Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά Χριστος Ανέστη!!! Χτες χρειάστηκε να αλλάξω θέση στις sim όταν τις ξαναεβαλα στην θέση που τις είχα ξεκίνησα να έχω θέματα με τα data. Σήμερα δεν έχω καθόλου data αλλά δεν βγάζει θαυμαστικό στα εικονίδια. Εχω βάλει κανονικά τις ρυθμίσεις όπως έχει πει και ο azuli αλλά τπτ..

 

δοκιμασε wipe cache/dalvik.

 

Οταν το ειχα κανει αυτο παλια στις πρωτες lollipop το προηγουμενο καλοκαιρι χρειαστηκε να κανω factory reset για να ξαναδει τα data δυστυχως.Ελπιζω να βρεις ακρη χωρις να χρειαστει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

δοκιμασε wipe cache/dalvik.

 

Οταν το ειχα κανει αυτο παλια στις πρωτες lollipop το προηγουμενο καλοκαιρι χρειαστηκε να κανω factory reset για να ξαναδει τα data δυστυχως.Ελπιζω να βρεις ακρη χωρις να χρειαστει αυτο.

 

ειμαι στο ψαξιμο μηπως καταφερω να περασω επισημη ρομ να τα σβησει ολα, γτ μου ξεκινησε κατι κουλα οπως να κολλαει το ποσοστο της μπαταριας και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καταρχήν... Έχω περάσει την Resurrection remix 5.5.9 και μου κάνει κάτι νούμερα στο YouTube παρόλο που πέρασα και το fix του θέλει να κάνω συνέχεια reply σε ότι ότι βίντεο θέλω να δω;

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν γίνεται αντικατάσταση το ακουστικό του κινητού γιατί πρέπει να βραχυκύκλωσε λογικά από την υγρασία και δεν υπάρχει πλέον καθαρή φωνή...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Αλλαζοντας για δευτερη φορά οθονη, κόπηκε σχεδόν το καλώδιο που φαίνεται στο βίντεο. :(

 

Από τότε δεν έχω σήμα στίς sim.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι οφείλεται σ αυτό;

Επίσης, πως μπορώ να ψάξω για αντίστοιχο καλώδιο; (έχει συγκεκριμένο όνομα; )

Edited by GeoChr1s
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Αλλαζοντας για δευτερη φορά οθονη, κόπηκε σχεδόν το καλώδιο που φαίνεται στο βίντεο. :(

 

Από τότε δεν έχω σήμα στίς sim.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι οφείλεται σ αυτό;

Επίσης, πως μπορώ να ψάξω για αντίστοιχο καλώδιο; (έχει συγκεκριμένο όνομα; )

Ναι αυτό φταίει, εμένα ξεκόλλησε από την πλακέτα, συνδέει την πλακέτα με την κεραία που είναι στο κάτω μέρος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο ψαξιμο μηπως καταφερω να περασω επισημη ρομ να τα σβησει ολα, γτ μου ξεκινησε κατι κουλα οπως να κολλαει το ποσοστο της μπαταριας και τετοια...

 

αμα περασεις αλλη rom ακομα και με zip θα φτιαξουν τα data και η μπαταρια,εννοειται.Βεβαια ενα cpb μια στο τοσο δεν κανει κακο.

 

edit:εγω ειμαι ακομα με την cm12.1 updated του xda και ειναι ολα αψογα.Ειχα κατι θεματα με lag αλλα εφταιγε το greenify.Το σουταρα και ολα κομπλε.Πολυ καλη δουλεια απο τον fire855,περιμενω να βγαλει αλλο ενα update στην cm13 και παω και προς τα κει.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Ειχα αφησει το κινητο μας για καποιο καιρο γιατι μου ειχε σπασει η οθονη.πλεον λογο κρισης το επισκευασα και το ξαναχρησιμοποιω και απο οτι βλεπω εχει βγει η μμ .την κατεβασα και δοκιμασα να την φλασαρω αλλα βγαζει φαιλ.η ρομ ειναι η τελευταια cm.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Ειχα αφησει το κινητο μας για καποιο καιρο γιατι μου ειχε σπασει η οθονη.πλεον λογο κρισης το επισκευασα και το ξαναχρησιμοποιω και απο οτι βλεπω εχει βγει η μμ .την κατεβασα και δοκιμασα να την φλασαρω αλλα βγαζει φαιλ.η ρομ ειναι η τελευταια cm.

