Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εβαλα την S5 με lgcamera αλλα δεν μου εχει αναλυση πανω απο 13,3mb. H S5 πολυ ομορφη εμαφανισιακα αλλα με χαλανε τα κινεζικα πολυ.... και στην μεταφραση αλλα και στις εφαρμογες... παω για την a310 v3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ζητώ συγνώμη για το off topic: φίλος ήθελε το f1 αλλά από ότι βλέπω μάλλον δεν πρόλαβε οπότε θα ήθελα από όσους έχουν άποψη σχετικά με παρόμοια τηλέφωνα με το f1 να μου προτείνουν όποιο νομίζουν ότι το πλησιάζει (τουλάχιστον σε τιμή-επιδόσεις). Ευχαριστώ!

 

Aν δεν έχει ανάγκη από διπλή σιμ το Lenovo α8 (α806) είναι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !! πηρα το coolpad to f1 θελω να περασω μια custom rom , μπορειτε να μου προτεινετε μια χωρις προβληματα και καποιος να με βοηθησει στο θεμα της εγκαταστασης γιατι με τοσο που διαβασα τα εχω χασει...:hypno::hypno:
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα νεα που εχω ακουσει μεχρι τωρα

 

GOOD NEWS FOR NITRO/HIMAX/COOLPAD USER

ALL BUG FIXED IN CM11 EXCEPT BLUETOOTH AND 2SIM

THEMES WORKING

DATA CONNECTION WORKING

SENSOR WORKING

VIDEO RECORDING FIXED

ROM SMOOTH NOW

LATEST 4.4.4

v3 kernel added for better battery backup

improved camera performance.

 

 

 

μεχρι τοτε πισω στην vanilla xtreme 2 μεχρι να βγει η 3,η miui πηρε ποδι μετα το fail του gps της απο την πρωτη μερα.Χαθηκα μεσα στα στενα στο μοσχατο και το gps σφυριζε κινεζικα τραγουδια..

 

 

 

 

Ενα γρηγορο review της Miui ομως για οποιον ενδιαφερεται:

 

τα καλα:

- εμφανιση φυσικα

- αψογα animations

- πολυ καλα themes

- 7 leds

- τρομερο κρυφο test menu (οχι το developer options,ανοιγει με πατημα 5 φορες την γραμμη κατω απο το android version,δεν θυμαμαι ποια.Επισης βρηκα 2 τετοια κρυφα μενου,το ενα ειναι το γνωστο phone info με τα gsm,wcdma κλπ)

 

τα κακα: (για μενα)

- εντελως fail root system

- gps για να βριζεις μονος σου στο αυτοκινητο

- οχι και τοσο smooth για miui

- καθολου παραμετροποιησιμη,ειδικα σε συγκριση με παλιοτερες miui

- πολυ αβολο settings menu λογω του οτι το εχουν κανει ios και το εχουν γεμισει με ολα τα settings των system apps

- θελει wifi fix και ακομα και τοτε ειχα αποσυνδεση

- το theme store τρεχει σε ταχυτητες baidu drive aka dial up ταχυτητα

- οχι και τοσο ενθουσιασμενος με τις native εφαρμογες της rom

- πολυ υψηλο lcd density,μονο με γυαλια τρελης μυωπιας δεν θα εχεις προβλημα (φτιαχνεται)

- μετριος ηχος,μπουκωνει αν δεν το ρυθμισεις με equalizer

- πολυ βασικος launcher

- ρυθμισεις που πραγματικα τις εχουν κρυψει στα menu και δεν βολευουν καθολου οταν θες να πας γρηγορα

- δεν σε αφηνει να μπουταρεις κατευθειαν σε recovery

- μερικη και μαλλον οχι ιδιαιτερα αξιοπιστη υποστηριξη xposed

 

