Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

jpower στην AEX modded,μπορεις να κανεις κατι με το ρολαρησμα της οθονης;ειδικα στον σκαιπ ρολαρει δυσκολα,δεν ειναι ρευστη η κυληση,το πατς δεν εκανε τιποτα.

Σ ευχαρηστω,σπουδαια ROM

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κάνει κάτι "ωραίο" ίσως και σε "πίτα" ! :wink: είναι καλός μάγειρας !!!!
Link to comment
Share on other sites

jpower στην AEX modded,μπορεις να κανεις κατι με το ρολαρησμα της οθονης;ειδικα στον σκαιπ ρολαρει δυσκολα,δεν ειναι ρευστη η κυληση,το πατς δεν εκανε τιποτα.

Σ ευχαρηστω,σπουδαια ROM

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω , δεν δουλεύω skype αλλά σε όλες τις εφαρμογές έχω πρόβλημα στην κύληση.

Έχω περάσει το patch.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

μεσα ειναι τα γκαπς.

1000%.

Ανοιξε το ζιπ της ρομ και θα δεις εναν φαλεκο gapps

και μεσα σ αυτον ενα gapps.zip

 

στον script της εγκαταστασης θα δεις τις ακολουθες γραμμες

ui_print("Installing Gapps!");

package_extract_dir("gapps", "/tmp/install/bin/gapps");

run_program("/sbin/busybox", "unzip", "/tmp/install/bin/gapps/gapps.zip", "META-INF/com/google/android/*", "-d", "/tmp/install/bin/gapps");

run_program("/sbin/busybox", "sh", "/tmp/install/bin/gapps/META-INF/com/google/android/update-binary", "dummy", "1", "/tmp/install/bin/gapps/gapps.zip");

 

αυτες εγκαθιστουν τα gapps

 

Τελικά εφταιγε το οτι ειχα παλια εκδοση twrp .

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω την AEX προχτές, πολλά μπράβο στον jpower, ξανάνιωσε το τηλέφωνο.

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω , δεν δουλεύω skype αλλά σε όλες τις εφαρμογές έχω πρόβλημα στην κύληση.

Έχω περάσει το patch.

Λοιπόν και γω με περασμένο το patch, είχα το ίδιο θέμα και βρήκα λύση μέσω πειράγματος του /system/build.prop. Οι τιμές

ro.max.fling_velocity
ro.min.fling_velocity
windowsmgr.max_events_per_sec

είναι περασμένες 2 φορές και δημιουργείται μάλλον conflict. Στις γραμμές 270-272 και 315-318.

Εγώ μετέτρεψα σε σχόλια τις γραμμές 270-272 (βάζουμε ένα # πριν τη γραμμή) και έπαιξα με τις τιμές των γραμμών 315-318.

Σίγουρα το min θέλει κατέβασμα για πιο smooth scrollάρισμα.

Οι τιμές που έβαλα είναι max=10000, min=500, και κατέβασα και το windowsmgr.max_events_per_sec σε 96 από 150 γιατί ένιωθα να σκαλώνει λίγο.

Παίξτε με τις τιμές ανάλογα με τα γούστα σας. Μετά από κάθε αλλαγή του build.prop κάνουμε restart για να δούμε τα αποτελέσματα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω να πάρετε backup κλπ πριν κάνετε οτιδήποτε, αυτά εννούνται.

Edited by Z_teC
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις αλλαγές στο τμήμα #GPU

ro.max.fling_velocity=10000

ro.min.fling_velocity=500

Δεν άλλαξα τίποτε άλλο.

Έγινε τόσο απαλή η κύλιση που νομίζω ότι είναι άλλο τηλέφωνο.

Υπόψιν ότι έχω ενεργοποιημένη την επιλογή : μενού - επιλογές για προγραμματιστές - αναγκαστική απόδοση GPU

και Nova Launcher με όλα τα εφέ στην επιλογή Lightning fast.

Αφού δουλεύει έτσι , δεν αλλάζω τίποτε άλλο.

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω και εγώ. Υπήρχαν δύο φορές οι σχετικές εντολές.

Με τις αλλαγές που πρότεινε ο φίλος πάει βουτυράκι !

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω την AEX προχτές, πολλά μπράβο στον jpower, ξανάνιωσε το τηλέφωνο.

