Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα λοιπά,

Ο Φιρε έβγαλε χτες, 13 αρι για το κ1. Απ ότι λέει, παίζουν όλα εκτός call sounds, gps, VPN. Νομίζω, ίσως να εχω την λύση για το gps καθότι η έκδοση που σκαλίζω δεν έχει τέτοιο θέμα... Επίσης το BT δουλεύει σε ζευξη, ήχος κανονικά , αλλά ανταλλαγή αρχείων γιοκ. Επίσης, έχω θέμα με τα ril...

 

Το vpn δεν μ ενδιαφέρει.

 

Είμαστε πολύ κοντά...

 

δε μπορω να καταλαβω γιατι βιαστηκε τοσο αυτη τη φορα.Ανεβασε την rom ενω εχει bugs σε κλησεις/network/sim settings,gps,δεν δουλευει το livedisplay και αλλα απ οτι βλεπω.Θα χρειαστει τουλαχιστον 2 updates πιστευω μεχρι να ειναι ετοιμη για καθημερινη χρηση

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια,

Μετα απο σχεδον 2 χρονια που εχω το κινητο και με κυρια χρηση rom laek kit kat,

λεω να αλλαξω ειτε κινητο ειτε rom - με vodafone αν χαθει το σημα δεν επανερχεται, κυριως σε μετρο η οδηγοντας μετα απο τουνελ

με το 3g και vodafone δεν μπορω να μιλησω καλα γιατι δεν εχει πολλες γραμμες και αναγκαστικα για να μιλησω νορμαλ το γυρναω σε 2g, με εχοντας internet ...

 

Καποια καλη προταση ειτε σε rom ειτε σε κινητο με budget 100-200 ευρω.

Η τιμη αν το δωσω θα ειναι γυρω στα 100ευρω.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Μετα απο σχεδον 2 χρονια που εχω το κινητο και με κυρια χρηση rom laek kit kat,

λεω να αλλαξω ειτε κινητο ειτε rom - με vodafone αν χαθει το σημα δεν επανερχεται, κυριως σε μετρο η οδηγοντας μετα απο τουνελ

με το 3g και vodafone δεν μπορω να μιλησω καλα γιατι δεν εχει πολλες γραμμες και αναγκαστικα για να μιλησω νορμαλ το γυρναω σε 2g, με εχοντας internet ...

 

Καποια καλη προταση ειτε σε rom ειτε σε κινητο με budget 100-200 ευρω.

Η τιμη αν το δωσω θα ειναι γυρω στα 100ευρω.

 

Ευχαριστω.

 

Βαλε inew plus 1.30 και θα εισαι πληρως ικανοποιημενος πιστευω, επισης 100 ευρω ειναι υπερβολικη τιμη.

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω γιατι βιαστηκε τοσο αυτη τη φορα.Ανεβασε την rom ενω εχει bugs σε κλησεις/network/sim settings,gps,δεν δουλευει το livedisplay και αλλα απ οτι βλεπω.Θα χρειαστει τουλαχιστον 2 updates πιστευω μεχρι να ειναι ετοιμη για καθημερινη χρηση

 

Φίλε μου,

 

Πριν μερικά ποστ ειχα γράψει ότι είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται με το 6αρι.

Έχουν ξεφυρτώσει παντού "ντεβς" (και καλά) οι οποίοι κάνουν ότι κάνω κι εγώ.. Βάλε - βγάλε βιβλιοθήκες, μπουταρε-ξεμπουταρε μέχρι να παίξει. Εδώ, λοιπόν, έγινε ο κλεψας του κλεψαντος.

Με κάνα 2 παιδιά που μιλουσα, από Ινδιες, οι οποίοι, φαίνεται να το κατείχουν το άθλημα, δήλωσαν ξενερωμενοι με την όλη φάση.

Και το να αντιγράψεις την δουλειά ενός, πάει στο διάολο..

Αν δεν πάρεις άδεια, γράψε τουλάχιστον ένα "ευχαριστώ".

 

Ε, ούτε αυτό κάνανε..

(στην έκδοση 2.2 της 12αρας, κάποιες διορθώσεις /βελτιώσεις, τις έδωσα εγω. Οχι ότι έγραψα κάναν τρελό κωδικα. Απλά μου εκατσαν τα πειράματα. Και απλά, τους τα έδωσα.. Όπως κι εγω παίρνω πράγματα από αυτούς)

 

Στις ρομ που ανεβάζω, την αναφορά, την βάζω μέσα στο σκριπτ της εγκατάστασης. Είναι η καρτελιτσα που εμφανίζεται στην αρχή της εγκατάστασης. Αυτήν την φτιάχνω εγω, δεν υπάρχει από τον porter. Πλην όμως, το θεωρώ υποχρέωση μου ως ελάχιστο φόρο τιμής ..

