Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα κουλά σε εμένα ...

έβαλα την Resurrection Remix OS 5.8.5 V3.0, βλέπω το τηλέφωνο πάει σφαίρα, τα δεδομένα σφαίρα, το wifi σφαίρα οι αυτόματες εναλλαγες ανάμεσα σε δίκτυα. Όμως 'ομως βλέπει και τις 2 SIM λειτουργεί σαν τηλέφωνο μόνο η μία, ενώ μόνο αυτή μπορεί να δεχτεί κλήσεις. Στην άλλη παίρνω τηλέφωνο ακούγεται ότι καλεί , αλλά το coolpadάκι δεν χτυπάει .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Οντως παλι ξαναρχισε να κα νει παλαβα πραγματα... Πηγα να βαλω τη νεα ρομ του jpower κ πηγα να μπω στο philz και δε με αφηνει... Με βγαζει συνεχεια το λογκο της miui ανα 5 δευτερολεπτα κ δεν μπορω να κανω τιποτα, ουτε ναμπω ρεκοβερι ουτε να μου ανοιξει η συσκευη...

 

Καποιος να βοηθησει; παω για φλασαρισμα αρχικης ρομ απο την πρωτη σελιδα;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω κάποια προβληματάκια και ο jpower μου πρότεινε να περάσω την εργοστασιακή, τώρα που βρήκα χρόνο πήγα να ακολουθήσω τον οδηγό απο την πρώτη σελίδα

 

Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery. (by mixanikosgr)

 

αλλα δεν ισχύουν τα Link για την επίσημη ρομ βημα 2.Επίσημη ρομ σε μορφή .cpb και για το βήμα 3.YGDP Tool

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω κάποια προβληματάκια και ο jpower μου πρότεινε να περάσω την εργοστασιακή, τώρα που βρήκα χρόνο πήγα να ακολουθήσω τον οδηγό απο την πρώτη σελίδα

 

Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery. (by mixanikosgr)

 

αλλα δεν ισχύουν τα Link για την επίσημη ρομ βημα 2.Επίσημη ρομ σε μορφή .cpb και για το βήμα 3.YGDP Tool

 

Θα την ανεβάσω εγώ κάπου, μόλις τελειώσει θα δώσω link.

 

Rom: http://www.mediafire.com/file/nmjn03h2q3b2vdc/4.4.019.P0.141028.8297W.CPB

 

YGDP Tool

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να βοηθησει; παω για φλασαρισμα αρχικης ρομ απο την πρωτη σελιδα;

 

Παίζει να φταίει κι η μπαταρία σου, δοκίμασε πάντως να φλασάρεις μια official.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειοαμε τεχνοφοβικος αλλα οχι και να μη μπορω να περασω drivers εχει μουλαρωσει δεν το βλεπει ουτε υπολογιστης με xp ουτε με win10... Ουτε flashtools ουτε ygdp... Προφανως μας αφηνει χρονους.... Υπαρχει καπιος που να εχει κανει εγκαταστασηdrivers σε win10 για εργοστασιακη ρομ με ygdp να ανε ασει drivers?
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειοαμε τεχνοφοβικος αλλα οχι και να μη μπορω να περασω drivers εχει μουλαρωσει δεν το βλεπει ουτε υπολογιστης με xp ουτε με win10... Ουτε flashtools ουτε ygdp... Προφανως μας αφηνει χρονους.... Υπαρχει καπιος που να εχει κανει εγκαταστασηdrivers σε win10 για εργοστασιακη ρομ με ygdp να ανε ασει drivers?

 

Έχω Windows 7, έχω κι εγώ θέμα με τα YGDP Tools, για να δουλέψουν πρέπει να κάνω format, το Flashtool δουλεύει όμως.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρομ ευκαιρη που να υπρχει μεσα scatter file? τελικα με winxp εγκατεστησα drivers ξεκινησα διαδικασια με ygdp εφτασε μεχρι 98% και μου εβγαλε 1041 error..kαι τωρα ψαχνω να βρω ακρη με flashtool
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρομ ευκαιρη που να υπρχει μεσα scatter file? τελικα με winxp εγκατεστησα drivers ξεκινησα διαδικασια με ygdp εφτασε μεχρι 98% και μου εβγαλε 1041 error..kαι τωρα ψαχνω να βρω ακρη με flashtool

 

Όταν φορτώνεις το αρχείο cpb στα YGDP Tools μέσα στο φάκελο του προγράμματος αποσυμπιέζεται το αρχείο και περιέχει το scatter file, απλά αφήνεις το YGDP Tool ανοιχτό και πηγαίνεις μέσα στο φάκελό του, υπάρχει ένας φάκελος DownFiles, μέσα του ένας άλλος 8297W, αντέγραψε όλα τα περιεχόμενά του κάπου αλλού και χρησιμοποίησέ το με το Flashtool. ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια ρομ ευκαιρη που να υπρχει μεσα scatter file? τελικα με winxp εγκατεστησα drivers ξεκινησα διαδικασια με ygdp εφτασε μεχρι 98% και μου εβγαλε 1041 error..kαι τωρα ψαχνω να βρω ακρη με flashtool

 

Γεια στην παρεά μετά από καιρό! Να πω και πολλά μπράβο στον φίλο μας jpower για αυτά που προσφέρει!

