Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χτες φοραω κι εγώ την miui του jpower73 και μπορώ να πω οτι είναι πολύ καλή!είχα μονο ενα θέμα με το gps το οποίο λύθηκε με το gps connected απο το μαγαζί. Μπράβο jpower73, παντα τέτοια!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα πέρασα την Ρομ του X_s που αναφέρεται πιο πανω. Την φλάσαρα κανονικά σαν custom rom κάνοντας τα γνωστά wipes. Καταρχήν είναι ο σωστός τροπος γιατί δεν βρήκα κάποιον flashing guide; Δεύτερον την πέρασα με cwm recovery αλλα όχι με του X_s έφαγα τον κόσμο αν υπάρχει κάποιο λινκ παρακαλώ πείτε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

λογικα δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα αν εκανες τα σωστα wipes

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα πέρασα την Ρομ του X_s που αναφέρεται πιο πανω.

 

για κοιτα λιγο τι λεει στο about phone στο miui version

Link to comment
Share on other sites

Mixanikosgr,

Δεν ασχολήθηκα με την κινεζοοφισιαλ διότι από χτες ψάχνω το θέμα ΟΤΑ στν μιυι. Θα της ριξω, αν προλάβω, μια ματιά αν και νομίζω, το πιο πιθανό να έχουν καρφώσει μέσα στην 046 κάνα πακετο με τις γνωστές κινεζοεφαρμογες άγνωστης σκοπιμοτητας... :p

Πάντως, καλά που μου το θύμισες.... Θα την κοιταξω

 

Πανο,

Την gps connected την χρησιμοποιώ πάντα. Κρατάει το λοκαρισμα οταν βγαίνεις από την εφαρμογή πλοήγησης, όταν περιστρεφεις οθόνη κλπ κλπ.

Μία "must have " εφαρμογη.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω την MIUI 7.3.1 που παίζουν όλα τέλεια και τώρα το σκέφτομαι γι την 8άρα, καταραμένε Jp :lol::lol:

 

Μη το σκέφτεσαι καθόλου....

:lol::lol::p

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

jpower

το ζιπακι με τα apn μπορω να το φλασαρω και στην 6.9.22 ? η ειναι μονο για την δικια σου?

παντως θ'αρθει και η σειρα σου να την φλασαρω

MEGAJPOWERRR:D

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Κατάρχην ευχαριστώ τον μηχανικό και τον azuli για τις απαντήσεις τους. Ξαναπέρασα την miui8 του X_s με CWM recovery του ίδιου,αλλα πέρασα την προ τελευταια έκδοση ώστε να δω αν δουλεύουν οι ΟΤΑ. Η ρομ δεν περιείχε gapps οπότε πέρασα εγώ κάποια. Εβαλα για αναβάθμιση κ πέρασε η 6.9.19 μια χαρα η τελευταια του δλδ. Αρα οι ΟΤΑ λειτουργουν. Το μονο ΚΑΚΟ οτι μετα την αναβάθμιση κράσαραν τα gapps και το SUPERSU οποτε τα ξαναφλάσαρα και μια χαρα!! azuli στο MIUI version γράφει αυτό: MIUI 8.6.19| Beta.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Κατάρχην ευχαριστώ τον μηχανικό και τον azuli για τις απαντήσεις τους. Ξαναπέρασα την miui8 του X_s με CWM recovery του ίδιου,αλλα πέρασα την προ τελευταια έκδοση ώστε να δω αν δουλεύουν οι ΟΤΑ. Η ρομ δεν περιείχε gapps οπότε πέρασα εγώ κάποια. Εβαλα για αναβάθμιση κ πέρασε η 6.9.19 μια χαρα η τελευταια του δλδ. Αρα οι ΟΤΑ λειτουργουν. Το μονο ΚΑΚΟ οτι μετα την αναβάθμιση κράσαραν τα gapps και το SUPERSU οποτε τα ξαναφλάσαρα και μια χαρα!! azuli στο MIUI version γράφει αυτό: MIUI 8.6.19| Beta.

