντητη κληση)

Κατεβασε την notification bar

Οι ειδοποιήσεις ειναι ορατές

Κανε Swipe δεξιά ή αριστερά να εμφανιστουν τα tiles.

Πάτα το home button για να βγεις απο το notification περιβάλλον

Κάνε ξανά pull down την notification bar.

Οι ειδοποιήσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΕΣ..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-04-04-20-35-10_zpszbuqjxbs.png

 

Τονιζω, δεν έχει να κάνει με ρύθμιση του gravity. (overlay or underlay)

Οι ειδοποιήσεις δεν φαινονται.....

 

άκυρο ........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ν3 εχει πρόβλημα με το gravity box.

 

Nαι,ξενερωσα.Οι ειδοποιησεις γιναν αορατες και κληρονομησα και ενα εικονιδιο μπαταριας που ειναι πιο μεγαλο κι απο το status bar..Να δουμε τι θα γινει γιατι χωρις gravity το πουλαω το τηλεφωνο..!

 

Toυ το γραψα και γω πριν λιγο στο xda,τρελο fail εκανε που αλλαξε το aosp UI,η rom ειναι απιστευτα γρηγορη..

 

Ποσταρε του τις photo στο xda μηπως κανει τιποτα..!

Link to comment
Share on other sites

Nαι,ξενερωσα.Οι ειδοποιησεις γιναν αορατες και κληρονομησα και ενα εικονιδιο μπαταριας που ειναι πιο μεγαλο κι απο το status bar..Να δουμε τι θα γινει γιατι χωρις gravity το πουλαω το τηλεφωνο..!

 

Toυ το γραψα και γω πριν λιγο στο xda,τρελο fail εκανε που αλλαξε το aosp UI,η rom ειναι απιστευτα γρηγορη..

 

Ποσταρε του τις photo στο xda μηπως κανει τιποτα..!

 

Οντως το εικονιδιο της μπαταριας και το θεμα με τα tiles ηταν ο λογος που εγω την εβγαλα.επισης αν βαλεις μια εικονα για φοντο οταν καταβαινει το notification bar καλυπτει και τα tiles που φαινονται πολυ αχνα και τις ειδοποιησεις.το εικονιδιο της μπαταριας δεν φευγει με τιποτα και ειναι και πολυ μεγαλο για να το καλυψεις με καποιο αλλο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα. Υπάρχει περίπτωση να βρεθέι τέτοιο καπάκι;

 

10628490_687120221366199_865087752826159164_n.jpg?oh=0e6c5fa017b38a193b066e24305c8a88&oe=559BA5BB

 

Κανείς;; Ποτέ;;;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Οντως το εικονιδιο της μπαταριας και το θεμα με τα tiles ηταν ο λογος που εγω την εβγαλα.επισης αν βαλεις μια εικονα για φοντο οταν καταβαινει το notification bar καλυπτει και τα tiles που φαινονται πολυ αχνα και τις ειδοποιησεις.το εικονιδιο της μπαταριας δεν φευγει με τιποτα και ειναι και πολυ μεγαλο για να το καλυψεις με καποιο αλλο

 

 

Οτι,να ναι! Τουλαχιστον ο τύπος φαίνεται έχει όρεξη και πιστευω οτι θα τα διορθωσει. Μεχρι τοτε maucat και ξερο ψωμί!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με την εξαφάνιση των ειδοποιησεων, νομιζω ζω βρήκα λυση.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-04-04-22-57-44_zpsueex3wgg.png

 

Απενεργοποιηστε το swipe to quick settings.

Η εναλλαγή θα γινεται με το κουμπί πάνω δεξιά

Επισης, για άμεση πρόσβαση στα tiles, χρήσιμο ειναι το quick pulldown

Βάλτε το στο 20% για καλύτερα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Απενεργοποιηστε το swipe to quick settings.

Η εναλλαγή θα γινεται με το κουμπί πάνω δεξιά

Επισης, για άμεση πρόσβαση στα tiles, χρήσιμο ειναι το quick pulldown

Βάλτε το στο 20% για καλύτερα

 

το οποιο ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα για μενα features..!η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να την βγαλω την rom γιατι ειναι πολυ καλη αλλα το gravity ειναι κριτηριο για μενα.

