Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Η πιο σταθερή λολιποπ αυτή τη στιγμή ποια είναι;

 

Sent from my Coolpad8297W using Tapatalk

Γίνεται πανικός απο Ρομ http://forum.xda-developers.com/a310/development αλλά το θέμα είναι ποιές αξίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι η CM 12.1 του Ιουλιου ειναι αυτη που παει να κανει την αλλαγη ως σταθερη rom δορθωνοντας αρκετα bugs. Το μονο νομιζω που δεν λειτουργει στη συγκεκριμενη rom ειναι το vpn.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι η CM 12.1 του Ιουλιου ειναι αυτη που παει να κανει την αλλαγη ως σταθερη rom δορθωνοντας αρκετα bugs. Το μονο νομιζω που δεν λειτουργει στη συγκεκριμενη rom ειναι το vpn.

 

ειναι υποψηφια για δοκιμη..!

Link to comment
Share on other sites

update: Μετα απο πολλες προσπαθειες και εχοντας χρησιμοποιησει οτι εχω και δεν εχω απο gps patches,gps fix apps,gps.confs κλπ καταφερα να το κανω να δει και να λοκαρει δορυφορους.

 

Πραγματικα δεν ξερω τι απ ολα το εφτιαξε.Κατεβασα καμια 10ρια gps fix apps απο το store και τις ετρεξα ολες.

Παντως αυτη που δουλευει καλυτερα απ ολες (gpsfix) εμφανιζεται στο Playstore ως μη συμβατη με το τηλεφωνο,αυτο ειναι που ειναι περιεργο και επισης δεν μπορει να την κανει restore το titanium,επισης περιεργο.

 

Αnyway επειδη να κανουμε και κανα μπανιο δεν ειναι κακο θα την αφησω πανω μεχρι να βγει κατι πιο αξιοπιστο οποτε αν βρω αλλα bugs θα αναφερω.

 

ps:δουλευουν και τα 7 χρωματα χωρις καμια επεμβαση

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

update: Μετα απο πολλες προσπαθειες και εχοντας χρησιμοποιησει οτι εχω και δεν εχω απο gps patches,gps fix apps,gps.confs κλπ καταφερα να το κανω να δει και να λοκαρει δορυφορους.

 

Πραγματικα δεν ξερω τι απ ολα το εφτιαξε.Κατεβασα καμια 10ρια gps fix apps απο το store και τις ετρεξα ολες.

Παντως αυτη που δουλευει καλυτερα απ ολες (gpsfix) εμφανιζεται στο Playstore ως μη συμβατη με το τηλεφωνο,αυτο ειναι που ειναι περιεργο και επισης δεν μπορει να την κανει restore το titanium,επισης περιεργο.

 

Αnyway επειδη να κανουμε και κανα μπανιο δεν ειναι κακο θα την αφησω πανω μεχρι να βγει κατι πιο αξιοπιστο οποτε αν βρω αλλα bugs θα αναφερω.

Την φοραώ 2 ημέρες ,όντως μερικές εφαρμογές τις έχει μη συμβατές απο το playstore ..mega bug... Κατά τα αλλά είναι σφαιρατη το GPS δούλεψε απο την αρχη,...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή μου βγάζει ότι δεν είναι συμβατή με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την καινούργια rr5.7.1 τα led δουλεύουν gps όλα ok χωρίς να βάλω κάποιο fix, για το gps fix έχει δίκιο ο azuli δεν το κάνει εγκατάσταση. Τα data μέχρι τώρα δουλεύουν σωστά. Το μόνο θέμα που έχω είναι το titanium έκανε κανονικά την επαναφορά αλλά αποθήκευση δεν κάνει. Στην προηγούμενη από τον jpower73 έκανε κανονικά αποθήκευση στην εξωτερική.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κάποιες εφαρμογες τις εχει ως μη συμβατές, έχει να κάνει με το πως βλέπει το πλειστορ, το τηλέφωνο.

Για το θέμα αυτό, υπαιτιο είναι το build.prop.

Αντίστοιχο θέμα είχε και η Samsung Galaxy s6.