 

αλλη ρομ φλασαρεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αμα περασεις αλλη rom ακομα και με zip θα φτιαξουν τα data και η μπαταρια,εννοειται.Βεβαια ενα cpb μια στο τοσο δεν κανει κακο.

 

edit:εγω ειμαι ακομα με την cm12.1 updated του xda και ειναι ολα αψογα.Ειχα κατι θεματα με lag αλλα εφταιγε το greenify.Το σουταρα και ολα κομπλε.Πολυ καλη δουλεια απο τον fire855,περιμενω να βγαλει αλλο ενα update στην cm13 και παω και προς τα κει.

 

την περασα και εγω , ειχα την προηγουμενη εκδοση οχι την updated. μεχρι τωρα ολα καλα αλλα βλεπω και εγω κατι κολληματα χωρις να εχω περασμενο καποιο greenfy

Link to comment
Share on other sites

αλλη ρομ φλασαρεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

την περασα και εγω , ειχα την προηγουμενη εκδοση οχι την updated. μεχρι τωρα ολα καλα αλλα βλεπω και εγω κατι κολληματα χωρις να εχω περασμενο καποιο greenfy

 

το battery mode το εχεις στο balanced?Aν ναι βαλτο στο performance.Αλλιως τσεκαρε αν εχεις καποιο app/module σε στυλ greenify που κλεινει η δεν αφηνει τις εφαρμογες να ανοιξουν.Γενικα η ταχυτητα των cm που παιζουν δεν ειναι και τιποτα τρελο σε σχεση με τις ταχυτητες των kitkat.Μαλλον στα ιδια ειναι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταιει ο mediatek γι αυτο.Σε snapdragon η διαφορα μεταξυ official rom και cm rom στην ταχυτητα ηταν κατι παραπανω απο αισθητη παντως

Link to comment
Share on other sites

το battery mode το εχεις στο balanced?Aν ναι βαλτο στο performance.Αλλιως τσεκαρε αν εχεις καποιο app/module σε στυλ greenify που κλεινει η δεν αφηνει τις εφαρμογες να ανοιξουν.Γενικα η ταχυτητα των cm που παιζουν δεν ειναι και τιποτα τρελο σε σχεση με τις ταχυτητες των kitkat.Μαλλον στα ιδια ειναι και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταιει ο mediatek γι αυτο.Σε snapdragon η διαφορα μεταξυ official rom και cm rom στην ταχυτητα ηταν κατι παραπανω απο αισθητη παντως

 

perfomance την εχω σιγα σιγα καλυτερευει αλλα του εκανα πολλα κλεισε ανοιξε χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αλλη ρομ φλασαρεται;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

την περασα και εγω , ειχα την προηγουμενη εκδοση οχι την updated. μεχρι τωρα ολα καλα αλλα βλεπω και εγω κατι κολληματα χωρις να εχω περασμενο καποιο greenfy

 

Άλλαξα recovery και όλα κομπλε.το μονο πρόβλημα που βλέπω να έχει η cm13 27/4(ποια είναι κιόλας) είναι η χαμηλή ανάλυση στα βίντεο σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Γνωρίζετε πως μπορω να το διορθωσω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα recovery και όλα κομπλε.το μονο πρόβλημα που βλέπω να έχει η cm13 27/4(ποια είναι κιόλας) είναι η χαμηλή ανάλυση στα βίντεο σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Γνωρίζετε πως μπορω να το διορθωσω; Ευχαριστώ.

 

στο youtube βασικα.Υπαρχει απλη λυση στην πρωτη σελιδα του thread που την κατεβασες.

 

Να πω οτι ειναι λιγο νωρις για την cm13.Σε 2-3 μερες που θα ξαναβγει update θα πρεπει να την ξαναπερασετε καθως δεν δινει ο fire855 update zip.

 

Υπομονη..!

 

edit:ηδη πριν μιση ωρα βγηκε νεα εκδοση

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

στο youtube βασικα.Υπαρχει απλη λυση στην πρωτη σελιδα του thread που την κατεβασες.