 

με την μπαταρια βρηκες καμια ακρη πως να φυγει το εικονιδιο?

Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλω η ρομ να έχει full ελληνικά η emuiunicom έχει κανένα θέμα με cosmote;

και κάτι άλλο γιατί όταν το συνδέω το κιν μέσω usb δεν το βλέπω στο pc;

 

Η emuiUNICOM θέλει +30 στις επαφές για να δουλεύει η αναγνώριση κλήσης, υπάρχει θέμα με τον Cosmote μου φαίνεται γιατί δεν θέλει +30, δεν έχω Cosmote να δοκιμάσω.

 

Όσο για το ότι δεν φαίνεται το κινητό στον υπολογιστή δες αν είναι ενεργοποιημένο το Usb Debugging από τις επιλογές για προγραμματιστές και αν ναι αλλά εξακολουθεί να μην φαίνεται όταν το συνδέεις υπάρχει επιλογή για τον τρόπο σύνδεσης, για να φαίνεται πρέπει να είναι στη μεταφορά αρχείων και όχι μόνο φόρτιση π.χ.

Link to comment
Share on other sites

το οποιο ειναι ενα απο τα πιο χρησιμα για μενα features..!η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να την βγαλω την rom γιατι ειναι πολυ καλη αλλα το gravity ειναι κριτηριο για μενα.

 

με την μπαταρια βρηκες καμια ακρη πως να φυγει το εικονιδιο?

 

Νταξ,

Θεωρώ οτι λυθηκε το πρόβλημα με τα notifications... Εστω κι έτσι..

 

 

Με την μπαταρία...

Πανω σ αυτο δουλεύω τωρα

Έφτιαξα δικο μου εικονίδιο μπαταρίας, το πέρασα αλλα δεν εμφανίζεται...

Θα το παλεψω κι αλλο.

:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα ένα από τα τελευταία κομμάτια του Vickmall για ένα φίλο. Του πέρασα emuiUNICOM και κάνει το εξής κουφό. Όταν πας να το φορτίσεις σβηστό ενεργοποιείται η συσκευή....

 

Δοκίμασε και μία επίσημη απείραχτη .cpb να σιγουρευτεις. και μετά αλλάζεις τη ρομ

 

Το έκανα και πέρασα την επίσημη 4.4.019.P0.141028.8297W και δουλεύει κανονικά. Όμως κατά το τέλος του φλασαρίσματος μου εμφάνισε αυτό το μήνυμα:

 

[ATTACH]59075[/ATTACH]

 

Το ξαναφλάσαρα και δεύτερη φορά και έγινε το ίδιο. Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Απλα υποτιθεται εφυγα απο το X5 Pro για να μην ειμαι ολη μερα φλασαρε->restore οποτε μετα απο διάλειμμα αρκετων μηνων ειπα να επιστρεψω στο modding community.

 

Θυμάμαι ότι ήταν να το παρεις και συ τότε που ανακαλύψαμε το F1, αλλά για να μην εμφανιστείς εδώ, λέω θα το έδωσε.

Καλώς ήρθες λοιπόν !!!

Μήπως ετοιμάζεις και καμμιά σφαιράτη ρομ, σαν του Χ5;

 

@grgz

μήπως έχει σχεση με το pc;

το log τι λέει;

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και πέρασα την επίσημη 4.4.019.P0.141028.8297W και δουλεύει κανονικά. Όμως κατά το τέλος του φλασαρίσματος μου εμφάνισε αυτό το μήνυμα:

 

[ATTACH]59075[/ATTACH]

 

Το ξαναφλάσαρα και δεύτερη φορά και έγινε το ίδιο. Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.

 

Την πρώτη φορά είχα περάσει μέσα στην επίσημη rom την CWM 6.0.5.0. Δεν δοκίμασα να φλασάρω άλλη rom γιατί ξαναφλάσαρα την επίσημη για να δω αν εμφανισθεί ξανά το μήνυμα σφάλματος.

 

Τη δεύτερη φορά είπα να αλλάξω και πέρασα για recovery την TWRP 2.7.1.0. Φλάσαρα την τελευταία miui από Needrom μετά από πέντε προσπάθειες που αποτύγχανε, κατόπιν δεύτερου reboot σε recovery τα κατάφερα. Γι' αυτό βέβαια προτιμώ την CWM, γιατί δεν με έχει προδώσει ποτέ.

