Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ρωτάνε πολλοί φίλοι, η ρομ θα ανέβει με όλες τις διορθώσεις και τα workarounds καθώς και με οδηγίες σε αλλο νήμα.

 

Με το ανωτέρω πατς διορθώθηκαν και θέματα εναλλαγής WiFi to data και αντίστροφα..

 

Επίσης, φτιάχνω κάτι για γρήγορο κλείδωμα σε gsm. Ήδη, εχω διορθώσει το φαινόμενο στα δίκτυα να εμφανίζονται αριθμοί αντί για ονόματα εταιριών κινητής.

 

Τεσπα...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Επειδή ρωτάνε πολλοί φίλοι, η ρομ θα ανέβει με όλες τις διορθώσεις και τα workarounds καθώς και με οδηγίες σε αλλο νήμα.

 

Με το ανωτέρω πατς διορθώθηκαν και θέματα εναλλαγής WiFi to data και αντίστροφα..

 

Επίσης, φτιάχνω κάτι για γρήγορο κλείδωμα σε gsm. Ήδη, εχω διορθώσει το φαινόμενο στα δίκτυα να εμφανίζονται αριθμοί αντί για ονόματα εταιριών κινητής.

 

Τεσπα...

Περιμένουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ουάου, bug με 2g / 3g διακόπτη ήταν πραγματικά σταθερό, είχα λίγες ελπίδες, που είναι πολύ ωραίο να ακούσω

 

Και πώς αισθάνεται ο Ρομ; Τυχόν σφάλματα;

 

Λυπάμαι αν υπάρχει τυπογραφικό λάθος ή κάτι τέτοιο, χρησιμοποιώ google translation, οπότε δεν χρειάζεται να γράφω στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

2G/3G switch and data connectivity were the biggest issues for mm roms.

Now it is fixed.

 

The only issues remaining are :

External fm radio speaker

After call Network drops using hands-free buttons.

 

Anyway, the rom is under stress test..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

2G/3G switch and data connectivity were the biggest issues for mm roms.

Now it is fixed.

 

The only issues remaining are :

External fm radio speaker

After call Network drops using hands-free buttons.

 

Anyway, the rom is under stress test..

 

For now ill still stay with miui from X_s, but when i get some free time or should i say i stop being lazy i will install rom,

Keep doing good work and keep us informed how are things going with rom :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελε τη βοήθεια σας.Ειχα στο κινητό την miui 8.Την είχα αρκετό καιρό.Το τελευταίο διάστημα έχει κάποια κολλήματα και χθες κολησε εντελώς.Εβγαλα την μπαταρία την ξαναεβαλα τίποτα.Ε μετά είπα να δοκιμάσω να φλασαρω τη rom από την αρχή.εκανα τη διαδικασία αλλά στην επανεκκίνηση που κάνει μένει στο λογότυπο της miui.προσπαθησα να φλασαρω άλλες παλιότερες ρομ αλλά πάλι τίποτα εκεί κολημενο στο miui.Μπορω να κάνω κάτι ή κόλλησε εντελώς το τηλέφωνο.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

http://s13.postimg.org/u2w8wrcvb/Screenshot_20170528_175545.png http://s13.postimg.org/f87nil3af/Screenshot_20170528_212915.png

 

http://s13.postimg.org/ym8hi9uqv/Screenshot_20170528_214153.png http://s13.postimg.org/tc3iqzahz/Screenshot_20170528_214500.png

 

Καλύτερη της νεξους.

Τα δεδομένα λειτουργούν υποδειγματικα, όπως και ο διακόπτης 2/3g. Έγιναν βελτιώσεις στο boot.img οι οποίες στάλθηκαν για έλεγχο στον dev.

http://s8.postimg.org/j61zwo639/Screenshot_20170528_215115.png

 

Διορθώθηκε, πλήρης προσβσσιμοτητα (και για αποθήκευση) στην sd με το τιτανιουμ..

