Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

https://mega.nz/#!cF5nyLxQ!EZ4NVlCvkZJ2XsThGOx8tTBWcPqRxVbgm0odlyjFM1A

 

Για τα λεντ. Αλλά θέλει μετά και xled από xposed αν θέλεις σε κάθε εφαρμογή και άλλο χρώμα, αλλιώς η ρομ δίνει επιλογές για calls, messages, notifications αν θυμάμαι καλά.

 

Πιο τούμπανο τι, Miui; Εγώ την έβγαλα πάλι, δεν μπορώ στον λαιμό μου κάθεται που ακόμα δεν έχουν βάλει καν alphabetical sorting στα apps, αν όχι app drawer. Και αν είναι να βάλω τον Apex δεν υπάρχει λόγος να φύγω από την AOSP, που μόνο AOSP δεν θυμίζει έχει όπως την κάνω, lol.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι εκει,θα στο στειλω οταν παω σπιτι

Οκ, σ'ευχαριστώ πολύ.

 

Α καλιοπη την εβαλες και εσύ;

Ναι, είπα επιτέλους να κάνω μια (μικρή) αλλαγή μετά από 9 μήνες με του κουσκους. :D

Link to comment
Share on other sites

 

Nα την εσκασε..! : miui 8 global 6.9.22 http://www.mtk-dev.com/2016/09/stable-miui-8-6922-global-mt6592.html

με βελτιωσεις σε smoothness και αλλα ομορφα.

Gapps περασμενα.Θα χουμε wipes σημερα..

 

Καλα εγω που δεν ηθελα ουτε να την δω εχω μαγευτει πλεον..!Eκει που δεν μου αρεσε παλια επειδη ηταν βαρια,πλεον την εχουν κανει πολυ πιο γρηγορη απο οποιαδηποτε lollipop,mm και kitkat εχω φορεσει.Πραγματικα οι εφαρμογες ανοιγουν στoν μισο χρονο.

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το επομενο να ειναι xiaomi

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Nα την εσκασε..! : miui 8 global 6.9.22 http://www.mtk-dev.com/2016/09/stable-miui-8-6922-global-mt6592.html

με βελτιωσεις σε smoothness και αλλα ομορφα.

Gapps περασμενα.Θα χουμε wipes σημερα..

 

Καλα εγω που δεν ηθελα ουτε να την δω εχω μαγευτει πλεον..!Eκει που δεν μου αρεσε παλια επειδη ηταν βαρια,πλεον την εχουν κανει πολυ πιο γρηγορη απο οποιαδηποτε lollipop,mm και kitkat εχω φορεσει.Πραγματικα οι εφαρμογες ανοιγουν στoν μισο χρονο.

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το επομενο να ειναι xiaomi

πολυ καλη δουλεια κανει η χιαομι και εχει και πισω της την ελλινικη κοινοτητα κατοχος mi4 μετα to coolpad βασικα χρεισιμοποιω και τα δυο αλλα ως βασικο το χιαομι !
Link to comment
Share on other sites

Με τις εφαρμογές πως την παλεύετε (αν δεν αλλάζετε launcher); Υπάρχει κάποιο τρικ για αυτόματη κατηγοριοποίηση (έστω αλφαβητικά) ή έτσι πεταμένες και τις κυνηγάτε συνέχεια;
Link to comment
Share on other sites

Με τις εφαρμογές πως την παλεύετε (αν δεν αλλάζετε launcher); Υπάρχει κάποιο τρικ για αυτόματη κατηγοριοποίηση (έστω αλφαβητικά) ή έτσι πεταμένες και τις κυνηγάτε συνέχεια;

 

Εγώ, που έχω ακόμα τη Miui του Κουσκούς, αν και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω τις νέες 8άρες που προτείνει και ο Αζούλι, τις εφαρμογές τις αρχειοθετώ σχεδόν όλες σε φακέλους! Και τις έχω όλες σε μια σελίδα!! Όπως βολεύεται ο καθένας! Η αυτόματη αλφαβητική αρχειοθέτηση σίγουρα θα βόλευε πολύ! Αλλά εγώ πολλές φορές βολεύομαι και με την αναζήτηση (slide up όταν είσαι σε αρχική οθόνη)!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να αφήσω την Miui του Κουσκούς και να παω σε αυτην miui 8 global 6.9.22 http://www.mtk-dev.com/201...al-mt6592.html ?