 

Τελικά όμως το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και πλέον όταν πας να το φορτίσεις σβηστό δεν εκκινείται πια. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@grgz

μήπως έχει σχεση με το pc;

το log τι λέει;

 

Ανάθεμα κι αν κατάλαβα κάτι από το log...

 

Τέλος πάντων, ο στόχος επετεύχθη, δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα αν βάλω άλλη rom, πρέπει να δοκιμάσω, επίσης θα γυρίσω σε CWM που εμπιστεύομαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ,

Θεωρώ οτι λυθηκε το πρόβλημα με τα notifications... Εστω κι έτσι..

 

 

Με την μπαταρία...

Πανω σ αυτο δουλεύω τωρα

Έφτιαξα δικο μου εικονίδιο μπαταρίας, το πέρασα αλλα δεν εμφανίζεται...

Θα το παλεψω κι αλλο.

:)

 

ειχε ενα module μεσα η v3 που το εσβησα το οποιο ειχε διαφορα set απο εικονιδια status bar διαφορων rom aosp,samsung,miui και τα αλλαζες ολα μαζι απο κει.Σκεφτομαι μηπως απο αυτο αν αλλαξουμε icon set μηπως φυγει η μπαταρια αυτη.Πως το λεγανε?Edit:το βρηκα xstana

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ειχε ενα module μεσα η v3 που το εσβησα το οποιο ειχε διαφορα set απο εικονιδια status bar διαφορων rom aosp,samsung,miui και τα αλλαζες ολα μαζι απο κει.Σκεφτομαι μηπως απο αυτο αν αλλαξουμε icon set μηπως φυγει η μπαταρια αυτη.Πως το λεγανε?

 

Tinted statusbar.... Κατι τετοιο..

 

Επίσης άλλαξα την ανάλυση σε 306 dpi...

Μου γιναν τα μάτια σα λαγάνες.....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά είχα περάσει μέσα στην επίσημη rom την CWM 6.0.5.0. Δεν δοκίμασα να φλασάρω άλλη rom γιατί ξαναφλάσαρα την επίσημη για να δω αν εμφανισθεί ξανά το μήνυμα σφάλματος.

 

Τη δεύτερη φορά είπα να αλλάξω και πέρασα για recovery την TWRP 2.7.1.0. Φλάσαρα την τελευταία miui από Needrom μετά από πέντε προσπάθειες που αποτύγχανε, κατόπιν δεύτερου reboot σε recovery τα κατάφερα. Γι' αυτό βέβαια προτιμώ την CWM, γιατί δεν με έχει προδώσει ποτέ.

 

Τελικά όμως το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και πλέον όταν πας να το φορτίσεις σβηστό δεν εκκινείται πια. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ανάθεμα κι αν κατάλαβα κάτι από το log...

 

Τέλος πάντων, ο στόχος επετεύχθη, δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα αν βάλω άλλη rom, πρέπει να δοκιμάσω, επίσης θα γυρίσω σε CWM που εμπιστεύομαι περισσότερο.

 

Άλλαξα recovery και είπα να δοκιμάσω την TWRP 2.8.4.0 και μέσω αυτής πέρασα την emuiUNICOM.

 

Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι με την TWRP μετά τα wipes η rom δεν εγκαθίσταται με τίποτα, βγάζει συνέχεια fail. Μετά από ένα reboot σε recovery πάλι το φλασάρισμα γίνεται κανονικά.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά. :p

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα recovery και είπα να δοκιμάσω την TWRP 2.8.4.0 και μέσω αυτής πέρασα την emuiUNICOM.

