Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά παιδευομαι από προχτές και δεν έχω καταφέρει τίποτα. Μπαίνω στο recovery, φλασάρω ρομ, μου βγάζει στο τέλος successful αλλά μου λέει unable to mount data, unable to mount cache Kai unable to mount system Και δεν έχει φλασαρει τίποτα. Προσπαθώ να περάσω την επίσημη ρομ με ygdp, γίνεται η διαδικασία σωστά όπως λέει, αλλά και πάλι δεν έχει αλλάξει τίποτα. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; αν κάποιος έχει την διάθεση να ασχοληθεί και πιστεύει ότι μπορεί να κάνει κάτι ας μου πει να του στείλω το τηλέφωνο και να το ψάξει. Εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... :(

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να επαναλάβεις τη διαδικασία σε άλλο υπολογιστή; Έτσι ώστε να είσαι βέβαιος για το θέμα drivers.

 

Δυστυχώς απ' ό,τι θυμάμαι όποιος αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα δεν κατάφερε να βρει λύση, μάλλον έχει πεθάνει η flash ή έχει αλλοιωθεί σε τέτοιο βαθμό που δεν επανέρχεται με τους τρόπους που γνωρίζουμε.

 

Βρίσκεσαι και στη Λάρισα για να δοκίμαζα κι εγώ την τύχη μου, αν θες να το κανονίσουμε πες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

σχετικα με την cm12.1 του xda.Δεν εχει ξαναχασει τα data..!

Και την εχω με 2 καρτες.

Οποιος την εχει ας δοκιμασει αυτα που εκανα 1)ενεργοποιηση data connection απο settings/system profiles/default 2)clear cache/data στο dialer.apk και στο simtoolkit.apk απο settings/apps και 3)κλειδωμα σε ''WCDMA only'' μεσω mobile uncle tools (η πληκτρολογωντας *#*#4636#*#* στον dialer )/engineer mode(android)/phone information/set preffered network type

 

Ποιο απο αυτα το εκανε δεν ξερω αλλα δεν εχει σημασια,ειναι πολυ απλα και τα 3.

 

Εχει καποιο bug αυτη η ρομ ;απο αυτονομια μπαταριας πως παει;ελληνικο μενου εχει;...ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

 

Τα εγκαθιστούμε όλα αυτά; και αυτά που είναι μέσα στους φακέλους;;

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιο bug αυτη η ρομ ;απο αυτονομια μπαταριας πως παει;ελληνικο μενου εχει;...ευχαρηστω

 

οπως σε ολες τις lollipop δεν δουλευουν τα data στην sim2,μπαταρια αναλογα σε τι mode θα το βαλεις,ελληνικα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι όποιο apk και να προσπαθήσω να κάνω εγκατάσταση είτε από ενημέρωση είτε μόνο του δεν πατιεται το κουμπί εγκατάσταση

Έχω την RR

 

Μήπως έχεις περάσει κανένα πρόγραμμα τύπου Screen filter? (eye protection screen filter , blue screen filter, κλπ)

 

Βλέπω βραδυνή ώρα στο πρόβλημα άρα μάλλον είναι κάποιο φίλτρο. Έτσι την είχα πατήσει και γω. Βάλε το blue light filter (του geeksLab2015), είναι πιο απλή εφαρμογή, αλλά κλείνει όταν θες να κάνεις εγκατάσταση και επανέρχεται μετά

 

Τα εγκαθιστούμε όλα αυτά; και αυτά που είναι μέσα στους φακέλους;;

 

Έβγαλες άκρη, το σωσες τελικά;

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμη... Χάνεται το σήμα στην σιμ 2 και δεν επανέρχεται..

Ενώ τα rils της rr, δεν είχαν θέμα, Φλασαρα αυτά της νέας cm12.1v2.3 και έχω προβλήματα...

 

Θέλω λίγο παραπάνω χρόνο.

Θα δοκιμάσω, έτσι από περιέργεια, από oneplus x

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις περάσει κανένα πρόγραμμα τύπου Screen filter? (eye protection screen filter , blue screen filter, κλπ)

 

δεν εχω περασει κανενα φιλτρο, εξαλλου τι σημασια εχει? αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει..και εχω περασει ενα σωρο ρομ

ειναι και λες οτι ειναι απενεργοποιημενο το κουμπι. δοκιμασα να πατησω το κουμπι γυρνωντας και την οθονη αλλα τιποτα!

μηπως κατι δεν με αφηνει να εγκαταστησω εφαρμογες και το απενεργοποιει?? εχω κουφαθει:blink:

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και την lollicraft να τσεκαρω http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-lollicraft-cm-12-1-based-rom-t3345980 κι αυτη μια χαρα δουλευει,με τα data δεν εχω δει θεμα,ολα καλα.Βασικα ειναι ιδια με την cm 12.1 αλλα με αρκετες εξτρα ρυθμισεις σε στυλ gravity box,xui mod κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και την πέρασες, τσέκαρε λίγο για τα γνωστά περί δικτύου, 2 σιμ, επαναφορά μετά από μακρόχρονη απώλεια σήματος κλπ κλπ.