(όπως επίσης αναφέρω , και τις αλλαγές /παρεμβάσεις που κάνω στο αρχικό build για να πετύχω συμβατότητα με το coolpad)

 

Στο δια ταύτα,

Ο φιρε βιάστηκε για να προλάβει τους άλλους. Είδε να κυκλοφορούν δεξιά και αριστερά 13αρια και μπήκε κι αυτός στο κόλπο. Μόνο που στο MM, δεν κανει αυτός παιχνίδι αλλά κάποιος hyperion και κάποιος ferhung (καπως ετσι).

 

Ισως, μερακλωθει και την προχωρήσει πιο γρήγορα από τους άλλους.

 

Πάντως, στον βαθμό εξέλιξης που έχει φτάσει η όλη φάση, νομιζω μπορώ κι εγω να την φτιαξω. Δε νομίζω ότι είναι θέμα κώδικα. Αλλά θέμα χρόνου και πειραματισμων.

Ηδη, θέμα gps δεν έχω...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

το οτι παιζουν κι αλλοι μπαλα μονο καλο ειναι.Η lollipop εχει θεματα με την διαχειρηση της μνημης γενικα και οχι μονο στα port που χρησιμοποιουμε.Η mm εχει αρκετες βελτιωσεις απ οτι εχω διαβασει.

 

Απο την βολτα μου στις lollipop που παιζουν στην αρχη ολες ειναι σφαιρα αλλα μετα απο μερικες μερες ειναι πιο αργες απο τις (καλες) kitkat

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η rr που έχω τώρα, κανένα θέμα μς την μνήμη. Ακόμη και όταν φουλάρει, παίζει γρήγορα. Θυμίζει πολύ, την φιλοσοφία της Α310 που κρατούσε κασαρισμενες τις εφαρμογές και δεν ξοδευε χρόνο + ενέργεια για να τις ξαναανοιξει

Και πραγματικά, δεν έχω διάθεση να την αφήσω.. Εχει πολύ υψηλή παραμετροποίηση και είναι αρκετά γρήγορη.

 

Αν ποτέ την άλλαζα... Πάλι rr θα έβαζα.. :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

τελευταια η rr αρχιζει να λαγκαρει τρελα :worry:

 

τελικα ξηλωσα την RR, αρχισε να λαγκαρει αρκετα και σε μια φαση οταν δεχομουν κληση δεν ακουγοταν καθολου ηχος(ελεγξα τα παντα...επαννεκινησεις κλπ) αλλα τιποτα..

 

Jpower μηπως χρησιμοποιεις λιγες εφαρμογες?!Γιατι και γω οποια cm based εχω βαλει μετα απο λιγες μερες αρχιζει και lagαρει.Και χρησιμοποιω και greenify.

Link to comment
Share on other sites

http://s4.postimg.org/8e0v5yda5/Screenshot_2016_04_18_22_19_00.png

 

Περί εφαρμογών..

 

Επίσης, δεν χρησιμοποιώ greenify. Δεν είδα διαφορά στην κατανάλωση, παρά μόνο καθυστέρηση στην απόκριση και στο άνοιγμα εφαρμογων.. Χμμμμ..

 

Ιδού και τα μοντουλια.

http://s3.postimg.org/6r9itwnnn/Screenshot_2016_04_18_22_24_05.png

image hosting sites

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οποτε ποιο το συμπερασμα για τα lag?!

 

Βλεπω οτι δεν χρησιμοποιεις greenify αλλα αντιστοιχο xposed module.

Ο μονος τροπος να μην εχεις εσυ lag ενω εχουν οι αλλοι (συμφωνα με τα posts) ειναι να εχεις περιορισει τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες σε ελαχιστες,δηλαδη multitasking bye bye η να εισαι με τους task killer στο χερι!

 

Αλλιως πως?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

http://s4.postimg.org/8e0v5yda5/Screenshot_2016_04_18_22_19_00.png

 

Περί εφαρμογών..

 

Επίσης, δεν χρησιμοποιώ greenify. Δεν είδα διαφορά στην κατανάλωση, παρά μόνο καθυστέρηση στην απόκριση και στο άνοιγμα εφαρμογων.. Χμμμμ..