 

Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι με την TWRP μετά τα wipes η rom δεν εγκαθίσταται με τίποτα, βγάζει συνέχεια fail. Μετά από ένα reboot σε recovery πάλι το φλασάρισμα γίνεται κανονικά.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις τελικά. :p

 

Γενική οδηγία που βλέπω συχνα σε twrp 2.8.xx

If u r using Twrp 2.8.5 follow this installtion steps:-

 

Place ROM in your sdcard

Wipe data/factory reset

Wipe advance->dalvik cache

Go back and choose mount , Umount system,data and cache

Flash ROM from sdcard

Reboot and enjoy

 

Ισως να εχει κάποια σχέση

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γενική οδηγία που βλέπω συχνα σε twrp 2.8.xx

If u r using Twrp 2.8.5 follow this installtion steps:-

 

Place ROM in your sdcard

Wipe data/factory reset

Wipe advance->dalvik cache

Go back and choose mount , Umount system,data and cache

Flash ROM from sdcard

Reboot and enjoy

 

Ισως να εχει κάποια σχέση

 

Τώρα δεν εγκαθιστά το super su ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

EDIT: Αφού είδα κι αποείδα με όποια έκδοση του supersu υπάρχει, η TWRP αποτυγχάνει να το εγκαταστήσει. Αν δε γίνει η συσκευή root δεν μπορείς να αλλάξεις recovery. Ξανά φλασάρισμα της επίσημης με YGDP Tools λοιπόν, αλλά αυτή τη φορά εβαλα μέσα την CWM 6.0.5.0 και εγκατέστησα emuiUNICOM και supersu χωρίς κανένα πρόβλημα, ενώ και το τηλέφωνο αυτή τη φορά δουλεύει σωστά και δεν εκκινεί όταν πας να το φορτίσεις σβηστό.

 

Πρέπει να πω ότι δεν ξαναβάζω TWRP πουθενά, μόνο προβλήματα μου έχει δημιουργήσει. Κρίμα γιατί η ευχρηστία της λόγω touch είναι καταπληκτική.

 

Θεωρώ επίσης ότι ξέρω να κάνω install και wipe και δεν κάνω κάτι λάθος...;)

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

xstana το λεγανε.Το δοκιμασα,αυτη η μπαταρια δε λεει να φυγει..

 

Νομιζω... ΤΟ ΒΡΗΚΑ... Αλλά χρειάζομαι pc για να το κανω.

Δεν Θα δωσω την λύση τώρα, διότι θελω να το δοκιμασω στο δικο μου τηλέφωνο πρώτα.

Να μην βλαψω άθελά μου, αλλουνού συσκευη...

 

Θα πω μόνο ότι ο λογος που δεν φεύγει το εικονιδιο είναι οτι δεν ειναι στοιχείο του system αλλα του Framework...

 

Ετσι νομιζω... Ισως.... ;)

 

Υ. Γ. : Δεν χτύπησε ειδοποίηση για χαμηλή στάθμη μπαταρίας (15%)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με vanilla v3 καο συνεχεια ανοιχτο το wifi...http://s17.postimg.org/kexqsid3z/Screenshot_2015_04_05_01_14_37.png Edited by virvilis
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καινουριο update απο την aosp του maucat. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, αμα το βαλει καποιος ας μας ενημερωσει για το θεμα με την sd. https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το xposed framework και το Gravity Box. Στις ρυθμίσεις του Gravity πας Γραμμή Κατάστασης > Διαχείριση Quicksettings > Tile Specific Settings > Network mode tile settings > 2G + 3G mode και επιλέγεις GSM/WCDMA preffered. Έτσι έχεις ένα tile με το οποίο μπορείς εύκολα να αλλάζεις το δίκτυο σε 2G ή σε 3G preffered αν θέλεις να μπεις στο ίντερνετ.

 

Έχω εγκαταστήσει τον Xposed Installer,και μέσα από αυτόν το Framework όμως όταν πάω να κατεβάσω και να εγκαταστήσω το GravityBox [ΚΚ] είτε μέσα από το Xposed Installer είτε κατεβάζοντας το από κάπου άλλου δεν μου ανοίγει μετά την εγκατάσταση και μου γραφεί ότι το GravityBox system framework δεν ανταποκρίνεται .Τι κάνω λάθος?

 

Developer options/Engineer mode settings η μεσω καποιου app οπως mobile uncle αν εχεις καμια περιεργη rom.

 

Μέσα στο Engineer mode settings δεν βρήκα καμία επιλογή που να μπορώ να ορίσω 2G ή 3G. Η ROM που έχω είναι η AOSP_KitKat_4.4.2_1101

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...