Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια recovery έχεις; Εγώ έχω CWM 6.0.5.0 και δεν έχει τικαρισμένο κάτι.

 

Twrp 2.4.4. Έχει μόνο το sd card τικαρισμένο ότι είναι mount

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μεχρι τωρα βρήκα τα εξής..

στο build.prop, στο τέλος, βάζετε:

 

ril.active.md=0

 

ril.read.imsi=1

 

persist.ril.features=0x102

 

persist.ril.modem.mode=1

 

ro.telephony.default_network=3

 

ro.ril.def.preferred.network=3

 

πετυχαίνω άμεση επαναφορά των data σε H+ μετά από κλήση σε οποιαδήποτε από τις 2 σιμ.

Η επιλογή =3 δινει το gms auto (prl)

 

Επίσης, έχω φτιάξει και πατς με διαφορετικά ριλς το οποίο είναι υπο δοκιμή..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μεχρι τωρα βρήκα τα εξής..

στο build.prop, στο τέλος, βάζετε:

 

ril.active.md=0

 

ril.read.imsi=1

 

persist.ril.features=0x102

 

persist.ril.modem.mode=2

 

ro.radio.networkmode=enable

 

ro.telephony.default_network=3

 

ro.ril.def.preferred.network=3

 

ro.gsm.data_retry_config=default_randomization=2000,max_retries=infinite,1000,1000,80000,125000,485000,905000

 

ro.gsm. 2nd_data_retry_config=max_retries=1,15000

 

αυτα αντι για τα προηγουμενα που ειχες δωσει;

Link to comment
Share on other sites

Twrp 2.4.4. Έχει μόνο το sd card τικαρισμένο ότι είναι mount

 

Δεν δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Από αυτά που μού λες καταλαβαίνω ότι δεν "βλέπει" την εσωτερική μνήμη. Μπορείς εσύ να τικάρεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Από αυτά που μού λες καταλαβαίνω ότι δεν "βλέπει" την εσωτερική μνήμη. Μπορείς εσύ να τικάρεις κάτι άλλο;

 

Και να την έβλεπε την εσωτερική είναι άδεια αφού είχα κάνει τα wipes για να φλασαρω ρομ. Έχει system, data, SD, και ένα αλλο που δεν θυμάμαι αλλά τικαρεται μόνο το sd. Και όταν προσπαθώ να φλασαρω ρομ η να κάνω restore στο τέλος βγάζει unable to mount system Και ενώ όταν τελειώνει το φλασαρισμα της ρομ γράφει successful, όταν μου βγάζει να κάνω reboot to system γράφει no Os installed

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και να την έβλεπε την εσωτερική είναι άδεια αφού είχα κάνει τα wipes για να φλασαρω ρομ. Έχει system, data, SD, και ένα αλλο που δεν θυμάμαι αλλά τικαρεται μόνο το sd. Και όταν προσπαθώ να φλασαρω ρομ η να κάνω restore στο τέλος βγάζει unable to mount system Και ενώ όταν τελειώνει το φλασαρισμα της ρομ γράφει successful, όταν μου βγάζει να κάνω reboot to system γράφει no Os installed

 

Και μετά από φλασάρισμα με YGDP Tools το ίδιο αποτέλεσμα είχες; Έχεις ξαναφλασάρει με YGDP ή είναι πρώτη φορά και μπορεί να φταίνε οι drivers;

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από φλασάρισμα με YGDP Tools το ίδιο αποτέλεσμα είχες; Έχεις ξαναφλασάρει με YGDP ή είναι πρώτη φορά και μπορεί να φταίνε οι drivers;

 

Είχα ξαναφλασαρει άλλη μια φορά με επιτυχία. Σε κάποια στιγμή ο οδηγός λέει ότι συνδέουμε το τηλέφωνο ανοιχτό με ενεργοποιημενο το usb debugging, αυτό όμως δεν μπορώ να το κάνω αφού δεν ανοίγει το τηλέφωνο. Και τότε είχα φλασαρει με Windows 7 ενώ τώρα έχω τα 8.1,ισως να είναι άλλη η διαδικασία, άλλοι drivers, δεν ξερω