 

Τι σου γράφει; πόσταρε το να δούμε, αφήνει ένα αρχείο μέσα στο φάκελό του στο C.

 

το scatter file αρχείο υπάρχει στη ρομ cpb, και θα το βρεις όταν αποσυμπιέζει το πρόγραμμα στο μέσα στο φάκελό του στο C, όπως σου έγραψε παραπάνω ο γιωργος

 

βάλε την έκδοση 383 του ygdp είναι πιο σταθερή για το φλασάρισμα (κάνε πρώτα απεγκατάσταση την άλλη γιατί δημιουργεί πρόβλημα)

https://androidmtk.com/download-ygdp-tool

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια στο flashtool κοκκινιζει η μπαρα κ μετα απο 5 δευτερολεπτα μου βγαζει s dl get dram srtting fail 0x13be

 

Error 0x13BE

 

Message: S_DL_GET_DRAM_SETTING_FAIL (0x13BE)

 

Meaning: The firmware you’re trying to flash is either not compatible with your device or you have selected the wrong flashing settings

 

Solution:

 

* Ensure that the file(s) you’re trying to flash are actually for your exact phone model

* Ensure you tick the boxes for only the files present in the ROM you’re about to flash

 

https://www.google.gr/amp/s/firmwareshop.wordpress.com/2016/09/01/sp-flash-tool-errors-solution/amp/

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προλαβει να γραψω ενα ευχαριστω σε ολους που βοηθατε, λοιπον θα κατσω να διαβασω τι ποαιζει με το error ,επισης με τη 383 του ygdp επιτελους πηγε ε100% η μπαρα πρασινα ολα αλλα κολλημενο για ενα 7λεπτο στο boot logo...αυτο μου γραφει σδτον φακελο που μου ειπες...

01:25:29 CELL0: Software Version: Assembly - <V3.83Beta_140509_12>

01:25:29 CELL0: Cell 0 USB address is: com4

01:25:29 CELL0: Start Download.

01:25:29 CELL0: Download Started...

01:25:29 CELL0: Downloading CPB:

01:25:29 CELL0: Init Connect Arg.

01:25:29 CELL0: Downlaod DA Start.

01:25:32 CELL0: Downlaod DA Success.

01:25:32 CELL0: This CPB for the Phone don't support Check CID.

01:25:32 CELL0: Verify is Partition be Changed.

01:25:32 CELL0: Partition is not Changed.

01:25:32 CELL0: Get Usb Status Success.

01:25:32 CELL0: Read YL-Parames Partition Start.

01:25:34 CELL0: Read YL-Parames Partition Success.

01:25:34 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Start.

01:25:34 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Success.

01:25:34 CELL0: Init BackUp Table.

01:25:34 CELL0: Read BackUp File Start.

01:25:42 CELL0: Read BackUp File Success.

01:25:42 CELL0: Start Download CPB.

01:27:04 CELL0: Download CPB Success.

01:27:04 CELL0: Download Read BackUp File Start.

01:27:06 CELL0: Download Read BackUp File Success.

01:27:07 CELL0: DisConnect.

01:27:27 CELL0: Total download time elapsed: 1 min : 58 sec

01:27:27 CELL0: Downloading CPB: Successful!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προλαβει να γραψω ενα ευχαριστω σε ολους που βοηθατε, λοιπον θα κατσω να διαβασω τι ποαιζει με το error ,επισης με τη 383 του ygdp επιτελους πηγε ε100% η μπαρα πρασινα ολα αλλα κολλημενο για ενα 7λεπτο στο boot logo...αυτο μου γραφει σδτον φακελο που μου ειπες...

01:25:29 CELL0: Software Version: Assembly - <V3.83Beta_140509_12>

01:25:29 CELL0: Cell 0 USB address is: com4

01:25:29 CELL0: Start Download.

01:25:29 CELL0: Download Started...

01:25:29 CELL0: Downloading CPB:

01:25:29 CELL0: Init Connect Arg.

01:25:29 CELL0: Downlaod DA Start.

01:25:32 CELL0: Downlaod DA Success.

01:25:32 CELL0: This CPB for the Phone don't support Check CID.

01:25:32 CELL0: Verify is Partition be Changed.

01:25:32 CELL0: Partition is not Changed.

01:25:32 CELL0: Get Usb Status Success.

