Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MIUI 8 - 6.9.29 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1

 

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις...

 

Περνιέται με καθαρή εγκατάσταση. Δλδ, Wipe cache, dalvik, format system και format internal. Περνιέται είτε με philz (μ αυτό την πέρασα), είτε με twrp 2.8.x και άνω.

* Ενδεχομένως, να περνιέται και με dirty flash πάνω στην 6.9.22. Δεν ξέρω, δεν το χω δοκιμάσει..

 

 

Έχουμε:

1 . MIUI 8 - 6.9.29 ρομ

.....

 

2. SuperSU

https://mega.nz/#!dA4wHD7B!0MENLiN6KS3TxrMmtVRPivKkMb9JQ5qNo4G5r1TZEW4

 

3. Original Sound Patch

https://mega.nz/#!IdID0SbC!dsyiKoY-TMmGF9_NjigIDwLqCcHU2jo3-pT-6sYLy7Y

 

4. Xposed framework

https://mega.nz/#!cYxjUSzZ!oQCRIfW5E_aMNFUAmjUClxB7rlwLoAhK07gUFV66Wmg

 

5. MIUI tweaking Xposed module v0.1.8 ;)

https://mega.nz/#!RA5lAaYT!t37CODelgtOGVWr91apK2e9Ityov3rrIYbWZk9VKxGM

 

6. MIUI Extended Reboot

https://mega.nz/#!ENwljZiB!_na-2wlyrqMSh2Ok57Hp2QOUuWobyCMVdIBgK4wS4IE

 

[/url]

 

Ή μου ανέβηκε η μυωπία ή λείπει το λινκ της ΡΟΜ!! Κάπου εδώ γύρω θα είναι... Δε μπορεί!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ανεβαίνει ξανά...

Με μια διόρθωση..

(σε μια ώρα από τώρα θα δώσω λινκ)

 

Για το τζιπιες, έχω φτιάξει πατς εδω και μιάμιση ωρα και το εχω στείλει με πμ στον πυροσβεστη.

Είναι αυτό..

https://mega.nz/#!NFZ2jT6B!0FvCIOgCGed3ha2_eB5cN05zCzRcbqd-EA7SrKsh8hE

 

Το νέο λινκ της ρομ θα είναι οκ...

 

Επίσης, στη Νέα έκδοση μιυι, θα εμφανισω στα settings και κάποιες "κρυφές επιλογές"...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει ξανά...

Με μια διόρθωση..

 

Για το τζιπιες, έχω φτιάξει πατς εδω και μιάμιση ωρα και το εχω στείλει με πμ στον πυροσβεστη.

Είναι αυτό..

https://mega.nz/#!NFZ2jT6B!0FvCIOgCGed3ha2_eB5cN05zCzRcbqd-EA7SrKsh8hE

 

Το νέο λινκ της ρομ θα είναι οκ...

 

Επίσης, στη Νέα έκδοση μιυι, θα εμφανισω στα settings και κάποιες "κρυφές επιλογές"...

 

Ωραίος!! Με πρόλαβες, γιατί θα έπαιρνα τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού στον οφθαλμίατρο!! Άρα, όντως είχε θεματάκι το gps, ε;; Έχω βάλει εδώ και λίγες μέρες την 6.9.22 του mtk-dev και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα (δεν έχω δοκιμάσει Bluetooth και σύνδεση με pc), αλλά είπα να βάλω και τη δική σου εκδοχή για τον κόπο που έκανες και γιατί είσαι δικό μας παιδί!!

 

Άρα, η νέα έκδοση που ανεβάζεις θα έχει ενσωματωμένο το πατσάκι του GPS ή θα χρειαστεί να το βάλουμε και αυτό στα καπάκια;;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

θα είναι ενσωματωμένο...

 

Η ρομ είναι πορτ απο την HMnoteW MTK. Κάτι έμενε πίσω, φαίνεται...:happy::p

 

Moihack,

Σ' αυτήν που ανεβάζω τώρα, παίζουν όλα....

 

Επίσης, για να μην πληκτρολογείτε τα ΑΡΝ, θα δώσω πάτς και για αυτό

(Το φλάσαρα σε ήδη εγκατεστημένη την 6929, πήγα στην καρτέλα των ΑΡΝ και πάτησα reset. Και εμφανίστηκαν ετοιμα.)