 

Λοιπόν και γω με περασμένο το patch, είχα το ίδιο θέμα και βρήκα λύση μέσω πειράγματος του /system/build.prop. Οι τιμές

ro.max.fling_velocity
ro.min.fling_velocity
windowsmgr.max_events_per_sec

είναι περασμένες 2 φορές και δημιουργείται μάλλον conflict. Στις γραμμές 270-272 και 315-318.

Εγώ μετέτρεψα σε σχόλια τις γραμμές 270-272 (βάζουμε ένα # πριν τη γραμμή) και έπαιξα με τις τιμές των γραμμών 315-318.

Σίγουρα το min θέλει κατέβασμα για πιο smooth scrollάρισμα.

Οι τιμές που έβαλα είναι max=10000, min=500, και κατέβασα και το windowsmgr.max_events_per_sec σε 96 από 150 γιατί ένιωθα να σκαλώνει λίγο.

Παίξτε με τις τιμές ανάλογα με τα γούστα σας. Μετά από κάθε αλλαγή του build.prop κάνουμε restart για να δούμε τα αποτελέσματα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω να πάρετε backup κλπ πριν κάνετε οτιδήποτε, αυτά εννούνται.

 

Εκανα και εγω τις αλλαγές και όντως το scrolling βελτιώθηκε κατα πολύ.

Πολλά μπράβο σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και εγώ την αλλαγή, είχα περάσει και το patch παλαιότερα, δεν κατάλαβα να άλλαξε κάτι αν και δεν ένιωθα να είχε πρόβλημα στην κυληση.
Link to comment
Share on other sites

έκανα και εγώ την αλλαγή, είχα περάσει και το patch παλαιότερα, δεν κατάλαβα να άλλαξε κάτι αν και δεν ένιωθα να είχε πρόβλημα στην κυληση.

 

Και σε εμένα διορθώθηκε. Εντάξει, δεν ήταν κάτι τραγικό, δεν δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, αλλά ήταν απλά αισθητό.

Τώρα τελευταία όμως άρχισε τα κουλά το wifi, πολλά κολλήματα, σε σημείο του να το κλείνω κάποιες φορές για να κάνω με 3g τη δουλειά μου !

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πρόβλημα με το WiFi με όλες τις ρομ, κάτι έχει η συσκευή μου λογικά. κάθε 10 μέρες περίπου μου αρχίζει τα κουλά και ξαναπερναω το patch για το WiFi που μου έφτιαξε ο jpower και μετά στρώνει
Link to comment
Share on other sites

Πάντως φτού να μην το ματιάξω με την ΑΕΧ έχω ξεχάσει τι σημαίνει αποσύνδεση. Θυμάται τα πάντα και συνδέεται μόνο του και γρήγορα.

Ο εφιάλτης με τις RR και παλαιότερα ευτυχώς πέρασε.

Φίλε narf δες λίγο και το router σου. Εγώ άλλαξα κάποια στιγμή και είδα διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι δεν την παλεύει καθόλου στην εναλλαγή δικτίου,3g

άθλιο για κάποιο λόγο,ίσως να μην δουλεύω σωστα το shadosocks δεν ξέρω.

αυτό σε περιοχές που με mui πήγαινε σφαίρα το 3g να τα λέμε αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και γω την AEX προχτές, πολλά μπράβο στον jpower, ξανάνιωσε το τηλέφωνο.

 

Λοιπόν και γω με περασμένο το patch, είχα το ίδιο θέμα και βρήκα λύση μέσω πειράγματος του /system/build.prop. Οι τιμές

ro.max.fling_velocity
ro.min.fling_velocity
windowsmgr.max_events_per_sec

είναι περασμένες 2 φορές και δημιουργείται μάλλον conflict. Στις γραμμές 270-272 και 315-318.

Εγώ μετέτρεψα σε σχόλια τις γραμμές 270-272 (βάζουμε ένα # πριν τη γραμμή) και έπαιξα με τις τιμές των γραμμών 315-318.

Σίγουρα το min θέλει κατέβασμα για πιο smooth scrollάρισμα.

Οι τιμές που έβαλα είναι max=10000, min=500, και κατέβασα και το windowsmgr.max_events_per_sec σε 96 από 150 γιατί ένιωθα να σκαλώνει λίγο.

