Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αποφασισα και το βαλα αγγελια,θα παω σε Xiaomi.

Aν εχετε καποιο φιλο που μπορει να ενδιαφερεται,το δινω 80e.

Φυσικα αψογη κατασταση και θηκη απο την πρωτη μερα!

 

θα το θυμηθείς το coolpad-άκι....

κι αλλος πήρε χιαομι και δω τριγυρίζει......:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

θα το κραταγα αλλα δεν βγαινω!

 

Βρες τροπο να το κρατησεις γιατι θα το μετανιωσεις!! Εσυ που εχεις δοκιμασει ποια απο τις 2 mioui προτεινεις . Αυτη που αναφερεις στο post 22778 η αυτην εδω http://www.mtk-dev.com/2016/09/stable-miui-8-6922-global-mt6592.html ??

Link to comment
Share on other sites

Βρες τροπο να το κρατησεις γιατι θα το μετανιωσεις!! Εσυ που εχεις δοκιμασει ποια απο τις 2 mioui προτεινεις . Αυτη που αναφερεις στο post 22778 η αυτην εδω http://www.mtk-dev.com/2016/09/stable-miui-8-6922-global-mt6592.html ??

 

Καλα,κατσε να το παρει πρωτα κανενας..!Μεχρι τοτε θα με ανεχεστε!

τωρα εχω την 6.9.22 και μετα απο μερικες μερες που εχει φτιαξει τα cache της ειναι ακομα καλυτερη.Ειναι καλυτερη απο την 8.0.1.0 σε smoothness και εχει και νεα features

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η rom απο μονη της εχει ενεργοποιημενο το δικο της greenify που σταματαει εφαρμογες για εξοικονομιση μπαταριας.Αν εχετε καποιο προβλημα με καποια εφαρμογη πριν το θεωρησετε bug πηγαινετε security/battery/app battery saver,βρειτε την εφαρμογη και πατηστε no restrictions

 

Επισης πηγαινετε για την ιδια εφαρμογη security/permissions/auto start και ενεργοποιηστε την και απο κει.

Ακομα αν συνεχιζει το προβλημα,πηγαινετε permissions/permissions και τσεκαρετε και εκει αν ειναι ολα σωστα.

 

Το ανακαλυψα επειδη τα widgets μου δεν δουλευαν.Μετα απο αυτο και ενα restart ολα τελεια.

 

 

Για τα led:Το led blinker pro δεν δουλευει με αποτελεσμα τα led να μην αναβουν στις ειδοποιησεις.Bαλτε xLed στο xPosed και ολα καλα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να περαστούν χειροκίνητα APN του παρόχου.

 

και πως τα περναμε μια βοήθεια παιδια wind εχω που παμε και τη βαζουμε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και πως τα περναμε μια βοήθεια παιδια wind εχω που παμε και τη βαζουμε ευχαριστώ

 

settings/sim cards/καρτα σου/access point names κανεις new apn και βαζεις για wind : ονομα: WIND Internet ,

APN: gint.b-online.gr και πατας save.Mετα reboot

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολη την παρεα.

Χαιρομαι που σιγα σιγα γυρνατε ολοι σε κιτκατ γιατι καταλαβατε οτι με lolli & mars δεν ειναι stable το τηλ.

 

Εγω προσωπικα εχει ενα μηνα και κατι που αγανακτησα με τα trick με airplane mode και να χανω κλησεις επειδη ο dialer δεν απαντουσε και ειμαι σε ενα δικο μου πορτ της inew

Πλεον ομως μου φαινεται βαρετη η aosp 4.4 ...

 

Διαβαζοντας τοσα καλα λογια για τη MIUI 8 σκεφτομαι και γω να κανω το βημα προς τα κει απλα θελω να κανω μερικες ερωτησεις πρωτα γιατι δεν εχω αρκετο χρονο να δοκιμασω/σετταρω καθε ρομ κ μετα να προκυψει παλι θεμα....