Κατα τ'αλλα ξαναλεω οτι για καποιον που δεν ζηταει πολλα απο το τηλεφωνο και δεν θελει να το σκαλιζει μεχρι κοκκαλο,η ρομ ειναι μια χαρα.. Στην μια μερα που την κρατησα bug δεν βρηκα.Εκτος απο μια αποσυνδεση wifi που με 1-2 wipe cache/dalvik λογικα θα εστρωνε.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την S5 με lgcamera αλλα δεν μου εχει αναλυση πανω απο 13,3mb. H S5 πολυ ομορφη εμαφανισιακα αλλα με χαλανε τα κινεζικα πολυ.... και στην μεταφραση αλλα και στις εφαρμογες... παω για την a310 v3

Λάθος s5 εβαλες...αυτή που αναφέρουμε είναι η μοναδική ρομ (μέχρι τώρα)που έχει ανάλυση 20+MP

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα !! πηρα το coolpad to f1 θελω να περασω μια custom rom , μπορειτε να μου προτεινετε μια χωρις προβληματα και καποιος να με βοηθησει στο θεμα της εγκαταστασης γιατι με τοσο που διαβασα τα εχω χασει...:hypno::hypno:

Στην πρώτη σελίδα υπάρχει αναλυτικος οδηγός για ολα

Link to comment
Share on other sites

Λάθος s5 εβαλες...αυτή που αναφέρουμε είναι η μοναδική ρομ (μέχρι τώρα)που έχει ανάλυση 20+MP

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην πρώτη σελίδα υπάρχει αναλυτικος οδηγός για ολα

 

Καλημερα!! αυτη την rom εβαλα GalaxyS5_4.4_8297w.20141016.by lzy

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ζητώ συγνώμη για το off topic: φίλος ήθελε το f1 αλλά από ότι βλέπω μάλλον δεν πρόλαβε οπότε θα ήθελα από όσους έχουν άποψη σχετικά με παρόμοια τηλέφωνα με το f1 να μου προτείνουν όποιο νομίζουν ότι το πλησιάζει (τουλάχιστον σε τιμή-επιδόσεις). Ευχαριστώ!

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

 

Στο παρόν θέμα συζητάμε αποκλειστικά για τη συσκευή του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! αυτη την rom εβαλα GalaxyS5_4.4_8297w.20141016.by lzy

http://pan.baidu.com/s/1c0GmJxm θέλει gapps-jb-20130813...καμιά σχέση με τις άλλες s5 στον τομέα κάμερας θα μεινεις ικανοποιημένος!

Link to comment
Share on other sites

http://pan.baidu.com/s/1c0GmJxm θέλει gapps-jb-20130813...καμιά σχέση με τις άλλες s5 στον τομέα κάμερας θα μεινεις ικανοποιημένος!

 

αυτη ειναι μεταφρασμενη; απο κινεζιες πως παει;

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι μεταφρασμενη; απο κινεζιες πως παει;

Έχει κινεζιες αλλά παγωνουν εύκολα,μόνο αρνητικό η μπαταρία γιατί είναι 4.2.2

Έχει ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις παρέλαβα το τηλ. και εχω μερικές απορίες..

Μπορώ να το φορτίζω με τον φορτιστή απο το samsung s4?

Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι root το τηλ.

Κάποιες εφαρμογές που έχει και δεν τις θέλω πως μπορώ να τις βγάλω και όχι να τις απενεργοποιώ?

Μου βγάζει μια ενημέρωση αλλά οταν πατάω να την κάνει μου βγάζει σφάλμα.

Το μενού δεν είναι ολο στα ελληνικά αλλά άλλα τα βγάζει αγγλικά άλλα ελληνικά.

Μπορώ να περάσω μια official rom 4.4, και πως?

Edited by anubis21r
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις παρέλαβα το τηλ. και εχω μερικές απορίες..

Μπορώ να το φορτίζω με τον φορτιστή απο το samsung s4?

Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι root το τηλ.

Κάποιες εφαρμογές που έχει και δεν τις θέλω πως μπορώ να τις βγάλω και όχι να τις απενεργοποιώ?

