Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία μου ξύπνησε με πολλά κέφια σήμερα!! Εντάξει, διάβασα και περίπου 40' το βιβλίο μου, οπότε έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση εκείνη την, αλλά και πάλι...

 

Screenshot_2016_10_08_12_48_58_140_com_gsamlabs.png

 

Ελπίζω να μη μου ετοιμάζει κανένα φούσκωμα τις επόμενες μέρες!!!! :p:p:p

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδια βλεπω ότι πειράζετε, σκαλιζετε, φτιαχνετε την miui 8(και σας ευχαριστούμε γι΄αυτο!) και περιμενω, περιμενω ,περιμενω επιτελους ποτε να την βαλω και'γω(μια και καλη θελω γιατι δεν το'χω το φλασαρισμα!) αλλα όπως ειπα περιμενω για μια final που να δουλευουν όλα (δηλ. και τα ΟΤΑ και τα παντα!),όταν τελειώσετε ριξτε κανα σφυριγμα !
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια από τα ίδια...

Τεσπα, δε χάθηκε ο κόσμος..

Πιο πολύ με χαλάει το γεγονός ότι δεν έχει επιλογή για να βγάζεις οφφ την λοκσκριν, καθότι το εχω μόνιμα σε θηκη με καπάκι.

Νομιζω, λύνεται με εντολή στο build prop.

Tespa

 

Όσο για τους σαμσουγκακιδες... Τα χουμε πει.. Βλέπω κάτι διαφημίσεις στην τβ και κλαίω

:lol:

 

Το supersu αναβαθμίστετο άφοβα.

http://s11.postimg.org/p1lwct3hf/Screenshot_2016_10_08_10_52_01_697_eu_chainfire.png

images hosting

 

Εννοείς να μη σου εμφανίζει καθόλου lockscreen, αλλά με το που πατήσεις το κουμπί να μπαίνει κατευθείαν;; Γιατί υπάρχει τέτοια επιλογή:

 

Ρυθμίσεις ➡ Πρόσθετες ρυθμίσεις ➡ Επιλογές για προγραμματιστές ➡ Παράλειψη κλειδώματος οθόνης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ξαφνικα σε μια εβδομαδα ξεχαστηκαν και cm13 και rr και ολα!λολ..!

 

Για να ανακατεψω λιγο τα πραγματα.. : νεα resurrection remix με αναβαθμιση σε r70 και υποσχομενα πιο σταθερα data

http://www.mtk-dev.com/2016/10/stable-resurrection-remix-574-r70-mt6592.html

 

Για οποιον βαριεται και δεν εχει τιποτα το youtube να δει..!Εγω δεεν..

 

 

 

Παντως η περιπτωση της Miui του X_s που δουλευουν τα ota ειναι νομιζω απο τα πιο σημαντικα νεα που ειχαμε στο κινητο εξ αρχης νηματος (και ηταν εκει τοσο καιρο και περιμενε!)

 

Ο X_s δεν ειναι κανενας ασχετος,ξερει τι κανει στις rom

 

Μου έκανε εντύπωση, πάντως, ότι στην επίσημη ιστοσελίδα της Miui έχει επίσημα ports για συσκευές πολλών άλλων εταιριών!! Άραγε κάθε πότε αναβαθμίζονται;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά

Παράθεση από DimCool >

Λοιπόν συνέχισα να έχω πρόβλημα με su οπότε έβαλα kingroot και το πρόβλημα λύθηκε γτ μετά το update σαν να χάθηκε το ρουτ.

Για την λύση που μου δίνεις για το κρασάρισμα με μπέρδεψες λίγο. Είμαι λίγο άσχετος ότι εχω μάθει το έχω μαθει απο εσάς.2.zip[/url] το αρχειο

και εμενα χαθικε και εβαλα αυτο http://www.mediafire.com/file/66x4951sj4p25lk/supersu2.02.zip

 

παιδια κ πριν με του κους κους κ τωρα με του jpower73 το winbank μ παιζει κανονικα...βεβαια δεν ξερω αν φταει που το εκανα restore μεσω titanium...το μονο θεμα που εχω ειναι με τις γραμματοσειρες..σε καποιες εφαρμογες παιζουν σε καποιες οχι

Link to comment
Share on other sites

και εμενα χαθικε και εβαλα αυτο http://www.mediafire.com/f...upersu2.02.zip

 

Ευχαριστώ δεν έχω καποιο προβλημα!!

 

Να αλλαξεις μεσω mobile uncle tools την recovery με την επισημη recovery του X_s που φτιαχνει την rom και να χρησιμοποιεις αυτη για τα ota (ειναι cwm 6.0.5.0) download: https://www.sendspace.com/file/qx4j38

 

2.Να μην κανεις update στο su μεσω play store.

