Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

 

Οκ. το άλλο είναι φρέσκο ακόμη και δεν έχει πέσει. Υπάρχει μια κοντρα ανάμεσα στα cool 1 & RNP3. αλλά θα πήγαινα στο cool1 για την σούπερ κάμερα.

 

παντως το τι παιρνεις με 150e αυτη τη στιγμη ειναι πολυ ευχαριστο..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Οι vcom είναι οι πιο σημαντικοί drivers. κάνε τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο αρχικό ποστ και δες και τις οδηγίες στο τέλος. Υπάρχει λινκ και με τις οδηγίες για τα 8-10αρια του αζούλι.

Το αρχείο scatter υπάρχει μέσα στο ζιπ της ρομ για flash tools. Αποσυμπιέζεις σε ένα φάκελο και μετά ξεκινάς φλασάρισμα με flash tools. Δεν φλασάρουμε ζιπ από τις ρομ που είναι για φλασάρισμα με recovery.

Υπάρχει ζιπ του soda στο μοντακο.

Μπορείς φυσικά να αποσυμπιέσεις το cpb μέσω του ygdp tools στο φάκελό του στο c: και τα έχει όλα μέσα για flash tools.

 

καλημέρα

καταρχήν στο τηλέφωνο πέρασα rom κινέζικη προς το παρόν με το ygdp tools και επίσης το έκανα και root .

τώρα που μπορώ να βρω κάποια καλή rom και κάποια καλή recovery με ελληνικά η αγγλικά να την περάσω με fast tools ????

 

σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σας .

Link to comment
Share on other sites

Οι vcom είναι οι πιο σημαντικοί drivers. κάνε τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο αρχικό ποστ και δες και τις οδηγίες στο τέλος. Υπάρχει λινκ και με τις οδηγίες για τα 8-10αρια του αζούλι.

Το αρχείο scatter υπάρχει μέσα στο ζιπ της ρομ για flash tools. Αποσυμπιέζεις σε ένα φάκελο και μετά ξεκινάς φλασάρισμα με flash tools. Δεν φλασάρουμε ζιπ από τις ρομ που είναι για φλασάρισμα με recovery.

Υπάρχει ζιπ του soda στο μοντακο.

Μπορείς φυσικά να αποσυμπιέσεις το cpb μέσω του ygdp tools στο φάκελό του στο c: και τα έχει όλα μέσα για flash tools.

 

καλημέρα

καταρχήν στο τηλέφωνο πέρασα rom κινέζικη προς το παρόν με το ygdp tools και επίσης το έκανα και root .

τώρα που μπορώ να βρω κάποια καλή rom και κάποια καλή recovery με ελληνικά η αγγλικά να την περάσω με fast tools ????

 

σας ευχαριστώ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σας .

 

ριξε μια ματια εδω στις τελευταιες (αρκετες) σελιδες..!

 

Δεν θα χρειαστεις flash tools πλεον αλλα να αλλαξεις recovery μεσω mobile uncle tools και να περασεις rom απο recovery

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

 

ριξε μια ματια εδω στις τελευταιες (αρκετες) σελιδες..!

 

Δεν θα χρειαστεις flash tools πλεον αλλα να αλλαξεις recovery μεσω mobile uncle tools και να περασεις rom απο recovery

 

το θέμα είναι ότι το touch δεν δουλεύει φυσιολογικά και θα πρέπει να περάσω αλλιώς rom και όχι με mobile uncle tools θα προσπαθήσω με τον ίδιο τρόπο απλά θα ήθελα να ξέρω πως θα περάσω ακριβώς recovery γιατί αυτή που έχει είναι touch και θέλω να περάσω κάποια αγγλική με πλήκτρα .

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

το θέμα είναι ότι το touch δεν δουλεύει φυσιολογικά και θα πρέπει να περάσω αλλιώς rom και όχι με mobile uncle tools θα προσπαθήσω με τον ίδιο τρόπο απλά θα ήθελα να ξέρω πως θα περάσω ακριβώς recovery γιατί αυτή που έχει είναι touch και θέλω να περάσω κάποια αγγλική με πλήκτρα .

 

ευχαριστώ

Απο την στιγμή που θα κανεις καθαρή εγκατάσταση Ρομ αν δεν στρώσει θέλεις digitizer.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που θα κανεις καθαρή εγκατάσταση Ρομ αν δεν στρώσει θέλεις digitizer.