 

Επίσης,

http://s12.postimg.org/pkm84drsd/IMG_20170529_003817.jpg

image free hosting

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Σήμερα έπεσε το coolpad και η οθόνη έγινε γάλα, αλλά δουλεύει! Υπάρχει ανταλλακτικό ή πάω για νέο κινητό;

 

Υπάρχει αλλά οι ιμιτασιόν από ebay και Aliexpress είναι πολύ κατώτερες από τη γνήσια σε ποιότητα απεικόνισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελε τη βοήθεια σας.Ειχα στο κινητό την miui 8.Την είχα αρκετό καιρό.Το τελευταίο διάστημα έχει κάποια κολλήματα και χθες κολησε εντελώς.Εβγαλα την μπαταρία την ξαναεβαλα τίποτα.Ε μετά είπα να δοκιμάσω να φλασαρω τη rom από την αρχή.εκανα τη διαδικασία αλλά στην επανεκκίνηση που κάνει μένει στο λογότυπο της miui.προσπαθησα να φλασαρω άλλες παλιότερες ρομ αλλά πάλι τίποτα εκεί κολημενο στο miui.Μπορω να κάνω κάτι ή κόλλησε εντελώς το τηλέφωνο.ευχαριστω

 

Δοκίμασε να φλασάρεις μία official μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά και ξεκάθαρα μπορώ το πως μπορείς να επαναφέρεις το Coolpad F1 στη ζωή μετά από softbrick.

 

Κυρίως υπεύθυνες είναι οι AOSP Roms των οποίων bug είναι το αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή φορμάρεις την sd card να πέφτεις σε bootloop, δηλαδή τη διαδικασία του αέναου boot. Εμφανίζεται το boot logo και μετά ξαναbootάρει κ.ο.κ.

 

Δυστυχώς οι drivers της Coolpad είναι επιεικώς άθλιοι και σε συνδυασμό με τις ασαφείς οδηγίες που υπάρχουν μια υπόθεση δέκα λεπτών μπορεί άνετα να διαρκέσει δύο ημέρες ή και περισσότερο.

 

Η διαδικασία που θα περιγράψω εφαρμόσθηκε σε Windows 7 x32 και x64 ενώ σε Windows XP αρχικά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω τον driver γιατί εμφάνιζε μήνυμα σφάλματος αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι έπρεπε να αντιγράψω το Installer.dll μέσα στο φάκελο 2Κ_ΧΡ_COM και μετά να τρέξω το InstallDriver.exe. Βέβαια τα XP δεν είναι φαντεζί σαν τα Windows 7 και απλά εμφανίζουν ένα μήνυμα ότι ο usb driver εγκαταστάθηκε επιτυχώς. :lol:

 

Εγώ πάντως τα κατάφερα χρησιμοποιώντας Windows 7 x64.

 

Ξεκινάμε κατεβάζοντας από εδώ τα All MTK USB Driver 2014.rar, MTK_Driver.rar, SP_Flash_Tools.rar και [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar

 

Update: Driver έτοιμος για Windows XP εδώ.

 

Αυτά είναι και τα μόνα που χρειάζονται.

 

Update: Κατεβάστε από εδώ Αγγλική και νεότερη έκδοση του Flashtool.

 

Προαιρετικό βήμα: Αποσυμπιέζουμε το All MTK USB Driver 2014.rar και από το φάκελο εγκαθιστούμε τον Universal Android USB Driver. Δεν το θεωρώ απαραίτητο, η διαδικασία έχει πετύχει και χωρίς αυτό, ίσως όμως τον χρειάζεται το Flashtool.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε το MTK_Driver.rar το οποίο περιέχει τους drivers που θα εγκαταστήσουμε. Για Windows 7 x32 τρέχουμε από το φάκελο Win 7 το dpinst.exe ενώ για Windows 7 x64 το DPInst64.exe.