 

Εφεξής, τέτοια θέματα, δεν θα έχουν οι δικές μας ρομ..

 

Δερβίση,

Bluetooth και σύνδεση σε πισι, λειτουργεί υποδειγματικά.

 

Γενικά, είναι πολυ εύκολο το σκάλιγμα της μιυι.

Πατάς πάνω σε μία λειτουργική πλατφόρμα και προχωράς..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

θα είναι ενσωματωμένο...

 

Η ρομ είναι πορτ απο την HMnoteW MTK. Κάτι έμενε πίσω, φαίνεται...:happy::p

 

Moihack,

Σ' αυτήν που ανεβάζω τώρα, παίζουν όλα....

 

Επίσης, για να μην πληκτρολογείτε τα ΑΡΝ, θα δώσω πάτς και για αυτό

 

Άσε να πληκτρολογούμε τίποτα να νιώθουμε κι εμείς προγραμματιστές!!

 

Γεια στα χέρια σου, πάντως!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει ξανά...

Με μια διόρθωση..

(σε μια ώρα από τώρα θα δώσω λινκ)

 

Για το τζιπιες, έχω φτιάξει πατς εδω και μιάμιση ωρα και το εχω στείλει με πμ στον πυροσβεστη.

Είναι αυτό..

https://mega.nz/#!NFZ2jT6B!0FvCIOgCGed3ha2_eB5cN05zCzRcbqd-EA7SrKsh8hE

 

Το νέο λινκ της ρομ θα είναι οκ...

 

Επίσης, στη Νέα έκδοση μιυι, θα εμφανισω στα settings και κάποιες "κρυφές επιλογές"...

 

ο πυροσβέστης μόλις επέστρεψε απο έλεγχο του gps και επιβεβαιώνει: σε 4'' εμφάνιση 11 δορυφ και κλείδωμα σε 7 απο αυτούς κάτω απο τέντα!!!

ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζω κάτι προσθήκες :

 

# Smoother video streaming and tweak media

# 3G signal and speed tweaks

# Video Acceleration Enabled And HW debugging

# Better internet browsing & download speed

# faster google server response

 

κλπ

κλπ

κλπ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

:confused:

Εχω δώσει εδω και μια ωρα...

 

Εεεεεεε, ίσως πρέπει να το κλείσω τελικά το ραντεβού με τον οφθαλμίατρο!!!!!!

 

Ευχαριστούμε πολύ, φίλε Jpower!! Ήδη κατεβαίνει!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ή εμπειρία μου στις MIUI, πριν ακόμα από τον kouskous, από τις ROM που ανέβαιναν στο needrom δείχνει πως οι rom του ίδιου developer συνήθως περνιουνται με dirty flash η μία πάνω από την άλλη, όταν βγαίνει νεα έκδοση. Έτσι έκανα από την προτελευταία του kouskous, φλασαρα από πάνω την global 8.0.1.0, και πάλι από πάνω την 6.9.22, χωρίς πρόβλημα, κάνοντας μόνο wipe τα cache και dalvik cache.

Το συμπέρασμα είναι πως αν δεν είναι πολύ τροποποιημένη η ROM το dirty flash παίζει...

Link to comment
Share on other sites

:confused:

Εχω δώσει εδω και μια ωρα...

 

Το καινούριο σου boot logo τα σπάει!!! Έδωσε χρώμα στη ζωή μας!!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

δυσκολα να τα παιξει το coolpad!βαλε καποιο προγραμμα να κανει uninstall τους παλιους drivers και ξαναδοκιμασε ακολουθωντας σχολαστικα την διαδικασια unbrick της πρωτης σελιδας

Ετσι θα κανω φιλε, σε αλλο pc χωρις drivers ξανα απο την αρχη βημα βημα. Παντως αν εχει φαει τρελο brick και δεν επαναφερεται, γλυκοκοιταω το elephone p9000

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή, βλέπω οτι είσαι από θεσσαλονικη, αν θες, μπορώ να στο φτιάξω. Οχι, ομως τώρα διότι έχω τραβήξει ενα κρυολόγημα του *****.