Με την cm12.1 v. 23, έμεινες ικανοποιημενος οσον αφορα το θέμα αυτό?

.... Μπήκες και συ στο τρυπακι των λολλι.... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν εχω περασει κανενα φιλτρο, εξαλλου τι σημασια εχει? αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει..και εχω περασει ενα σωρο ρομ

ειναι και λες οτι ειναι απενεργοποιημενο το κουμπι. δοκιμασα να πατησω το κουμπι γυρνωντας και την οθονη αλλα τιποτα!

μηπως κατι δεν με αφηνει να εγκαταστησω εφαρμογες και το απενεργοποιει?? εχω κουφαθει:blink:

 

Πήγαινε Settings - display - live display και απενεργοποιηστο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μιας και την πέρασες, τσέκαρε λίγο για τα γνωστά περί δικτύου, 2 σιμ, επαναφορά μετά από μακρόχρονη απώλεια σήματος κλπ κλπ.

 

 

την τσεκαρω απο το πρωι,μπηκα μετρο και ολα,το ξαναβρισκει το σημα αμεσως.Ακριβως ιδια συμπεριφορα με την cm12.1 μονο που αυτη δεν μου εχει χασει σημα ακομα.Βεβαια και η cm12.1 τις τελευταιες 2 μερες ηταν κυρια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε Settings - display - live display και απενεργοποιηστο

 

βγαζει θεματα το live display?To εχω μονιμα ανοιχτο,μου αρεσει πολυ σαν feature και φτιαχνει πολυ τα χρωματα της οθονης

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κατι για οσους ειναι πλεον με lollipop για τα battery modes (power save/balanced/performance)

Το performance με το balanced (που ειναι το default) κανουν μεγαλη διαφορα στο ποσο γρηγορο ειναι το τηλεφωνο.Το προσεξα σημερα που μετα απο μερικες μερες που ειχα την cm σε performance εβαλα την lollicraft και την αφησα στο balanced.Αρχισα να βλεπω μια διαφορα σε σχεση με την cm στην ταχυτητα που ανοιγαν οι εφαρμογες,τα animations κλπ. τοσο που ελεγα οτι επειδη η lollicraft εχει τοσα εξτρα μαλλον ειναι πιο βαρια.Mολις το ξαναβαλα στο performance γιναν ολα πιο γρηγορα και smooth,οπως στην cm.

 

Oποτε αν δεν σαν νοιαζει και τοσο το να καιει λιγο περισσοτερο μπαταρια,δαγκωτο performance.Yπαρχει αισθητη διαφορα.Εγω προσωπικα προτιμω performance,στην τελικη αν ειμαι εξω και δω οτι τελειωνει η μπαταρια,με το shortcut στα quick settings το αλλαζεις με ενα κλικ σε balanced/power save

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν βγαζει... Απλα, δεν μπορώ να φανταστώ, τι άλλο μπορεί να του φταίει και είναι εκτός λειτουργίας τo Install..

 

Τo live display, παιζει κανονικα...

 

Για τα περι performance κι έτσι, είχα κάνει, κάπου, εκτενή ανάλυση. Το performance κυριολεκτικά, στραγγίζει την μπαταρια αλλά, σε αποζημιώνει....

Στην rr υπάρχει και το kernel adiutor, με το οποίο, μπορείς βα ορίσεις πιο εξειδικευμενα πράγματα.

 

Αυτό που γράφεις για την συνδεσιμοτητα, είναι ενθαρρυντικο. Αύριο, θα δοκιμάσω τα rils της λολλικραφτ και θα δω....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν βγαζει... Απλα, δεν μπορώ να φανταστώ, τι άλλο μπορεί να του φταίει και είναι εκτός λειτουργίας τo Install..

 

Τo live display, παιζει κανονικα...

 

Για τα περι performance κι έτσι, είχα κάνει, κάπου, εκτενή ανάλυση. Το performance κυριολεκτικά, στραγγίζει την μπαταρια αλλά, σε αποζημιώνει....

Στην rr υπάρχει και το kernel adiutor, με το οποίο, μπορείς βα ορίσεις πιο εξειδικευμενα πράγματα.

 

Αυτό που γράφεις για την συνδεσιμοτητα, είναι ενθαρρυντικο. Αύριο, θα δοκιμάσω τα rils της λολλικραφτ και θα δω....

 

εγω εχω βαλει τις ρυθμισεις του kernel audiutor και στην cm12.1 εχω κανει χαζομαρα;

Link to comment
Share on other sites

Πάει καλά η συσκευη?

Πιο γρήγορα?

Αν ναι, τότε αστες...

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρησει κατι... εχει να το γυρισω σε default ;

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, μια στιγμή..

Τις ρυθμίσεις που έβαλες, τις ενεργοποίησες?

Πάνω δεξιά, σε κάθε καρτέλα, έχει ένα διακοπτακι (apply on boot)

Εκανες ριμπουτ?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, μια στιγμή..

Τις ρυθμίσεις που έβαλες, τις ενεργοποίησες?

Πάνω δεξιά, σε κάθε καρτέλα, έχει ένα διακοπτακι (apply on boot)

Εκανες ριμπουτ?