 

Το πρωτο ερωτημα ειναι το γιατι ενω εχουμε port απο Xs (ο τυπος που εκανε τη cwm για το τηλ μας) στο επισημο site της miui βαζετε ολοι της Α310; Υπαρχει καλυτερο performance ή κατι στου Xs που δεν δουλευει; Το λεω γιατι δεν πολυεμπιστευομαι τους χρηστες του α310 ενω απο τη cwm του Xs τουλαχιστον δεν εχω καποιο παραπονο.

Για οσους τυχον θελουν να δουν αν υπαρχει διαφορα το πορτ ειναι εδω http://en.miui.com/download-208.html (αν κ λεει MIUI7 ειναι λαθος και ειναι 8 , παλι ported απο το redmi note)

 

Το δευτερο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να σεταρεις μεσα απο τα miui settings διαφορετικο ringtone για καθε sim.

Ελληνικα δεν με νοιαζουν αλλα μηπως υπαρχουν αρκετα κινεζο-ιχνη στις εφαρμογες (δλδ εικονες με κινεζικα, κανα μενου που δεν μεταφραστηκε ουτε στ'αγγλικα; ). Γενικα αξιζει η 8 περισσότερο απο την 7 θεωρειτε; Απο λιγο που το ψαξα μου αρεσουν και μερικα νεα features που εχει αλλα φοβαμαι μην εχει θεματα με xposed κ γενικα μη δεν ειναι τελικα τοσο stable....οσο η 7αρα δλδ που ναι αρκετο καιρο παραπανω πιο δοκιμασμενη.

 

@azuli

αφου βρηκες ρομ που σ'αρεσει και κανει οτι θες κ το κινητο ακομα ειναι αρκετο ικανο για τα σημερινα δεδομενα γιατι να το σκοτωσεις τοσο λιγο; εφοσον κ xiaomi να παρεις παλι σε miui θα εισαι λογικα (εκτος αν το παιρνεις με προοπτικη να βαλεις κ καμια cm απο xda)....

δεν ξερω αν τελικα το αποφασισεις δωσε χαιρετισματα στο gkalen :p

Link to comment
Share on other sites

Για την 6.9.29 που εκανα πορτ, χρησιμοποίησα την επίσημη 6.9.29 για hmnotew mtk και την 6.9.22, περισσότερο για εξοικονόμηση χρόνου και συμβατότητας.. (έχω αφήσει απειραχτο το board name)

http://s16.postimg.org/yjlk1taid/IMG_20161005_185747.jpg

how to print screen on pc

Ολα παίζουν κανονικά.

Δοκίμασε την...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολη την παρεα.

Χαιρομαι που σιγα σιγα γυρνατε ολοι σε κιτκατ γιατι καταλαβατε οτι με lolli & mars δεν ειναι stable το τηλ.

 

Εγω προσωπικα εχει ενα μηνα και κατι που αγανακτησα με τα trick με airplane mode και να χανω κλησεις επειδη ο dialer δεν απαντουσε και ειμαι σε ενα δικο μου πορτ της inew

Πλεον ομως μου φαινεται βαρετη η aosp 4.4 ...

 

Διαβαζοντας τοσα καλα λογια για τη MIUI 8 σκεφτομαι και γω να κανω το βημα προς τα κει απλα θελω να κανω μερικες ερωτησεις πρωτα γιατι δεν εχω αρκετο χρονο να δοκιμασω/σετταρω καθε ρομ κ μετα να προκυψει παλι θεμα....

 

Το πρωτο ερωτημα ειναι το γιατι ενω εχουμε port απο Xs (ο τυπος που εκανε τη cwm για το τηλ μας) στο επισημο site της miui βαζετε ολοι της Α310; Υπαρχει καλυτερο performance ή κατι στου Xs που δεν δουλευει; Το λεω γιατι δεν πολυεμπιστευομαι τους χρηστες του α310 ενω απο τη cwm του Xs τουλαχιστον δεν εχω καποιο παραπονο.

Για οσους τυχον θελουν να δουν αν υπαρχει διαφορα το πορτ ειναι εδω http://en.miui.com/download-208.html (αν κ λεει MIUI7 ειναι λαθος και ειναι 8 , παλι ported απο το redmi note)

 

Το δευτερο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να σεταρεις μεσα απο τα miui settings διαφορετικο ringtone για καθε sim.