 

Ιδού και τα μοντουλια.

http://s3.postimg.org/6r9itwnnn/Screenshot_2016_04_18_22_24_05.png

image hosting sites

Πολλές από αυτές δεν τις βρίσκω στο download του xposed. Όπως πχ το lucky pantcer

Link to comment
Share on other sites

οποτε ποιο το συμπερασμα για τα lag?!

 

Βλεπω οτι δεν χρησιμοποιεις greenify αλλα αντιστοιχο xposed module.

Ο μονος τροπος να μην εχεις εσυ lag ενω εχουν οι αλλοι (συμφωνα με τα posts) ειναι να εχεις περιορισει τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες σε ελαχιστες,δηλαδη multitasking bye bye η να εισαι με τους task killer στο χερι!

 

Αλλιως πως?

 

Το prevent running αποτρεπει το αναιτιο άνοιγμα εφαρμογων. Δλδ, αυτων που τείνουν να ανοίγουν νε το μπουταρισμα. Αν όμως τις ανοίξεις, μένουν ανοιχτές στο background. Καμία σχέση με το greenify.

Κανένα θέμα με το multitasking. Άνοιξα Boat browser το πρωί και μπήκα στη σελίδα εδω. Τον έκλεισα πατώντας το μεσαίο κουμπί. Το απόγευμα που ξανά άνοιξα Boat browser, είχε κρατήσει την τελευταία σελίδα που είχα επισκεφτεί το πρωι, λιγο πριν πατησω το μεσαίο.

Ομοίως και σε όλες τις εφαρμογές... Ακόμη και σε παιχνίδια, όπως αυτό με τα φρουτάκια που πετάγονται και τα κόβεις.

Πάτησα pause και βγήκα από το παιχνίδι πατώντας το μεσαίο. Μετά από ώρες οταν πήγα να ξανσπαιξω, ηταν στο σημείο που το άφησα.

 

Δεν χρησιμοποιώ τασκ κιλλερς.

 

Προτείνω να αφαιρέσετε το greenify. Και στην cm που χρησιμοποιησα παλαιότερα, δεν ειδα όφελος. Απλά, μου έκλεινε κάποιες εφαρμογες που μετά έτρωγαν περισσότερο χρόνο για να ανοίξουν.

Έδινε την αίσθηση οτι.... "κοιμιζε" τους επεξεργαστές.

Ειδικότερα, η πληρωμενη έκδοση του, που επιδρα και στα συμβάντα τηλεφωνίας..

Τεσπα, όποιος θέλει, ας το ξηλωσει κι ας δοκιμασει. Μπορεί απλά , αν θέλει, να το απενεργοποιησει από το xposed

 

Ορίστε οι εφαρμογές που τρέχουν από το πρωί (με πολύ ίντερνετ /σερφαρισμα)

http://s3.postimg.org/wobsg0nnn/Screenshot_2016_04_18_23_49_57.png http://s3.postimg.org/yxzwqrwlf/Screenshot_2016_04_18_23_50_07.png

 

http://s3.postimg.org/f23xb8fk3/Screenshot_2016_04_18_23_50_16.png

 

Ορίστε και οι κασαρισμενες

 

http://s3.postimg.org/qyrf1c91f/Screenshot_2016_04_18_23_51_47.png http://s3.postimg.org/iujawlmmb/Screenshot_2016_04_18_23_51_53.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία καλή iNew άρχισε να μου κάνει νερά με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ και σχεδόν πέφτει η ένδειξη real time, μιλάμε για 2-2.5 SOT. Wakelock δεν φαίνεται να υπάρχει, αν το αφήσω στο 100% εκεί θα το βρω, αλλά αν το χρησιμοποιήσω κανένα μισάωρο θα πέσει στο 65%. Έκανα και 2 φουλ calibrate, πάλι τίποτα.

 

Τώρα μετράω την χωρητικότητα της μπαταρίας με ένα μαραφέτι που έχω από 0 μέχρι 100% με κλειστό το τηλέφωνο. Μπήκε πριν λίγο στην 3η μπάρα από τις 4 και έχει πάρει 1800mah κοντά, λογικά θα τερματίσει περίπου 2300mah οπότε δεν είναι και tragic, κάτι παίζει με την διαχείριση. Βαριέμαι να στήνω πάλι από την αρχή και δεν ξέρω και ποια να βάλω, ήταν η μόνη που δεν λάγκαρε μετά από λίγο καιρό απ' όλες τις 4.4 που έχω δει. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία καλή iNew άρχισε να μου κάνει νερά με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ και σχεδόν πέφτει η ένδειξη real time, μιλάμε για 2-2.5 SOT. Wakelock δεν φαίνεται να υπάρχει, αν το αφήσω στο 100% εκεί θα το βρω, αλλά αν το χρησιμοποιήσω κανένα μισάωρο θα πέσει στο 65%. Έκανα και 2 φουλ calibrate, πάλι τίποτα.