 

Επειδή, ξέρω από πού προέρχεται η ρομ, εκτιμώ ότι, (δίχως να την έχω κατεβάσει) κάτι υπάρχει που δεν θα έπρεπε...

 

Θα διορθωθεί, ότι μπορεί να διορθωθεί και θα δούμε....;)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κάποιες εφαρμογες τις εχει ως μη συμβατές, έχει να κάνει με το πως βλέπει το πλειστορ, το τηλέφωνο.

Για το θέμα αυτό, υπαιτιο είναι το build.prop.

Αντίστοιχο θέμα είχε και η Samsung Galaxy s6.

 

Επειδή, ξέρω από πού προέρχεται η ρομ, εκτιμώ ότι, (δίχως να την έχω κατεβάσει) κάτι υπάρχει που δεν θα έπρεπε...

 

Θα διορθωθεί, ότι μπορεί να διορθωθεί και θα δούμε....;)

 

Δηλαδη προτεινεις να την βγαλουμε;

jpower73 ασχολεισαι με αυτη τωρα;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή..

 

Θ σας πω....

Ας δω πρώτα τι έχει κάνει ο μπραβονοβα.

Είχα μιλήσει μαζί του απο Πέμπτη...

 

Σε λίγο

Να αδειάσει η θέση πισι πιυ θελω στο ίντερνεταδικο.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα με το playstore, ενω κατεβαζει ενημερωση εφαρμογης φτανει στο 100% και σταματαει χωρις να κανει εγκατασταση.

για να κανει την εγκατασταση πρεπει να κλεισω το playstore και να το καθαρισω και απο την μνημη αλλιως δεν... με αποτελεσμα αν μου ερθουν καμια 10ρια εφαρμογες, πρεπει να το ανοιγοκλεισω 10 φορες!

αυτο μου το εχει κανει εδω και κανα 2 βδομαδες, και υπεθεσα οτι ειναι καποιο bug του playstore...

ειμαι με την iNewV3plus_by-ktisljar_v1.30

καμια λυση???

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την καινούργια rr5.7.1 τα led δουλεύουν gps όλα ok χωρίς να βάλω κάποιο fix, για το gps fix έχει δίκιο ο azuli δεν το κάνει εγκατάσταση. Τα data μέχρι τώρα δουλεύουν σωστά. Το μόνο θέμα που έχω είναι το titanium έκανε κανονικά την επαναφορά αλλά αποθήκευση δεν κάνει. Στην προηγούμενη από τον jpower73 έκανε κανονικά αποθήκευση στην εξωτερική.

 

μου κανει εμενα,εχεις βαλει xInternal?

 

Mε την μνημη παλι τα ιδια,δεν κλεινει τιποτα μονη της η rom απο εφαρμογες.Μεχρι να στραγγιξει.Αρχισε να λαγκαρει η rom,την υποψιαζομαι την φαση,ανοιγω recents ειχαν μεινει 300mb ram μονο.Απο την πρωτη μερα ολα αυτα.Ενταξει αυτο ειναι τρελο bug,πριν κανα μηνα που ειχε γινει το ιδιο στην πρωτη official του oneplus 3 εγινε πανικος στο internet απο τους χρηστες μεχρι να το διορθωσουν με update.Ουτε η Miui δεν καιει τοσα που εχει το πιο βαρυ UI απο ολες τις rom

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

μου κανει εμενα,εχεις βαλει xInternal?

 

για να μην παρεξηγηθω εννοουσα αποθηκευση του buckup του titanium κατευθειαν στην εξωτερικη καρτα, χωρις καποιο κολπο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μου κανει εμενα,εχεις βαλει xInternal?

