Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια βρε παιδιά, αλλά ο ίδιοκτήτης του κινητού ή Κίνα θέλει να το στείλει ή να του βρω κάποιον να μπορεί να το επισκευάσει εδώ στην Κρήτη.

Αθήνα δεν το στέλνει.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel στο σημα παροχου? (εχω vodafone)

σε σημεια που ειχα καργα σημα με την μαμα ρομ τωρα εχω 2-3 γραμμες,δεν εχω πιασει ποτε 4.

να αλλαξω ρομ? λεω να δοκιμασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel στο σημα παροχου? (εχω vodafone)

σε σημεια που ειχα καργα σημα με την μαμα ρομ τωρα εχω 2-3 γραμμες,δεν εχω πιασει ποτε 4.

να αλλαξω ρομ? λεω να δοκιμασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

Σημαντικη διαφορα στην καλυψη του σηματος, προς το καλυτερο (σε σχεση με την Aosp V4 Laek), ειδα με την Micromax V2.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικη διαφορα στην καλυψη του σηματος, προς το καλυτερο (σε σχεση με την Aosp V4 Laek), ειδα με την Micromax V2.

 

αυτη ομως δεν εχει ελληνικα απ'οτι ξερω, θελω μια με ΚΚ,ελληνικα και καλο σημα, οποιος εχει σεταρει ας πει μια..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασέ τα κάπου που να κατεβει γρήγορα (πχ goole drive, mega.co.nz), αρκεί να μην σου έσβησε τίποτα το nod32 μέσα στα ζιπ.

 

Στο mega άνοιξε λογαριασμό καλύτερα (δωρεάν), γιατί δεν θυμάμαι μέχρι τι ΜΒ έχει όριο.

 

EDIT

με πρόλαβες....

 

 

εδω ειναι ανεβασμενη η 酷派大神F1FuntouchOS1.27.0_.zip

https://mega.co.nz/#!EF4AmRIJ!AQltAoTQZiwcVP6UC2ngls0LcM93H96q72fSw4UvsZI

Και το fix που θελει ειναι εδω

https://mega.co.nz/#!wZJhjTyD!-PynZraJMMo-DlQbLAAs-3QI5Z3hlR_SZIXNOrHscwI

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες παρέλαβα το δικό μου Coolpad. Όπως το πηρά έτσι κι έβαλα το AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel γιατί με το λογισμικό που έρχεται ήταν πίτα στα κινέζικα. Στο antutu μου έδωσε 22Κ+ ενώ έχω δει σε screenshot από άλλες ρομ να δίνει πανω από 32k. Επίσης μου δημιουργήθηκε η απορία αν είναι ένα το μοντέλο η δύο, 8297w και 8297 ή απλα το συναντάμε και με τα 2 ονοματα. Προς το παρόν δεν το χρησιμοποίησα σα κινητό γιατι κατά κάποιο τρόπο το «στήνω» ακόμη. Προέρχομαι από το cubot x6 το και στην ουσία η σημαντική διαφορά τους είναι η οθόνη . Του coolpad είναι πολύ πιο ωραία και σε καθαρότητα και σε χρώματα. Σαν κατασκευή φαίνεται να έχει παρα πολύ καλή ποιότητα και με το sar στο 0.26 αν είναι πραγματικό μάλλον μιλάμε για κορυφαία επιλογή από κίνα.

 

Κάπου υπάρχει μια επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας, νομίζω στις επιλογές της μπαταρίας, που επηρεάζει τις επιδόσεις. Αν την απενεργοποιήσεις θα δεις πάνω από 30000.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel στο σημα παροχου? (εχω vodafone)

σε σημεια που ειχα καργα σημα με την μαμα ρομ τωρα εχω 2-3 γραμμες,δεν εχω πιασει ποτε 4.

να αλλαξω ρομ? λεω να δοκιμασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

 

Η μπάρα σήματος στις laek ειναι πολύ συντηρητική και δειχνει μία γραμμή λιγότερο από οσο θα επρεπε. Η λήψη είναι πάνω κάτω ίδια με την a310. Το επιβεβαιώνεις και μόνος παρακολουθώντας το μετρητή dbm του κινητού στις ρυθμίσεις.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος υπ οψιν του καποιο otg cable με εξωτερικη τροφοδοσια που να ξερουμε σιγουρα οτι δουλευει;;αν ναι δωστε ενα link

 

Το δοκίμασα εγώ με δύο διαφορετικούς εξωτερικούς σκληρούς με τροφοδοσία αλλά τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel στο σημα παροχου? (εχω vodafone)

σε σημεια που ειχα καργα σημα με την μαμα ρομ τωρα εχω 2-3 γραμμες,δεν εχω πιασει ποτε 4.