Παίξτε με τις τιμές ανάλογα με τα γούστα σας. Μετά από κάθε αλλαγή του build.prop κάνουμε restart για να δούμε τα αποτελέσματα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω να πάρετε backup κλπ πριν κάνετε οτιδήποτε, αυτά εννούνται.

 

 

Ωραιος,..

Δεν κάνει conflict, απλά κρατάει ττην τελευταια ρυθμιση η οποία δεν ήταν και η καλυτερη δυνατή.

:)

 

Σχετικα με τα μοντεμ..

Εαν έχετε ενεργοποιημενη την επιλογή WIFI 5G, στο μοντεμ, απενεργοποιήστε την..

Καπου, νομιζω το είχα δει...

 

Επίσης, ορίστε στατικη ιρ στο τηλέφωνο σας όταν συνδέεστε στο συγκεκριμένο ρουτερ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος,..

Δεν κάνει conflict, απλά κρατάει ττην τελευταια ρυθμιση η οποία δεν ήταν και η καλυτερη δυνατή.

:)

 

Σχετικα με τα μοντεμ..

Εαν έχετε ενεργοποιημενη την επιλογή WIFI 5G, στο μοντεμ, απενεργοποιήστε την..

Καπου, νομιζω το είχα δει...

 

Επίσης, ορίστε στατικη ιρ στο τηλέφωνο σας όταν συνδέεστε στο συγκεκριμένο ρουτερ.

 

To wifi 5G δε μπόρεσα να το βρω κάπου και με στατική ip δεν άλλαξε τίποτα απολύτως, αλλά νομίζω ότι πλησίασα λίγο στην ανακάλυψη του προβλήματος, το οποίο μου φαίνεται αρκετά μπερδεμένο...

Πρόσεξα ότι τα κολλήματα δεν τα κάνει παντού, στο ρούτερ της δουλειάς μου για παράδειγμα συμπεριφέρεται μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν στο σπίτι, αλλά και εκεί το έλυσα με μια επανεκκίνηση στο ρούτερ !

Το παράξενο όμως είναι ότι δε μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στο ρούτερ, γιατί τόσο το άλλο μου κινητό, όσο και τα κινητά της γυναίκας και της κόρης μου, αλλά και οι 3 υπολογιστές που έχουμε στο σπίτι συν τα δύο tvbox, δεν είχαν κανένα απολύτως θέμα. Μόνο το coolpad κολλούσε και αυτό έστρωσε (προσωρινά πιθανόν, εξηγώ παρακάτω) με επανεκκίνηση του ρούτερ. Αυτή όμως είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει (να κολλάει μόνο το συγκεκριμένο κινητό και να στρώνει με restart του ρούτερ) και δε μπορώ να καταλάβω που μπορεί να οφείλεται.

Θα δοκιμάσω να παίξω λίγο με το chamelemac, αν και δύσκολο να είναι θέμα macadress, θα έπρεπε να κολλάει και κάτι άλλο νομίζω και φυσικά να μη στρώνει με restart.

Προς το παρόν, όσοι έχετε πρόβλημα, δοκιμάστε ένα restart στο ρούτερ.

Αν βρω κάτι άλλο, επανέρχομαι. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει με όλα τα routers, σε κάποια δουλεύει άψογα και σε κάποια συνδέεται δύσκολα ακόμη και με manual σύνδεση. Σε κάποια κάνει και το εξής περίεργο, συνδέεται και μετά απο 1-2' αδρανείας αποσυνδέεται και μπορεί να το κάνει αρκετές φορές μέχρι να "στρώσει ".
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυυυυυυυυυυυυυ καιρό, χαιρετώ ξανά την παρέα!

Οι παλιοί γνώριμοι βλέπω εδώ ακόμη! Μπράβο παιδιά!

 

το F1 το έχει ο γιος μου, με την miui του jpower. Ρολλάρει μια χαρά καιρό τώρα και δεν το έχω πειράξει. Δεν παραπονιέται κιόλας, οπότε δεν την άλλαξα.

 

Εχω κρατημένα αρχεία για το F1, αν χρειαστεί κάτι, ας στείλει κάποιος πμ για να το δω, ίσως μπορώ να βοηθήσω και ας μην είμαι πλέον και πολύ ενεργό μέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολυυυυυυυυυυυυυ καιρό, χαιρετώ ξανά την παρέα!