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναφλασαρει άλλη μια φορά με επιτυχία. Σε κάποια στιγμή ο οδηγός λέει ότι συνδέουμε το τηλέφωνο ανοιχτό με ενεργοποιημενο το usb debugging, αυτό όμως δεν μπορώ να το κάνω αφού δεν ανοίγει το τηλέφωνο. Και τότε είχα φλασαρει με Windows 7 ενώ τώρα έχω τα 8.1,ισως να είναι άλλη η διαδικασία, άλλοι drivers, δεν ξερω

 

Αν το είχες αφήσει με ενεργοποιημένο το usb debugging θα έμεινε έτσι. Τώρα αφού άλλαξες λειτουργικό σύστημα και πήγες σε Windows 8.1 βεβαιώσου ότι έχουν περαστεί σωστά οι drivers πριν χαρακτηρίσουμε το τηλέφωνο νεκρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχες αφήσει με ενεργοποιημένο το usb debugging θα έμεινε έτσι. Τώρα αφού άλλαξες λειτουργικό σύστημα και πήγες σε Windows 8.1 βεβαιώσου ότι έχουν περαστεί σωστά οι drivers πριν χαρακτηρίσουμε το τηλέφωνο νεκρό.

 

Πώς θα το καταλάβω ότι περαστηκαν σωστά οι drivers? Την διαδικασία μου λέει ότι την κάνει σωστά στο τέλος αλλά δεν αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο. Μήπως είναι άλλοι drivers για τα 8.1?

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το καταλάβω ότι περαστηκαν σωστά οι drivers? Την διαδικασία μου λέει ότι την κάνει σωστά στο τέλος αλλά δεν αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο. Μήπως είναι άλλοι drivers για τα 8.1?

 

πας device manager και κοιτας να μην εχει θαυμαστικο στο entry του τηλεφωνου

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αλλα νεα σημερα ολη μερα δεν εχει χασει τα data καθολου ακομα και μετα απο εναλλαγες σε wifi,aeroplane mode κλπ

 

Δεν ξερω αν εφτιαξε η αν φρικαρει παλι σε καμια φαση και τα χασει (κανει και ριμα οποτε πιθανο!)

 

Τα πραγματα που δοκιμασα να κανω (και ισως απο αυτα κατι εγινε) ειναι οτι ανοιξα τα data και απο το settings/system profiles/default profile που ηταν κλειστα,εκανα save χωρις να αλλαξω κατι στο apn της καρτας των data (sim 1) και επισης εβγαλα την δευτερη καρτα,μπουταρα με μια καρτα (των data στο slot 1),ειδε παλι τα data και μετα την ξαναβαλα και απο τοτε δεν τα χει χασει.Χθες σε μιση ωρα το πολυ τα χανε.Δεν θυμαμαι να κανα κατι αλλο ουσιαστικο περα απο ενεργοποιησεις απενεργοποιησεις των sim και τετοια απλα.

 

Θα δειξει.

 

 

Α,και ενα αψογο theme που φορεσα και μου πηγαινε --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tung91.miuicm12&hl=en

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

πας device manager και κοιτας να μην εχει θαυμαστικο στο entry του τηλεφωνου

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αλλα νεα σημερα ολη μερα δεν εχει χασει τα data καθολου ακομα και μετα απο εναλλαγες σε wifi,aeroplane mode κλπ

 

Δεν ξερω αν εφτιαξε η αν φρικαρει παλι σε καμια φαση και τα χασει (κανει και ριμα οποτε πιθανο!)

 

Τα πραγματα που δοκιμασα να κανω (και ισως απο αυτα κατι εγινε) ειναι οτι ανοιξα τα data και απο το settings/system profiles/default profile που ηταν κλειστα,εκανα save χωρις να αλλαξω κατι στο apn της καρτας των data (sim 1) και επισης εβγαλα την δευτερη καρτα,μπουταρα με μια καρτα (των data στο slot 1),ειδε παλι τα data και μετα την ξαναβαλα και απο τοτε δεν τα χει χασει.Χθες σε μιση ωρα το πολυ τα χανε.Δεν θυμαμαι να κανα κατι αλλο ουσιαστικο περα απο ενεργοποιησεις απενεργοποιησεις των sim και τετοια απλα.

 

Θα δειξει.