Εφαρμογες και παιχνίδια μπορουν να περαστουν στην sd στην miui 8 global ?

Χρειαζεται να φλασαρω και τα A310 Patch και SoundPatch?

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#!cF5nyLxQ!EZ4NVlCvkZJ2XsThGOx8tTBWcPqRxVbgm0odlyjFM1A

 

Για τα λεντ. Αλλά θέλει μετά και xled από xposed αν θέλεις σε κάθε εφαρμογή και άλλο χρώμα, αλλιώς η ρομ δίνει επιλογές για calls, messages, notifications αν θυμάμαι καλά.

Σ'ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω με τη νέα Miui. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τις εφαρμογές πως την παλεύετε (αν δεν αλλάζετε launcher); Υπάρχει κάποιο τρικ για αυτόματη κατηγοριοποίηση (έστω αλφαβητικά) ή έτσι πεταμένες και τις κυνηγάτε συνέχεια;

 

εγω τοσα χρονια με κανονικους launchers (με app drawer) ποτε δεν βρηκα χρησιμοτητα στην υπαρξη τους,παντα τις ειχα ολες τις εφαρμογες σε φακελους στο home screen.Ο miui launcher παντα μου αρεσε γιατι ηταν πιο smooth απ ολους αλλα δεν ειχε πολλες επιλογες παραμετροποιησης.Αλλα με το xMiui module αυτο αλλαξε..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αξιζει να αφήσω την Miui του Κουσκούς και να παω σε αυτην miui 8 global 6.9.22 http://www.mtk-dev.com/201...al-mt6592.html ?

Εφαρμογες και παιχνίδια μπορουν να περαστουν στην sd στην miui 8 global ?

Χρειαζεται να φλασαρω και τα A310 Patch και SoundPatch?

 

κανε ενα backup και δοκιμασε την!Κατα την γνωμη μου αξιζει,η Miui 8 εχει πολλες λειτουργιες lollipop και mm καθως και κατι που δεν δινουμε σημασια αλλα εχει,τα android security updates που κλεινουν τρυπες ασφαλειας.Σε αυτην που εχεις πρεπει να ειναι κανα χρονο outdated.

 

Xρειαζεται a310 patch και το superSU patch τα οποια τα φλασαρεις καπακι.Το sound patch δεν ξερω αν θα το προτεινα,κανει τον ηχο πολυ δυνατο με την κακια εννοια,αλλα αυτα βεβαια ειναι γουστα.Εγω κοιταω πρωτα σε τι επιπεδα ειναι ο ηχος χωρις το sound patch και αμα ειναι χαμηλος φλασαρω ενα δικο μου soundpatch που τον ανεβαζει σε λογικες τιμες.

 

Για να περασεις τις εφαρμογες στην sd δεν βλεπω καποια επιλογη built in στην rom αλλα δουλεουν τα xInternal και obb on sd που σε αφηνουν να βαλεις τα μεγαλα αρχεια των εφαρμογων στην εξωτερικη (εκτος του apk,που ειναι παντα ετσι κι αλλιως 100mb max)

Mε third party app θα γινεται καπως αλλα δεν το χω ψαξει ποτε

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Οσοι θελετε να βαλετε miui 8 προτεινω την καινουρια που ποσταρα χθες (6.9.22 δηλαδη εκδοση 22 Σεπτεμβριου 2016),εχει βελτιωσεις σε σχεση με την 8.0.1.0 σε smoothness,scrolling,νεο security manager,νεα quicksettings (οτι καλυτερο εχω δει σε υλοποιηση quicksettings μεχρι τωρα και σιγουρα κατι που θα αντιγραψει η aosp στο μελλον!) και αλλα.

το gps ειναι σφαιρα.

Α εχει και ελληνικα για οσους θελουν!

 

Επισης ο mtk-dev υποσχεθηκε update patch σε 6.9.29 χωρις εκ νεου φλασαρισμα της rom (η τελευταια προχθεσινη εκδοση που εδωσε η miui)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Azuli περνάει η global πάνω απο του Kouskous η θελει clean install?

 

σιγουρα καλυτερα clean,εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα απο εκεινη την εκδοση.Μπορεις βεβαια να το ρισκαρεις,αλλα αν δεις τιποτα περιεργο θα ειναι απο αυτο καθως η rom δεν εχει bugs

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Με τις εκδόσεις τι παίζει και είναι η 6κάτι πιο καινούργια από την 8κάτι; Διαφορετικό branch;
Link to comment
Share on other sites

Α εχει και ελληνικα για οσους θελουν!