 

Mια χαρα..!Οποτε δεν ενημερωνει το build prop για τα update,αποκλειεται να ειναι τοσο παλια η rom.

 

Η λυση για το κρασαρισμα ειναι λογικα να κανεις πρωτα το ota και μετα τα gapps/su,και μετα τo επομενο ota αν χρειαστει ξαναφλασαρεις gapps και su.

 

Το οτι ειναι η rom κατευθειαν για το a310 ειναι μεγαλη υποθεση.Το a310 patch ειτε ειναι σε zip ειτε το βαζουμε κατευθειαν μεσα στη rom αφηνει καποια δικα του μικροbugs

 

Εδωσες πολυ χρησιμα info,thanks!

Και φυσικα στον moihack που με τις ελαχιστες guest star εμφανισεις του προσφερει παντα γνωση!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

 

Πανο,

Την gps connected την χρησιμοποιώ πάντα. Κρατάει το λοκαρισμα οταν βγαίνεις από την εφαρμογή πλοήγησης, όταν περιστρεφεις οθόνη κλπ κλπ.

Μία "must have " εφαρμογη.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

:lol::lol::p

 

Αν θυμάμαι καλά εσύ την είχες προτείνει σε παλαιότερο ποστ. Κάνει όντως καλή δουλειά. :lol::lol:

Edited by panosk7dl
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα..!Οποτε δεν ενημερωνει το build prop για τα update,αποκλειεται να ειναι τοσο παλια η rom.

 

Η λυση για το κρασαρισμα ειναι λογικα να κανεις πρωτα το ota και μετα τα ota στο επομενο update αν χρειαστει ξαναφλασαρεις gapps και su.

 

Το οτι ειναι η rom κατευθειαν για το a310 ειναι μεγαλη υποθεση.Το a310 patch ειτε ειναι σε zip ειτε το βαζουμε κατευθειαν μεσα στη rom αφηνει καποια δικα του μικροbugs

 

Εδωσες πολυ χρησιμα info,thanks!

Και φυσικα στον moihack που με τις ελαχιστες guest star εμφανισεις του προσφερει παντα γνωση!

 

Λοιπόν συνέχισα να έχω πρόβλημα με su οπότε έβαλα kingroot και το πρόβλημα λύθηκε γτ μετά το update σαν να χάθηκε το ρουτ.

Για την λύση που μου δίνεις για το κρασάρισμα με μπέρδεψες λίγο. Είμαι λίγο άσχετος ότι εχω μάθει το έχω μαθει απο εσάς.

Link to comment
Share on other sites

jpower

το ζιπακι με τα apn μπορω να το φλασαρω και στην 6.9.22 ? η ειναι μονο για την δικια σου?

παντως θ'αρθει και η σειρα σου να την φλασαρω

MEGAJPOWERRR:D

 

μπορείς!!

άλλωστε το περιεχόμενο αρχείο, το πήρα από την τελευταία cm13

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μπορείς!!

άλλωστε το περιεχόμενο αρχείο, το πήρα από την τελευταία cm13

 

τελικα φλασαρα το ζιπακι σου και ολα καλα! λειτουργησαν τα apn αμεσως πατωντας την επαναφορα, ενω χειροκινητα δεν μπορεσα να τα βαλω.

αχ, τι με κανεις...πανω που εβαλα την 6.9.22 με βλεπω να ξαναφλασαρω...:lol:

ειναι δηλ.αληθεια θα μας δινεις και ΟΤΑ update???

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ αυτό δουλεύω..

Ναι, είναι εφικτό..

Θα δω πως θα δουλέψει σε μενα και σε κανα 2 τηλέφωνα γνωστων, εδω κοντά και αναλόγως θα πραξω.

1η φορά ασχολούμαι με ΟΤΑ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Ότο θα είχες πάνω από δύο συνεχόμενες μέρες κουμπωμένη Miui δεν το περίμενα από εσένα!!!

