Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το antutu στην v4 ειναι 29500 γιατι σε εσας 31000++? :(

 

Παιδια μην κοιτατε τα antutu και τις ******** αυτες.Δεν εχουν νοημα και δεν ειναι αντιπροσωπευτικα.

 

Θελετε παραδειγμα?Τι ειναι πιο γρηγορο,μια φερραρι η ενα ντατσουν?Η φερραρι γραφει 350 στο κοντερ και το ντατσουν 180.Η φερραρι θα πεις.Οχι αν η φερραρι εχει σκασμενα λαστιχα και τα σωληνακια στη μηχανη ειναι patchαρισμενα με σελοτειπ.

 

Το antutu δεν θα σου δειξει τα σκασμενα λαστιχα ποτε και εσυ θα ψαχνεις να βρεις γιατι εγω φοραω την official coolUI και εχω καλυτερο performance απο σενα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν συγκρινεις ομοια πραγματα :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφορα σχετικα με την V4 του Laek.Εννοειαι με πληρη Ελληνκα παντου.

Την εχω επανω απο προχθες που βγηκε,καποιο θεματακι δεν βλεπω να εχει.Πολυ ελαφρια,πεταει το μηχανακι.

Ειναι και αυτη απολυτα παραμετροποιησημη,μπορειται να βαλετε οτι θελετε.Σταθεροτατη,ουτε κολληματα ουτε τιποτα.

Ολα δουλευουν σωστα,κλησεις-data-sms-wifi-gps-bluetooth-mms-games-radio-music-video player-gravity-notf.led.κτλ.

Για εφαρμογη καμερας εχω την lenovo.Μπαταρια και αυτη σε πολυ καλα επιπεδα.

Ρωτηστε ενα θελετε να κοιταξω και αλλα πραματα.

Νομιζω οτι η stock εφαρμογη της καμερας στου laek ειναι ποιο καλη απο την lenovo. Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Με 29ρια να εχει θεμα η συσκευη......μην το ξαναγραψεις αυτο βρε συ.:)Θα μας βαρανε οι αλλοι.........

Με ποια rom εισαι??

 

Στην V4 του leak

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινεις ομοια πραγματα :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομιζω οτι η stock εφαρμογη της καμερας στου laek ειναι ποιο καλη απο την lenovo. Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια

Η lenovo απο οτι βλεπω βγαζει στα 4864x2736 αναλυση,και ειναι περιπου 4mb η καθε φωτο.4096x2304 αναλυση εινα η stock με μεγεθος περιπου 2mb.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην V4 του leak

 

Kαι εγω.Μια χαρα ειναι το κντ σου φιλε μου........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινεις ομοια πραγματα :P

 

δηλαδη πιστευεις οτι οποια rom εχει καλυτερο σκορ στο antuntu ειναι η καλυτερη η εστω εχει το καλυτερο performance?

Ξερεις ποσο απλο ειναι να κανεις μια rom να εχει καλο σκορ?Kαι ταυτοχρονα να σερνεται?Και να λες μα!πως?γιατι?!

 

διαβασε αυτο και απολαυσε τον χρονο που θα κερδισεις απο δω και περα μη κανοντας benchmarks! http://pocketnow.com/2013/07/23/benchmark-scores

Link to comment
Share on other sites

με την εντολή που έδωσα περνάει οτιδήποτε μέσα από το fastboot mode,(kernel,recovery,system etc) άσχετα εάν είσαι η όχι root

μετά μπορείς να flashαρεις το SuperSU.zip και θα γίνει root οποιαδήποτε rom ;)

 

δοκίμασε κανείς την TWRP που μετέφρασα ;

στο modaco την δοκίμασαν αρκετοί και είναι οκ, εάν δουλεύει σωστά να την ανεβάσω στο needrom

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις οτι οποια rom εχει καλυτερο σκορ στο antuntu ειναι η καλυτερη η εστω εχει το καλυτερο performance?

Ξερεις ποσο απλο ειναι να κανεις μια rom να εχει καλο σκορ?Kαι ταυτοχρονα να σερνεται?Και να λες μα!πως?γιατι?!

 

διαβασε αυτο και απολαυσε τον χρονο που θα κερδισεις απο δω και περα μη κανοντας benchmarks! http://pocketnow.com/2013/07/23/benchmark-scores

Σε μικρες διαφορες δεν το πιστευω οχι, αλλα ειναι ενας τροπος συγκρισης. Αμα ο ενας βγαζει 30000 και ο αλλος 21000 για παραδειγμα καπου υπαρχει προβλημα . Στην ROM του baldos πριν απο λιγο καιρο ολοι παραπονιοντουσαν οτι εβγαζαν πολυ χαμηλα 'σκορ' και το θεμα ηταν οτι ηταν ενεργοποιημενο μονο το 1 GB απο τα 2 της ram.