 

Mε την μνημη παλι τα ιδια,δεν κλεινει τιποτα μονη της η rom απο εφαρμογες.Μεχρι να στραγγιξει.Αρχισε να λαγκαρει η rom,την υποψιαζομαι την φαση,ανοιγω recents ειχαν μεινει 300mb ram μονο.Απο την πρωτη μερα ολα αυτα.Ενταξει αυτο ειναι τρελο bug,πριν κανα μηνα που ειχε γινει το ιδιο στην πρωτη official του oneplus 3 εγινε πανικος στο internet απο τους χρηστες μεχρι να το διορθωσουν με update.Ουτε η Miui δεν καιει τοσα που εχει το πιο βαρυ UI απο ολες τις rom

 

που βλεπεις ποση ram εχεις διαθεσιμη; και κατι αλλοα azuli για το bug που κραταει το εικονιδιο για τη συμνδεση με το usb , εχεις δοκιμασει να το κανεις αποπροσαρτηση πριν βγαλεις το καλωδιο; Αν το κανω ετσι σβηνει το εικονιδιο.

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω εννοουσα αποθηκευση του buckup του titanium κατευθειαν στην εξωτερικη καρτα, χωρις καποιο κολπο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

που βλεπεις ποση ram εχεις διαθεσιμη; και κατι αλλοα azuli για το bug που κραταει το εικονιδιο για τη συμνδεση με το usb , εχεις δοκιμασει να το κανεις αποπροσαρτηση πριν βγαλεις το καλωδιο; Αν το κανω ετσι σβηνει το εικονιδιο.

Διαμορφώσεις-> προσφατα->μπάρα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

σιμ βλέπει κανονικά,

gps βελτιωθηκε. 1ο κλειδωμα σε 15¨

led, βλέπει 3 χρωματα, μπορεί να δει 7 με το update της rr570 στο σχετικό λινκ παρουσιασης. (τα 7 χρωματα δεν αναβοσβήνουν).

 

Για το θέμα με το playstore, βρέθηκε η εξής λύση..

Περάστε αυτό..

https://mega.nz/#!FABEFTaD!7O-VU_aMYl4qr6PpXls9xMypSrAJwN1eeW90GPmO-dY

 

Ρυθμίστε το, έτσι...

Screenshot_20160718_014538.png

(Samsung Galaxy S3)

Και πατήστε activate...

Περιμένετε 1'..

Έτοιμος!

Τώρα, μπορείτε να κατεβάσετε το gps fix.

Περιορισμοί, τελος

Λειτουργεί 100%..

Ακόμη και μετά από ριμπουτ

Υπάρχει και 2η λύση, αλλά τώρα είναι αργά... :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω εννοουσα αποθηκευση του buckup του titanium κατευθειαν στην εξωτερικη καρτα, χωρις καποιο κολπο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

που βλεπεις ποση ram εχεις διαθεσιμη; και κατι αλλοα azuli για το bug που κραταει το εικονιδιο για τη συμνδεση με το usb , εχεις δοκιμασει να το κανεις αποπροσαρτηση πριν βγαλεις το καλωδιο; Αν το κανω ετσι σβηνει το εικονιδιο.

 

ναι μου σωζει κανονικα στην εξωτερικη αλλα οπως σου ειπα εχω βαλει xinternal,αν παιζει ρολο.

 

την ram επιλεγεις να την βλεπεις απο settings/configurations/recents

 

Aποπροσαρτηση τι εννοεις,το ασφαλη καταργηση κατι τετοιο που λεει?Οχι δεν το χω δοκιμασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

led, βλέπει 3 χρωματα, μπορεί να δει 7 με το update της rr570 στο σχετικό λινκ παρουσιασης. (τα 7 χρωματα δεν αναβοσβήνουν).

 

 

Για την 5.7.1 λες?Μαλλον δεν κατεβασες του xda γιατι εκει αναβοσβηνουν και τα 7 led,χωρις μαλιστα να χρειαστει αντικατασταση lights.default.so κλπ.

Tο χει περασει εξαρχης στην rom.Τα εχει ολα περασμενα βασικα, su,gapps,sound patch,gps patch,fm radio,7 leds. H rom χρειαζεται μονο το a310 patch.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για το θέμα με το playstore, βρέθηκε η εξής λύση..

Περάστε αυτό..