 

Την έχω 24 ώρες την 6.9.29 τη δική σου και όλα δουλεύουν κανονικά! Το gps κλείδωσε σε λιγότερο από 4 δευτερόλεπτα! Παρουσιάζει στο δικό μου κινητό κάποια λαγκαρίσματα κυρίως όταν ανοίγω τα περιεχόμενα κάποιου φακέλου στην αρχική οθόνη ή το αντίστροφο! Αλλά δεν είναι κάτι εξωφρενικό!! Κατά τα άλλα μπορώ να πω ότι η Xiaomi εξελίσσεται σε πολύ δυνατό παράγοντα στο χώρο των smartphones, τόσο σε θέμα συσκευών όσο και λογισμικού!

 

Δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω σωστά το Wallpaper Carousel! Είναι εκείνη η εφαρμογή η οποία σου αλλάζει αυτόματα εικόνες από το ίντερνετ στην οθόνη κλειδώματος όταν χρησιμοποιείς κάποιο από τα αρχικά θέματα του λογισμικού! Αλλά αυτό είναι γενικότερο bug της Miui 8 και έχει αναφερθεί πολλάκις στο επίσημο φόρουμ της Miui από χρήστες με διάφορες συσκευές!! (Το είχε και η 6.9.22!)

 

Και πάλι γεια στα χέρια σου! Αν μας φτιάχνεις και πατσάκια αναβάθμισης στο μέλλον, θα σου είμαστε υπόχρεοι!! Ευχαριστούμε!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το wallpaper carousel λειτουργεί κανονικά στην έκδοση μου.

1. Θα πρέπει να έχεις επιλεγμένο το default theme. Μόνο εκεί παίζει.

2.

http://s9.postimg.org/itp20y01b/Screenshot_2016_10_08_01_28_52_786_com_miui_home.png http://s9.postimg.org/nr2mm220f/Screenshot_2016_10_08_01_30_50_438_com_mfashiong.png

Και μόνο με τις εσωτερικές εικόνες.... : (

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το wallpaper carousel λειτουργεί κανονικά στην έκδοση μου.

1. Θα πρέπει να έχεις επιλεγμένο το default theme. Μόνο εκεί παίζει.

2.

http://s9.postimg.org/itp20y01b/Screenshot_2016_10_08_01_28_52_786_com_miui_home.png http://s9.postimg.org/nr2mm220f/Screenshot_2016_10_08_01_30_50_438_com_mfashiong.png

Και μόνο με τις εσωτερικές εικόνες.... : (

 

Ναι, αυτό λέω! Αλλάζει μόνο τις εσωτερικές εικόνες και δεν κατεβάζει νέες από το ίντερνετ!! Επίσης δεν έχει επιλογή κάθε πότε να τις αλλάζει! Στη Miui 7 σου είχε επιλογή είτε κάθε ώρα, είτε κάθε τρεις ώρες, είτε κάθε 24 ώρες και ανανεώνονταν οι εικόνες μέσω ίντερνετ! Βρήκα και apk με παλαιότερες εκδόσεις του Carousel για Miui 8, αλλά στην καλύτερη κατέβαζαν εικόνες από το ίντερνετ χωρίς να σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις χρονικό διάστημα αλλαγής! Στο επίσημο site της Miui υπάρχουν δεκάδες threads με αυτό το πρόβλημα της Miui 8 τους τελευταίους 3 μήνες!!

 

Υ.Γ.: Να φανταστώ ότι, ακόμα και αν επιλέξεις τις υπόλοιπες κατηγορίες, δεν αλλάζει κάτι, ε;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και στο minideal.net ίδια τιμή ακριβώς!!

 

http://www.minideal.net/xiaomi-mi4-smartphone-snapdragon-801-quad-core-5-0-inch-quad-hd-13mp-camera-ram-3gb-rom-16gb.html

 

Και κοντινό μου πρόσωπο πήρε πριν λίγες μέρες από το Γερμανό το Samsung Galaxy J1 με 169 €!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by thervisis
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια από τα ίδια...

Τεσπα, δε χάθηκε ο κόσμος..

