Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με την miui του jpower μπορείτε να στείλετε φωτος μέσω viber η gmail;

 

ναι κανονικά και με whats up...γενικά είναι απροβλημάτιστη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα με ygdp αλλά μετά το start όταν συνδέω το κινητό με το pc κάνει σαν να μην το βλέπει και στην οθόνη του κινητού εμφανίζεται η ένδειξη ότι φορτίζει. Δοκίμασα και χωρίς μπαταρία αλλά πάλι το ίδιο, τα windows (έχω win8 x64) κάνουν τον ήχο σύνδεσης και μετά από λίγα (2-3) δευτερόλεπτα τον ήχο αποσύνδεσης.

Drivers έχω περάσει με απενεργοποιημένες τις ψηφιακές υπογραφές των windows.

Δεν ξέρω αν επειδή δεν είχα πρόσβαση στο κινητό για να ενεργοποιήσω το usb debugging, αν αυτό είναι το πρόβλημα που δεν το αναγνωρίζουν τα ygdp tools.

 

ξαναδοκιμασε με το flash tools,με διαφορες παραλλαγες εκει που λεει να το συνδεσεις με μπαταρια μεσα η μπαταρια εξω.

Πολυ δυσκολα να μπρικαρε το τηλεφωνο,keep trying!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι έχω και εγώ ανάλογο πρόβλημα με την rom του Samsung s4. Έχω κάνει τα πάντα όπως factory reset, rename κ.τ.λ. όπως κατά καιρούς πρότειναν λύσεις, αλλά τζίφος. Έχω ένα γ....το κινητό αλλά με αυτό το πολύ σοβαρό μειονέκτημα το οποίο δεν μπορώ να το απολαύσω στο αυτοκίνητό μου. Έχει αρχίσει να γίνεται δικαιολογία για αντικατάσταση με άλλο...

Εγώ μόνο με cardinal από τις mm κατάφερα να συνδεθώ με το bluetooth του αυτοκινήτου. Τώρα είμαι με την miui του jpower και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα σε ένα άλλο laptop με windows 7 32bits και πέρασε η ρομ .cbp αλλά δυστυχώς ξανά όταν ανοίγω το κινητό μένει στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

Κάποιος μήπως έχει κάποια ιδέα γιατί δεν φορτώνει η rom;

 

Δυστυχώς μάλλον το ξεχνάς, τα έπαιξε η flash.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα σε ένα άλλο laptop με windows 7 32bits και πέρασε η ρομ .cbp αλλά δυστυχώς ξανά όταν ανοίγω το κινητό μένει στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

Κάποιος μήπως έχει κάποια ιδέα γιατί δεν φορτώνει η rom;

 

Δοκίμασε με spflash tools. Αφού φορτώσεις scatter

1.Τσεkαρισε τα πάντα εκτός από preloader

2. Πήγαινε πανω στα options/download και ξετικαρε DA DL all with checksum

3. Πάτα F9, πάτα ταυτόχρονα volume up, volume down, power button και μπριζωσε το.

Μόλις δεις την μπάρα κάτω να κινείται, ασε τα κουμπιά.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Azuli με τi recovery είσαι γιατί εγώ προσπαθώ εδώ και 3 ώρες πεφτω σε bootloop με την rr αυτό γίνεται μόλις περναω gapps.έχω δοκιμάσει διάφορα πάντως τα ντατα φαινεται να δουλεύουν καλα. Θα επιχειρησω ξανά
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με spflash tools. Αφού φορτώσεις scatter

1.Τσεkαρισε τα πάντα εκτός από preloader

2. Πήγαινε πανω στα options/download και ξετικαρε DA DL all with checksum

3. Πάτα F9, πάτα ταυτόχρονα volume up, volume down, power button και μπριζωσε το.

Μόλις δεις την μπάρα κάτω να κινείται, ασε τα κουμπιά.

 

Το έκανα και αυτό αλλά όπως και πριν μετα το τέλος του φλασαρίσματος και το μήνυμα Download Ok που βγάζει στο τέλος το κινητό όταν το ανοίγω μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

Έκανα επίσης από τα SP Flash Tools το MemoryTest και μου έβγαλε τα παρακάτω:

 

============ Memory Detection Report ===========

 

Internal RAM:

 

Size = 0x00020000 (128KB)

 

External RAM:

 

Type = DRAM

 

Size = 0x40000000 (1024MB/8192Mb)

 

NAND Flash:

 

ERROR: NAND Flash was not detected!