 

ναι , τωρα εκανα το αναποδο τις εβαλα να μην ξεκινανε με το τηλεφωνο και εκανα παλι reboot

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκαθιστούμε όλα αυτά; και αυτά που είναι μέσα στους φακέλους;;

 

Έχει έναν οδηγό στα αγγλικά μέσα σε έναν φάκελο, δες εκεί. Αν τελικά το σετάρεις και πας για φλας μην επιλέξεις τον preloader. Δες και στο νήμα του Modaco τι λένε για την διαδικασία:

 

[b]2) [/b][u][b]Soda's Factory Rom 015 Flash Tutorial & Tools (tested):[/b][/u]
     Hide contents 

[url="https://drive.google.com/file/d/0B4huyVgvdssGSWl5VzhFRjMtczQ/edit?usp=sharing"][b]Tutorial in English[/b][/url] (Google translate)
 
Tools are in the tutorial folder, but there is another SP Flash Tools and Coolpad driver
in the original folder.
You can check versions and decide for yourself.
I translated the guide and downloaded linked files to the tutorial folder.
[b]EDIT:[/b] Qwazar reported that he had success with [color=#FF0000][b]both volume buttons[/b][/color] pressed!
 
[url="https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc&usp=sharing"][b]Rom, Tools and Tutorial[/b][/url]
 
[color=#FF0000][b]I didn't try it, take care! [/b][/color][b](Qwazar, Bryfly and StratosGK reported sucessful flashing)[/b]
 
[b]Comment from Slime00:[/b]
  
[indent]        Quote 
it was a very strange brick (the first one it ever happened to me,  and it seemed a very hard one), the phone was totally dead and ygdp and  coolpad assistent were of no use (but it turned out to be useful since  we discovered how to unpack cpbs). the sp flasher was the only one able  to wake the device, I used soda's rom, only selected the scatter file,  deselected preloader and left everything else checked, clicked download  and volume + with volume - while I was plugging the cable and the rom  was perfectly flashed in a couple of minutes.  :)

[/indent]
[b]Comments from Bryfly:[/b]

[indent]        Quote 
I have managed to go from soda’s version 15 to official version 29 and rooted each one.
Installed Soda’s ver 015 and after about 30 min’s it went into auto  update and downloaded ver 20, but it failed when installing. 
I put [b]the other boot image[/b] suggested by Soda into the ROM and retried it, eventually the phone went into auto update and
succeeded with ver 20, followed by ver. 21 and finally ver. 29. The phone took about 30 mins in between updates.
I managed to root all 4 levels with [b]Chinese Vroot PC version 1.7.7[/b], I was expecting trouble with rooting ver 21, when I  
plugged phone into my laptop, hit root..... an SU screen came up  on the phone and I selected ok, followed by the Chinese flash
screen where I did [b]select the left hand button[/b] and it worked.

[/indent]
[color=#a52a2a][b]Comment from Fora @ PCE Forum:[/b][/color]



[indent]        Quote 
I did it with Soda's 015 but there is a[b] big mistake in guide[/b]:

No chance to flash it until I [b]pulled out the battery[/b] and put it aside during the procedure.
To make it clear:

[list]
[*]Battery out
[*]Connect the phone and flash the rom
[*]When everything is over, I pulled out the cable and inserted battery back in phone.
[/list]

[/indent]
 
[color=#006400][b]Comment from a spanish forum:[/b][/color]

[indent]        Quote 
[color=#4e565e][font=Verdana]... if you do it download, [/font][/color][b]uncheck preloader and phone info[/b][color=#4e565e][font=Verdana] to prevent an almost insurmountable brick[/font][/color]

[b]kenzoxs:[/b]
...Care to flash, leading preloader, phone.inf, etc.. do not let it go worse than this, in fact what [b]I would do would just flash the cwm recovery with the scatter[/b] of the ROM and then copy one of the ROMS to SD and install from CWM. Greetings


[b]javiruno:[/b]
I've tried has put it, but I get the message: [b]ERROR BROM: S_BROM_CMD_JUMP_DA_FAIL (2035)[/b]....
......
God is risen! Tested 40 times, eventually flash-tool swallowed it by [b]pressing the power button while I plugged the usb[/b]. Activated all options - File scatter and swallowed everything. 2nd chance.

[/indent]

 

Αν δεν την παλεύεις μια με όλα αυτά και αναλαμβάνεις έξοδα συστημένου από και προς μπορείς να μου το στείλεις (με πάσα επιφύλαξη ότι μπορεί να μην καταφέρουμε τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

 

Οφφτοπικ δεν είναι, φαντασου τι θα μπορούσαν να κάνουν κάποιοι εδώ με τις συσκευές μας .....

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε RESSURECTION REMIX 5.5.9 v2, με βελτιώσεις που πολλές από αυτές εμπεριέχει η "δική μου" έκδοση.

 

Όποιος έχει δοκιμάσει την πρώτη έκδοση και θελήσει να περάσει την ν2, ας κάνει ενα feedback με τυχόν διαφορές που τυχόν θα παρατηρήσει.

http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-resurrection-remix-v2-micromax-a311-t3347326

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...