 

εγω με την μια καρτα απο το πρωι και δεν εχω μεινει ουτε λεπτο χωριw data. κατι παιζει με τις δυο καρτες

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το καταλάβω ότι περαστηκαν σωστά οι drivers? Την διαδικασία μου λέει ότι την κάνει σωστά στο τέλος αλλά δεν αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο. Μήπως είναι άλλοι drivers για τα 8.1?

 

Μπορείς να βρεις άλλο υπολογιστή να κάνεις δοκιμή;

Link to comment
Share on other sites

πας device manager και κοιτας να μην εχει θαυμαστικο στο entry του τηλεφωνου

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αλλα νεα σημερα ολη μερα δεν εχει χασει τα data καθολου ακομα και μετα απο εναλλαγες σε wifi,aeroplane mode κλπ

 

Δεν ξερω αν εφτιαξε η αν φρικαρει παλι σε καμια φαση και τα χασει (κανει και ριμα οποτε πιθανο!)

 

Τα πραγματα που δοκιμασα να κανω (και ισως απο αυτα κατι εγινε) ειναι οτι ανοιξα τα data και απο το settings/system profiles/default profile που ηταν κλειστα,εκανα save χωρις να αλλαξω κατι στο apn της καρτας των data (sim 1) και επισης εβγαλα την δευτερη καρτα,μπουταρα με μια καρτα (των data στο slot 1),ειδε παλι τα data και μετα την ξαναβαλα και απο τοτε δεν τα χει χασει.Χθες σε μιση ωρα το πολυ τα χανε.Δεν θυμαμαι να κανα κατι αλλο ουσιαστικο περα απο ενεργοποιησεις απενεργοποιησεις των sim και τετοια απλα.

 

Θα δειξει.

 

 

Α,και ενα αψογο theme που φορεσα και μου πηγαινε --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tung91.miuicm12&hl=en

Δεν το βλέπει πουθενά το τηλέφωνο ο υπολογιστης

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα το καταλάβω ότι περαστηκαν σωστά οι drivers? Την διαδικασία μου λέει ότι την κάνει σωστά στο τέλος αλλά δεν αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο. Μήπως είναι άλλοι drivers για τα 8.1?

 

επισης μην ξεχασεις να ενεργοποιησεις το usb debugging για να μπορεσουν τα windows να δουν τους drivers στο τηλεφωνο.

 

οδηγιες εγκαταστασης για δυσκολες περιπτωσεις https://www.sendspace.com/file/yavw65

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Από τα δικά μου τεστ στην CM που έκανα:

 

Αλλάζοντας το build.prop προσθέτωντας αυτά που λέει ο jpower και κάνοντας restart, δεν πιάνω σήμα πουθενά.

 

Έβγαλα την 1 σιμ, και άφησα πάνω μόνο την Vodafone, στο σλοτ W/G και με το που μπήκα στο λειτουργικό και έκανε τις αυτόματες ρυθμίσεις για τη σιμ, έπιασε αμέσως E, και για λίγο κλείδωσε σε H+.

 

Ξανά βάζω την 2η σιμ, ανοίγω κινητό, με το που μπαίνω λειτουργικό, πάλι χωρίς δεδομένα, με αλλαγμένο το build.prop πάντα. Αυτά από το δικό μου feedback :p

Link to comment
Share on other sites

επισης μην ξεχασεις να ενεργοποιησεις το usb debugging για να μπορεσουν τα windows να δουν τους drivers στο τηλεφωνο.

Μου ζητάει για να συνδεθεί με το τηλέφωνο να ενεργοποιήσω το usb debugging αλλά δεν μπορώ αφού δεν έχει os εγκατεστημενο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάει για να συνδεθεί με το τηλέφωνο να ενεργοποιήσω το usb debugging αλλά δεν μπορώ αφού δεν έχει os εγκατεστημενο

 

Ακολούθησε ακριβώς ό,τι γράφει ο οδηγός της πρώτης σελίδας. Έχει οδηγίες ειδικά για τα Windows 8.1 σε κάποιο σημείο.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε ακριβώς ό,τι γράφει ο οδηγός της πρώτης σελίδας. Έχει οδηγίες ειδικά για τα Windows 8.1 σε κάποιο σημείο.

 

Το είδα αλλά λέει είναι για x64

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά λέει είναι για x64

 

Το ίδιο ισχύει και για τα 32bit, η ψηφιακή υπογραφή μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα.