 

Πρέπει να το κάνουμε με δεξί κλικ επάνω τους και "Εκτέλεση ως διαχειριστής". Τα Windows θα εμφανίσουν κάποια στιγμή μήνυμα ότι ο driver που εγκαθιστούμε δεν έχει ψηφιακή υπογραφή αλλά εμείς θα επιλέξουμε "Συνέχεια της εγκατάστασης παρ' όλα αυτά". Αυτό θα γίνει τρεις φορές γιατί είναι τρεις οι drivers που εγκαθιστώνται.

 

Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα πρέπει να δείτε αυτό: (Δεν ισχύει για Windows XP)

 

[ATTACH]49244[/ATTACH]

 

Είμαστε εντάξει από drivers (καλού κακού κάντε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή) και προχωράμε στο επόμενο βήμα που είναι να συνδέσουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή μας χωρίς μπαταρία. Αυτόματα θα εμφανισθεί το μήνυμα ότι τα Windows ψάχνουν drivers για την άγνωστη συσκευή στο Windows Update, κάντε παράλειψη του Windows Update (χάσιμο χρόνου) έτσι ώστε να προχωρήσει σε αναζήτηση σε προρυθμισμένους φάκελους και να επιλέξει τον driver που εγκαταστήσαμε πριν και είναι ο mtk 6592 preloader usb vcom port driver.

 

Στη συνέχεια αποσυμπιέζουμε σε κάποιο φάκελο το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και σε κάποιον άλλο το SP_Flash_Tools.rar. Το μεν πρώτο είναι το image που θα φορτώσουμε στη συσκευή έτσι ώστε να επανέλθει, ενώ το δεύτερο είναι το Flashtool, το εργαλείο δηλαδή που θα μας κάνει τη δουλειά.

 

Ξεκινάμε λοιπόν από το φάκελο του Flashtool και τρέχουμε το flash_tool.exe.

 

[ATTACH]49235[/ATTACH]

 

Θα εμφανισθεί κάποιο μήνυμα στα Αγγλικά ότι δεν βρέθηκε το scatter file, εμείς πατάμε OK.

 

Δυστυχώς το Flashtool είναι στα Κινέζικα και γι' αυτό παραθέτω τις εικόνες. Για να "φορτώσουμε" το scatter file επιλέγουμε το κάτω πεδίο, αυτό που έχω σε κόκκινο περίγραμμα.

 

[ATTACH]49236[/ATTACH]

 

Στη συνέχεια "οδηγούμε" το πρόγραμμα στο φάκελο που έχουμε αποσυμπιέσει το [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και επιλέγουμε το MT6592_Android_scatter.txt. Αυτόματα το πρόγραμμα θα φορτώσει το image ενώ συντοχρόνως θα "γυρίσει" στην Αγγλική γλώσσα. Η εικόνα που θα δούμε είναι η εξής:

 

[ATTACH]49237[/ATTACH]

 

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Κάνουμε κλικ στο πράσινο βέλος Download του προγράμματος έχοντας στα χέρια μας το τηλέφωνο, απενεργοποιημένο εννοείται, με μπαταρία και πίσω καπάκι γιατί πρέπει να κρατάμε πατημένα ταυτόχρονα τα Volume Up και Power και συνδέουμε το καλώδιο usb. Η λέξη κλειδί εδώ είναι ο συγχρονισμός γιατί το περιθώριο που μας δίνεται είναι πολύ μικρό.

 

Οι γνώμες είναι ποικίλες ως προς το ποιά κουμπιά πρέπει να είναι πατημένα. Κάποιοι αναφέρουν επιτυχία μόνο με το Volume Up και κάποιοι άλλοι μόνο με το Power. Εγώ αν θυμάμαι καλά πατούσα και τα δύο.