Ελληνικα δεν με νοιαζουν αλλα μηπως υπαρχουν αρκετα κινεζο-ιχνη στις εφαρμογες (δλδ εικονες με κινεζικα, κανα μενου που δεν μεταφραστηκε ουτε στ'αγγλικα; ). Γενικα αξιζει η 8 περισσότερο απο την 7 θεωρειτε; Απο λιγο που το ψαξα μου αρεσουν και μερικα νεα features που εχει αλλα φοβαμαι μην εχει θεματα με xposed κ γενικα μη δεν ειναι τελικα τοσο stable....οσο η 7αρα δλδ που ναι αρκετο καιρο παραπανω πιο δοκιμασμενη.

 

@azuli

αφου βρηκες ρομ που σ'αρεσει και κανει οτι θες κ το κινητο ακομα ειναι αρκετο ικανο για τα σημερινα δεδομενα γιατι να το σκοτωσεις τοσο λιγο; εφοσον κ xiaomi να παρεις παλι σε miui θα εισαι λογικα (εκτος αν το παιρνεις με προοπτικη να βαλεις κ καμια cm απο xda)....

δεν ξερω αν τελικα το αποφασισεις δωσε χαιρετισματα στο gkalen :p

 

που σαι ρε moihack!

Το πορτ του Xs δεν το ηξερα,ενδιαφερον,ειδικα αν ειναι κατευθειαν για a310..!

 

Περνας κανονικα διαφορετικα ringtones.

 

Tα αγγλικα ειναι τελεια μεταφραση.Δεν εχει κινεζοεφαρμογες εκτος 1-2 της miui που ειναι αγγλικες ομως οχι κινεζικες και εγω τις κρατησα κιολας γιατι ειναι καλες.

 

Η rom ειναι πολυ καλη η 8 (dev stable),7 δεν εχω βαλει..

 

Το xposed δουλευει κανονικα σε οτι δεν αλλαζει το ui.Για τo τελευταιο δουλευουν ομως τα modules xMiui και Miui 8 tweaks που κανουν πολλα.

 

Για την μεταβαση..επαιξε ρολο η miui,θα θελα να την εχω native επανω και ταυτοχρονα με snapdragon βαζω και οτι θελω χωρις bugs!Το note 3 pro εχει τρελη υποστηριξη και εχει πεσει η τιμη του πολυ..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για την 6.9.29 του φίλου jpower73, την su την κάνουμε αναβάθμιση, ή το αγνοούμε;

 

μόνο σε εμένα έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση;;; κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι δεν κάνουμε αναβάθμιση γιατί μετά γίνεται της π..., ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε εμένα έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση;;; κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι δεν κάνουμε αναβάθμιση γιατί μετά γίνεται της π..., ισχύει;

 

καλα διαβασες

Link to comment
Share on other sites

Το SuperSU δεν έχει θέμα να γίνει update από το Play Store, δεν παθαίνει τίποτα, σε εμένα τουλάχιστον. Την rom έλεγα δεν κάνει να κάνουμε update όχι το SuperSU.
Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/BbaAK

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, δεν λειτουργεί το flash tools ουτε το odin και adb. δεν αναγνωρίζει τη συσκευή το pc (σαλάτα με τους drivers) και δεν μπορώ να φλασαρω την στοκ ρομ..:(:(:( όλες οι λύσεις από xda κτλ προυποθετουν επιτυχή σύνδεση με υπολογιστη. δοκίμασα τα πάντα, με ή χωρίς τη μπαταρία τίποτα. δοκίμασα hard reset (vol up +vol down +power button) τίποτα. ισως το emmc καταστραφηκε..αντίο coolpadaki...:(:(

Link to comment
Share on other sites

ναι..σε ολα:)

 

Να μην ξαναεπαναληφθη απο μερους σου η εκφραση ...ναι σε ολα...οι πολιτικοι εχουν τα πνευματικα δικαιωματα γι αυτην την φραση,να εισαι προσεκτικος σε παρακαλω:lol:

Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/BbaAK

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, δεν λειτουργεί το flash tools ουτε το odin και adb. δεν αναγνωρίζει τη συσκευή το pc (σαλάτα με τους drivers) και δεν μπορώ να φλασαρω την στοκ ρομ..:(:(:( όλες οι λύσεις από xda κτλ προυποθετουν επιτυχή σύνδεση με υπολογιστη. δοκίμασα τα πάντα, με ή χωρίς τη μπαταρία τίποτα. δοκίμασα hard reset (vol up +vol down +power button) τίποτα. ισως το emmc καταστραφηκε..αντίο coolpadaki...:(:(

 

δυσκολα να τα παιξει το coolpad!βαλε καποιο προγραμμα να κανει uninstall τους παλιους drivers και ξαναδοκιμασε ακολουθωντας σχολαστικα την διαδικασια unbrick της πρωτης σελιδας

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξαναεπαναληφθη απο μερους σου η εκφραση ...ναι σε ολα...οι πολιτικοι εχουν τα πνευματικα δικαιωματα γι αυτην την φραση,να εισαι προσεκτικος σε παρακαλω:lol:

 

Γιατί???

 

Σκέφτομαι να ασχοληθω, σοβαρά, με την πολιτική..

 

(Εδώ, θα ασχοληθεί ο Sakis. Εγώ θα μείνω απ' εξω??? :lol:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://imgur.com/a/BbaAK

Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, δεν λειτουργεί το flash tools ουτε το odin και adb. δεν αναγνωρίζει τη συσκευή το pc (σαλάτα με τους drivers) και δεν μπορώ να φλασαρω την στοκ ρομ..:(:(:( όλες οι λύσεις από xda κτλ προυποθετουν επιτυχή σύνδεση με υπολογιστη. δοκίμασα τα πάντα, με ή χωρίς τη μπαταρία τίποτα. δοκίμασα hard reset (vol up +vol down +power button) τίποτα. ισως το emmc καταστραφηκε..αντίο coolpadaki...:(:(

 

Επειδή, βλέπω οτι είσαι από θεσσαλονικη, αν θες, μπορώ να στο φτιάξω. Οχι, ομως τώρα διότι έχω τραβήξει ενα κρυολόγημα του *****.

 

Δοκίμασε με Sp flash tools, με το που πας να κουμπώσεις το τηλέφωνο για να αρχίσει το φλασάρισμα, να έχεις πατημένα ταυτόχρονα vol up +vol down +power button. Μόλις αρχίσει το φλασάρισμα, τα αφήνεις.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, εάν κάποιος έχει την 6.9.22 και έχει κατεβάσει ή έχει κάπου αποθηκευμένο (καρτα/internal) το update, ας το ανεβάσει καπου για να δώ την δομή του και εφεξής να κάνω μόνο update patches για το τηλέφωνό μας

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με το gps στην 6.9.29 του jpower73, και συγκεκριμένα σε 2 συσκευές, περασμένη με phil, με 5απλά wipes δεν ανοίγει καν το εικονίδιο, πέρασα κάμποσες εφαρμογές απο play τύπου fix αλλά δεν...Υπάρχει κάποιο φάρμακο ή πάω σε πέρασμα της ρομ απο την αρχή; κατά τα άλλα η ρομ είναι όπως την περίμενα, ΑΨΟΓΗ...όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη διότι το gps είναι απαραίτητο λόγω επαγγέλματος, ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Βρωμοι τόσο καιρό φωνάζω για MIUI τώρα πηρατε μπρος!!!

 

μας ειχαν ξεμυαλισει οι μικρουλες οι εξαρες..!Η γρια η κοτα εχει το 3g..! (ποιητης)

Link to comment
Share on other sites

Βρωμοι τόσο καιρό φωνάζω για MIUI τώρα πηρατε μπρος!!!

 

Κουλπαντάκιδεεεεεςςς!!!

