Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ εγω τα ιδια με το GPS δοκιμασα κατευθειαν πατσακι αλλα δεν εμφανηζει πουθενά το εικονίδιο του gps

 

edit: Περασα το αρχειακι με RW προσαρτηση κ δουλεψε κατευθειαν μετα απο restart. Δεν εχω το αρχειο bt σε εκεινον τον φακελο, θα εχω καποιο προβλημα?

 

Θα την δοκιμασω κ αλλο εννοειται για feedback, ευχαριστω JPower.

 

Έβαλα κ εγώ την τελευταία miui me wipe^4 cwm κτλ όλα παίζουν τέλεια εκτός το gps ... Έχω κάνει όσα λένε από το #24900 έως το #24920 εκτός από το να γυρίσω σε κάποια παλιά και να την περάσω από πάνω...θέλω να το αποφύγω ήταν κατά τα άλλα η ρομ 3μερες τώρα τα σπάει

Αυτό το rw που λέει το παιδί παραπάνω πως το κάνω;; Είναι το μόνο που μου μένει..

ΥΓ: από τα φλασαρισματα fix gps έχω την εντύπωση ότι έγινε χειρότερο :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

μόνη λύση και σίγουρη είναι αυτή, βάλε μια παλιά και καπάκι την τελευταία. Είχα δοκιμάσει την Άρτα και τα Γιάννενα αλλά τζίφος, οπότε μην το ψάχνεις άλλο!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κ εγώ την τελευταία miui me wipe^4 cwm κτλ όλα παίζουν τέλεια εκτός το gps ... Έχω κάνει όσα λένε από το #24900 έως το #24920 εκτός από το να γυρίσω σε κάποια παλιά και να την περάσω από πάνω...θέλω να το αποφύγω ήταν κατά τα άλλα η ρομ 3μερες τώρα τα σπάει

Αυτό το rw που λέει το παιδί παραπάνω πως το κάνω;; Είναι το μόνο που μου μένει..

ΥΓ: από τα φλασαρισματα fix gps έχω την εντύπωση ότι έγινε χειρότερο :/

Eγω την περασα με dirty flash. Στην αρχη δουλευε το gps αλλα προσεξα οτι μετα απο επανεκκινηση αργουσε υπερβολικα να κλειδωσει δορυφορους. Ημουν ετοιμος να κανω καθαρη εγκατασταση και επαναφορα προγραμματων. Δοκιμασα αυτο το οποιο ηταν ηδη ρυθμισμενο ετσι http://www.techrepublic.com/article/faster-gps-locking-on-your-rooted-android-device/ και επανεκκινηση τα ιδια. Τοτε πηρα απο το φακελο nvram παλαιοτερης rom (jonzalvo v2) που ειχα κανει backup το imei το αρχειο gps το εβαλα στο φακελο που αναφερει ο jpower αλλα με δικαιωματα rw-r—r— επανεκκινηση και δουλευει μια χαρα δεν ξερω τι να πω.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Eγω την περασα με dirty flash. Στην αρχη δουλευε το gps αλλα προσεξα οτι μετα απο επανεκκινηση αργουσε υπερβολικα να κλειδωσει δορυφορους. Ημουν ετοιμος να κανω καθαρη εγκατασταση και επαναφορα προγραμματων. Δοκιμασα αυτο το οποιο ηταν ηδη ρυθμισμενο ετσι http://www.techrepublic.com/article/faster-gps-locking-on-your-rooted-android-device/ και επανεκκινηση τα ιδια. Τοτε πηρα απο το φακελο nvram παλαιοτερης rom (jonzalvo v2) που ειχα κανει backup το imei το αρχειο gps το εβαλα στο φακελο που αναφερει ο jpower αλλα με δικαιωματα rw-r—r— επανεκκινηση και δουλευει μια χαρα δεν ξερω τι να πω.

 

Υπάρχει αυτό το αρχείο gps να το ανεβάσουμε κάπου να το πετάξω κ εγώ καρφωτα μέσα μπας κ δούμε άσπρη μέρα..

Γιατί το να περάσω με dirty δεν το θεωρώ καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για πείτε τι τύπος ακουστικών χρειάζεται το κινητό μας ώστε να είναι άκρως λειτουργικά γιατί δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να βρω το ποστ?

παιδιά κάποιος που θυμάται να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το αρχείο gps να το ανεβάσουμε κάπου να το πετάξω κ εγώ καρφωτα μέσα μπας κ δούμε άσπρη μέρα..

Γιατί το να περάσω με dirty δεν το θεωρώ καθαρή εγκατάσταση.