 

 

Δεν δουλευει,κανει fc μολις πατησεις activate και οταν ξανανοιξεις την εφαρμογη γραφει παλι Nitro.Παλι στο play store λεει not compatible. Βλεπω στο screenshot οτι εσενα δεν σου βγαζει account στο αντιστοιχο κουτακι,δεν εχεις google account περασμενο?Εμενα μου βγαζει απο μονο του τον λογαριασμο μου,ισως παιζει ρολο.

 

Μεσω built.prop ισως.

edit:Δοκιμασα και απο built.prop με αλλαγη ro.product.model και ro.product.manufacturer σε αυτο του S3 (Ι9000 και Samsung) οπως και με 8297W και παλι δεν βλεπει τις εφαρμογες το playstore

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι μου σωζει κανονικα στην εξωτερικη αλλα οπως σου ειπα εχω βαλει xinternal,αν παιζει ρολο.

 

 

Aποπροσαρτηση τι εννοεις,το ασφαλη καταργηση κατι τετοιο που λεει?Οχι δεν το χω δοκιμασει

Καλημέρα, με το που έβαλα το xinternalsd κρατάει τα back up στην εξωτερική. Ασφαλή κατάργηση εννοώ στα linux το λέει απόπροσάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν δουλευει,κανει fc μολις πατησεις activate και οταν ξανανοιξεις την εφαρμογη γραφει παλι Nitro.Παλι στο play store λεει not compatible. Βλεπω στο screenshot οτι εσενα δεν σου βγαζει account στο αντιστοιχο κουτακι,δεν εχεις google account περασμενο?Εμενα μου βγαζει απο μονο του τον λογαριασμο μου,ισως παιζει ρολο.

 

Μεσω built.prop ισως.

 

ωπα...

εκεί που λέει device, επιλέγεις PHONE..!!!!

 

Η εφαρμογή είναι ¨καλή¨ ;)

Σου δίνει πρόσβαση σε ολες τις εφαρμογές του γουγλ ;)

(και μάλλον, θα ¨παγιωθεί¨)..

Edit1: προστεθηκε Dolby Digital Plus αντι του Audio FX.

Edit2: διορθωθηκε το θεμα με την μνήμη ραμ.. (Θεωρητικά.... χαχαχα)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ναι μου σωζει κανονικα στην εξωτερικη αλλα οπως σου ειπα εχω βαλει xinternal,αν παιζει ρολο.

 

την ram επιλεγεις να την βλεπεις απο settings/configurations/recents

 

Aποπροσαρτηση τι εννοεις,το ασφαλη καταργηση κατι τετοιο που λεει?Οχι δεν το χω δοκιμασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για την 5.7.1 λες?Μαλλον δεν κατεβασες του xda γιατι εκει αναβοσβηνουν και τα 7 led,χωρις μαλιστα να χρειαστει αντικατασταση lights.default.so κλπ.

Tο χει περασει εξαρχης στην rom.Τα εχει ολα περασμενα βασικα, su,gapps,sound patch,gps patch,fm radio,7 leds. H rom χρειαζεται μονο το a310 patch.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Δεν δουλευει,κανει fc μολις πατησεις activate και οταν ξανανοιξεις την εφαρμογη γραφει παλι Nitro.Παλι στο play store λεει not compatible. Βλεπω στο screenshot οτι εσενα δεν σου βγαζει account στο αντιστοιχο κουτακι,δεν εχεις google account περασμενο?Εμενα μου βγαζει απο μονο του τον λογαριασμο μου,ισως παιζει ρολο.

 

Μεσω built.prop ισως.

edit:Δοκιμασα και απο built.prop με αλλαγη ro.product.model και ro.product.manufacturer σε αυτο του S3 (Ι9000 και Samsung) οπως και με 8297W και παλι δεν βλεπει τις εφαρμογες το playstore

Δώσε όλα τα δικαιώματα στην εφαρμογή (market helper)reboot και ξανα

Link to comment
Share on other sites

ωπα...

εκεί που λέει device, επιλέγεις PHONE..!!!!

 

Η εφαρμογή είναι ¨καλή¨ ;)

Σου δίνει πρόσβαση σε ολες τις εφαρμογές του γουγλ ;)

(και μάλλον, θα ¨παγιωθεί¨)..