 

Δοκίμασε με Sp flash tools, με το που πας να κουμπώσεις το τηλέφωνο για να αρχίσει το φλασάρισμα, να έχεις πατημένα ταυτόχρονα vol up +vol down +power button. Μόλις αρχίσει το φλασάρισμα, τα αφήνεις.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, εάν κάποιος έχει την 6.9.22 και έχει κατεβάσει ή έχει κάπου αποθηκευμένο (καρτα/internal) το update, ας το ανεβάσει καπου για να δώ την δομή του και εφεξής να κάνω μόνο update patches για το τηλέφωνό μας

jp, αν δεν βγαλω ακρη μαλλον θα τα πουμε απο κοντα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@jpower73

θεούλης!

δεν έχω απλά πολύ χρόνο για να περάσω rom,να setαρω κτλ και τελικά να μου προκύψει κάνα bug και να πρέπει μετά ξανά πάλι από την αρχή....δεν το λέω για να υποτιμήσω τη δουλειά(αλλα πχ ο mfireman έχει θέμα με το gps) και απλά θέλω να μαι σίγουρος ο,τι αυτό που θα βάλω θα είναι δοκιμασμένο για μέρες(καμια φορα παίζουν όλα κομπλέ και μετά από λίγες μέρες αρχίζουν τα προβλήματα)

 

@mfireman

για το gps δοκίμασε το εξής:

 

με κάποιον root explorer αλλα και με κατεβασμένο το release της α310/mtkdev (δηλαδή όχι αυτό του jpower) πάρε από το .zip της rom τα παρακάτω αρχεία που υποτίθεται ότι δουλεύουν όλα(δεν τη δοκίμασα τη rom αλλα λογικά έτσι θα ναι)και αντικατέστησε τα στο τηλ σου:

 

/system/lib/hw/gps.default.so

/xbin/mnld

/xbin/libmnlp_mt6592 (μπορεί να λείπει το mt6592 είτε η λέξη lib μπροστά είτε να μην υπάρχει το αρχείο καν...)

 

προφανώς έχεις πάρει cwm_backup πριν τα κανεις αυτά αν και δύσκολα πέφτεις σε bootloop.

βάλε permissions 777 για σιγουριά (δηλαδή rwx παντού), reboot και ξαναδοκίμασε.

 

@idneaspats

 

Το έχω πει πολλές φορες και θα το ξαναπώ.

Στα mtk όσο ακόμα το τηλ παίρνει ρεύμα δεν υπάρχει λόγος πανικού....ακόμα και τότε υπάρχει περίπτωση σωτηρίας χάρη στο sp flash tools

 

Προτείνω να βρείς το pc ενός φίλου ώστε να ξεκινήσεις με clean install πρακτικά όλων των drivers από την αρχή.

 

Για sp flash tools απλά θες τους vcom drivers(ίσως χάσεις IMEI αν φλασαρεις με sp flash ... )

 

ισχυει,το χα παθει και γω.

Το καλυτερο για μενα και πιο safe ειναι μετα απο SP ενα φλασαρισμα με YGDP για να καθαρισουν τα παντα απο την rom του unbrick.Ετσι μου επανηλθε και το imei.

 

ευχαριστω πολυ παιδια θα τα εχω στα υποψιν ολα ασα λετε και θα επανερθω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ερωτημα ειναι το γιατι ενω εχουμε port απο Xs (ο τυπος που εκανε τη cwm για το τηλ μας) στο επισημο site της miui βαζετε ολοι της Α310; Υπαρχει καλυτερο performance ή κατι στου Xs που δεν δουλευει; Το λεω γιατι δεν πολυεμπιστευομαι τους χρηστες του α310 ενω απο τη cwm του Xs τουλαχιστον δεν εχω καποιο παραπονο.

Για οσους τυχον θελουν να δουν αν υπαρχει διαφορα το πορτ ειναι εδω http://en.miui.com/download-208.html (αν κ λεει MIUI7 ειναι λαθος και ειναι 8 , παλι ported απο το redmi note)

 

 

κατεβαζω να δοκιμασω.Εχει κανα thread που να λεει τι εχει κανει η ειναι απειραχτη?Παιζει καμια νεοτερη?

 

edit:Βρηκα το thread

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απ'οτι καταλαβα στην ανωθεν Miui πρεπει να λειτουργουν τα ota..!

Παρα πολυ ενδιαφερον!