Link to comment
Share on other sites

με την εντολή που έδωσα περνάει οτιδήποτε μέσα από το fastboot mode,(kernel,recovery,system etc) άσχετα εάν είσαι η όχι root

μετά μπορείς να flashαρεις το SuperSU.zip και θα γίνει root οποιαδήποτε rom ;)

 

δοκίμασε κανείς την TWRP που μετέφρασα ;

στο modaco την δοκίμασαν αρκετοί και είναι οκ, εάν δουλεύει σωστά να την ανεβάσω στο needrom

 

Θα το δοκιμάσω και εγώ σύντομα. Όταν λες ότι θέλει και backup από Mtk Droid Tool; Αν έχω backup από TWRP 2.4 μαζί με nvram δεν αρκεί;

 

Επίσης έφτιαξα και εγώ κάτι, ένα καινούργιο logo inspired από το logo της Himax. Μετέφρασα και τα κινέζικα στα μηνύματα φόρτισης με κλειστό το κινητό. Όμως όταν φορτίζει κλειστό μου φαίνεται corrupt η εικόνα της μπαταρίας, έχει φτιαχτεί αυτό νομίζω στις 4.4 rom αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω. Το original boot logo είναι από την official 041 (4.2). Πείτε μου αν σας αρέσει.

 

https://www.dropbox.com/s/lxrjqgdj9pul2pl/update.zip?dl=0

http://i.imgur.com/xqlpZ02.png

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του F1,

σήμερα παρέλαβα κι εγώ, πριν λίγο το έπιασα στα χέρια μου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Θέλω να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε σε κάτι: θέλω πριν αλλάξω οτιδήποτε να κάνω ένα τέλειο backup με σκοπό αν χρειαστεί την επαναφορά στην κατάσταση που είναι τώρα η συσκευή. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει.

Η συσκευή είναι Root και ήρθε από Vickmall με την γνωστή σε πολλούς από εσάς ROM.

 

Σας ευχαριστώ από πριν.

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

με την εντολή που έδωσα περνάει οτιδήποτε μέσα από το fastboot mode,(kernel,recovery,system etc) άσχετα εάν είσαι η όχι root

μετά μπορείς να flashαρεις το SuperSU.zip και θα γίνει root οποιαδήποτε rom ;)

 

δοκίμασε κανείς την TWRP που μετέφρασα ;

στο modaco την δοκίμασαν αρκετοί και είναι οκ, εάν δουλεύει σωστά να την ανεβάσω στο needrom

 

Πριν αποφασίσω να θυμηθώ εποχές nexus (fastboot κτλ) βρέθηκε η λύση!!

αλλά τελικά ο πιο εύκολος τρόπος θα ήταν με εντολές...;)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Σε μικρες διαφορες δεν το πιστευω οχι, αλλα ειναι ενας τροπος συγκρισης. Αμα ο ενας βγαζει 30000 και ο αλλος 21000 για παραδειγμα καπου υπαρχει προβλημα . Στην ROM του baldos πριν απο λιγο καιρο ολοι παραπονιοντουσαν οτι εβγαζαν πολυ χαμηλα 'σκορ' και το θεμα ηταν οτι ηταν ενεργοποιημενο μονο το 1 GB απο τα 2 της ram.

 

δεν θα δεις 10000 βαθμους διαφορα χωρις να υπαρχει οντως προβλημα,αλλα ανετα μια rom με 29000 μπορει να ειναι καλυτερη απο μια με 31000.Και επειδη ολες οι rom που εχουμε ανηκουν σε αυτην την κατηγορια τα τεστ ειναι ασκοπα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μη δυνατότητα ανάγνωσης της σιμ απο color os, εχω βρει το εξής :

Απ οτι φαίνεται είναι χαρακτηριστικό των οππο αυτο.. ΔλΔ δεν διαβαζουν άμεσα την σιμ, αλλα μέσω τηλεφώνου και μεσω... Cloud

Και εξηγώ..

Υπαρχει μια εφαρμογή εγκατεστημενη με ονομα cloud service. Σε πρώτη φαση, ζηταει λογαριασμό στην οππο. Οκ, κανουμε εναν, τζαμπα ειναι.

Μπαινοντας στην εφαρμογή εχει επιλογες για μπακαπ και ριστορ για τα πάντα.