Κατσε να ανεβασω καπου τα δικα μου μηπως και λυσεις το προβλημα σου.

https://mega.nz/#!XhsAWZDZ!KU5MD0gHxVJG-KoBChBTr6UPFjpFBiD0hHPV9vHJg3o

https://mega.nz/#!C49HlQLS!0UjIZ-ZjikjNS3IIV5nqWwHF_64SyHuksWvq8BDy5sE

https://mega.nz/#!rwtikTaQ!-ibYRGk6GJQhlW7V3AptMyPaBJmw9jcowg2X4JziYOo

https://mega.nz/#!D1FAwQjS!pJer-JbWbzwsR00g2ca5L9Od2dEksXzX3Ju8NRDCcPY

Εγω εκανα τα εξης: 1) εβαλα το αρχειο gps.conf (1) στο system/etc και μετονομασε το σε gps.conf με δικαιωματα rw-r-r 2) εβαλα το αρχειο gps στο data/nvram/APCFG/APRDEB με δικαιωματα rw-r-r 3) απο recovery φλασαρεις το gps-fix-miui8-6.9.29 by Jpower73 4) επανεκκινηση του τηλεφωνου 5) βγαινεις σε ανοικτο χωρο και με ενα προγραμμα να βλεπεις δορυφορους πχ gps test περιμενεις μεχρι να κλειδωσει δορυφορους (θα κανει την πρωτη φορα αρκετη ωρα). Αν δεν κλειδωσει στιγμα δοκιμασε με το αρχειο gps.conf (2) στο system/etc και μετονομασε το σε gps.conf με δικαιωματα rw-r-r

Δες εδω σε ανοικτο χωρο ποσο χρονο κανει το δικο μου https://vimeo.com/226629351

Edited by klaipelas

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ανεβασω καπου τα δικα μου μηπως και λυσεις το προβλημα σου.

Εγω εκανα τα εξης: 1) εβαλα το αρχειο gps.conf (1) στο system/etc και μετονομασε το σε gps.conf με δικαιωματα rw-r-r 2) εβαλα το αρχειο gps στο data/nvram/APCFG/APRDEB με δικαιωματα rw-r-r 3) απο recovery φλασαρεις το gps-fix-miui8-6.9.29 by Jpower73 4) επανεκκινηση του τηλεφωνου

 

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::dance::clap::bow:

 

Ποσα ευχαριστω να πω;;;

Εκανα τα 4 πρώτα βήματα και με τα την επανεκκίνηση ειδα για 1η φορα το σηματάκι του gps να εμφανίζεται (3 μερες τωρα ουτε καν με οσες δόκιμες εκανα)... δεν πρόλαβα να βγω στο μπαλκονι κλείδωσε μεσα στο σπίτι :blink:

Εκανα και 3-4 restart και φαίνεται να παιζει ακομα.. μονο μετα το 2ο rr άργησε κανα 2λεπτο να κλειδώσει .

Και παλι ευχαριστωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Άψογος... :)

Για γρήγορο κλείδωμα, κατεβάστε faster gps από το μαγαζί. Ρυθμίστε το για Ελλάδα. Ανοίξτε gps, gps test και ίντερνετ. Βγείτε εξω. Μια φορά αν κλειδώσει εφεξής θα κλειδωνει σε λιγοτερο απο 5"

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::dance::clap::bow:

 

Ποσα ευχαριστω να πω;;;

Εκανα τα 4 πρώτα βήματα και με τα την επανεκκίνηση ειδα για 1η φορα το σηματάκι του gps να εμφανίζεται (3 μερες τωρα ουτε καν με οσες δόκιμες εκανα)... δεν πρόλαβα να βγω στο μπαλκονι κλείδωσε μεσα στο σπίτι :blink:

Εκανα και 3-4 restart και φαίνεται να παιζει ακομα.. μονο μετα το 2ο rr άργησε κανα 2λεπτο να κλειδώσει .

Και παλι ευχαριστωωωω!!!

Χαιρομαι που βοηθησα και ελυσες το προβλημα σου. Οταν κανω επανεκκινηση αν ανοιξω αμεσως το gps αργει λιγακι και σε εμενα αλλα αν το αφησω ενα λεπτο μετα την επανεκκινηση και επειτα ανοιξω το gps κλειδωνει πολυ γρηγορα.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

snap camera 8.5.0

WHAT’S NEW

8.5.0

Fix focus on lg g5

Experimental fast burst mode for some camera1 devices

8.4.0

5 and 7 frame HDR

Faster HDR

HDR processing from gallery for 2-7 frames

Better RAW previews

8.3.0

High resolution RAW preview with better colors

Reverse slideshow when started from a photo

8.2.7

Video Pause for Nougat

Better RAW support for Camera 1

Selfie flash

Allow copying photos between albums

 

https://mega.nz/#!pQQz1ZoT!sERxy8y6VGuOyNEJfFDiBjYTbuWFp-IBK8YGpHhUQ4s

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα καθαρή εγκατάσταση της τελευταίας miui με σκοπό να τσεκαρω το πρόβλημα νε το gps. Δυστυχώς, δεν μου το παρουσίασε και το gps, σε μένα, λειτουργεί κανονικά, ακόμη και μετά από καθαρή εγκατάσταση της ρομ.