01:25:32 CELL0: Read YL-Parames Partition Start.

01:25:34 CELL0: Read YL-Parames Partition Success.

01:25:34 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Start.

01:25:34 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Success.

01:25:34 CELL0: Init BackUp Table.

01:25:34 CELL0: Read BackUp File Start.

01:25:42 CELL0: Read BackUp File Success.

01:25:42 CELL0: Start Download CPB.

01:27:04 CELL0: Download CPB Success.

01:27:04 CELL0: Download Read BackUp File Start.

01:27:06 CELL0: Download Read BackUp File Success.

01:27:07 CELL0: DisConnect.

01:27:27 CELL0: Total download time elapsed: 1 min : 58 sec

01:27:27 CELL0: Downloading CPB: Successful!

 

Η έξοδος του YGDP είναι σωστή, αν μένεις στο boot logo πολύ φοβάμαι ότι τα έχει φτύσει η flash, το έχω πάθει κι εγώ, δείχνει ότι ολοκληρώνει τη διαδικασία σωστά αλλά δεν δουλεύει με τίποτα. Δοκίμασε και με το Flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Η έξοδος του YGDP είναι σωστή, αν μένεις στο boot logo πολύ φοβάμαι ότι τα έχει φτύσει η flash, το έχω πάθει κι εγώ, δείχνει ότι ολοκληρώνει τη διαδικασία σωστά αλλά δεν δουλεύει με τίποτα. Δοκίμασε και με το Flashtool.

 

Δοκιμασα αλλα παλι το ιδιο error βγαζει... Τι να ξετικαρω κ να ξαναφορτωσω με flashtool? Οπως χτες, κ σκέφτομαι τι αλλο να κανω... Πιο πολυ για το ****το... Αν ειναι θεμα με την flash τι να πω; μονο 3 αλλαγες ρομ εχω κανει δε το λες και βεβαρημένο ιστορικο...ουτε εχει χρησιμοποιηθει σαν πρωτη συσκευη πιο πολυ βοηθητικο το ειχα,, Θα ξανα προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αλλα παλι το ιδιο error βγαζει... Τι να ξετικαρω κ να ξαναφορτωσω με flashtool? Οπως χτες, κ σκέφτομαι τι αλλο να κανω... Πιο πολυ για το ****το... Αν ειναι θεμα με την flash τι να πω; μονο 3 αλλαγες ρομ εχω κανει δε το λες και βεβαρημένο ιστορικο...ουτε εχει χρησιμοποιηθει σαν πρωτη συσκευη πιο πολυ βοηθητικο το ειχα,, Θα ξανα προσπαθησω

 

Δεν χρειάζεται να το έχεις ταλαιπωρήσει για να χαλάσει, είναι να μη σου τύχει. Σου ανέβασα μια άλλη για να δοκιμάσεις με το Flashtool γιατί καμιά φορά συμβαίνουν διάφορα κουφά.

 

Δοκίμασε επίσης αν κι αυτό αποτύχει να πειραματιστείς με τις επιλογές του Flashtool, εξ ορισμού έχει επιλεγμένο το Download only, δοκίμασε το Firmware Upgrade πρώτα και μετά το Format All + Download.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το έχεις ταλαιπωρήσει για να χαλάσει, είναι να μη σου τύχει. Σου ανέβασα μια άλλη για να δοκιμάσεις με το Flashtool γιατί καμιά φορά συμβαίνουν διάφορα κουφά.

 

Δοκίμασε επίσης αν κι αυτό αποτύχει να πειραματιστείς με τις επιλογές του Flashtool, εξ ορισμού έχει επιλεγμένο το Download only, δοκίμασε το Firmware Upgrade πρώτα και μετά το Format All + Download.

Ευχαριστω πολυ, το βραδυ που θα ειμαιfree θα τα δοκιμασω, και παλι ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την RR, πάτε με έναν root explorer στην διαδρομή system /bin βρείτε το αρχείο logd και μετονομάστε το logd.bak, ουσιαστικά απενεργοποιωντας το.

Θα δείτε μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση και στην ταχύτητα φόρτισης..

 

Εχω αναφέρει και στο σχετικό νήμα του χδα.

Κάνω copy paste εδω, 2 περιπτώσεις καλές που ανακάλυψα μετά από πειράματα

 

Better battery backup + faster charging hack

1st hack

http://i101.fastpic.ru/big/2018/0324/b4/0c16807a8a719b3a5b836f13e11918b4.png

 

 

Noticed unusual wakelocks thus 10 to 15 per cent estimated extended battery consumption.

I just went to system/bin/logd and renamed it to logd.bac

No issues so far...

Edit : much better battery backup + faster charging + lower system Android wakelocks

 

2nd hack

 

http://i102.fastpic.ru/big/2018/0325/86/44a46958090bc75b4437ed4014c4cd86.png

 

Audioserver takes too many hits.