Αρχιζω και βλεπω το pattern.Το κανα μονος μου να χασει τα data.Πως?Πηρα καποιον τηλεφωνο (να το σηκωσει κιολας).Πανε τα data.Αλλα μετα εκανα οn/off σε airplane mode και τα ξαναβρηκε.Kαι μετα ξαναπηρα τηλεφωνο και δεν τα χασε.

 

Σε συνδιασμο με το μυνημα που μου εβγαλε την πρωτη φορα που εχασα τα data οταν εβαλα την rom (com.android.phone stopped working) εχω βασιμες υποψιες οτι ισως φταιει ο default dialer της rom.

 

Oποτε δοκιμαζουμε πρωτα να βαλουμε 3rd party dialer και αν δεν λυθει τοτε πρεπει να βρουμε ενα apk dialer απο καποια αλλη version cm12.1 (ενταξει,μονο 36 ειναι..!) που να δουλευει.

 

Αν τα αποκλεισουμε και αυτα αναζηταμε αλλου λυσεις.

 

Επισης:Bρηκα τροπο να μπουμε στο κρυφο testing menu που μπαιναμε απο m.u.t. ωστε να κλειδωσουμε απο κει οτι θελουμε σε network (η εστω να προσπαθησουμε αλλα πραγματα,εχει πολλες επιλογες δικτυου)

Στον dialer παταμε *#*#4636#*#* και μας βαζει κατευθειαν.

 

 

Ακομα και να μην βρουμε τελικα τι φταιει (που ειμαι αισιοδοξος) μπορουμε να κανουμε ενα αλλο workaround (οχι και ιδανικο αλλα οκ).Μεσω tasker η καποιου αλλου automation app να φτιαξουμε ενα μικρο προφιλ με το οποιο καθε φορα που τερματιζεται μια κληση να μπαινει και να βγαινει σε airplane mode. H και σε αλλες συχνοτητες.Οχι και πολυ καλη επιλογη αλλα παιζει να δουλεψει.Jpower κατι τετοιο δεν ειχες προσπαθησει και συ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης η cm12.1 εχει sim toolkit apk?Δεν το χω τσεκαρει.Γιατι ειναι πολυ πιθανο εκτος απο τον dialer να φταιει αυτο το apk,εχει σχεση με το error που ανεφερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βλεπω οτι εχει.Οποιος την φοραει μπορει να παει settings/apps και να σβησει cache και data πρωτα απο το sim toolkit και μετα απο τον dialer

 

Θα την βρουμε την ακρη..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και για τα 32bit, η ψηφιακή υπογραφή μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα σας πω. Πάντως το διάστημα που το είχα "παροπλισμενο" είχα βγαλμένη την μπαταρία. Να ήταν αυτό η αιτία του κακού; ελπίζω να μην χρειαστεί να το πετάξω και να σωθει

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα σας πω. Πάντως το διάστημα που το είχα "παροπλισμενο" είχα βγαλμένη την μπαταρία. Να ήταν αυτό η αιτία του κακού; ελπίζω να μην χρειαστεί να το πετάξω και να σωθει

 

Δοκίμασέ το και πες μου, κι εγώ ελπίζω να μην το πετάξεις, αν παρόλα αυτά είναι για πέταμα ενδιαφέρομαι για ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα.

Αρχιζω και βλεπω το pattern.Το κανα μονος μου να χασει τα data.Πως?Πηρα καποιον τηλεφωνο (να το σηκωσει κιολας).Πανε τα data.Αλλα μετα εκανα οn/off σε airplane mode και τα ξαναβρηκε.Kαι μετα ξαναπηρα τηλεφωνο και δεν τα χασε.

 

Σε συνδιασμο με το μυνημα που μου εβγαλε την πρωτη φορα που εχασα τα data οταν εβαλα την rom (com.android.phone stopped working) εχω βασιμες υποψιες οτι ισως φταιει ο default dialer της rom.

 

Oποτε δοκιμαζουμε πρωτα να βαλουμε 3rd party dialer και αν δεν λυθει τοτε πρεπει να βρουμε ενα apk dialer απο καποια αλλη version cm12.1 (ενταξει,μονο 36 ειναι..!) που να δουλευει.

 

Αν τα αποκλεισουμε και αυτα αναζηταμε αλλου λυσεις.