 

Να πω οτι ειναι λιγο νωρις για την cm13.Σε 2-3 μερες που θα ξαναβγει update θα πρεπει να την ξαναπερασετε καθως δεν δινει ο fire855 update zip.

 

Υπομονη..!

 

edit:ηδη πριν μιση ωρα βγηκε νεα εκδοση

Τι διορθώσεις έχει; Αυτό με το yt δεν μπόρεσα να το κάνω καθώς δεν βρίσκονται στον φάκελο του YouTube το xml αρχειο. Edit:το volume up δεν δουλεύει και δεν είναι θέμα hardware

Edited by sysrq
Link to comment
Share on other sites

στο youtube βασικα.Υπαρχει απλη λυση στην πρωτη σελιδα του thread που την κατεβασες.

 

Να πω οτι ειναι λιγο νωρις για την cm13.Σε 2-3 μερες που θα ξαναβγει update θα πρεπει να την ξαναπερασετε καθως δεν δινει ο fire855 update zip.

 

Υπομονη..!

 

edit:ηδη πριν μιση ωρα βγηκε νεα εκδοση

 

αν θες δωσε ενα λινκ για να μιλαμε για την ιδια ρομ γτ στο xda εχει 3 mm ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω πολυ καιρό να μπω στο forum όποτε να ζητήσω συγγνώμη αν εχει ξανα αναφερθει, και δεν ξερω και τι ακριβώς θα πρέπει να γράψω για να κάνω αναζήτηση αυτο που θέλω.

Θελω λοιπόν μετά απο σχεδόν διομυση Χρόνια να αλλάξω το κινητό μας, πού ήταν απο της καλύτερες επιλογές που εχω κάνει ποτέ σε κινητό.

Έχετε κάποιο να μού προτείνετε που να είναι ισάξιο τουλάχιστον με το coolpad?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχω πολυ καιρό να μπω στο forum όποτε να ζητήσω συγγνώμη αν εχει ξανα αναφερθει, και δεν ξερω και τι ακριβώς θα πρέπει να γράψω για να κάνω αναζήτηση αυτο που θέλω.

Θελω λοιπόν μετά απο σχεδόν διομυση Χρόνια να αλλάξω το κινητό μας, πού ήταν απο της καλύτερες επιλογές που εχω κάνει ποτέ σε κινητό.

Έχετε κάποιο να μού προτείνετε που να είναι ισάξιο τουλάχιστον με το coolpad?

Μπορείς να ανοιξεις κάποιο θέμα thread στην κατηγορία επιλογή συσκευής για να σε βοηθήσουν περισσότεροι καθώς απο οτι βλέπω λιγα ατομα έχουν η ασχολούνται με το κινητό αυτό πλεον.παρόλα αυτά ποσά χρήματα διαθετεις;πολύ καλό είναι το redmi note 3 pro.έχω ακούσει καλά λογια και ένας γνωστός μου που το έχει απο όσο ξέρω είναι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει καμια υγρασια/αλμυρα?Επειδη βλεπω οτι μενεις σε νησι.Λεω τωρα,δεν ειμαι ειδικος στις μπαταριες!Αλλα κιολας αν ισχυε θα επρεπε οσοι μενουν σε νησι να ειναι με φουσκωμενες μπαταριες

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Δεν ξέρω, ρε φίλε!! Γενικά το φορτίζω μέσω του υπολογιστή μου, ο οποίος παίρνει ρεύμα μέσω ups, εκτός από τις φορές που είμαι στο πατρικό μου και γι' αυτό κατηγορώ τη μπαλαντέζα! Με την επόμενη μπαταρία θα το φορτίζω μόνο μέσω usb και βλέπουμε...

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι διορθώσεις έχει; Αυτό με το yt δεν μπόρεσα να το κάνω καθώς δεν βρίσκονται στον φάκελο του YouTube το xml αρχειο. Edit:το volume up δεν δουλεύει και δεν είναι θέμα hardware

 

για το volume θα χρειαστεις το a310 patch,λογικα δεν θα σου δουλευει και το autorotation χωρις το patch.