 

Τώρα μετράω την χωρητικότητα της μπαταρίας με ένα μαραφέτι που έχω από 0 μέχρι 100% με κλειστό το τηλέφωνο. Μπήκε πριν λίγο στην 3η μπάρα από τις 4 και έχει πάρει 1800mah κοντά, λογικά θα τερματίσει περίπου 2300mah οπότε δεν είναι και tragic, κάτι παίζει με την διαχείριση. Βαριέμαι να στήνω πάλι από την αρχή και δεν ξέρω και ποια να βάλω, ήταν η μόνη που δεν λάγκαρε μετά από λίγο καιρό απ' όλες τις 4.4 που έχω δει. :mad:

 

Από όλες τις 4.4 που δοκιμασα έως τώρα, η πιο καλή και αλαγκάριστη, ηταν η LG G4

Με μόνο ελάττωμα, τις ανάποδες χωρητικότητες.

 

κάντης μια δοκιμη :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία καλή iNew άρχισε να μου κάνει νερά με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ και σχεδόν πέφτει η ένδειξη real time, μιλάμε για 2-2.5 SOT. Wakelock δεν φαίνεται να υπάρχει, αν το αφήσω στο 100% εκεί θα το βρω, αλλά αν το χρησιμοποιήσω κανένα μισάωρο θα πέσει στο 65%. Έκανα και 2 φουλ calibrate, πάλι τίποτα.

 

Τώρα μετράω την χωρητικότητα της μπαταρίας με ένα μαραφέτι που έχω από 0 μέχρι 100% με κλειστό το τηλέφωνο. Μπήκε πριν λίγο στην 3η μπάρα από τις 4 και έχει πάρει 1800mah κοντά, λογικά θα τερματίσει περίπου 2300mah οπότε δεν είναι και tragic, κάτι παίζει με την διαχείριση. Βαριέμαι να στήνω πάλι από την αρχή και δεν ξέρω και ποια να βάλω, ήταν η μόνη που δεν λάγκαρε μετά από λίγο καιρό απ' όλες τις 4.4 που έχω δει. :mad:

 

κανε ενα backup ολα τα apps με titanium και ξαναπερνα την καθαρη.Αφου θα βαλεις την ιδια rom μπορεις να κανεις backup και τα data των system apps,οποτε θα σου φτιαξει και ολα τα settings,δικτυα κλπ αυτοματα.Θα γινει τσακ μπαμ η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία καλή iNew άρχισε να μου κάνει νερά με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ και σχεδόν πέφτει η ένδειξη real time, μιλάμε για 2-2.5 SOT. Wakelock δεν φαίνεται να υπάρχει, αν το αφήσω στο 100% εκεί θα το βρω, αλλά αν το χρησιμοποιήσω κανένα μισάωρο θα πέσει στο 65%. Έκανα και 2 φουλ calibrate, πάλι τίποτα.

 

Τώρα μετράω την χωρητικότητα της μπαταρίας με ένα μαραφέτι που έχω από 0 μέχρι 100% με κλειστό το τηλέφωνο. Μπήκε πριν λίγο στην 3η μπάρα από τις 4 και έχει πάρει 1800mah κοντά, λογικά θα τερματίσει περίπου 2300mah οπότε δεν είναι και tragic, κάτι παίζει με την διαχείριση. Βαριέμαι να στήνω πάλι από την αρχή και δεν ξέρω και ποια να βάλω, ήταν η μόνη που δεν λάγκαρε μετά από λίγο καιρό απ' όλες τις 4.4 που έχω δει. :mad:

 

Τα γνωστά system1.0.3 κλπ, τα έχεις σβήσει; (γιατί είναι ξεχασμένα μέσα στη ρομ)

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια χριστιανοι κοντεύω να φλιπάρω...

Μετά την αλλαγή οθόνης και το μπουτλουπ ξεκίνησα να το επαναφέρω με Unbrick guide... [YDSS]Coolpad_F1_8297W_wcdma_by_Soda.rar και SP_Flash_Tools.rar.