 

Παιζει καποιο απο αυτα τα 2 να δουλεψει.To kingroot μονο προβληματα δημιουργει αλλα αν δεν σου παρουσιασει τιποτα περιεργο αστο

 

Εννοείται πως και την προ τελευταία ρομ αλλα και τα ΟΤΑ τα φλάσαρα με την επισημη recovery του X_s. Εννοώ πρώτα φλάσαρα την 6.8.5 για να δω αν θα περάσει η επομενη 6.9.19 μεσω ΟΤΑ πράγμα που έγινε. Με kingroot δεν είχα ποτέ πρόβλημα 1 χρόνο περιπου το ειχα με την μιυι 7 του κουσκους. Απο ότι κατάλαβα ο X_s πρώτα τροποποιεί τις ρομ για το κινητό μας και έπειτα μας δινει τις ΟΤΑ του γιαυτο είναι κ 2 εκδοσεις πισω πιστεύω. Δεν ξέρω καν αν ο X_s έχει υπολογισει τα gapps. Εχει το app store της MIUI η ρομ του οποτε γιαυτο ισως να κρασαρουν μετα τα ΟΤΑ. Οι Κινεζοι λογικα βολευονται με το APP STORE ΤΗΣ MIUI.

Στο επόμενο update θα ελεγξω αν κρασαρουν τα gapps και το ρουτ. Αλλα δν με ενοχλει κιολας αφου τα ξαναφλασαρεις απο πανω κ τερμα!!

 

azuli και εγώ τοσο καιρό αύτο περίμενα ήθελα και στο τηλ μας να υπαρχουν ΟΤΑ!!! Eχω κατενθουσιαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω ότι πειράζετε, σκαλιζετε, φτιαχνετε την miui 8(και σας ευχαριστούμε γι΄αυτο!) και περιμενω, περιμενω ,περιμενω επιτελους ποτε να την βαλω και'γω(μια και καλη θελω γιατι δεν το'χω το φλασαρισμα!) αλλα όπως ειπα περιμενω για μια final που να δουλευουν όλα (δηλ. και τα ΟΤΑ και τα παντα!),όταν τελειώσετε ριξτε κανα σφυριγμα !

 

final και Miui μαζι δυσκολα!To πιο final που θα βρεις ειναι οι global stable που βγαινουν καθε 1-3 μηνες,οπως η 8.0.1.0 (η οποια ομως ειχε λιγο δουλιτσα ακομα).

 

οποτε περιμενεις την 8.0.2.0 η κατι αναλογο οταν βγει.Αλλιως μπορεις να βαλεις την X_s με τα ota και να ενημερωνεις την rom αυτοματα συμφωνα με τις global dev ομως (οπως η 6.9.22 πχ),οι οποιες θα ειναι πιο καινουργιες απο την global stable αλλα ισως και με περισοτερα bugs,καθως beta.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου έκανε εντύπωση, πάντως, ότι στην επίσημη ιστοσελίδα της Miui έχει επίσημα ports για συσκευές πολλών άλλων εταιριών!! Άραγε κάθε πότε αναβαθμίζονται;;

 

Οποτε εχει χρονο ο συντηρητης τους προφανως,στην περιπτωση μας ο X_s.Λογικα λιγες μερες απο την κυκλοφορια της global dev

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω καν αν ο X_s έχει υπολογισει τα gapps. Εχει το app store της MIUI η ρομ του οποτε γιαυτο ισως να κρασαρουν μετα τα ΟΤΑ. Οι Κινεζοι λογικα βολευονται με το APP STORE ΤΗΣ MIUI.

Στο επόμενο update θα ελεγξω αν κρασαρουν τα gapps και το ρουτ. Αλλα δν με ενοχλει κιολας αφου τα ξαναφλασαρεις απο πανω κ τερμα!!

 

azuli και εγώ τοσο καιρό αύτο περίμενα ήθελα και στο τηλ μας να υπαρχουν ΟΤΑ!!! Eχω κατενθουσιαστεί!

 

Ναι ισχυει,παιζει να μην βαζουν καν gapps αυτοι,ασε που δεν ξερω αν μπορουν να χρησιμοποιησουν γενικα play store στην Κινα..!