 

Επισης ο mtk-dev υποσχεθηκε update patch σε 6.9.29 χωρις εκ νεου φλασαρισμα της rom (η τελευταια προχθεσινη εκδοση που εδωσε η miui)

 

δοκιμασα αλλες 2 MIUI πριν βαλω αυτην (η μια δεν γυρνουσε ελληνικα και η αλλη κρασαρε)

μετα εβαλα την color του jpower, που μπορω να πω ηταν αρκετα καλη αλλα ηθελα να φυγω απ'αυτες και να βαλω miui

 

λοιπον η ρομ ειναι παρα πολυ καλη και αυτην την στιγμη κατεβασε ενημερωση OTA σε 6.9.29 αλλα οταν μπηκε recovery να κανει update σταματησε γιατι λεει οτι ειναι αλλο μοντελο... και το δικο μου ειναι a310, τι κανουμε azuli?

επισης μπορουμε να βαλουμε κανενα xmiui οπως ειχαν οι αλλες?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Δίχως να εχω ασχοληθεί, φορτώσει, κατεβάσει, ανεβάσει ποτέ μου miui (εκτός από μια φορά που την έβαλα, δοκίμασα το gionne patch μου, για να δω αν δουλεύει) (και δουλεύει τέλεια) (:)), συνήθως τέτοια φαινόμενα αντιμετωπιζονται, πολύ εύκολα, με διόρθωση στο σκριπτ της εγκατάστασης.

Είναι, ίσως, από τις "ασυμβατότητες" μεταξύ του canvas και του δικού μας, που διορθωνα.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δίχως να εχω ασχοληθεί, φορτώσει, κατεβάσει, ανεβάσει ποτέ μου miui (εκτός από μια φορά που την έβαλα, δοκίμασα το gionne patch μου, για να δω αν δουλεύει) (και δουλεύει τέλεια) (:)), συνήθως τέτοια φαινόμενα αντιμετωπιζονται, πολύ εύκολα, με διόρθωση στο σκριπτ της εγκατάστασης.

Είναι, ίσως, από τις "ασυμβατότητες" μεταξύ του canvas και του δικού μας, που διορθωνα.

 

δυστηχως απο σκριπτ δεν γνωριζω..(δεν φτανω εως εκει!!!χαχαχα)

για τον ηχο ηθελα να ρωτησω τον azuli γιατι ειπε οτι χρησιμοποιησε δικο του πατς,

δηλ. jpower μπορω αν δεν ειναι καλος ο ηχος να βαλω το gionne?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Η miui 8 είναι μια Ρομ που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος ,έχει τα παντα και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με 5.0 η 6.0. Οποίος θέλει ας ρίξει μια ματια στο youtube θα δει πληθώρα λειτουργιών!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατεβάζει το update για το xiaomi note 3, απ όπου έχει γίνει port η rom. Τυχερός είσαι που δεν σου μπρίκαρε τελείως, ποτέ δεν τρέχουμε updater σε ported rom. Μόνο αν βγάλει ο dev patch για να κάνουμε update από custom recovery, όπως και λέει θα βγάλει σε λίγες μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κατεβάζει το update για το xiaomi note 3, απ όπου έχει γίνει port η rom. Τυχερός είσαι που δεν σου μπρίκαρε τελείως, ποτέ δεν τρέχουμε updater σε ported rom. Μόνο αν βγάλει ο dev patch για να κάνουμε update από custom recovery, όπως και λέει θα βγάλει σε λίγες μέρες.

 

λοιπον τωρα με τρομοκρατησες οντως...:cry: εχω φλασαρει ενα σωρο ρομ και δεν μπρικαρε, φαινεται τη γλυτωσα! εκανε aborted την εγκατασταση

ο ηχος ειναι χαμηλος.. να βαλω το πατς που δινουν η κανενα δικο μας??

 

εντιτ.. ο ηχος διορθωθηκε μια χαρα με το πατς το δικο τους.

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Azuli περνάει η global πάνω απο του Kouskous η θελει clean install?

 

Μία χαρά περνάει...έτσι έκανα και εγώ με επιτυχία...προϋπόθεση πριν φλασαρεις κανένα wipe cache και dalvic cache.