 

digitizer είχε ήδη αυτό που το πήρα το οποίο δεν μου έπεσε ποτέ κάτω αλλά και το δεύτερο που αγόρασα πάλι δεν παίζει για αυτό

και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει ......

Link to comment
Share on other sites

 

το θέμα είναι ότι το touch δεν δουλεύει φυσιολογικά και θα πρέπει να περάσω αλλιώς rom και όχι με mobile uncle tools θα προσπαθήσω με τον ίδιο τρόπο απλά θα ήθελα να ξέρω πως θα περάσω ακριβώς recovery γιατί αυτή που έχει είναι touch και θέλω να περάσω κάποια αγγλική με πλήκτρα .

 

ευχαριστώ

 

το πιο ευκολο ηταν να την αλλαξεις οταν περασες την official μεσω ygdp,στην πρωτη σελιδα λεει πως.Αν δεν εχεις καθολου touch τοτε πρεπει να ξανακανεις την διαδικασια ολη απο ygdp.Θα σου εφτιαχνα ενα φλασαριστο zip να αλλαξεις ετσι την recovery αλλα λογω του οτι εχεις λογικα πανω την official recovery οι επιπλοκες αν παρουσιαστει σφαλμα και σβηστει το recovery ειναι λιγο hardcore,το τηλ μπρικαρει ασχημα και πρεπει να κανεις την διαδικασια unbrick μεσω flash tools.Οποτε θα προτεινα ξανα ygdp με αλλαγμα της recovery μετα το unpack του cpb.Ολα αυτα αναλυτικα στην πρωτη σελιδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

digitizer είχε ήδη αυτό που το πήρα το οποίο δεν μου έπεσε ποτέ κάτω αλλά και το δεύτερο που αγόρασα πάλι δεν παίζει για αυτό

και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει ......

 

ισως δεν μπηκε καλα οταν το αλλαξες,η τραυματιστηκε η καλωδιοταινια

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Miui (φτου κακα), καλή ρομ και μου άρεσε η αυτόματη φωτεινότητα της. Δυστυχώς το module που έχω αυτή την στιγμή για να χρωματίζει την status bar στα χρώματα της εκάστοτε εφαρμογής μισό δουλεύει και κρασάρει (PerfectColorBar KK) και το Flat Style Color Bars που δουλεύει τέλεια γενικά έχει bug και πάει την Cpu 100% και διαλύει την μπαταρία. Το Lolistat θέλει από 5 και πάνω. Γενικά δεν την μπορώ πια την μαυρίλα της status bar και η Miui χρωματίζει μόνο στις system εφαρμογές της. Ξέρει κανείς κάποιο άλλο module να δοκιμάσω;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να μπει κάποιο άλλο θέμα που είναι για 8 και να το υποστηρίζει?

http://en.miui.com/thread-282823-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

σωστο,ισως ειναι θεμα theme,δοκιμασε το default.Δοκιμασες αν γινεται απο το xMiui? (το χα ανεβασει,με ονομα apk MIUI tweaking xposed module)

 

Γενικα τα modules που αλλαζουν το user interface δεν ειναι πολυ συμβατα με roms οπως miui,emui,color κλπ

 

Οι system apps της miui παντως το κανουν απο μονες τους αυτο που θες,οποτε ισως ειναι θεμα εφαρμογων,καθως περιμενουν να βρουν android 5+ που το υποστηριζει για να το κανουν και η miui ειναι kitkat

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω πάνω αυτή την στιγμή αλλά και με default δεν χρωμάτιζε Play Store κτλ. Φαντάζομαι οι system εφαρμογές το έχουν hard-coded το feature. Το xMiui είχε επιλογή μόνο για shading, την έκανε πιο σκούρα δηλαδή, δεν άλλαζε χρώμα τελείως. Εντάξει το Perfect Color Bars KK δούλευε γενικά, απλά σε κάποιες φάσεις έτρωγε κόλλημα και την έκανε μαύρη με σκούρα γκρι εικονίδια και δεν φαινόταν τίποτα. Κάποιο conflict προφανώς. Θα δοκιμάσω πάλι με κάποια παλιά έκδοση του Flat style colored bars, νομίζω εκεί δεν έχει θέμα με υπερθέρμανση.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την Miui (φτου κακα), καλή ρομ και μου άρεσε η αυτόματη φωτεινότητα της. Δυστυχώς το module που έχω αυτή την στιγμή για να χρωματίζει την status bar στα χρώματα της εκάστοτε εφαρμογής μισό δουλεύει και κρασάρει (PerfectColorBar KK) και το Flat Style Color Bars που δουλεύει τέλεια γενικά έχει bug και πάει την Cpu 100% και διαλύει την μπαταρία. Το Lolistat θέλει από 5 και πάνω. Γενικά δεν την μπορώ πια την μαυρίλα της status bar και η Miui χρωματίζει μόνο στις system εφαρμογές της. Ξέρει κανείς κάποιο άλλο module να δοκιμάσω;