Οταν το λαηκό πλην τοίμειο παλοικάρη, τζέη πι επτά τρία, αντί να πέσοι για ύπνο για να ξαικουράση το ταλέπωρο κορμάκη του από τοις εργασίες στο γιαποί τοις ηκοδομής, ξενυχτάοι τα βράδεια, για να σας φτοιάκσει μιά μπάγκλες ρομ με τοις λίγες γνώσοις που έχει, εσείς τόνε αποπέρνετε, δεν του δοίνετε σημασεία οταν σας ζιτάη ένα φίντμπακ, τον έχαιτε γραμενο κανονικά και του μαβρείζετε την ψυχούλα. Οταν ομως ο βουτυροχλεχλές, ο σκαρπινοφλόρος, ο πελφεντεράκιας, ο ινδός με το λοιγδομένο το μαλλή, με το δωδεκαπύρυνο κινητό και το δεκαεξαπυρυνο λαπτοπ που απεκτησε με τα φράγκα του ντάντη, αραχτος από το μπαλκόνη του εξοχοικού του που έχοι θέα το ταζ μαχαλ, σας πει ¨χάι γκάης, δις ιζ μάη νιού απλοαντ ρομ φορ άλφα 310/311. Ιφ γιου φάηντ ενι μπαγκς, γιού τελλ μι¨, και σας αφοίνι στα κρία του λουτρού, εσοίς αμέσος τονέ πλακώνεται στα λάηκς στο φουμπού, στα ριτουήτ στο τουήτερ και του κατεβάζεται τοις ρομ του πιο γρηγορα κι απ το 4G της κοσμοταί.

ΑΥΤΟΙ ΟΙΣΤΕ.....!!!!!!

:lol::lol::lol::lol:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

@jpower73

θεούλης!

δεν έχω απλά πολύ χρόνο για να περάσω rom,να setαρω κτλ και τελικά να μου προκύψει κάνα bug και να πρέπει μετά ξανά πάλι από την αρχή....δεν το λέω για να υποτιμήσω τη δουλειά(αλλα πχ ο mfireman έχει θέμα με το gps) και απλά θέλω να μαι σίγουρος ο,τι αυτό που θα βάλω θα είναι δοκιμασμένο για μέρες(καμια φορα παίζουν όλα κομπλέ και μετά από λίγες μέρες αρχίζουν τα προβλήματα)

 

@mfireman

για το gps δοκίμασε το εξής:

 

με κάποιον root explorer αλλα και με κατεβασμένο το release της α310/mtkdev (δηλαδή όχι αυτό του jpower) πάρε από το .zip της rom τα παρακάτω αρχεία που υποτίθεται ότι δουλεύουν όλα(δεν τη δοκίμασα τη rom αλλα λογικά έτσι θα ναι)και αντικατέστησε τα στο τηλ σου:

 

/system/lib/hw/gps.default.so

/xbin/mnld

/xbin/libmnlp_mt6592 (μπορεί να λείπει το mt6592 είτε η λέξη lib μπροστά είτε να μην υπάρχει το αρχείο καν...)

 

προφανώς έχεις πάρει cwm_backup πριν τα κανεις αυτά αν και δύσκολα πέφτεις σε bootloop.

βάλε permissions 777 για σιγουριά (δηλαδή rwx παντού), reboot και ξαναδοκίμασε.

 

@idneaspats

 

Το έχω πει πολλές φορες και θα το ξαναπώ.

Στα mtk όσο ακόμα το τηλ παίρνει ρεύμα δεν υπάρχει λόγος πανικού....ακόμα και τότε υπάρχει περίπτωση σωτηρίας χάρη στο sp flash tools

 

Προτείνω να βρείς το pc ενός φίλου ώστε να ξεκινήσεις με clean install πρακτικά όλων των drivers από την αρχή.

 

Για sp flash tools απλά θες τους vcom drivers(ίσως χάσεις IMEI αν φλασαρεις με sp flash ... )

Link to comment
Share on other sites

(ίσως χάσεις IMEI αν φλασαρεις με sp flash ... )

 

ισχυει,το χα παθει και γω.

Το καλυτερο για μενα και πιο safe ειναι μετα απο SP ενα φλασαρισμα με YGDP για να καθαρισουν τα παντα απο την rom του unbrick.Ετσι μου επανηλθε και το imei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...