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά περνάει...έτσι έκανα και εγώ με επιτυχία...προϋπόθεση πριν φλασαρεις κανένα wipe cache και dalvic cache.

Να κάνω ή να μην κάνω wipes?

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε gionne patch by jp την high εκδοση.

Κάποτε που το δοκίμασα, έπαιξε...

 

Δοκιμάζετε με δική σας ευθύνη.

Επίσης, έχει δίκιο ο φίλος πιο πριν : ποτέ μην κάνετε αππλάη ένα απντεητ σε καστομ ρομ, έτσι εύκολα.

Άνετα θα πάρετε το τηλέφωνο στο χέρι.

 

Αυτά από μένα...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία τι λέει..?

 

καλυτερη απο τις mm με ενσωματωμενο δικο της greenify και αλλα εξυπνα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τις εκδόσεις τι παίζει και είναι η 6κάτι πιο καινούργια από την 8κάτι; Διαφορετικό branch;

 

ναι ειναι πιο καινουριες,ειναι υποψηφιες για global stable,δηλαδη αυτες που θα ρολαρει σαν επισημα updates η xiaomi στα τηλεφωνα οπως η 8.0.1.0.Το συστημα αριθμησης της Miui ειναι μπερδεμενο,Οι global stable εχουν αριθμηση με βαση τo build (miui 8.0.1.0 οπως android 6.0.1 πχ) και οι υπολοιπες με βαση την μερα που βγηκαν.Δηλαδη η 6.9.22 βγηκε 22 Σεπτεμβριου 2016.Αυτες που εχουν τετοια αριθμηση εχουν καθε βδομαδα νεο update.Δηλαδη τωρα εχει βγει η εκδοση 29 Σεπτεμβριου 6.9.29

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμασα αλλες 2 MIUI πριν βαλω αυτην (η μια δεν γυρνουσε ελληνικα και η αλλη κρασαρε)

μετα εβαλα την color του jpower, που μπορω να πω ηταν αρκετα καλη αλλα ηθελα να φυγω απ'αυτες και να βαλω miui

 

λοιπον η ρομ ειναι παρα πολυ καλη και αυτην την στιγμη κατεβασε ενημερωση OTA σε 6.9.29 αλλα οταν μπηκε recovery να κανει update σταματησε γιατι λεει οτι ειναι αλλο μοντελο... και το δικο μου ειναι a310, τι κανουμε azuli?

επισης μπορουμε να βαλουμε κανενα xmiui οπως ειχαν οι αλλες?

 

δεν τα περναμε τα updates,δεν ειναι για το δικο μας τηλ..Ελπιζω να μην σου μπρικαρε!

 

Το xMιui παιζει κανονικα (αυτο απο το link Που ειχα δωσει πριν μερες,αυτο απο το thread της rom ειναι demo και σε καθε reboot χανει τις ρυθμισεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δυστηχως απο σκριπτ δεν γνωριζω..(δεν φτανω εως εκει!!!χαχαχα)

για τον ηχο ηθελα να ρωτησω τον azuli γιατι ειπε οτι χρησιμοποιησε δικο του πατς,

δηλ. jpower μπορω αν δεν ειναι καλος ο ηχος να βαλω το gionne?

 

εχω φτιαξει δικο μου Patch με τιμες κοντα σε αυτες που ειχε η official οταν το αγορασαμε γιατι αυτο το patch Που δινει μαζι με την rom δυναμωμει και χαλαει πολυ τον ηχο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις χρειάζονται στα xinternalsd και στα obb2sd για να περνάνε τις εφαρμογές στην sd;

 

απλα τικαρεις ολα τα κουτακια. (αν εισαι σε miui στο xInternal δεν τικαρεις το system apps)

Δεν μεταφερουν τις εφαρμογες.To xInternal αφηνει τις εφαρμογες να χρησιμοποιησουν την sd και το obb on sd σε αφηνει να βαλεις εσυ (χειροκινητα) τους φακελους data και obb (απο τον φακελο android) απο την εσωτερικη καρτα στην εξωτερικη.Αυτοι ειναι οι φακελοι των data της καθε εφαρμογης.Η εφαρμογη μενει στην εσωτερικη καρτα,αλλα αυτα που πιανουν χωρο πολυ ειναι αυτοι οι 2 φακελοι.

 

Για μεταφορα και του apk πρεπει να βρεις αλλη εφαρμογη

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...