 

μπορεις επισης να δοκιμασεις να δωσεις full permissions στο module απο τον permission manager της miui

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης και απο τον battery saver της miui εκει που λεει app battery saver οπου κλεινει τις εφαρμογες οταν δεν ειναι active για να μην καινε μπαταρια
Link to comment
Share on other sites

:D

http://s13.postimg.org/6jmaamguf/Screenshot_2016_09_29_16_40_01_885.png http://s13.postimg.org/qs9nwcg5j/Screenshot_2016_09_29_16_48_03_879.png

 

Μεταβολή της έντασης ήχου με gesture (2 fingers swipe up/down)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Kατι αλλο (πολυ καλο) που παρατηρησα στην Miui 8.Χρησιμοποιω συχνα στο κινητο για την δουλεια την εφαρμογη office lens της microsoft οπου σκαναρει εγγραφα κλπ και παρατηρησα οτι με την miui η εφαρμογη κανει πολυ πιο γρηγορα auto-focus τωρα απ οτι εκανε τοσο καιρο με τις mm,cm και aosp,επισης η εφαρμογη σωζει πιο γρηγορα και οι φωτογραφιες εχουν καλυτερη ποιοτητα!

 

Επισης η καταναλωση μπαταριας ειναι πολυ καλη

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Colour OS 2.1.1 ...

Ίσως το πιο δυνατό FM RADIO πού έχετε ακούσει ποτέ από ηχείο smartphone.

Χαλλλαραα :) ;)

 

Πλήρης υποστήριξη βίντεο/streaming από browser

 

http://s21.postimg.org/nky5xqzl3/Screenshot_2016_09_29_23_26_35_328.png

free photo hosting

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους πέρασαν Miui 8. Το LED δουλεύει κανονικά; Γιατί σε εμένα (και παρόλο που είχα επιλέξει να μην κλείνουν οι εφαρμογές όταν δεν είναι ενεργές από τo battery saver) είτε δεν άναβε ποτέ, είτε άναβε μόνο με πράσινο ή κόκκινο χρώμα. Δοκίμασα να βάλω και Light Manager αλλά δεν άλλαξε τίποτα γι' αυτό και γύρισα στου kouskous.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους πέρασαν Miui 8. Το LED δουλεύει κανονικά; Γιατί σε εμένα (και παρόλο που είχα επιλέξει να μην κλείνουν οι εφαρμογές όταν δεν είναι ενεργές από τo battery saver) είτε δεν άναβε ποτέ, είτε άναβε μόνο με πράσινο ή κόκκινο χρώμα. Δοκίμασα να βάλω και Light Manager αλλά δεν άλλαξε τίποτα γι' αυτό και γύρισα στου kouskous.

 

δουλευει ναι,ολα τα χρωματα κιολας αν φλασαρεις το γνωστο zip (μπορει και χωρις το zip,δεν ξερω γιατι το φλασαρα αμεσως)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βγαινει και νεα εκδοση ακομα πιο τουμπανο το σουκου

Link to comment
Share on other sites

δουλευει ναι,ολα τα χρωματα κιολας αν φλασαρεις το γνωστο zip (μπορει και χωρις το zip,δεν ξερω γιατι το φλασαρα αμεσως)

 

Ποιο zip εννοείς; Εγώ είχα περάσει τα 4 που είχε το λινκ (rom, patch για a310, supersu και sound patch).

Link to comment
Share on other sites

Ποιο zip εννοείς; Εγώ είχα περάσει τα 4 που είχε το λινκ (rom, patch για a310, supersu και sound patch).

 

δεν ειναι εκει,θα στο στειλω οταν παω σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...