Είδε το τηλέφωνο, κοκκίνισε, κιτρίνισε... καλά πάμε λέω... όταν είχε φορτώσει περί τα 80 ΜΒ έπεσε η ταχύτητα στα 92.61 και έβγαλε το "S_FT_DOWNLOAD_FAIL (4008)"

Από τότε ξεκινάει κοκκινίζει αλλά βγάζει τον ηχο της αποσύνδεσης και διάφορα μηνυματα λάθους.

Παιδιά τα φώτα σας μπας και το σώσω.

 

EDIT: Παρατηρώ οτι ξεκινάει σαν MTK Usb port (com7) αποσυνδεεται και σε 1 δευτερολεπτο ξανασυνδεεται σαν DA USB VCOM port (com8), σταματαει και βγαζει error (8406)

 

Δοκίμασα και με YGDP... τζιφος... σταματαει στο 50% του cell0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με YGDP... τζιφος... σταματαει στο 50% του cell0

 

Από τη στιγμή που ξεκινάει και φορτώνει, μάλλον δεν είναι πρόβλημα drivers, αλλά μνήμης η οποία όμως δεν έχει χαλάσει εντελώς.

Δοκίμασε πολλές φορές, ίσως και να φλασαριστεί τελικά.

Με το flashtool έκανες μόνο download only; Δοκίμασες και έκδοση 3 και 5? fastboot, recovery έχεις?

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα backup ολα τα apps με titanium και ξαναπερνα την καθαρη.Αφου θα βαλεις την ιδια rom μπορεις να κανεις backup και τα data των system apps,οποτε θα σου φτιαξει και ολα τα settings,δικτυα κλπ αυτοματα.Θα γινει τσακ μπαμ η διαδικασια

 

Τα γνωστά system1.0.3 κλπ, τα έχεις σβήσει; (γιατί είναι ξεχασμένα μέσα στη ρομ)

 

Είχε ένα System 2 και ένα System Server, τα έκανα freeze και βλέπουμε. Αν δεν γίνει τίποτα θα κάνω αυτό που λέει ο Azuli. 2250mah έβγαλε η μπαταρία, καλά είναι για 1.5 χρόνο πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ποια ειναι η αποψη σας για την official rom του coolpad; Αξιζει;

 

δεν ειναι κακια πιστευω.Αν δεν ηθελα τοση παραμετροποιηση μπορει και να την κραταγα

 

 

 

cm13 --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3362436

 

δεν την εχω βαλει.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ξεκινάει και φορτώνει, μάλλον δεν είναι πρόβλημα drivers, αλλά μνήμης η οποία όμως δεν έχει χαλάσει εντελώς.

Δοκίμασε πολλές φορές, ίσως και να φλασαριστεί τελικά.

Με το flashtool έκανες μόνο download only; Δοκίμασες και έκδοση 3 και 5? fastboot, recovery έχεις?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Ειναι πολύ πιθανό να είναι μνημη γιατι κατά καιρούς έβγαλε και σχετικό με πρόβλημα μνήμης μήνυμα.

με το flashtool έκανα μόνο download only, δοκιμασα και τελευταία έκδοση και κανα δυο ακόμη, νομιζω οχι την 3. Που μπορω να τη βρώ;

Το τηλέφωνο είναι πλέον μπρίκι, δεν αποκρίνεται σε κανενα πατημα δεν ανάβει...τίποτα. Fastboot, recovery γιοκ, όταν το συνδεσω για φλασάρισμα είτε με YGDP είτε με flashtool ακούγεται να το βρίσκει... ξεκινάει οτι κάνει κάτι αλλα αποσυνδεεται ξαναβρίσκει κάτι άλλο και σταματάει η διαδικασία.

Κανένας τρόπος να ελέγξω / φορμαρω μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Ειναι πολύ πιθανό να είναι μνημη γιατι κατά καιρούς έβγαλε και σχετικό με πρόβλημα μνήμης μήνυμα.

με το flashtool έκανα μόνο download only, δοκιμασα και τελευταία έκδοση και κανα δυο ακόμη, νομιζω οχι την 3. Που μπορω να τη βρώ;

Το τηλέφωνο είναι πλέον μπρίκι, δεν αποκρίνεται σε κανενα πατημα δεν ανάβει...τίποτα. Fastboot, recovery γιοκ, όταν το συνδεσω για φλασάρισμα είτε με YGDP είτε με flashtool ακούγεται να το βρίσκει... ξεκινάει οτι κάνει κάτι αλλα αποσυνδεεται ξαναβρίσκει κάτι άλλο και σταματάει η διαδικασία.

Κανένας τρόπος να ελέγξω / φορμαρω μνήμη;

 

Μάλλον το πετάς, δεν πρόκειται να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...