 

Στη δική μου περίπτωση με το που συνέδεα τη συσκευή τα Windows έψαχναν drivers στο Windows Update και δεν ενεργοποιούσαν τον ήδη εγκατεστημένο driver με αποτέλεσμα μετά από αρκετή ώρα πλέον που είχα πατημένα και τα δύο κουμπιά το τηλέφωνο έμπαινε σε Fastboot mode και έπρεπε να βγάλω πίσω καπάκι, μπαταρία και πάλι από την αρχή.

 

Αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο καλό θα είναι να κάνει παράλειψη του Windows Update όσο πιο γρήγορα μπορεί ώστε να δουλέψει ο driver που ήδη υπάρχει.

 

Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις και σαράντα φορές, μπορεί και να πετύχει με την πρώτη, είναι θέμα τύχης και συγχρονισμού.

 

Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει το Flashtool να επικοινωνήσει με τη συσκευή και η κάτω μπάρα να γίνει κόκκινη, δηλαδή θα δούμε αυτή την εικόνα:

 

[ATTACH]49239[/ATTACH]

 

Μόλις η μπάρα γίνει κόκκινη μετά από 3 - 4 δευτερόλεπτα αφήνουμε τα πλήκτρα και όταν η κόκκινη μπάρα "γεμίσει" αλλάζει σε κίτρινη και συνεχίζει. Περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία, στο τέλος το τηλέφωνο θα bootάρει μόνο του. Εμείς πάντως δεν πειράζουμε τίποτα μέχρι το Flashtool να βγάλει μήνυμα OK. Τότε μόνο αποσυνδέουμε τη συσκευή και αν δεν έχει ξεκινήσει πατάμε εμείς το Power.

 

Το αφήνουμε να ξεκινήσει, η πρώτη φορά θα πάρει κάποια ώρα, υπάρχει περίπτωση αν κάνει "μαγκιές" να χρειασθεί να του βγάλουμε τη μπαταρία και να το επανεκκινήσουμε.

 

Συγχαρητήρια, το τηλέφωνο μας επανήλθε, αλλά με Αγγλοκινέζικη rom, Κινέζικο recovery και χωρίς root.

 

Κατ' αρχήν η γλώσσα του τηλεφώνου είναι η Κινέζικη οπότε δεν ξέρουμε τι μας γίνεται. :p Για να την αλλάξουμε σε Αγγλικά μπαίνουμε στο μενού από το κεντρικό softbutton, πάμε στις ρυθμίσεις που είναι το εικονίδιο με το γρανάζι και μετράμε από επάνω προς τα κάτω δεκαπέντε εικονίδια που βρίσκονται αριστερά, το15ο είναι ένα κεφαλαίο Α, εκεί βρίσκονται οι επιλογές γλώσσας. Αφού μπούμε εκεί πατάμε επάνω στην πρώτη Κινέζικη λέξη ψηλά και κατόπιν επιλέγουμε English. Έγινε το θαύμα, η γλώσσα πλέον είναι Αγγλική, και επιτέλους καταλαβαίνουμε τι γίνεται. :lol:

 

 

Βήμα πρώτο, πάμε στις ρυθμίσεις---->κάτω - κάτω About Phone--->Build Number, πατάμε επτά φορές πάνω του ώστε να ενεργοποιήσουμε τα Developer Options έτσι ώστε να έχουμε επικοινωνία μέσω usb με τον υπολογιστή. Μην ξεχάσετε από τα Developer Options να ενεργοποιήσετε το Usb Debugging, διαφορετικά ο υπολογιστής δεν θα "βλέπει" τη συσκευή.

 

Βήμα δεύτερο, πρέπει να το κάνουμε root ώστε να εγκαταστήσουμε τα mobileuncle tools 2.9.9 για να αλλάξουμε recovery και να βάλουμε Αγγλική.

 

Για να γίνει root προτείνω το VRoot, κατεβάστε από το link που έδωσα την Αγγλική version, εγκαταστήστε τη και μετά "ρίξτε" από πάνω την τελευταία Κινέζικη έτσι ώστε να μείνει η Αγγλική γλώσσα και να έχετε την τελευταία version στα Αγγλικά. Οι παλαιότερες εκδόσεις αποτυγχάνουν να κάνουν root τη συσκευή.