Επειδή όμως πολλοί φίλοι έχουν θέμα, έφτιαξα ένα πατσάκι που συνοψίζει τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για να διορθωθεί.

Επίσης, διορθώνει και το πρόβλημα με την αλλαγή btadress σε κάθε επανεκκίνηση. Δυστυχώς, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την λειτουργία του καθότι δεν έχω το πρόβλημα.

Όποιος λοιπόν έχει θέμα με το gps του, ας Φλασαρει αυτό.

https://mega.nz/#!YRolXBKK!jKjZZgqYIBKQXnOyaSNWtOmyTvtj5uVbzG82PZv1TIQ

Αντικαθιστά τα υπάρχοντα αρχεία στα data παρέχοντας τους τα κατάλληλα δικαιώματα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα καθαρή εγκατάσταση της τελευταίας miui με σκοπό να τσεκαρω το πρόβλημα νε το gps. Δυστυχώς, δεν μου το παρουσίασε και το gps, σε μένα, λειτουργεί κανονικά, ακόμη και μετά από καθαρή εγκατάσταση της ρομ.

Επειδή όμως πολλοί φίλοι έχουν θέμα, έφτιαξα ένα πατσάκι που συνοψίζει τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για να διορθωθεί.

Επίσης, διορθώνει και το πρόβλημα με την αλλαγή btadress σε κάθε επανεκκίνηση. Δυστυχώς, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την λειτουργία του καθότι δεν έχω το πρόβλημα.

Όποιος λοιπόν έχει θέμα με το gps του, ας Φλασαρει αυτό.

https://mega.nz/#!YRolXBKK!jKjZZgqYIBKQXnOyaSNWtOmyTvtj5uVbzG82PZv1TIQ

Αντικαθιστά τα υπάρχοντα αρχεία στα data παρέχοντας τους τα κατάλληλα δικαιώματα

Δεν Δουλεύει το πατς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα καθαρή εγκατάσταση της τελευταίας miui με σκοπό να τσεκαρω το πρόβλημα νε το gps. Δυστυχώς, δεν μου το παρουσίασε και το gps, σε μένα, λειτουργεί κανονικά, ακόμη και μετά από καθαρή εγκατάσταση της ρομ.

Επειδή όμως πολλοί φίλοι έχουν θέμα, έφτιαξα ένα πατσάκι που συνοψίζει τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για να διορθωθεί.

Επίσης, διορθώνει και το πρόβλημα με την αλλαγή btadress σε κάθε επανεκκίνηση. Δυστυχώς, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω την λειτουργία του καθότι δεν έχω το πρόβλημα.

Όποιος λοιπόν έχει θέμα με το gps του, ας Φλασαρει αυτό.

https://mega.nz/#!YRolXBKK!jKjZZgqYIBKQXnOyaSNWtOmyTvtj5uVbzG82PZv1TIQ

Αντικαθιστά τα υπάρχοντα αρχεία στα data παρέχοντας τους τα κατάλληλα δικαιώματα

 

Εγώ έτυχε να την ξαναπεράσω 2 φορές την συγκεκριμένη miui και τις 2 φορές δεν δούλεψε το gps αλλά με το αρχείο gps του jpower μετά δούλεψε και τις 2...Μόνο την δεύτερη φορά είχα ένα πρόβλημα στο να αλλάξω το group και το name αλλά με το restart πάλι δούλεψε.

 

Και με το fastergps πλεόν κλειδώνει σε λιγότερο απο 30 sec( πριν περίμενα 1.5 λεπτό πριν ξεκινήσω το τρέξιμο για να κλειδώσει το gps :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εφ όσον μου το επιβεβαιώνεις για το παλαιότερο πατς (νομίζω της 6.9.29) τότε μένουμε σ αυτό. Ακυρώνω το λινκ..

Ευχαριστώ..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτυχε να την ξαναπεράσω 2 φορές την συγκεκριμένη miui και τις 2 φορές δεν δούλεψε το gps αλλά με το αρχείο gps του jpower μετά δούλεψε και τις 2...Μόνο την δεύτερη φορά είχα ένα πρόβλημα στο να αλλάξω το group και το name αλλά με το restart πάλι δούλεψε.