 

Επισης:Bρηκα τροπο να μπουμε στο κρυφο testing menu που μπαιναμε απο m.u.t. ωστε να κλειδωσουμε απο κει οτι θελουμε σε network (η εστω να προσπαθησουμε αλλα πραγματα,εχει πολλες επιλογες δικτυου)

Στον dialer παταμε *#*#4636#*#* και μας βαζει κατευθειαν.

 

 

Ακομα και να μην βρουμε τελικα τι φταιει (που ειμαι αισιοδοξος) μπορουμε να κανουμε ενα αλλο workaround (οχι και ιδανικο αλλα οκ).Μεσω tasker η καποιου αλλου automation app να φτιαξουμε ενα μικρο προφιλ με το οποιο καθε φορα που τερματιζεται μια κληση να μπαινει και να βγαινει σε airplane mode. H και σε αλλες συχνοτητες.Οχι και πολυ καλη επιλογη αλλα παιζει να δουλεψει.Jpower κατι τετοιο δεν ειχες προσπαθησει και συ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης η cm12.1 εχει sim toolkit apk?Δεν το χω τσεκαρει.Γιατι ειναι πολυ πιθανο εκτος απο τον dialer να φταιει αυτο το apk,εχει σχεση με το error που ανεφερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βλεπω οτι εχει.Οποιος την φοραει μπορει να παει settings/apps και να σβησει cache και data πρωτα απο το sim toolkit και μετα απο τον dialer

 

Θα την βρουμε την ακρη..!

 

Φίλε μου αζουλι,

 

Αυτό το προγραμματακι, ηδη το εχω κάνει και το έχω ποσταρει σε προηγούμενο ποστ. μάλιστα, αν θυμάμαι καλά το έχει δοκιμάσει κιόλας (ή το έχεις σχολιάσει).. Το έχω αναφέρει στην πρώτη cm καθώς και στο ποστ 20466.

Είναι καλή λύση και την χρησιμοποιώ..

Στην rr δεν υπάρχει sim Toolkit.

 

Η δική μου εκδοχή τώρα.

Κατά τη γνώμη μου, του πρόβλημα έχει να κάνει με τον ορισμό της 2ης σιμ στο sw της cm. Δλδ, η cm, rr, και λοιπές 5αρες ρομ, την 2η κάρτα την βλέπουν και δεν την βλέπουν. Την βλέπουν για να δεχτείς κλήση, να στείλεις sms, να κάνεις κλήση,,,,, αλλά δεν την βλέπουν για να την απενεργοποιησεις.

Στο σκιπτ που εκανα, οριζω, όταν το τηλέφωνο βγαίνει εκτός Service, δλδ οτσν χάνει το σήμα, να εκτελεί AirPlane on off. Δυστυχως, αυτο συμβαίνει ΜΟΝΟ οταν η διμ 1 βγει εκτός Service. Για την sim 2, δεν τρέχει τίποτα.

Κατι δεν έχει οριστεί σωστά στον κερνελ σχετικά με την 2η σιμ.

Γι αυτο και στο μενού - σεττινγκς - διαχείριση καρτων, δεν φαίνεται ο αριθμός της 2ης σιμ....

 

Ερρορ στην ρρ, δεν εχω. Ούτε στον Dialer ούτε πουθενά αλλού.

 

Επίσης, το θέμα με τιν τύπο δικτύου, έχει αναφερθεί στο ποστ 20366. Φαίνεται η λύση της επιλογής δικτύου gsm auto (prl) να είναι η καλύτερη, σύμφωνα με σχόλιο φίλου.

Επίσης, στην προηγούμενη σελίδα, εψω ανεβάσει το build.prop μου που ρυθμίζει το κινητό σε μόνιμη κατάσταση σε αυτόν τον τύπο δικτύου.

Μακάρι να βρεθεί μια λύση.

Πάνω σ αυτό δουλεύω αυτό τον καιρό.

Αυτές τις μέρες θα αποσυμπιέσω τον bootimg για να δω τι παιζει στο κομμάτι αυτό.

Θα την βρούμε την άκρη... Που θα πάει..

(αν και δεν τρεφω αυταπατες. Αν ήταν απλό, θα το είχε βρει ο φιρε)

Το κακό ξεκινάει από το ότι η cm δεν έχει ασχοληθεί με δικαρτα. Πλην του oneplus

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...