 

Πρέπει να αναφέρω ότι πολλά προγράμματα antivirus συμπεριλαμβανομένου του Nod32 που χρησιμοποιώ αντιλαμβάνονται το VRoot ως ιό και είτε δεν σε αφήνουν να το κατεβάσεις ή το μπλοκάρουν κατά τη χρήση του. Δεν νομίζω να είναι ιός (καλά, δεν ορκίζομαι κιόλας :lol:), η λύση είναι να απενεργοποιήσεις το antivirus και να κάνεις τη δουλειά σου. Εγώ πάντως ψάχνοντας το σύστημα αφού το χρησιμοποίησα δεν βρήκα κάτι περίεργο.

 

Αφού το κάναμε root είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε recovery, εγκαθιστούμε μέσω του .apk αρχείου από το link που έδωσα παραπάνω τα Mobileuncle tools. Μπορούμε να αντιγράψουμε το .apk αρχείο στην sd card μέσω του υπολογιστή μας. Για την επικοινωνία του υπολογιστή με τη συσκευή μας θα χρεαστούμε (αν δεν τον έχουμε ήδη) τον Coolpad Usb Driver. Μετά, αφού πρώτα πάμε στις επιλογές ασφαλείας του τηλεφώνου και επιλέξουμε την "Εγκατάσταση από άγνωστες πηγές", εγκαθιστούμε το .apk μέσω του ήδη υπάρχοντος File Manager. Κατόπιν βάζουμε είτε τη CWM Recovery είτε την TWRP, ό,τι προτιμάει ο καθένας.

 

Προσοχή, υπάρχουν συσκευές (όπως η δική μου) στις οποίες για ανεξήγητο λόγο δεν δουλεύει η CWM, ενώ υποτίθεται ότι εγκαθιστάται δεν μπορείς να bootάρεις σε recovery. Εκεί βάζουμε TWRP και κάνουμε τη δουλειά μας.

 

Αν τα καταφέρατε είστε έτοιμοι να φλασάρετε το κινητό με τη rom της επιλογής σας. :lol:

 

Οφείλω να απολογηθώ και στην Coolpad, τους drivers της οποίας χαρακτήρισα τρισάθλιους. Είναι λοιπόν, γιατί αν ήταν σωστοί τα Windows εφ' όσον τους είχες εγκαταστήσει δεν θα αντιλαμβάνονταν κάθε φορά που συνέδεες το τηλέφωνο σαν άγνωστη συσκευή, αλλά θα το αναγνώριζαν αμέσως και θα γλυτώναμε την ταλαιπωρία. Το έχω ξαναπάθει με drivers της Prolific αλλά εκείνοι τουλάχιστον τους αναβάθμισαν και ησυχάσαμε.

 

Συγνώμη για το μακροσκελέστατο post (μου πήρε δύο ώρες :lol:), ελπίζω να βοηθήσω αρκετούς. :)

 

Καλημερα φιλε μου και πολλα ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον απιστευτο οδηγο.Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω που αλλου να απευθηνθω εκτος απο εδω.

 

Εκανα ολα τα παραπανω βηματα τα οποια εχεις αναφερει και περασαν ολα κανονικοτατα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΚΙΝ.υπαρχει τροπος επικοινωνιας να τα πουμε ειτε απο τηλ ειτε απο το φουμπου και αν λυθει το προβλημα να το δωσουμε απλοχερα εδω περα γιατι μπορει και σε καπιον αλλον να τυχει?

 

Με εκτιμιση και σε σεβασμο προς την δουλεια που εχεις κανει Φωτελογλου Ιασων :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και πολλα ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον απιστευτο οδηγο.Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω που αλλου να απευθηνθω εκτος απο εδω.