 

Και με το fastergps πλεόν κλειδώνει σε λιγότερο απο 30 sec( πριν περίμενα 1.5 λεπτό πριν ξεκινήσω το τρέξιμο για να κλειδώσει το gps :lol: :)

Τι εννοείς να αλλάξεις το group ;

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2017-07-24-20-54-42-892_nextapp.fx.png

 

Κάντο έτσι.. Ακριβώς έτσι..

Εκεί που λέει owner και group, ουσιαστικά, είναι κουμπιά επιλογών. Πάτα επάνω και θα δεις επιλογές

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2017-07-24-20-54-42-892_nextapp.fx.png

 

Κάντο έτσι.. Ακριβώς έτσι..

Εκεί που λέει owner και group, ουσιαστικά, είναι κουμπιά επιλογών. Πάτα επέμβαση και θα δεις επιλογές

Στο gps.conf τι δικαιώματα δίνουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2017-07-24-20-54-42-892_nextapp.fx.png

 

Κάντο έτσι.. Ακριβώς έτσι..

Εκεί που λέει owner και group, ουσιαστικά, είναι κουμπιά επιλογών. Πάτα επάνω και θα δεις επιλογές

 

Μετά από καιρό απουσίας από το νήμα, ένα θα πω:

 

Μπράβο σου για την άριστη ρομ! Ταχύτητα, ποιότητα ήχου κλπ κλπ

 

Κλασσικά στο δικό μου δεν δούλευε το gps, αλλά με το κολπάκι με τα δικαιώματα είναι ΟΚ. Ίσως και να ταιριάζει και στις άλλες κινέζικες που είχαν νεκρό gps.

 

Επειδή έλειπα καιρό από τις miui, και απεχθάνομαι όλα αυτά τα mi-διάφορα που έχει μέσα (λογαριασμό mi δεν έχω βάλει),

Υπάρχει καμιά λίστα με αυτά που μπορούν να σβήσουν ή να παγώσουν χωρίς να έχουμε bootloop? Να κρατήσω τα απολύτως απαραίτηα δηλαδή.

(είχα σβήσει πολλά σε Miui του xs, αλλά είχε και πολλά άλλα κινέζικα αυτός μέσα, και δεν θυμάμαι ποια δίνουν bootloop)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον... :happy::happy::happy:

 

Αν και δεν έχω σβήσει τίποτα από την ρομ, μπορείς να παγωσεις ότι υπάρχει στον φακελο tools ,εκτος από το contacts, fmradio. οχι οτι το ραδιοφωνο θα σου δωσει μπουτλουπ, αλλά δε νομιζω να το σβήσεις...

 

Δεν αξίζει τον κόπο. Η ρομ είναι ήδη καθαρή.

Θα τα έσβηνα εγώ αλλά επειδή πολλοί φίλοι τα ζητάνε, για να μην φτιαχνω πατσακια εκ των υστέρων, τα άφησα μεσα

 

Λογαριασμό Μι, δεν θέλει.. Ολα τα θέματα ακόμη και τα ¨απαιτητικά¨($) είναι κουτραντάν :p;););)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον... :happy::happy::happy:

 

Αν και δεν έχω σβήσει τίποτα από την ρομ, μπορείς να παγωσεις ότι υπάρχει στον φακελο tools ,εκτος από το contacts, fmradio. οχι οτι το ραδιοφωνο θα σου δωσει μπουτλουπ, αλλά δε νομιζω να το σβήσεις...

 

Δεν αξίζει τον κόπο. Η ρομ είναι ήδη καθαρή.

Θα τα έσβηνα εγώ αλλά επειδή πολλοί φίλοι τα ζητάνε, για να μην φτιαχνω πατσακια εκ των υστέρων, τα άφησα μεσα

 

Λογαριασμό Μι, δεν θέλει.. Ολα τα θέματα ακόμη και τα ¨απαιτητικά¨($) είναι κουτραντάν :p;););)

 

Η ρομ είναι καθαρή,

λέω μόνο για αυτά της ίδια της miui (τα αφήνω προς το παρόν όλα μέσα και όποιος έχει παγώσει κάποια μας το λέει)

γιατι δινουν wakelocks (xiaomi service framework, direct service, find device )

 

(για τα θεματα κια το λογαριασμό το είχα διαβάσει, όλα ΟΚ)

To bluetooth handsfree που έχω δουλευει OK,

 

κάτι νερά μου έκανε η snap, την έσβησα κατά λαθος και μετά με ζόρισε για να ξαναμπεί, τώρα ΟΚ

Έβγαλα τον pulsar+ και έβαλα τον jetaudio από άλλη σου ρομ γιατί έχει αυτά τα 3d audio κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...