 

Αλλα βλεπω αυτο στο build.prop : ro.build.description=lcsh92_wet_xm_td-user 4.4.2 KOT49H 6.9.8 release-keys

και σκεφτομαι μηπως δεν ξεχασε να αλλαξει την ημερομηνια και ειναι οντως 2 releases πισω

Παιζει να την βαλω να την τσεκαρω,τα ota ισως αξιζουν να εισαι 2 βδομαδες πισω

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

azuli ένα link από το thread που βρήκες?

 

για το ota μην έχεις πολλές ελπίδες....είναι πάλι port η rom οποτε δεν νομίζω ότι είναι πολύ σοφό να το αφήσουμε να γίνεται.

 

το build.prop του πρέπει να ναι σταθερό και να μην το αλλάζει. αν θες κατέβασε και κάνα παλιότερο release να τα "ελεξεις" διπλα διπλα.

Δοκίμασε και πες μας. :)

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση για τη MIUI.

Τυχαίνει μήπως να έχει ενσωματωμένο notification control όπως είχε η stock rom ή πάλι καταλήγουμε σε χρήση xposed?

Link to comment
Share on other sites

azuli ένα link από το thread που βρήκες?

 

για το ota μην έχεις πολλές ελπίδες....είναι πάλι port η rom οποτε δεν νομίζω ότι είναι πολύ σοφό να το αφήσουμε να γίνεται.

 

το build.prop του πρέπει να ναι σταθερό και να μην το αλλάζει. αν θες κατέβασε και κάνα παλιότερο release να τα "ελεξεις" διπλα διπλα.

Δοκίμασε και πες μας. :)

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση για τη MIUI.

Τυχαίνει μήπως να έχει ενσωματωμένο notification control όπως είχε η stock rom ή πάλι καταλήγουμε σε χρήση xposed?

 

το 2ο.....

...xmiui....

 

Screenshot_2016_10_07_12_33_37_087_software_sola.png Screenshot_2016_10_07_12_33_12_548_software_sola.png

 

Screenshot_2016_10_07_12_33_15_933_software_sola.png Screenshot_2016_10_07_12_33_21_668_software_sola.png

 

Screenshot_2016_10_07_12_33_27_226_software_sola.png

upload pics

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

azuli ένα link από το thread που βρήκες?

 

για το ota μην έχεις πολλές ελπίδες....είναι πάλι port η rom οποτε δεν νομίζω ότι είναι πολύ σοφό να το αφήσουμε να γίνεται.

 

το build.prop του πρέπει να ναι σταθερό και να μην το αλλάζει. αν θες κατέβασε και κάνα παλιότερο release να τα "ελεξεις" διπλα διπλα.

Δοκίμασε και πες μας. :)

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση για τη MIUI.

Τυχαίνει μήπως να έχει ενσωματωμένο notification control όπως είχε η stock rom ή πάλι καταλήγουμε σε χρήση xposed?

 

το επισημο thread που ανανεωνεται κιολας με τα releases ειναι αυτο https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.miui.com%2Fthread-2408209-1-1.html&edit-text=&act=url

 

Aπ οτι καταλαβα τα ota ισχυουν και σε over the air αλλα και σε κατεβασμενα για φλασαρισμα update patch που δινει ο X_s .Aρκει να μην εχουν γινει αλλαγες στον /system.

 

οπως γραφει:

''Remember! . . To be successful OTA, system directory can not have any changes, or are likely to lead to OTA failure!

 

1. Online OTA: system settings, on the phone, system updates, check for updates

2. Offline OTA: Manual download OTA package, on the built-in or external card, and then enter the Recovery mode, find just download the OTA package, you can install''

 

 

Για τα notifications εχει ηδη αρκετες επιλογες απο μονη της η Miui.

 

Αν θες παραπανω μεσω xposed βαζεις xMiui η Miui 8 tweaks η και τα 2 μαζι αλλα με καποια λογικη,καθως υπαρχουν πολλες ρυθμισεις που εχουν κοινες και μπορει να γινει conflict.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ξαφνικα το κινητό μου απο hot spot σε hot spot για να συνδεθεί θέλει restart. Φοράει μια Maucat 4.4.2 δε θυμάμαι version. Μπορεί να βοηθήσει κανεις?? Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

azuli ένα link από το thread που βρήκες?