 

Εκανα ολα τα παραπανω βηματα τα οποια εχεις αναφερει και περασαν ολα κανονικοτατα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΚΙΝ.υπαρχει τροπος επικοινωνιας να τα πουμε ειτε απο τηλ ειτε απο το φουμπου και αν λυθει το προβλημα να το δωσουμε απλοχερα εδω περα γιατι μπορει και σε καπιον αλλον να τυχει?

 

Με εκτιμιση και σε σεβασμο προς την δουλεια που εχεις κανει Φωτελογλου Ιασων :):)

παραθετω επισης και αυτο εδω το κειμενο

 

============ Memory Detection Report ===========

 

Internal RAM:

 

 

External RAM:

 

Type = DRAM

 

Size = 0x80000000 (2048MB/16384Mb)

 

NAND Flash:

 

ERROR: NAND Flash was not detected!

 

EMMC:

 

EMMC_PART_BOOT1 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_BOOT2 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_RPMB Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_GP1 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP2 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP3 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP4 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_USER Size = 0x00000001d2000000(7456MB)

 

UFS:

 

ERROR: UFS was not detected!

 

============ RAM Test ============

 

Data Bus Test:

 

[D0]

[D1]

[D2]

[D3]

[D4]

[D5]

[D6]

[D7]

[D8]

[D9]

[D10]

[D11]

[D12]

[D13]

[D14]

[D15]

[D16]

[D17]

[D18]

[D19]

[D20]

[D21]

[D22]

[D23]

[D24]

[D25]

[D26]

[D27]

[D28]

[D29]

[D30]

[D31]

OK!!

 

Address Bus Test:

 

[A1]

[A2]

[A3]

[A4]

[A5]

[A6]

[A7]

[A8]

[A9]

[A10]

[A11]

[A12]

[A13]

[A14]

[A15]

[A16]

[A17]

[A18]

[A19]

[A20]

[A21]

[A22]

[A23]

[A24]

[A25]

[A26]

[A27]

[A28]

[A29]

[A30]

OK!!

 

RAM Pattern Test :

Writing ...

0x44332211,

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και πολλα ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για τον απιστευτο οδηγο.Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω που αλλου να απευθηνθω εκτος απο εδω.

 

Εκανα ολα τα παραπανω βηματα τα οποια εχεις αναφερει και περασαν ολα κανονικοτατα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΚΙΝ.υπαρχει τροπος επικοινωνιας να τα πουμε ειτε απο τηλ ειτε απο το φουμπου και αν λυθει το προβλημα να το δωσουμε απλοχερα εδω περα γιατι μπορει και σε καπιον αλλον να τυχει?

 

Με εκτιμιση και σε σεβασμο προς την δουλεια που εχεις κανει Φωτελογλου Ιασων :):)

παραθετω επισης και αυτο εδω το κειμενο

 

============ Memory Detection Report ===========

 

Internal RAM:

 

 

External RAM:

 

Type = DRAM

 

Size = 0x80000000 (2048MB/16384Mb)

 

NAND Flash:

 

ERROR: NAND Flash was not detected!

 

EMMC:

 

EMMC_PART_BOOT1 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_BOOT2 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_RPMB Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_GP1 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP2 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP3 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP4 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_USER Size = 0x00000001d2000000(7456MB)

 

UFS:

 

ERROR: UFS was not detected!

 

============ RAM Test ============

 

Data Bus Test:

 

[D0]

[D1]

[D2]

[D3]

[D4]

[D5]

[D6]

[D7]

[D8]

[D9]

[D10]

[D11]

[D12]

[D13]

[D14]

[D15]

[D16]

[D17]

[D18]

[D19]

[D20]

[D21]

[D22]

[D23]

[D24]

[D25]

[D26]

[D27]

[D28]

[D29]

[D30]

[D31]

OK!!