Μου βγάζει μια ενημέρωση αλλά οταν πατάω να την κάνει μου βγάζει σφάλμα.

Το μενού δεν είναι ολο στα ελληνικά αλλά άλλα τα βγάζει αγγλικά άλλα ελληνικά.

Μπορώ να περάσω μια official rom 4.4, και πως?

Μπορείς να φορτισεις,βάζεις εφαρμογή root checker από playstore, μπορείς να παγωσεις εφαρμογές (μεσω titanium backup, app freeze ),στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός για official αλλά και custom rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φορτισεις,βάζεις εφαρμογή root checker από playstore, μπορείς να παγωσεις εφαρμογές (μεσω titanium backup, app freeze ),στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός για official αλλά και custom rom

 

Μια custom rom που θα μου πρότεινες, που θα δουλεύει κανονικά το τηλ χωρίς προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Μια custom rom που θα μου πρότεινες, που θα δουλεύει κανονικά το τηλ χωρίς προβλήματα?

Emui unicom 2.3,aosp maucat,a310 v3,ανάλογα τις απαιτήσεις σου...για αρχή θα πρότεινα την emuiunicom 2.3 αλλά έχει αρκετές καλές ρομ

Link to comment
Share on other sites

και μια πολυ κοντινη λήψη <10εκ , auto focus mode

 

a better camera (13mp)

https://www.dropbox.com/s/frdbliqq8i41d2o/20150331_123059.jpg?dl=0

size:3.46mb

https://www.dropbox.com/s/l1gtu3w9w1whon2/20150331_124351.jpg?dl=0

size:3.70mb

 

lgcamera (20mp)

https://www.dropbox.com/s/ueded26e2ydxf7a/2015_03_31__12_30_27.jpg?dl=0

size:8.95mb

https://www.dropbox.com/s/gl641xnbxtpok7z/2015_03_31__12_43_40.jpg?dl=0

size:9.73mb

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα νεα που εχω ακουσει μεχρι τωρα

 

GOOD NEWS FOR NITRO/HIMAX/COOLPAD USER

ALL BUG FIXED IN CM11 EXCEPT BLUETOOTH AND 2SIM

THEMES WORKING

DATA CONNECTION WORKING

SENSOR WORKING

VIDEO RECORDING FIXED

ROM SMOOTH NOW

LATEST 4.4.4

v3 kernel added for better battery backup

improved camera performance.

 

 

 

μεχρι τοτε πισω στην vanilla xtreme 2 μεχρι να βγει η 3,η miui πηρε ποδι μετα το fail του gps της απο την πρωτη μερα.Χαθηκα μεσα στα στενα στο μοσχατο και το gps σφυριζε κινεζικα τραγουδια..

 

 

 

 

Ενα γρηγορο review της Miui ομως για οποιον ενδιαφερεται:

 

τα καλα:

- εμφανιση φυσικα

- αψογα animations

- πολυ καλα themes

- 7 leds

- τρομερο κρυφο test menu (οχι το developer options,ανοιγει με πατημα 5 φορες την γραμμη κατω απο το android version,δεν θυμαμαι ποια.Επισης βρηκα 2 τετοια κρυφα μενου,το ενα ειναι το γνωστο phone info με τα gsm,wcdma κλπ)

 

τα κακα: (για μενα)

- εντελως fail root system

- gps για να βριζεις μονος σου στο αυτοκινητο

- οχι και τοσο smooth για miui

- καθολου παραμετροποιησιμη,ειδικα σε συγκριση με παλιοτερες miui

- πολυ αβολο settings menu λογω του οτι το εχουν κανει ios και το εχουν γεμισει με ολα τα settings των system apps

- θελει wifi fix και ακομα και τοτε ειχα αποσυνδεση

- το theme store τρεχει σε ταχυτητες baidu drive aka dial up ταχυτητα

- οχι και τοσο ενθουσιασμενος με τις native εφαρμογες της rom

- πολυ υψηλο lcd density,μονο με γυαλια τρελης μυωπιας δεν θα εχεις προβλημα (φτιαχνεται)