Για το youtube θα πρεπει πρωτα να ανοιξεις το app και να δεις 1 λεπτο απο καποιο video ωστε να δημιουργηθει το αρχειο που θα κανεις edit.

 

Διορθωσεις σημερινης εκδοσης = μουσικη απο το ηχειο και error λογω ελλειψης nfc

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν θες δωσε ενα λινκ για να μιλαμε για την ιδια ρομ γτ στο xda εχει 3 mm ;)

 

εχει 2 cm13 και ειναι ακριβως ιδιες.Βαλε αυτην του bravonova.Διαβασε και την τελευταια σελιδα του thread.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Εχω πολυ καιρό να μπω στο forum όποτε να ζητήσω συγγνώμη αν εχει ξανα αναφερθει, και δεν ξερω και τι ακριβώς θα πρέπει να γράψω για να κάνω αναζήτηση αυτο που θέλω.

Θελω λοιπόν μετά απο σχεδόν διομυση Χρόνια να αλλάξω το κινητό μας, πού ήταν απο της καλύτερες επιλογές που εχω κάνει ποτέ σε κινητό.

Έχετε κάποιο να μού προτείνετε που να είναι ισάξιο τουλάχιστον με το coolpad?

 

μην ανοιγεις τετοιο θεμα εδω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω, ρε φίλε!! Γενικά το φορτίζω μέσω του υπολογιστή μου, ο οποίος παίρνει ρεύμα μέσω ups, εκτός από τις φορές που είμαι στο πατρικό μου και γι' αυτό κατηγορώ τη μπαλαντέζα! Με την επόμενη μπαταρία θα το φορτίζω μόνο μέσω usb και βλέπουμε...

 

Το αν παιζει καποιο ρολο πως το φορτιζεις δεν ξερω,εγω φορτιζω απ οπου να ναι με οτι φορτιστη να ναι και 2μιση χρονια η μπαταρια ειναι σαν καινουργια.Και υποψη οτι δεν ακολουθω καμια απο τις οδηγιες (μυθους) φορτισης.Και το αφηνω να σβησει μονο του στο 0%,και το βαζω βγαζω ανα πασα στιγμη απο το ρευμα,και το χρησιμοποιω ενω φορτιζει,και το αφηνω ολο το βραδυ ξεχασμενο στο ρευμα..Ολα ειναι μυθος.Αυτα ισχυουν για μπαταριες προ του 2010 μην πω ακομα πιο παλια.

Και ειμαι η ζωντανη αποδειξη γι αυτο!2μιση χρονια ιδια μπαταρια,δεν την προσεξα ποτε και ειναι σαν καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάξουμε την ανάλυση σε YouTube φτιάχνει και στο browser & Instagram;

 

δεν ξερω,δεν εχω παρατηρησει κατι στον browser,χρησιμοποιω αλλον οχι αυτον που εχει rom

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,δεν εχω παρατηρησει κατι στον browser,χρησιμοποιω αλλον οχι αυτον που εχει rom
. Χρησιμοποιώ αυτον της ρομ για φβ και τα βίντεο δεν έχουν καλη ανάλυση
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σταμάτησε να φορτιζει το τηλ. Το ανοιξα εβγαλα εβαλα τις καλωδιοταινιες αλλα παλι τιποτα. Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

. Χρησιμοποιώ αυτον της ρομ για φβ και τα βίντεο δεν έχουν καλη ανάλυση

 

δοκιμασε αλλον.Εγω τον εχω σβησει γιατι δημιουργουσε καποια προβληματα.Τσεκαρε αυτον http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-speed-browser-lightweight-elegant-t2923519 οτι πιο γρηγορο εχω δει σε browser.Πλεον εχω αυτον μονιμο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εδω και αρκετες μερες την SAMSUNG GALAXY NOTE 4 ROM v2 και εχω μεινει ευχαριστημενος. Καποιο προγραμμα για να πηγαινουν η να πηφαινω εφαρμογες στην καρτα sd ??
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω εδω και αρκετες μερες την SAMSUNG GALAXY NOTE 4 ROM v2 και εχω μεινει ευχαριστημενος. Καποιο προγραμμα για να πηγαινουν η να πηφαινω εφαρμογες στην καρτα sd ??

 

βαλε τα xinternal και obb on sd modules στο xposed

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...