να αλλαξω ρομ? λεω να δοκιμασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

 

εγω για 2 μερες ενω ειτανε ανοιχτα τα παντα, το τηλεφωνο δεν δεχοτανε κλησεις-μνμ.

περνοντας στον αρι8μο μου, ελεγε πως το ειχα κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει νέα έκδοση a Better camera...

Για αυτούς που την χρησιμοποιούν.. :D

 

Super!!μεσα στο δωματιο χωρις φλας και μονο με το φως της λαμπας 9.25MB!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.θα θελα να ρωτησω μήπως ξέρει κανεις γιατί το bluetooth του coolpad f1 δε συνδέεται με τον υπολογιστη μου που μόλις εκανα αναβάθμιση σε windows 8.1?
Link to comment
Share on other sites

εγω για 2 μερες ενω ειτανε ανοιχτα τα παντα, το τηλεφωνο δεν δεχοτανε κλησεις-μνμ.

περνοντας στον αρι8μο μου, ελεγε πως το ειχα κλειστο.

 

εννοεις αυτην που εγραψα πιο πανω?

@algorithm δεν ξερω γι'αυτο που λες για ''συντηρητικη'' αλλα επειδη ακομα προσπαθω να κατεβασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

εβαλα τελικα την 美莱仕Aosp4.4.3_Coolpad-8297W.20141014.by l που και αυτην ειναι mlais και ειδα διαφορα αισθητη στο σημα!

στο εισογειο ορ. που με την laek επιανε μια γραμμη τωρα πιανω 3 και με δεδομενα ανοικτα σφαιρα!

Ειδομεν...θα δοκιμασω κι'αλλες

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel στο σημα παροχου? (εχω vodafone)

σε σημεια που ειχα καργα σημα με την μαμα ρομ τωρα εχω 2-3 γραμμες,δεν εχω πιασει ποτε 4.

να αλλαξω ρομ? λεω να δοκιμασω την 美莱仕_Coolpad-8297W.20141028.by fefe(1)

 

Ειναι ο λογος που την αλλαξα και εβαλα mlais. ασε που οταν το εχανε τελειως ηθελε επανεκινηση για να ξανα βρει σημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει νέα έκδοση a Better camera...

Για αυτούς που την χρησιμοποιούν.. :D

version 3.28 δεν ειναι η τελευταια??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς με unicom πρόβλημα "κολλήματος" με το σήμα;

Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που εργάζομαι, δεν έχει καλό σήμα και πολλές φορές όταν βγαίνω έξω που έχει καλό σήμα, ο μόνο τρόπος για να επανέλθει είναι με επανεκκίνηση.

 

Έχει βγει νέα έκδοση a Better camera...

Για αυτούς που την χρησιμοποιούν.. :D

Αν έχεις παράλληλα και lenovo super camera μπορείς να κάνεις μια σύγκριση;

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς με unicom πρόβλημα "κολλήματος" με το σήμα;

Έχω παρατηρήσει ότι εκεί που εργάζομαι, δεν έχει καλό σήμα και πολλές φορές όταν βγαίνω έξω που έχει καλό σήμα, ο μόνο τρόπος για να επανέλθει είναι με επανεκκίνηση.

 

 

Αν έχεις παράλληλα και lenovo super camera μπορείς να κάνεις μια σύγκριση;

Σε αυτο που αναφαιρεις,βλεπεις και καποια διαφορα στην επικοινωνια σου,η απλα ειναι θεμα μπαρας??

Σε νυχτερινες ειναι καλητερη η a Better camera νομιζω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο λογος που την αλλαξα και εβαλα mlais. ασε που οταν το εχανε τελειως ηθελε επανεκινηση για να ξανα βρει σημα.