Σχετικά με τις επαφές, κάνει πρωτα ανάγνωση απο την σιμ, μεταφορά στο τηλέφωνο και ανέβασμα στοκλαουντ

Κατι παρόμοιο με την γουγλ, μονο πιο φινετσατο.

 

http://imagizer.imageshack.com/img902/8769/VRKxM8.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μη δυνατότητα ανάγνωσης της σιμ απο color os, εχω βρει το εξής :

Απ οτι φαίνεται είναι χαρακτηριστικό των οππο αυτο.. ΔλΔ δεν διαβαζουν άμεσα την σιμ, αλλα μέσω τηλεφώνου και μεσω... Cloud

Και εξηγώ..

Υπαρχει μια εφαρμογή εγκατεστημενη με ονομα cloud service. Σε πρώτη φαση, ζηταει λογαριασμό στην οππο. Οκ, κανουμε εναν, τζαμπα ειναι.

Μπαινοντας στην εφαρμογή εχει επιλογες για μπακαπ και ριστορ για τα πάντα.

Σχετικά με τις επαφές, κάνει πρωτα ανάγνωση απο την σιμ, μεταφορά στο τηλέφωνο και ανέβασμα στοκλαουντ

Κατι παρόμοιο με την γουγλ, μονο πιο φινετσατο.

 

http://imagizer.imageshack.com/img902/8769/VRKxM8.png

 

Α μαλιστα,το ιδιο εκανα και με το 7a που δοκιμαζα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

τα boot και shut animations απο Lzy aosp 4.4.2

 

installation:Τα πεταμε στον /system με root explorer (αφου πατησουμε mount R/W) η κατι αναλογο,δινουμε σωστες permissions (owner R+W,group R,others R) και μετα τα κανουμε cut και replace στον system/media

 

https://www.sendspace.com/file/rw5an3

και

https://www.sendspace.com/file/n1jx0f

 

http://www.imagesup.net/?di=8141209956612

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του F1,

σήμερα παρέλαβα κι εγώ, πριν λίγο το έπιασα στα χέρια μου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Θέλω να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε σε κάτι: θέλω πριν αλλάξω οτιδήποτε να κάνω ένα τέλειο backup με σκοπό αν χρειαστεί την επαναφορά στην κατάσταση που είναι τώρα η συσκευή. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει.

Η συσκευή είναι Root και ήρθε από Vickmall με την γνωστή σε πολλούς από εσάς ROM.

 

Σας ευχαριστώ από πριν.

Μιχάλης

Η βοηθεια που θες βρισκεται στο πρωτο post!!! Δες το βιντεακι που εχει ετοιμασει ο kostast1...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του F1,

σήμερα παρέλαβα κι εγώ, πριν λίγο το έπιασα στα χέρια μου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Θέλω να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε σε κάτι: θέλω πριν αλλάξω οτιδήποτε να κάνω ένα τέλειο backup με σκοπό αν χρειαστεί την επαναφορά στην κατάσταση που είναι τώρα η συσκευή. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει.

Η συσκευή είναι Root και ήρθε από Vickmall με την γνωστή σε πολλούς από εσάς ROM.

 

Σας ευχαριστώ από πριν.

Μιχάλης

 

η οποια παρεπιπτοντως ειναι πολυ καλη rom..!Φτιαξε το θεμα με τα sms και κρατα την..!

Link to comment
Share on other sites

Η βοηθεια που θες βρισκεται στο πρωτο post!!! Δες το βιντεακι που εχει ετοιμασει ο kostast1...

 

η οποια παρεπιπτοντως ειναι πολυ καλη rom..!Φτιαξε το θεμα με τα sms και κρατα την..!

 

Θα δώ το video και ελπίζω για τα καλύτερα!!! Σχετικά με το θεμα με τα sms βοήθησε με λίγο που να διαβάσω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Θα δώ το video και ελπίζω για τα καλύτερα!!! Σχετικά με το θεμα με τα sms βοήθησε με λίγο που να διαβάσω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Μιχάλης

 

παγωσε το sms app με titanium η κατι αναλογο και κατεβασε ενα αλλο οπως το go sms

αν δυσκολευεσαι κανε ενα search σε αυτο το thread,εχει αναφερθει απειρες φορες

 

 

 

 

αυτος ο Lzy ξεφυγε,καθε μερα αλλη rom..! http://pan.baidu.com/share/home?uk=1110166341&view=share#category/type=0

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θα δώ το video και ελπίζω για τα καλύτερα!!! Σχετικά με το θεμα με τα sms βοήθησε με λίγο που να διαβάσω;

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Μιχάλης

Κατεβαζεις το gosms pro (για να δεχεσαι sms απο 4 ψηφια και 5 ψηφια και να στελνεις 160 ελληνικους χαρακτηρες με ενα μηνυμα)), παγωνεις την μανισια εφαρμογη μηνυματων, κατεβαζεις και το anysoft keyboard που εχει κ ελληνικο Τ9 και εισαι ετοιμος!!