- μετριος ηχος,μπουκωνει αν δεν το ρυθμισεις με equalizer

- πολυ βασικος launcher

- ρυθμισεις που πραγματικα τις εχουν κρυψει στα menu και δεν βολευουν καθολου οταν θες να πας γρηγορα

- δεν σε αφηνει να μπουταρεις κατευθειαν σε recovery

- μερικη και μαλλον οχι ιδιαιτερα αξιοπιστη υποστηριξη xposed

 

Κατα τ'αλλα ξαναλεω οτι για καποιον που δεν ζηταει πολλα απο το τηλεφωνο και δεν θελει να το σκαλιζει μεχρι κοκκαλο,η ρομ ειναι μια χαρα.. Στην μια μερα που την κρατησα bug δεν βρηκα.Εκτος απο μια αποσυνδεση wifi που με 1-2 wipe cache/dalvik λογικα θα εστρωνε.

 

cyanogen mod 11 για το f1?

Link to comment
Share on other sites

Κάνα λινκ για την emui Unicoi? Είναι κομπλέ δεν θέλει τίποτα φιξακια? Ο λόγος που γίνεται αλλαγή είναι ότι όταν χάνει σήμα δεν ξαναπιανει και πρέπει να μπει σε airplane. Είμαι σε λαεκ ρεπακ.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω χασει επεισοδια,πως το κανετε ρε παιδια και τραβατε στα 20mp φωτος?

Αυτο γινετε μονο συγκεκριμενα σε μια ρομ (S5 αν θυμαμαι καλα!) η εχει καμια πατεντα που μπορω και'γω να κανω στην maucat και να τραβαει στα 20mp?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχω χασει επεισοδια,πως το κανετε ρε παιδια και τραβατε στα 20mp φωτος?

Αυτο γινετε μονο συγκεκριμενα σε μια ρομ (S5 αν θυμαμαι καλα!) η εχει καμια πατεντα που μπορω και'γω να κανω στην maucat και να τραβαει στα 20mp?

 

απλώς η κάμερα χρησιμοποιεί interpolation για να φτάσει τα 20 mpixels αυτό δεν είναι πάντα καλό γιατί μερικές φορές τη χαλάει τη φωτογραφία αντί να τη φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φορτισεις,βάζεις εφαρμογή root checker από playstore, μπορείς να παγωσεις εφαρμογές (μεσω titanium backup, app freeze ),στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός για official αλλά και custom rom

 

το checker root μου βγαζει "sorry! root access is not properly installed on this device" Αυτο φαντάζομαι είναι οτι δεν είναι root to τηλ..

"Μέθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" Πως βλέπω αν είναι αυτή η έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

το checker root μου βγαζει "sorry! root access is not properly installed on this device" Αυτο φαντάζομαι είναι οτι δεν είναι root to τηλ..

"Μέθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" Πως βλέπω αν είναι αυτή η έκδοση?

Δοκίμασε το vroot(1.7.9) η το kingoroot για να το ρουταρεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απλώς η κάμερα χρησιμοποιεί interpolation για να φτάσει τα 20 mpixels αυτό δεν είναι πάντα καλό γιατί μερικές φορές τη χαλάει τη φωτογραφία αντί να τη φτιάχνει

Προσωπικά έχω εκτυπωσει φωτογραφίες με τα 20mp και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι υστερουσαν κάπου...ίσα -ίσα που ήταν καλύτερες

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το vroot(1.7.9) η το kingoroot για να το ρουταρεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά έχω εκτυπωσει φωτογραφίες με τα 20mp και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι υστερουσαν κάπου...ίσα -ίσα που ήταν καλύτερες

 

Παταω connect και μου βγαζει "no device found":worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...