 

ετσι οπως το λες, την laek την ειχα κοντα στις 2 βδομαδες και το πρωι που γυρναω μεσα στην πολη εχανα το σημα και αυτοι που με παιρναν δεν

μπορουσαν να επικοινωνησουν μαζι μου και αφηναν μην.

θα δοκιμασω για λιγο καιρο και την mlais,εσενα οσο καιρο την εχεις ειναι ανταξει?

πιστευω πως απο τα πιο βασικα πρεπει να ειναι το σημα!! αλλωστε κινητο εχουμε!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε αυτο που αναφαιρεις,βλεπεις και καποια διαφορα στην επικοινωνια σου,η απλα ειναι θεμα μπαρας??

 

τουλαχιστον με την mlais που ειδα στα -db του κινητου η mlais πιανει πιο καλα..θα την δοκιμασω και σε ομιλια..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα ολα δουλευουν σωστα. Απλα θελει να σβησεις λιγες κινεζιες και να βαλεις κανα δυο εφαρμογες για να ειναι πιο σωστη. Π.χ.kitkat SD card full access, SMS WakeUp Pro. link εχω δωσει λιγο πιο πισω απο που την κατεβασα αλλα ξαναπαρτο

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-port-mlais-4-4-3.85613/

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που αναφαιρεις,βλεπεις και καποια διαφορα στην επικοινωνια σου,η απλα ειναι θεμα μπαρας??

Σε νυχτερινες ειναι καλητερη η a Better camera νομιζω.

Μου έχει συμβεί να δίχνει 2 μπάρες αλλά να μην μπορεί ούτε να κάνει κλήση ούτε να δεχτεί.

Επίσης να δείχνει ότι δεν υπάρχει σήμα, να περιμένω 2-3 λεπτά αλλά πάλι να μην βρίσκει.

Και στις 2 περιπτώσεις, μετά από επανεκκίνηση χωρίς να απομακρυνθώ από το σημείο που ήμουν, κατευθείαν έπιασε σήμα και δεχόταν και έκανε κανονικά κλήσεις.

 

Θα δοκιμάσω και την νέα έκδοση του A better camera, γιατί συγκρίνοντας τες λίγο καιρό πριν μου φανηκε καλύτερη η της lenovo στις νυχτερινές, για αυτό και την προτίμησα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί να δίχνει 2 μπάρες αλλά να μην μπορεί ούτε να κάνει κλήση ούτε να δεχτεί.

Επίσης να δείχνει ότι δεν υπάρχει σήμα, να περιμένω 2-3 λεπτά αλλά πάλι να μην βρίσκει.

Και στις 2 περιπτώσεις, μετά από επανεκκίνηση χωρίς να απομακρυνθώ από το σημείο που ήμουν, κατευθείαν έπιασε σήμα και δεχόταν και έκανε κανονικά κλήσεις.

 

Θα δοκιμάσω και την νέα έκδοση του A better camera, γιατί συγκρίνοντας τες λίγο καιρό πριν μου φανηκε καλύτερη η της lenovo στις νυχτερινές, για αυτό και την προτίμησα.

Πια unicom εχεις?2.3 η καποια 3αρα?Ειμαι με 3αρα αρκετο καιρο και δεν ειχα θεματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πια unicom εχεις?2.3 η καποια 3αρα?Ειμαι με 3αρα αρκετο καιρο και δεν ειχα θεματα.

Ποιά 3άρα έχεις; Από που την κατέβασες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα ολα δουλευουν σωστα. Απλα θελει να σβησεις λιγες κινεζιες και να βαλεις κανα δυο εφαρμογες για να ειναι πιο σωστη. Π.χ.kitkat SD card full access, SMS WakeUp Pro. link εχω δωσει λιγο πιο πισω απο που την κατεβασα αλλα ξαναπαρτο

http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-port-mlais-4-4-3.85613/

 

την εχω κατεβασει αυτην, αλλα δεν μπορω να την αντιγραψω στην sd..μπορεις να μου πεις το ακριβες μεγεθος του αρχειου?

εμενα γραφει 404048kb

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ποιά 3άρα έχεις; Από που την κατέβασες;

Ευχαριστώ

 

Τωρα με τοσες που εχω κατεβασει-φλασαρει,το εχω ψιλοχασει κομματακι.......:)

Aυτην εχω τωρα.....

http://i61.tinypic.com/vo4avq.jpg

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...