 

Address Bus Test:

 

[A1]

[A2]

[A3]

[A4]

[A5]

[A6]

[A7]

[A8]

[A9]

[A10]

[A11]

[A12]

[A13]

[A14]

[A15]

[A16]

[A17]

[A18]

[A19]

[A20]

[A21]

[A22]

[A23]

[A24]

[A25]

[A26]

[A27]

[A28]

[A29]

[A30]

OK!!

 

RAM Pattern Test :

Writing ...

0x44332211,

 

Καλημέρα Ιάσωνα, κι εγώ συμπτωματικά παίδευα ένα εχθές με παρόμοια συμπτώματα και δεν κατάφερα κάτι, έχει γίνει Hard bricked, υπάρχει επικοινωνία συσκευής και υπολογιστή αλλά παρότι η διαδικασία ολοκληρώνεται επιτυχώς δεν λειτουργεί, δε φορτίζει ούτε τη μπαταρία.

 

Πως ήρθε σε αυτή την κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Ενα ωραίο βράδυ κανω επανεκκίνηση το κιν και δν μπουταρε.παω στο cw να ξαναπερασω ρομ και δν το περναγε με τπτ.Μου εκανε απενεγκατασταση το twrp δν αφηνε το cw να περασει την ρομ και αυτο ηταν ολο.ειδα σε ενα βιντεο σχετικα με το hardbricked duzen οπου περνας το emmc μεσω sd και το ξαναζωντανεψε .υπαρχει τετοιος τροπος μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Ενα ωραίο βράδυ κανω επανεκκίνηση το κιν και δν μπουταρε.παω στο cw να ξαναπερασω ρομ και δν το περναγε με τπτ.Μου εκανε απενεγκατασταση το twrp δν αφηνε το cw να περασει την ρομ και αυτο ηταν ολο.ειδα σε ενα βιντεο σχετικα με το hardbricked duzen οπου περνας το emmc μεσω sd και το ξαναζωντανεψε .υπαρχει τετοιος τροπος μήπως?

 

Αυτό το κόλπο με την sd card δεν το έχω δοκιμάσει, από ότι είδα όμως το Flash tool σου βγάζει errors σχετικά με τη flash. Το πιθανότερο είναι να τα έφτυσε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αυτο βλεπω κ εγω μάλλον οδευω για νεο κιν.

 

Υπήρξαν αρκετά κρούσματα με πεθαμένη flash. Αν είσαι τόσο τυχερός, τι να πω. Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι από hard brick είναι σχεδόν αδύνατο να επανέλθει. Υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται Volcano box αλλά τρέχα γύρευε, είναι ακριβό, παίρνεις άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το coolpad θα το έχω εγώ πλεον χεχεχε. jpower περιμένω την rom σου όποτε είναι έτοιμη :D .

να ρωτήσω 3 χρόνια το έχω πόσο να αντέξει λέτε η μητρική ; ;p ελπίζω για πολύ ;)

παρήγγειλα και μπατάρια............ αυτή που είπες 4000mah για να δούμε!!!

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις την rom του thp@1997 απο το xda που λεει οτι εφτιαξε το 2g/3g switch?

 

Kατα προτιμηση καποιος απο Αθηνα που μπαινοβγαινει σε metro για να δουμε αν εχει φτιαξει και το bug που δεν ξανασυνδεονται τα data..

 

Αν δεν εχει φτιαχτει αυτο,τα βιντεο σε fb και browser που δεν παιζουν σωστα και τo blackout του τηλεφωνου οταν σου κλεινουν το τηλεφωνο η rom ειναι αχρηστη βεβαια.

 

 

Θα την δοκιμαζα στα καπακια πριν κανα χρονο αλλα τωρα που εχω αραξει με την miui του xs τοσους μηνες χωρις bugs δεν ψηνομαι να γινω πειραματοζωο σε εξαρες ευκολα..

 

Παντως αν καταφερε και εφτιαξε το 3g switch o thp@1997 respect..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το coolpad θα το έχω εγώ πλεον χεχεχε. jpower περιμένω την rom σου όποτε είναι έτοιμη :D .