 

για το ota μην έχεις πολλές ελπίδες....είναι πάλι port η rom οποτε δεν νομίζω ότι είναι πολύ σοφό να το αφήσουμε να γίνεται.

 

το build.prop του πρέπει να ναι σταθερό και να μην το αλλάζει. αν θες κατέβασε και κάνα παλιότερο release να τα "ελεξεις" διπλα διπλα.

Δοκίμασε και πες μας. :)

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση για τη MIUI.

Τυχαίνει μήπως να έχει ενσωματωμένο notification control όπως είχε η stock rom ή πάλι καταλήγουμε σε χρήση xposed?

 

Στις μιυι που θα ανεβάζω εφεξής, πολύ πιθανό, θα έχουν υποστήριξη ΟΤΑ.

Από μένα....

..

Είναι κάτι που το ψάχνω από χτες και νομίζω, κάτι έχω βρει..

Περισσότερα, μετά τα πειράματα.... :happy:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα πέρασα την Ρομ του X_s που αναφέρεται πιο πανω. Την φλάσαρα κανονικά σαν custom rom κάνοντας τα γνωστά wipes. Καταρχήν είναι ο σωστός τροπος γιατί δεν βρήκα κάποιον flashing guide; Δεύτερον την πέρασα με cwm recovery αλλα όχι με του X_s έφαγα τον κόσμο αν υπάρχει κάποιο λινκ παρακαλώ πείτε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας βγαλει καποιος μια φωτο απο μπροστα καμερα κ να μ πει αν την αντιστρεφει στο galery...γτ εμενα κ την ρυθμιση π αλλαξα παλι μου την κανει mirro..μιλαμε για την miui 8
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει και γω την 22.9, αφού το σκάλωμα στο σκρολινγκ δεν το άντεχα στην global 8.01.

JP δεν την πρόλαβα τη δικιά σου (θα την τιμήσω την επόμενη φορά που θα φλασάρω). Μήπως είδες αν λέει κάτι η νέα κινεζο-οφίσιαλ?

 

Το λινκ με τις Miui που βγάζει ο x_s το έχουμε από παλιά, απλά δεν ασχολούνται πολλοί δικοί μας με miui. Οι κινέζοι το 90% miui βγάζουν.

 

Για φώτο δοκιμάστε και αυτή την HDR (κάνει τη νύχτα - μέρα)

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Easy+Portrait+Inc

φυσικά αυξάνει το θόρυβο, αλλά αναμενόμενο και καλύτερο από μια μαυρη φώτο

 

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα πέρασα την Ρομ του X_s που αναφέρεται πιο πανω. Την φλάσαρα κανονικά σαν custom rom κάνοντας τα γνωστά wipes. Καταρχήν είναι ο σωστός τροπος γιατί δεν βρήκα κάποιον flashing guide; Δεύτερον την πέρασα με cwm recovery αλλα όχι με του X_s έφαγα τον κόσμο αν υπάρχει κάποιο λινκ παρακαλώ πείτε! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Του X_s είναι η γνωστή cwm 6.0.5, του philz είναι πιο καινούργια cwm και έχει και touch. Υπάρχει στην 1η σελίδα στον οδηγό μου στο τέλος

 

Παιδια ας βγαλει καποιος μια φωτο απο μπροστα καμερα κ να μ πει αν την αντιστρεφει στο galery...γτ εμενα κ την ρυθμιση π αλλαξα παλι μου την κανει mirro..μιλαμε για την miui 8

 

Την κάνει μιρρορ και σε μένα, με άλλη εφαρμογή κάμερας υπάρχει ρύθμιση για μιρρορ, οπότε θα γίνει κανονική

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ κατι αλλο...στην miui7 tou κους κους ειχα βαλει μια γραμματοσειρα than lan καπως ετσι κ τα γραμματα ηταν κ τα αγγλικα κ τα ελληνικα καλιγραφικα καπως...

Τωρα στην 8 εχω βαλει μια αλλη αφου δεν βρηκα την ιδια αλλα σε καποια site οταν μπαινω τα βγαζει κανονικα σε αλλα καλλιγραφικα ,στις μισες εφαρμογες κ;νονικ; Κ στις αλλες μισες καλλγραφικα παλι..εχει ψαχτει κανεις...μαλλον σας μπερδεψα..εδω μπερδευτηκα ο ιδιος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...