Use this... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.savan.mediaserverkiller

Result : no more Audioserver wakelocks

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το coolpadaki μου με άφησε. ξαφνικά σήμερα έσβησε και δεν μπαίνει το λειτουργικό, παρα μόνο στο recovery twrp. Προσπάθησα να κάνω wipe και να το φλασαρω πάλι, ή να φέρω το backup αλλα τζίφος σε ολά βγάζει fail. Προσπάθησα να κανω την διαδικασιά και να του περάσω official μέσω υπολογιστή (πραγμα που είχα προγραματισει να κάνω για να λυθουν κάποια προβλήματα που είχα και μετα να περνουσα πάλη την RR) αλλά δεν γίνεται. μάλλον κάποια μνήμη πρεπει να κάηκε.

 

Υπάρχει τρόπος να περάσω το philz μέσω recovery twrp?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το coolpadaki μου με άφησε. ξαφνικά σήμερα έσβησε και δεν μπαίνει το λειτουργικό, παρα μόνο στο recovery twrp. Προσπάθησα να κάνω wipe και να το φλασαρω πάλι, ή να φέρω το backup αλλα τζίφος σε ολά βγάζει fail. Προσπάθησα να κανω την διαδικασιά και να του περάσω official μέσω υπολογιστή (πραγμα που είχα προγραματισει να κάνω για να λυθουν κάποια προβλήματα που είχα και μετα να περνουσα πάλη την RR) αλλά δεν γίνεται. μάλλον κάποια μνήμη πρεπει να κάηκε.

 

Υπάρχει τρόπος να περάσω το philz μέσω recovery twrp?

 

Επιδημία, όχι δεν μπορείς να περάσεις Philz με αυτό τον τρόπο, δοκίμασε ξανά με YGDP Tools και με το Flashtool, αν και άμα έχει ξεκινήσει τα κουφά το βλέπω να σου αφήνει χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έκανα τις προάλλες κανα δυο δοκιμαστικές κλήσεις σε φίλο και μου έλεγε ότι μ' ακούει ελάχιστα (βασικά ήταν σχεδόν αδύνατη η επικοινωνία)...

 

Υπάρχει κάτι σε software λύση; Με τη Miui είμαι, δεν έχω βάλει RR.

 

Από 'κει και πέρα... Αν όχι...

Το microphone του τηλεφώνου βρίσκεται στο daughterboard, έτσι;

Βλέπω αυτά εδώ: 1 2 3

Γιατί τόσο φθηνό το 1; Ok δεν είναι original, αλλά ούτε 3 ευρώ; Αν έχετε υπόψην από κάπου αλλού, δώσ'τε link εννοείται.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το coolpadaki μου με άφησε. ξαφνικά σήμερα έσβησε και δεν μπαίνει το λειτουργικό, παρα μόνο στο recovery twrp. Προσπάθησα να κάνω wipe και να το φλασαρω πάλι, ή να φέρω το backup αλλα τζίφος σε ολά βγάζει fail. Προσπάθησα να κανω την διαδικασιά και να του περάσω official μέσω υπολογιστή (πραγμα που είχα προγραματισει να κάνω για να λυθουν κάποια προβλήματα που είχα και μετα να περνουσα πάλη την RR) αλλά δεν γίνεται. μάλλον κάποια μνήμη πρεπει να κάηκε.

 

Υπάρχει τρόπος να περάσω το philz μέσω recovery twrp?

 

Φλασαρε με spflash. Έχει γίνει μπέρδεμα με τα partitions. Μου έχει τύχει παλαιότερα με twrp.

ΒΆΛΤΕ PHILZ....

ΤΕΛΟΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά επειδή έκανα τις προάλλες κανα δυο δοκιμαστικές κλήσεις σε φίλο και μου έλεγε ότι μ' ακούει ελάχιστα (βασικά ήταν σχεδόν αδύνατη η επικοινωνία)...

 

Υπάρχει κάτι σε software λύση; Με τη Miui είμαι, δεν έχω βάλει RR.

 

Από 'κει και πέρα... Αν όχι...

Το microphone του τηλεφώνου βρίσκεται στο daughterboard, έτσι;

Βλέπω αυτά εδώ: 1 2 3

Γιατί τόσο φθηνό το 1; Ok δεν είναι original, αλλά ούτε 3 ευρώ; Αν έχετε υπόψην από κάπου αλλού, δώσ'τε link εννοείται.

 

Φλασαρε Gionee sound patch από ποστ #19893

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε Gionee sound patch από ποστ #19893

 

Τα wipes data/dalvik που λέει στις οδηγίες πρέπει να τα κάνω; Να μη φλασάρω στην ψύχρα; Μη σβήνω και ξανασετάρω μετά, όχι τίποτα άλλο. ;)

Άντε καλό βράδυ, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...