Οι παλιοί γνώριμοι βλέπω εδώ ακόμη! Μπράβο παιδιά!

 

το F1 το έχει ο γιος μου, με την miui του jpower. Ρολλάρει μια χαρά καιρό τώρα και δεν το έχω πειράξει. Δεν παραπονιέται κιόλας, οπότε δεν την άλλαξα.

 

Εχω κρατημένα αρχεία για το F1, αν χρειαστεί κάτι, ας στείλει κάποιος πμ για να το δω, ίσως μπορώ να βοηθήσω και ας μην είμαι πλέον και πολύ ενεργό μέλος.

 

που χαθηκες εσυ...???? :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επειδή δεν γράφω δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζω κιόλας.

Τα δικά μου Coolpad μετά από καιρό που τα άφησα αχρησιμοποίητα δεν ξεκινούν με τίποτα και αν το κάνουν με ένα ελαφρύ χτύπημα στην πλάτη κάνουν επανεκκίνηση. Επειδή το έχω δει σε τρεις συσκευές αποκλείω το γεγονός να φταίει το hardware και θεωρώ υπεύθυνες τις 4 ετών μπαταρίες. Παρήγγειλα δύο άλλες και μόλις έρθουν θα δω.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επειδή δεν γράφω δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζω κιόλας.

Τα δικά μου Coolpad μετά από καιρό που τα άφησα αχρησιμοποίητα δεν ξεκινούν με τίποτα και αν το κάνουν με ένα ελαφρύ χτύπημα στην πλάτη κάνουν επανεκκίνηση. Επειδή το έχω δει σε τρεις συσκευές αποκλείω το γεγονός να φταίει το hardware και θεωρώ υπεύθυνες τις 4 ετών μπαταρίες. Παρήγγειλα δύο άλλες και μόλις έρθουν θα δω.

 

τριψε με ενα ψιλο γυαλοχαρτο, ελαφρά πόλους μπαταριας και ελάσματα τηλεφώνου μήπως έχουν πιάσει μούργα από την αχρησία. Με πολυ προσοχή.!

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ έχω πρόβλημα με το WiFi με όλες τις ρομ, κάτι έχει η συσκευή μου λογικά. κάθε 10 μέρες περίπου μου αρχίζει τα κουλά και ξαναπερναω το patch για το WiFi που μου έφτιαξε ο jpower και μετά στρώνει

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ubnt.unifihome

 

δοκιμαστε αυτό...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

τριψε με ενα ψιλο γυαλοχαρτο, ελαφρά πόλους μπαταριας και ελάσματα τηλεφώνου μήπως έχουν πιάσει μούργα από την αχρησία. Με πολυ προσοχή.!

 

Το έχω κάνει και δεν αλλάζει κάτι, οι μπαταρίες είναι παλιές πλέον, γι' αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

@Jpower

Σκέπτομαι να αλλάξω λίγο περιβαλλον γιατι είμαι με MIUI απο τον Μαη του 14, (μέχρι να αποφασίσω ποιο θα είναι το νεο μου τ/φ)

Βλεπω στο modaco καλα λογια για την δικιά σου Atomic OS και ηθελα να ρωτήσω αν είναι εξελληνισμένη πληρως. Επίσης εχω TWRP 2.8.1.0

Ειμαι οκ να φλασάρω μ'αυτη?

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Εχω καιρο να μπω modaco...

This Atomic OS is really great. I had a long break since trying different ROMs on F1 last time but I haven't seen such flawlessly working ROM since stock.

 

If I had it before I changed my phone, I wouldn't change it. F1 now works better than my LeTV Le Pro 3 with Snapdragon 820.

 

:happy:

 

Λογικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ ολες τις ρομ τις περναω με philz

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε θηκουλα καινουργια και tempered και τα φορεσα στις γυναικας μου πλεον το f1,κουκλι το 4μιση χρονων τηλεφωνακι(από τους πρωτους το πηρα τον Απριλιο του 2014 αν θυμαμι καλα!)!

4ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ,ποιος θα το περιμενε αυτό?

Μπραβο στην coolpad και μπραβο στον jpower73 που κρατησε στην ζωη το coolpadaki!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...