να ρωτήσω 3 χρόνια το έχω πόσο να αντέξει λέτε η μητρική ; ;p ελπίζω για πολύ ;)

παρήγγειλα και μπατάρια............ αυτή που είπες 4000mah για να δούμε!!!

 

markosch θα μπορουσες να γραψεις ποια μπαταρια ειναι αυτη με 4000mah για να παραγγηλω και εγω?

Link to comment
Share on other sites

edit: κατα διαβολικη συμπτωση εσκασε πριν απο λιγο και νεα miui 8 απο Xs (7.5.29) http://en.miui.com/download-208.html οποτε ισως δοκιμασω και την προαναφερθεισα του xda πριν την περασω..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

markosch θα μπορουσες να γραψεις ποια μπαταρια ειναι αυτη με 4000mah για να παραγγηλω και εγω?

 

Τι 4000mah ρε παιδια,η δικη μας ειναι 2500,θα επρεπε να χει το διπλασιο μεγεθος σχεδον για να ειναι οντως 4000!

Σκεφτειτε το λιγο λογικα,μυριζει πολυ βητα κινεζια..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

A quick question how to add recovery mode or access it in this rom 8297W-EMUI3.0-minimal-8.25-clean-GR or is there a version with it installed(not minimal but full)? I tried install it using mobileuncle tools but it can't reboot into it.

I want to access google store but at this point it is not possible and installation is not possible as well.

 

 

Μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με τον τρόπο προσθήκης της μεθόδου ανάκτησης ή την πρόσβαση σε αυτήν την έκδοση 8297W-EMUI3.0-minimal-8.25-clean-GR ή υπάρχει κάποια έκδοση με αυτήν (δεν είναι ελάχιστη αλλά πλήρης); Δοκίμασα να το εγκαταστήσω χρησιμοποιώντας τα εργαλεία του mobileuncle, αλλά δεν μπορεί να επανεκκινήσει σε αυτό.

Θέλω να αποκτήσω πρόσβαση στο Google Store αλλά σε αυτό το σημείο δεν είναι δυνατή και η εγκατάσταση δεν είναι δυνατή.

Edited by loki7777
Link to comment
Share on other sites

Αζούλι, εσύ που έχεις εμπειρία πάνω στο θέμα, δες λίγο τη συνημμένη εικόνα και πες μου, σε παρακαλώ, αυτή η εφαρμογή, που πετάει κάθε τόσο ειδοποιήσεις στη Miui του xs, έχεις ιδέα τι είναι;;

 

Screenshot_2017-05-24-17-22-48-767_com.android.c.pngimage

 

Ειναι καποιο κινεζικο chat app νομιζω.Απ οτι θυμαμαι βγαινει με απλο uninstall απο τα settings,αν οχι freeze με titanium.Παντως μας ειναι εντελως αχρηστο,μπορεις να το εξαφανισεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην purenexus ο διακόπτης 2g 3g λειτουργεί υποδειγματικα

Πλέον έχω την Lineage και αυτή πάρα πολύ καλή.

 

Edit : στην pure nexus, το φιξακι το έφτιαξα εγω με βάση το σκεπτικο του Tribetmen στο github στην ενότητα Lineage cm13.0

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν την βρηκε ο thp@1997 ο ιδιος την λυση για το 2g/3g οπως ανακαλυψα με λιγο ψαξιμο: http://www.techbuff.ga/2017/05/mtk3467-fix-2g3g-switch-bug-and-data.html?m=1

 

To πιο ενοχλητικο πραγμα στην κοινοτητα του android ειναι να λεει ο καθενας οτι εφτιαξε το ενα και το αλλο μονος του ενω στην πραγματικοτητα ''δανειστηκε'' την δουλεια καποιου αλλου χωρις να γραψει credits για τον δημιουργο,λυπηρο φαινομενο και ενδειξη μη σεβασμου και κομπλεξ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...