Πιο πολύ με χαλάει το γεγονός ότι δεν έχει επιλογή για να βγάζεις οφφ την λοκσκριν, καθότι το εχω μόνιμα σε θηκη με καπάκι.

Νομιζω, λύνεται με εντολή στο build prop.

Tespa

 

Όσο για τους σαμσουγκακιδες... Τα χουμε πει.. Βλέπω κάτι διαφημίσεις στην τβ και κλαίω

:lol:

 

Το supersu αναβαθμίστετο άφοβα.

http://s11.postimg.org/p1lwct3hf/Screenshot_2016_10_08_10_52_01_697_eu_chainfire.png

images hosting

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για την λύση που μου δίνεις για το κρασάρισμα με μπέρδεψες λίγο. Είμαι λίγο άσχετος ότι εχω μάθει το έχω μαθει απο εσάς.

 

η λυση μου δεν θα σου δουλευε οποτε την ξεχναμε..!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα έμπαινε στην winbank με την 8.6.22; Εγώ αυτή έχω επάνω και δεν μπαίνει.γενικως δεν δουλεύει σε ροοτ συσκευές εδώ και κάνα χρονο

Ή εφαρμογή της πειραιως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνέχισα να έχω πρόβλημα με su οπότε έβαλα kingroot και το πρόβλημα λύθηκε γτ μετά το update σαν να χάθηκε το ρουτ.

Για την λύση που μου δίνεις για το κρασάρισμα με μπέρδεψες λίγο. Είμαι λίγο άσχετος ότι εχω μάθει το έχω μαθει απο εσάς.

 

Σχετικα με το su που ειχες προβλημα μπορεις να δοκιμασεις 2 πραγματα.

1.Να αλλαξεις μεσω mobile uncle tools την recovery με την επισημη recovery του X_s που φτιαχνει την rom και να χρησιμοποιεις αυτη για τα ota (ειναι cwm 6.0.5.0) download: https://www.sendspace.com/file/qx4j38

 

2.Να μην κανεις update στο su μεσω play store.

 

Παιζει καποιο απο αυτα τα 2 να δουλεψει.To kingroot μονο προβληματα δημιουργει αλλα αν δεν σου παρουσιασει τιποτα περιεργο αστο

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα έμπαινε στην winbank με την 8.6.22; Εγώ αυτή έχω επάνω και δεν μπαίνει.γενικως δεν δουλεύει σε ροοτ συσκευές εδώ και κάνα χρονο

Ή εφαρμογή της πειραιως

 

ναι κανονικά

Παράθεση από DimCool >

Λοιπόν συνέχισα να έχω πρόβλημα με su οπότε έβαλα kingroot και το πρόβλημα λύθηκε γτ μετά το update σαν να χάθηκε το ρουτ.

Για την λύση που μου δίνεις για το κρασάρισμα με μπέρδεψες λίγο. Είμαι λίγο άσχετος ότι εχω μάθει το έχω μαθει απο εσάς.2.zip[/url] το αρχειο

και εμενα χαθικε και εβαλα αυτο http://www.mediafire.com/file/66x4951sj4p25lk/supersu2.02.zip

Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικα σε μια εβδομαδα ξεχαστηκαν και cm13 και rr και ολα!λολ..!

 

Για να ανακατεψω λιγο τα πραγματα.. : νεα resurrection remix με αναβαθμιση σε r70 και υποσχομενα πιο σταθερα data

http://www.mtk-dev.com/2016/10/stable-resurrection-remix-574-r70-mt6592.html

 

Για οποιον βαριεται και δεν εχει τιποτα το youtube να δει..!Εγω δεεν..

 

 

 

Παντως η περιπτωση της Miui του X_s που δουλευουν τα ota ειναι νομιζω απο τα πιο σημαντικα νεα που ειχαμε στο κινητο εξ αρχης νηματος (και ηταν εκει τοσο καιρο και περιμενε!)

 

Ο X_s δεν ειναι κανενας ασχετος,ξερει τι κανει στις rom

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...