 

EMMC:

 

EMMC_PART_BOOT1 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_BOOT2 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_RPMB Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_GP1 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP2 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP3 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP4 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_USER Size = 0x00000001d2000000(7456MB)

 

============ RAM Test ============

 

Data Bus Test:

 

[D0]

[D1]

[D2]

[D3]

[D4]

[D5]

[D6]

[D7]

[D8]

[D9]

[D10]

[D11]

[D12]

[D13]

[D14]

[D15]

[D16]

[D17]

[D18]

[D19]

[D20]

[D21]

[D22]

[D23]

[D24]

[D25]

[D26]

[D27]

[D28]

[D29]

[D30]

[D31]

OK!!

 

Address Bus Test:

 

[A1]

[A2]

[A3]

[A4]

[A5]

[A6]

[A7]

[A8]

[A9]

[A10]

[A11]

[A12]

[A13]

[A14]

[A15]

[A16]

[A17]

[A18]

[A19]

[A20]

[A21]

[A22]

[A23]

[A24]

[A25]

[A26]

[A27]

[A28]

[A29]

OK!!

 

RAM Pattern Test :

Writing ...

============ Memory Detection Report ===========

 

Internal RAM:

 

Size = 0x00020000 (128KB)

 

External RAM:

 

Type = DRAM

 

Size = 0x40000000 (1024MB/8192Mb)

 

NAND Flash:

 

ERROR: NAND Flash was not detected!

 

EMMC:

 

EMMC_PART_BOOT1 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_BOOT2 Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_RPMB Size = 0x0000000000400000(4MB)

EMMC_PART_GP1 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP2 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP3 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP4 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_USER Size = 0x00000001d2000000(7456MB)

 

============ RAM Test ============

 

Data Bus Test:

 

[D0]

[D1]

[D2]

[D3]

[D4]

[D5]

[D6]

[D7]

[D8]

[D9]

[D10]

[D11]

[D12]

[D13]

[D14]

[D15]

[D16]

[D17]

[D18]

[D19]

[D20]

[D21]

[D22]

[D23]

[D24]

[D25]

[D26]

[D27]

[D28]

[D29]

[D30]

[D31]

OK!!

 

Address Bus Test:

 

[A1]

[A2]

[A3]

[A4]

[A5]

[A6]

[A7]

[A8]

[A9]

[A10]

[A11]

[A12]

[A13]

[A14]

[A15]

[A16]

[A17]

[A18]

[A19]

[A20]

[A21]

[A22]

[A23]

[A24]

[A25]

[A26]

[A27]

[A28]

[A29]

OK!!

 

RAM Pattern Test :

Writing ...

OK!!

 

Increment/Decrement Test:

Writing...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό αλλά όπως και πριν μετα το τέλος του φλασαρίσματος και το μήνυμα Download Ok που βγάζει στο τέλος το κινητό όταν το ανοίγω μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

 

Εδω που εφτασες δοκιμασε στο SP Flash αντι για Download All να επιλεξεις Format All + DL (καπως ετσι ηταν η επιλογη).

Επισης δοκιμασε τοσο πριν οσο και μετα αφου το δοκιμασεις αυτο(αν δεν δουλεψει δηλαδη) να μπεις σε recovery. Αν τυχον μπεις κανε factory reset και βλεπουμε.

 

Γενικα ποια στοκ ρομ προσπαθεις να φλασαρεις;

Για να λες logo με τσεκουρι προσπαθεις μια αρκετα παλια.

Δοκιμασε αυτην την 046: http://yunpan.cn/ccNj2ccb2i8HU

code: 2f51

Link to comment
Share on other sites

Azuli με τi recovery είσαι γιατί εγώ προσπαθώ εδώ και 3 ώρες πεφτω σε bootloop με την rr αυτό γίνεται μόλις περναω gapps.έχω δοκιμάσει διάφορα πάντως τα ντατα φαινεται να δουλεύουν καλα. Θα επιχειρησω ξανά

 

twrp 3.0.2.0

 

Η rom ειναι λιγο ευαισθητη για καποιο λογο,θελει να περνας ενα ενα τα zip καi μετα reboot to system πριν το επομενο.

Αν τα κανεις ετσι θα μπει κανονικα.'Οποτε προσπαθησα να αλλαξω καποια system files που ηθελα μεσω root explorer μου δωσε bootloop που σωθηκε μονο με dirty περασμα ολων των zips απο την αρχη και παλι ενα ενα.Ευτυχως δεν χρειαστηκε restore αλλα accounts και google apps ηθελε απο την αρχη περασμα.

 

Παντως καλη για rr,δεν ειναι σαπια οπως οι προηγουμενες,ειναι και final ισως γι αυτο,την εχουν μαζεψει καπως.