 

το ota προυποθετει για να δουλεψει να μην πειραξεις κανενα αρχειο απο τον /system και τα gapps γραφουν στον /system.Λογικο

 

Το καλο ειναι οτι θεωρητικα μπορεις καθε φορα να φλασαρεις τα τελευταια gapps και οχι αυτα που ειχε η rom οταν βγηκε

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Azuli η Ρομ που έχει βγάλει ο X_s ΔΕΝ έχει ενσωματομένα gapps. Εγώ τα πέρασα χειροκινητα. Ακομα κ οταν τα φλασαρα εβγαλε μηνυμα το recovery οτι δεν έκατσαν καλα! ( πεθαμένο ανθρωπάκι αντροιντ) αρα ειμαι σιγουρος οτι δεν τα έχει υπολογίσει καθολου!. Για να κλείσουμε εδω μην κουράζω η Ρομ του ΠΕΤΑΕΙ είμαι πολυ ευχαριστημένος. Αναμένω επόμενα ΟΤΑ!!
Link to comment
Share on other sites

Azuli η Ρομ που έχει βγάλει ο X_s ΔΕΝ έχει ενσωματομένα gapps. Εγώ τα πέρασα χειροκινητα. Ακομα κ οταν τα φλασαρα εβγαλε μηνυμα το recovery οτι δεν έκατσαν καλα! ( πεθαμένο ανθρωπάκι αντροιντ) αρα ειμαι σιγουρος οτι δεν τα έχει υπολογίσει καθολου!. Για να κλείσουμε εδω μην κουράζω η Ρομ του ΠΕΤΑΕΙ είμαι πολυ ευχαριστημένος. Αναμένω επόμενα ΟΤΑ!!

 

 

ναι το ξερω την εχω κατεβασει..!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμές αναβάθμισης (εικονικης) της δικής μας 6929, μεσω ΟΤΑ, μέχρι στιγμής, δεν επηρεάζουν gapps.

Με την αναβάθμιση, εγκατέστησα εφαρμογές σε /app, /priv-app και βιβλιοθήκες στο system /lib

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οταν ρωτησα για notification control εννοουσα κυριως αν μπορω να μπλοκαρω notifcations απο apps(πχ messenger γιατι τις βρισκω πολυ ενοχλητικες καθε λιγο :P ) . My bad δεν το ζητησα σωστα.

 

Του Xs αν και εχει οτα το βρισκω useless να μην μπορεις να πειραξεις system apps γιατι τωρα να χεις 100 σαβουρες τις xiaomi τυπου MiPay για μενα δεν λεει :P + τα προβληματα που λετε με root + gapps

Αν δεν υπαρχουν bugs (φαση κανα memory leak, ή κανα fc ή να αργει χωρις λογο σε ορισμενες ενεργειες) τοτε ειναι η perfect rom.

 

Του Xs οσοι τη βαλατε σας φαινεται πιο fast & smooth απο του jpower/a310/mtkdev(οτι δοκιμασατε);

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για τις mm βρέθηκε καμιά λύση για το bluetooth?

 

Έχω την temasek και με εξαίρεση το bluetooth όλα τα υπόλοιπα είναι οκ. Παλαιότερα δεν μου χρειαζόταν το bluetooth αλλά πλέον έχω την δυνατότητα να συνδέω το κινητό στο αυτοκίνητο και δεν μπορώ. Στην αρχή συνδεόταν αλλά χανόταν η σύνδεση και ξανά και ξανά... Τις τελευταίες μέρες δεν συνδέεται καθόλου...

 

Αν δεν υπάρχει λύση ποια ρομ έχει δοκιμασμένο bluetooth?

 

Επιβεβαιώνω ότι έχω και εγώ ανάλογο πρόβλημα με την rom του Samsung s4. Έχω κάνει τα πάντα όπως factory reset, rename κ.τ.λ. όπως κατά καιρούς πρότειναν λύσεις, αλλά τζίφος. Έχω ένα γ....το κινητό αλλά με αυτό το πολύ σοβαρό μειονέκτημα το οποίο δεν μπορώ να το απολαύσω στο αυτοκίνητό μου. Έχει αρχίσει να γίνεται δικαιολογία για αντικατάσταση με άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ή τελευταία ressurection πέφτει σε bootloop

Έτσι την πάτησα και το επανέφερα με τις κινεζιες. φτου κι απ την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φλάσαρα με τον οδηγό unbrick της 1ης σελίδας και στο τέλος μου εβγαλε το πράσινο check οκ.

Όταν όμως κάνω power on το κινητό μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη με το λογότυπο F1 με το τσεκούρι.

Το άφησα έτσι για πάνω από 10 λεπτά αλλά το κινητό δεν bootάρει.

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φλάσαρα με τον οδηγό unbrick της 1ης σελίδας και στο τέλος μου εβγαλε το πράσινο check οκ.

Όταν όμως κάνω power on το κινητό μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη με το λογότυπο F1 με το τσεκούρι.