Υ.Γ. Με προλαβε ο azuli....

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε κάποια rom 4.2 που να είναι bugfree?

 

έχω δοκιμάσει aosp και pure-aosp αλλά δεν δούλευε σωστά ο ήχος και δεν δούλευε και η δόνηση στα capacitive buttons εκτός και άμα έκανα κανένα μαγικό πάλι :lol:

είμαι με v4 by leak που πετάει αλλά δεν δουλεύουν τα παιχνίδια με μεγάλα data και αυτά που δουλεύουν τα αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη πράγμα που με χαλάει πάρα πολύ μιας και έχω ποοοοολλά παιχνίδια :p

 

κάποιος? :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ με ColorOS βρήκα κι άλλο bug. Όταν λάμβανες sms από επαφή που είχες αποθηκευμένη στη συσκευή αλλά με μορφή 69xxxxxxxx και όχι +3069xxxxxxxx δεν εμφανιζόταν το όνομα της επαφής. Άλλαξα τη μορφή των επαφών με το Twitch! Contacts Formatter και τώρα αν έχω τη συσκευή κλειστή και δεχθώ κάποια κλήση το ενημερωτικό sms του παρόχου όταν την ανοίξω πάλι δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής γιατί στο sms η επαφή έχει τη μορφή 69xxxxxxxx.
Link to comment
Share on other sites

κάποιος? :p

 

πηγαινε σε official 4.2 coolUI

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν εγώ με ColorOS βρήκα κι άλλο bug. Όταν λάμβανες sms από επαφή που είχες αποθηκευμένη στη συσκευή αλλά με μορφή 69xxxxxxxx και όχι +3069xxxxxxxx δεν εμφανιζόταν το όνομα της επαφής. Άλλαξα τη μορφή των επαφών με το Twitch! Contacts Formatter και τώρα αν έχω τη συσκευή κλειστή και δεχθώ κάποια κλήση το ενημερωτικό sms του παρόχου όταν την ανοίξω πάλι δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής γιατί στο sms η επαφή έχει τη μορφή 69xxxxxxxx.

 

Kανε ενα backup τα sms σου (αν τα θες) με sms backup and restore απο το play και σβησε τις επαφες σου,μετα πηγαινε στην εφαρμογη των sms (αν εχεις και την παλια παγωμενη πηγαινε και σ αυτην) και κανε clear data και cache (απο το apps,οχι το recovery) μετα πηγαινε και στο recovery και κανε wipe cache και wipe dalvik.Γυρνα πισω στην rom και κανε import τις (διορθωμενες) επαφες σου και δες τι παιζει.Πολλες εφαρμογες ''ξεκολλανε'' με αυτον τον τροπο (ps θα χρειαστει να ξανακανεις ολες τις ρυθμισεις στο sms app)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ με ColorOS βρήκα κι άλλο bug. Όταν λάμβανες sms από επαφή που είχες αποθηκευμένη στη συσκευή αλλά με μορφή 69xxxxxxxx και όχι +3069xxxxxxxx δεν εμφανιζόταν το όνομα της επαφής. Άλλαξα τη μορφή των επαφών με το Twitch! Contacts Formatter και τώρα αν έχω τη συσκευή κλειστή και δεχθώ κάποια κλήση το ενημερωτικό sms του παρόχου όταν την ανοίξω πάλι δεν εμφανίζει το όνομα της επαφής γιατί στο sms η επαφή έχει τη μορφή 69xxxxxxxx.

 

Νομιζω οτι ρουφαει και την μπαταρια γρηγορα.

Μαλλον θα την βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τελευταία ColorOS,

Νομιζω οτι ρουφαει και την μπαταρια γρηγορα.

....

συμφωνώ!!

 

πηγαινε σε official 4.2 coolUI

Κάποια πρόταση (και Link) που να μπορεί να φλασαριστεί από recovery??

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ρουφαει και την μπαταρια γρηγορα.

Μαλλον θα την βγαλω.

 

Εγώ πάλι βλέπω το αντίθετο, όταν είναι stand by (το μεγαλύτερο κομμάτι της ημέρας), δεν καταναλώνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...