 

θα τσεκαρω τα data τις επομενες μερες αν και δεν περιμενω θαυματα.Με μια μονο καρτα που το ειχα λιγη ωρα ειναι πιο σταθερα,ανοιγουν και μονα τους μετα απο reboot.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εδω που εφτασες δοκιμασε στο SP Flash αντι για Download All να επιλεξεις Format All + DL (καπως ετσι ηταν η επιλογη).

Επισης δοκιμασε τοσο πριν οσο και μετα αφου το δοκιμασεις αυτο(αν δεν δουλεψει δηλαδη) να μπεις σε recovery. Αν τυχον μπεις κανε factory reset και βλεπουμε.

 

Γενικα ποια στοκ ρομ προσπαθεις να φλασαρεις;

Για να λες logo με τσεκουρι προσπαθεις μια αρκετα παλια.

Δοκιμασε αυτην την 046: http://yunpan.cn/ccNj2ccb2i8HU

code: 2f51

 

Ναι παλιά πρέπει να είναι. Είναι αυτή YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar του οδηγού της 1ης σελίδας για unbrick.

 

Προσπάθησα να κατεβάσω αυτή που μου πρότεινες, έβαλα τον κωδικό, αλλά στην σελίδα που με βγάζει δεν κατεβάζει τίποτα ότι και να πατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τip: Οσοι εχετε πανω miui τωρα μπορειτε με αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.javiersantos.mlmanager&hl=en να τσιμπησετε οτι εφαρμογη θελετε απο τις system της Miui (που σκοτωνουν) και να την βαλετε σε οποιαδηποτε αλλη rom.Πχ notes,browser και αρκετες αλλες.Δεν θα δουλεψουν οι πολυ system apps αλλα apps σαν αυτες που ανεφερα επειδη δεν ειναι συνδεδεμενες με το συστημα μπορουν να δουλεψουν κανονικα σαν standalone.

 

Ο browser της Miui 8 ειναι απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος,οπως και τα notes της..!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παλιά πρέπει να είναι. Είναι αυτή YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar του οδηγού της 1ης σελίδας για unbrick.

 

Προσπάθησα να κατεβάσω αυτή που μου πρότεινες, έβαλα τον κωδικό, αλλά στην σελίδα που με βγάζει δεν κατεβάζει τίποτα ότι και να πατήσω.

 

 

πατάς το βελάκι σε βγάζει ένα πινάκα πατάς το δεξί και κατεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

πατάς το βελάκι σε βγάζει ένα πινάκα πατάς το δεξί και κατεβαίνει

 

Το πρόβλημα είναι ότι πατάω το βελάκι και δεν γίνεται τίποτα, δεν βγάζει κάποιο άλλο παράθυρο.

Δοκίμασα και με firefox και με chrome και με ie.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι πατάω το βελάκι και δεν γίνεται τίποτα, δεν βγάζει κάποιο άλλο παράθυρο.

Δοκίμασα και με firefox και με chrome και με ie.

 

 

google chrome δοκίμασες ::):)

Link to comment
Share on other sites

Τip: Οσοι εχετε πανω miui τωρα μπορειτε με αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.javiersantos.mlmanager&hl=en να τσιμπησετε οτι εφαρμογη θελετε απο τις system της Miui (που σκοτωνουν) και να την βαλετε σε οποιαδηποτε αλλη rom.Πχ notes,browser και αρκετες αλλες.Δεν θα δουλεψουν οι πολυ system apps αλλα apps σαν αυτες που ανεφερα επειδη δεν ειναι συνδεδεμενες με το συστημα μπορουν να δουλεψουν κανονικα σαν standalone.

 

Ο browser της Miui 8 ειναι απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος,οπως και τα notes της..!

 

Έλα, πέτα 2-3 λινκάκια στο MEGA. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο με cardinal από τις mm κατάφερα να συνδεθώ με το bluetooth του αυτοκινήτου. Τώρα είμαι με την miui του jpower και όλα οκ.

 

εγώ με την temasek mm πλέον συνδέομαι στο αυτοκίνητο κανονικότατα. Το πείραξα λίγο, το έκανα να φαίνεται να μην φαίνεται 2-3 φορές και μερικά ριμπουτ και δουλεύει μια χαρά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις ΜΜ που δίνω δεν έχει θέμα με το ΒΤ. Αν σας παιδεύει, βρείτε την εφαρμογή συστήματος Βluetooth Share και καθαρίστε της Cache και Data

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καμμια καινουργια mm? γιατι η ressurection εχει θεμα με το bootloop μολις βαλεις το soundpatch χωρις αυτο εχει πολυ σιγανο ηχο
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βαζω την MIUI 8 - 6.9.29 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1 (by jpower73) της πρωτης σελίδας η περιμενω μπας και εχουμε ακομη τιποτα προσθηκες-αφαιρεσεις στην ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...