Το άφησα έτσι για πάνω από 10 λεπτά αλλά το κινητό δεν bootάρει.

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω;

 

Κάτι δεν πήγε καλά, πέρνα του μια official σε μορφή .cpb μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πήγε καλά, πέρνα του μια official σε μορφή .cpb μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Προσπάθησα με ygdp αλλά μετά το start όταν συνδέω το κινητό με το pc κάνει σαν να μην το βλέπει και στην οθόνη του κινητού εμφανίζεται η ένδειξη ότι φορτίζει. Δοκίμασα και χωρίς μπαταρία αλλά πάλι το ίδιο, τα windows (έχω win8 x64) κάνουν τον ήχο σύνδεσης και μετά από λίγα (2-3) δευτερόλεπτα τον ήχο αποσύνδεσης.

Drivers έχω περάσει με απενεργοποιημένες τις ψηφιακές υπογραφές των windows.

Δεν ξέρω αν επειδή δεν είχα πρόσβαση στο κινητό για να ενεργοποιήσω το usb debugging, αν αυτό είναι το πρόβλημα που δεν το αναγνωρίζουν τα ygdp tools.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα με ygdp αλλά μετά το start όταν συνδέω το κινητό με το pc κάνει σαν να μην το βλέπει και στην οθόνη του κινητού εμφανίζεται η ένδειξη ότι φορτίζει. Δοκίμασα και χωρίς μπαταρία αλλά πάλι το ίδιο, τα windows (έχω win8 x64) κάνουν τον ήχο σύνδεσης και μετά από λίγα (2-3) δευτερόλεπτα τον ήχο αποσύνδεσης.

Drivers έχω περάσει με απενεργοποιημένες τις ψηφιακές υπογραφές των windows.

Δεν ξέρω αν επειδή δεν είχα πρόσβαση στο κινητό για να ενεργοποιήσω το usb debugging, αν αυτό είναι το πρόβλημα που δεν το αναγνωρίζουν τα ygdp tools.

Έκανες επανεκκίνηση το pc;είχα παρόμοιο θέμα σε win10 x32.(χρειάστηκε να κανω απεγκατάσταση τους drivers και ξανά περασμα και επανεκκίνηση)

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επανεκκίνηση το pc;είχα παρόμοιο θέμα σε win10 x32.(χρειάστηκε να κανω απεγκατάσταση τους drivers και ξανά περασμα και επανεκκίνηση)

Τελικά δοκίμασα σε ένα άλλο laptop με windows 7 32bits και πέρασε η ρομ .cbp αλλά δυστυχώς ξανά όταν ανοίγω το κινητό μένει στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

Κάποιος μήπως έχει κάποια ιδέα γιατί δεν φορτώνει η rom;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, το coolpad του φίλου μου έχει τρελαθεί με τα popups, παντού πετάγονται διαφημίσεις κτλ

Δοκιμάσαμε με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλα το πρόβλημα επιμένει, ειδικά αν συνδεθείς στο δίκτυο, ουτε καν για να ανοίξεις το play store, δυστυχώς δεν είναι ρουταρισμένο για να το περάσω κάποια άλλη ρομ, εγώ στο δικό μου φοράω την leak17 απο την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε και έχω σωθεί.

 

Εχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα σε ένα άλλο laptop με windows 7 32bits και πέρασε η ρομ .cbp αλλά δυστυχώς ξανά όταν ανοίγω το κινητό μένει στην αρχική οθόνη του logo με το τσεκούρι και μετά δεν προχωρά.

Κάποιος μήπως έχει κάποια ιδέα γιατί δεν φορτώνει η rom;

Δοκίμασε να περάσεις και κάποια αλλη Ρομ,αλλά μάλλον το κινητό τα κακαρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ή τελευταία ressurection πέφτει σε bootloop

 

πρεπει να κανεις reboot σε καθε zip που περνας.Την εβαλα για να δω αν υπαρχει βελτιωση στα data

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, το coolpad του φίλου μου έχει τρελαθεί με τα popups, παντού πετάγονται διαφημίσεις κτλ

Δοκιμάσαμε με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλα το πρόβλημα επιμένει, ειδικά αν συνδεθείς στο δίκτυο, ουτε καν για να ανοίξεις το play store, δυστυχώς δεν είναι ρουταρισμένο για να το περάσω κάποια άλλη ρομ, εγώ στο δικό μου φοράω την leak17 απο την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε και έχω σωθεί.

 

Εχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Το ρουταρει και βάζει κάποιο adblock η καλύτερα το ρουταρει και βάζει μια καθαρή Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...