 

Edit2: διορθωθηκε το θεμα με την μνήμη ραμ.. (Θεωρητικά.... χαχαχα)

 

phone επιλεγω αλλα δεν δουλευει.Ισως σου δουλεψε επειδη το δοκιμασες χωρις λογαριασμο google.

 

Το θεμα με την ram με ποιον τροπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δώσε όλα τα δικαιώματα στην εφαρμογή (market helper)reboot και ξανα

 

τα δικαιωματα απο που?Απο apps/market helper/app permissions που εχει contacts,phone και storage?Προσοχη:Η εφαρμογη δεν ειναι απο Play store ουτε υπαρχει στο Play store αρα δεν ειναι τσεκαρισμενη αν ειναι ασφαλης η οχι,το ποιος την εχει γραψει και τι εχει βαλει μεσα δεν το ξερεις,οποτε δικαιωματα σε τηλεφωνο,επαφες και να δει τι εχει μεσα η καρτα σου (που δεν χρειαζεται τιποτα απο αυτα για να λειτουργησει παρεπιπτοντως) δεν δινεις με την καμια.

 

Βασικα πραγματα..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

phone επιλεγω αλλα δεν δουλευει.Ισως σου δουλεψε επειδη το δοκιμασες χωρις λογαριασμο google.

 

Το θεμα με την ram με ποιον τροπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα δικαιωματα απο που?Απο apps/market helper/app permissions που εχει contacts,phone και storage?Προσοχη:Η εφαρμογη δεν ειναι απο Play store ουτε υπαρχει στο Play store αρα δεν ειναι τσεκαρισμενη αν ειναι ασφαλης η οχι,το ποιος την εχει γραψει και τι εχει βαλει μεσα δεν το ξερεις,οποτε δικαιωματα σε τηλεφωνο,επαφες και να δει τι εχει μεσα η καρτα σου (που δεν χρειαζεται τιποτα απο αυτα για να λειτουργησει παρεπιπτοντως) δεν δινεις με την καμια.

 

Βασικα πραγματα..!

Εχεις δίκιο αλλά μονο έτσι μου έδειξε οτι δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται αυτά τα περμισιονς.

Κράτα τα ανενεργά. Λειτουργεί και χωρις αυτα.

 

Κλείστε τα...

 

Θα ανεβάσω SS προς αποδειξη

 

(είναι λογικό να μην υπάρχει στο π/στορ)

 

Anyway αν θελετε κατι πιο επίσημο, δοκιμαστε αυτό...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devicefaker.free

Θέλει xposed

 

 

για την ραμ, θα μιλησω, εφόσον δουλέψει... μη γραφω τζαμπα

 

εδιτ: διορθωση MTP as default. Σε εξέλιξη....

edit: MTP as default... FIXED:w00t:

 

τελος χρονου...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ενω ολα απο χτες ηταν καλα με την 5.7.1 με το που εβαλα το bluetooth για ομιλια ξεκινησαν τα κουλα. Δυο φορες εχασε για κανα λεπτο τελειως το σημα, Μετα σαν να μπερδευτηκε η αφη , αλλο παταγα αλλο ανοιγε, ακουμπαγα την οθονη και ετρεμε η εικονα. Πηγα να κανω επανεκκινηση και κολλησε και αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια. Τα δυο τελευταια τα εκανε ενω φορτιζε.
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται αυτά τα περμισιονς.

Κράτα τα ανενεργά. Λειτουργεί και χωρις αυτα.

 

Κλείστε τα...

 

Θα ανεβάσω SS προς αποδειξη

 

(είναι λογικό να μην υπάρχει στο π/στορ)

Γιατι λογικο,η αλλη που κανει το ιδιο πως υπαρχει?

 

Anyway αν θελετε κατι πιο επίσημο, δοκιμαστε αυτό...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devicefaker.free

Θέλει xposed

 

Το οποιο με κερασε ενα ωραιοτατο bootloop..To ειχες δοκιμασει πριν το ποσταρεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...